Czym Polska stoi?

   Kupiłam dziś ostatni numer "Wiedzy i Życia" z lipca 2013.  Znalazłam w nim obszerny artykuł znanego publicysty i historyka Jerzego Besali opisujący sprawę Samuela Zborowskiego.  To wcale mnie nie zdziwiło, ponieważ ten morderca, spiskowiec i zdrajca z czasów Stefana Batorego stał się ostatnio znów popularny.  Jarosław Maria Rymkiewicz napisał o nim niedawno całą książkę, a Gabriel "Coryllus" Maciejewski poświecił mu dużo uwagi w swej "Baśni jak niedźwiedź III".  Moja notka będzie jednak o czym innym.

  Czytając tekst Besali "Sprawa Zborowskich" zaraz na poczatku natrafiłam na zdanie:

  "Już w połowie XVI w. publicysta Stanisław Orzechowski i inni przestrzegali, że "Polska nierządem stoi".".

  Zdumiało mnie to wielce, ponieważ wiedziałam, iż w szesnastym wieku kursowało podobne powiedzenie, ale miało ono zupełnie inną formę i znaczenie.  Ja znałam je jako: "Nie rządem Rzeczpospolita stoi, ale poczciwością swych obywateli".  Przeszukałam więc sieć i  /TUTAJ/ dowiedziałam się, że:

  "[Jerzy] Stępień jest autorem licznych publikacji z zakresu administracji publicznej, prawa wyborczego, prawa konstytucyjnego i historii najnowszej. W publicznych dyskusjach często przypomina, że cytat "Polska nierządem stoi", jest wypaczeniem pełnej treści powiedzenia z czasów Rzeczypospolitej szlacheckiej: "Polska nie rządem stoi, lecz prawem i obyczajem".".

  Maciej Malinowski również cytuje  /TUTAJ/ profesora Stępnia:

  " – Polska nie rządem stoi, lecz prawem i obyczajami – przekonuje profesor. – Tak należy to rozumieć i pisać „nie rządem”, czyli osobno. W owym zwrocie nie chodzi bowiem o to, że nikt w kraju nie respektuje prawa, że panuje anarchia, lecz… odwrotnie: że ważne jest zakorzenione poczucie sprawiedliwości, nie zaś siła władzy wykonawczej. Innymi słowy - że Polska jest silna nie postępowaniem rządu, lecz siłą i mądrością swych obywateli.".  Malinowski podaje jeszcze inną wersję owego powiedzenia: " Polska nie rządem stoi a swobodami obywateli.".

  Spróbowałam ustalić, czy Stanisław Orzechowski rzeczywiście twierdził, że fundamentem ustroju Polski jest "nierząd".  Przejrzałam wiele dostępnych w sieci materiałów na temat Orzechowskiego, z książką Kubali włącznie, i niczego podobnego nie znalazłam.  Wyglada na to, że Jerzy Besala popełnil poważny anachronizm.  Skad się więc wzięło powiedzenie "Polska nierządem stoi"?

  To prawdopodobne, że jego autorem, a co najmniej popularyzatorem, jest Wacław Potocki, poeta piszący w drugiej połowie XVII w. /życiorys z Wikipedii - /TUTAJ//.  Po około 100 latach od śmierci Zborowskiego napisał on wiersz zaczynający się od słów:

  "Nierządem, powiedział ktoś dawno, Polska stoi;
Gdyby dziś pojźrał z grobu po ojczyźnie swojej,
Zawołałby co garła: Wracam znowu, skądem,
Żebym tak srogim z Polską nie ginął nierządem!"  /TUTAJ/.

  Powołuje się on wprawdzie na to, iż "powiedział ktoś dawno", ale może to być tylko figurą retoryczną.

  Zastanowiła mnie jedna rzecz  Gdy szukałam materiałów w Internecie, na sto adresów wpisów dotyczących powiedzenia "Polska nierządem stoi" przypadał jeden odsyłający do którejś z szesnastowiecznej jego wersji, sławiących ustrój Polski oraz cnoty jej obywateli.  Dowodzi to jakiejś masochistycznej skłonności Polaków do samoponiżania się.  Zamiast głosić chwałę I Rzeczpospolitej, wolimy ględzić o "nierządzie".

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Teresa Bochwic

23-07-2013 [21:02] - Teresa Bochwic | Link:

Czym dzisiaj Polska stoi, skoro jest tak, jak Pani pisze, a sławny aktor wygaduje banialuki, jakoby Polacy przywiązywali dzieci do machin oblężniczych? To wszystko jest sowietyzacja plus III RP. Nieznajomość historii, literatury, choćby dziecięcej (Bunsch), niechęć na każdym kroku do Polski. Jednak elity, częściowo nasłane, a nie Polacy (chyba że tylko wg dokumentów).

Obrazek użytkownika elig

23-07-2013 [21:09] - elig | Link:

  No tak, ale co się dziwić aktorowi, skoro nawet historycy, tacy jak Besala /autor licznych książek o historii Polski/ też ulegają stereotypom.

Obrazek użytkownika fritz

23-07-2013 [21:21] - fritz | Link:

polakofobow jest co niemiara.

Obrazek użytkownika Marcus Polonus

24-07-2013 [03:21] - Marcus Polonus | Link:

właśnie w tej poprawnej wersji i inetrpretacji, jakie się Pani udało wyszukać, jeszcze z okresu studiów na Uniwerku. Banda ryżego praktykuje takie i podobne przeinaczenia na każdym kroku i we wszystkich dziedzinach - jest to niezbędny element komuszego prania mózgów. Nie dajmy się więc i dzięki za czujność -
pozdrawiam serdecznie Marcus.

Obrazek użytkownika elig

24-07-2013 [15:53] - elig | Link:

  Wacław Potocki z pewnością nie należał do "bandy ryżego".

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

24-07-2013 [07:24] - NASZ_HENRY | Link:

Jak PiS wygra wybory to "Polska nie rządem stać będzie, lecz prawem i obyczajem" ;-)

Obrazek użytkownika elig

24-07-2013 [15:44] - elig | Link:

  Hasło piękne, ale trzeba przyznać, że zostalo wyjatkowo perfidnie przekręcone.

Obrazek użytkownika mostol

24-07-2013 [07:32] - mostol | Link:

ale Poetów piszących o Polsce już mało i tych, co mamy musimy szanować. Postać i dzieła Rymkiewicza, to jednak inny kaliber niż Gabriel Maciejewski, trochę śmieszne jest stawianie ich obok siebie.

Obrazek użytkownika elig

24-07-2013 [15:51] - elig | Link:

  Niemniej, obaj ostatnio pisali o Zborowskim.  W zeszłym roku książkę o nim napisał też Jacek Komuda.

Obrazek użytkownika Guildenstern

24-07-2013 [16:14] - Guildenstern | Link:

http://lubimyczytac.pl/ksiazka...

Czyli jak to u Komudy, krwista fikcja w historycznym sosie.