Co z Michałem Kwiatkowskim, mistrzem świata roku 2014?

W piatek [10.06.2016] dowiedzieliśmy się, że Michał Kwiatkowski wycofał się z wyścigu kolarskiego Criterium du Dauphine z powodu silnego przeziębienia.  Nie byłoby w tym nic niepokojącego, gdyby był to pierwszy taki przypadek.  Niestety, tak nie jest.  Popatrzmy na okres od końca maja 2015 do chwili obecnej.  To nieco ponad rok.  Michał Kwiatkowski startował w tym czasie w 12 wyścigach [indywidualnych] - sześciu jednodniowych i sześciu wieloetapowych - w tym w Tour de France.  Wycofał się z pięciu.  Ponad 40% startów zakończyło się niepowodzeniem - kolarz nie dotarł do mety.

Najgorzej było z wyścigami wieloetapowymi.  Kwiatkowski wycofał się z zeszłorocznych: Tour de France i Tour de Pologne, a w Tour de Suisse zajął 71 miejsce.  Tylko w tegorocznym Tirreno-Adriatico zajał dobre, ósme miejsce.  Nie ukończył Tour de Romandie [choć wygral prolog] oraz Criterium du Dauphine.  Jeśli chodzi o wyścigi jednodniowe, to nasz kolarz wycofał się z Amstel Gold Race, w mistrzostwach świata w Richmond był ósmy i wygrał wyscig E3 - Harelbecke.  We Flandrii był 27, w wyścigu Mediolan-San Remo 67, a w Liege-Bastoigne-Liege - 36.

Wygląda to mizernie, gdy porównamy opisane wyżej wyniki z tym, czego dokonał Kwiatkowski rok wcześniej - w okresie od końca maja 2014 do początku czerwca 2015.  W tym czasie zdobył on tytuł mistrza świata 2014 w Ponferradzie, zajął drugie miejsce w wyścigach wieloetapowych w Algarve, w Paryż -Nicea [wygral prolog] oraz w Tour of Britain, gdzie wygrał też klasyfikację punktową.  W Tour de France zajał 28 miejsce.  Zwyciężył w Amstel Gold Race i w wyścigu na Majorce.  Jak widać - różnica jest ogromna.

Co wiecej, sytuacja zdaje się pogarszać.  W czasie ostatnich dwóch i pół miesiąca, od 25 marca 2016 [gdy wygrał E3], Kwiatkowski startował w pięciu wyścigach -we Flandrii,  w Amstel Gold Race, w Liege Bastoigne-Liege, Tour de Romandie i Criterum du Dauphine.  Z trzech się wycofał, a w dwóch jednodniowych zajął odległe miejsca.

Powstaje pytanie, CZY KWIATKOWSKI POWINIEN W TYM ROKU STARTOWAĆ W TOUR DE FRANCE???  Moim zdaniem - NIE.  Jest za mało czasu, by zbudować formę, a skutki przeziębienia jeszcze to utrudnią.  Powinien raczej pomyśleć o Vuelta d"Espana.  Do tego wyścigu jest dużo więcej czasu.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.