| REJESTRACJA
Стукачам, чекистам и членам российской агентуры вход воспрещен

Kraina perfekcyjnego kuszenia, czyli III RP

  Zbigniew Herbert pisał w "Potędze smaku" {TUTAJ}  "Kto wie gdyby nas lepiej i piękniej kuszono".  Rzeczywiście - PRL, o której pisał poeta nie miała czym kusić - sowieckimi wojskami, zomowcem z pałą, może wiecznymi brakami wszystkiego lub komunistycznymi bredniami i cenzurą?

 Trzecia RP, w którą przepoczwarzyła się PRL, była w porównaniu do swej poprzedniczki "krainą perfekcyjnego kuszenia".  Po pierwsze kusiła Zachodem, wejściem do obszaru wiecznej szczęśliwości.  Po drugie - swe machlojki pokrywała mitem wolnej przedsiębiorczości.  Teoretycznie każdy mógł się dorobić, poczynając od handlowania w "szczęce".  Praktycznie - prawdziwy biznes był tylko dla swoich - postkomunistycznych sitw.  Następną pokusą było powszechne wyższe wykształcenie.  Studiować może każdy, ale o prawdziwą, wartościową wiedzę jest coraz trudniej.

 Wreszcie, na koniec - iluzja "fajnej Polski" - beztroskiej krainy położonej na "zielonej wyspie", gdzie nie trzeba się martwić ani o przeszłość ani o przyszłość i gdzie zawsze jest "ciepła woda w kranie".  Wszystkie te pokusy powoli traciły swą moc.  Wejście do UE spowolnilo wzrost gospodarczy i nasiliło emigrację z Polski.  Swoboda gospodarcza została szybko skrepowana przez biurokrację i skompromitowana przez zwykłe złodziejstwo.  W oświacie wracamy właśnie do stanu sprzed III RP, gdyż eksperymenty tej ostatniej okazały się fatalne w skutkach.

 Iluzja "fajnej Polski" otrzymała śmiertelny cios w postaci tragedii smoleńskiej.  Do jej upadku przyczynił się też blamaż polskich piłkarzy w czasie Euro 2012.  Afera podsłuchowa ujawniła prawdziwe oblicze rządów PO-PSL.  Praca historyków, zwłaszcza tych z IPN, ujawniła prawdę o PRL oraz o "transformacji ustrojowej z przełomu lat 80-tych i 90-tych.  Okazalo się, iż nie można już dłużej odkreślać przeszłości grubą kreską.

 Rządzące już od ponad roku PiS ma niezauważaną przez ogół zaletę - nie próbuje nas niczym kusić.  I tak właśnie jest bardzo dobrze.

Opinie użytkowników
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.
Obrazek użytkownika Jabe

Hmm, ja to bym chciał, żeby mnie kuszono wspólnym, narodowym celem, żeby roztaczano wizje lepiej urządzonego państwa, żeby na horyzoncie już majaczyła duma z „tego kraju”. Nie z heroicznej, pełnej klęsk przeszłości bynajmniej, tylko z tu i teraz.

Zamiast tego jest zakalec cynicznej prozy życia. Nie kusi się obietnicami, tylko kupuje spokój darmową kasą, która jest dyskretnie odsysana z gospodarki czy kombinowana rządowymi chwilówkami. Jest nudna już wojna na górze, którą niektórzy, nie bacząc na śmieszność, nazywają jednocześnie puczem i „ciamajdanem”.

Wtedy prysły iluzje, tym co je jeszcze mieli. Teraz zwyczajnie jest więcej tego samego.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl
Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.