Opozycja jest na wakacjach, czyli o demobilizacji

  W ostatnim dniu lipca pani profesor Jadwiga Staniszkis udzieliła dziennikowi "Fakt" wywiadu zatytułowanego właśnie "Opozycja jest na wakacjach"  /TUTAJ/.  Jego nadtytuł brzmiał: "Profesor Jadwiga Staniszkis: Opozycja powinna atakować teraz Tuska, a nie milczeć", a najciekawszy fragment to:
  "Na ostatnim posiedzeniu Sejmu, gdy już wszyscy wyjeżdżali do domów, pojawiały się już sygnały tej nowej ofensywy Tuska, nowych zagrożeń.
I co? Jakaś reakcja?
– I jest milczenie. Niektórzy mówią – zaznaczę, że ja tak daleko się nie posuwam – że istnieje kartel polityczny, wiążący opozycję z władzą. W przypadku PiS ciągle mam wrażenie, że w tej partii jest grono, które nie chce wygrać, nie chce wziąć odpowiedzialności. Ludzie w większości o miernych kompetencjach mają synekury, których każdy by sobie życzył. Dlatego brak uderzenia, ten paraliż w decydującym momencie jest zaskakujący. Sam prezes Kaczyński też jest zablokowany tym paraliżem, choć moim zdaniem sposób komunikowania się przez te listy do działaczy i wyborców przebija trochę tę skorupę. Wszystko inne grzęźnie w tej inercji, która jest na rękę bardzo leniwym, traktującym politykę jako synekurę posłom opozycji. To samo także widać w SLD, które jest teraz całkowicie bierne.".
  No cóż, zaglądam do "Gazety Polskiej"z 1.08 i czytam relację ze spotkania z Jarosławem Kaczyńskim w Chrzanowie:
  "Wizyta Jarosław Kaczyńskiego w Chrzanowie miała charakter programowy, w jej trakcie prezes PiS spotkał się z mieszkańcami czterech małopolskich miast (...) konsultując nowy, kompleksowy program PiS, który zaprezentowany zostanie wczesna jesienią tego roku.".
  Obawiam się, iż wynika z tego, że PiS nie przejawi raczej większej aktywności przed końcem września.  Z drugiej strony przeczytałam ostatnio w sieci, ze wielka manifestacja w obronie Telewizji Trwam, planowana na 15 września została przełożona na 29 września i ma być organizowana wspólnie z "Solidarnością".  Oznaczać to może, iż przez najbliższe prawie dwa miesiące nie będzie żadnej większej opozycyjnej demonstracji.  W sumie "przerwa wakacyjna" będzie więc trwała prawie 3,5 miesiąca.
  Ponad trzy tygodnie temu, 11.07, pisałam o tym problemie w tonie bardziej żartobliwym w notce "Ogórki się pojawiają - opozycja robi sobie wakacje  /TUTAJ/:
  "Wszystko wskazuje na to, że cała opozycja i "drugi obieg" postanowiły urządzić sobie w tym roku prawdziwie długie wakacje trwające praktycznie od początku czerwca do początku września.  (...) Możliwe jest jednak, że w tym roku nie będzie się w lecie działo nic.  Będą prawdziwe "ogórki" z wężami morskimi, dwugłowymi cielętami oraz UFO i kręgami w zbożu.".
  Teraz nie jest mi jednak tak bardzo do śmiechu, bo rzeczywiście dzieje się niewiele.a rozleniwienie polityków i działaczy udzieliło się szerokiemu ogółowi.  Listopad 2011 - maj 2012 to był okres wyraźnej społecznej mobilizacji, z mnóstwem, demonstracji, spotkań inicjatyw oświatowych i t.p.  Teraz wszystko to zostało "wyłączone" na ponad trzy miesiące.  Nastąpiła prawie zupełna demobilizacja.  Ponowne uruchomienie aktywności społecznej może się okazać bardzo trudne, jeśli w ogóle wykonalne.  Podam kilka danych:  demonstracja "Pożegnanie lewaków" 15 lipca w Warszawie zgromadziła 80-110 osób, pikieta z okazji przyjazdu Mitta Romneya w BUW - 70-80 , marsz narodowców w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego - 450 osób, manifestacja w Krakowie przeciw ograniczeniu wolności zgromadzeń - ok. 100 uczestników.  Te liczby mówią same za siebie.  Prof. Staniszkis ma rację - opozycja popełnia właśnie kardynalny błąd.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika marco.kon

03-08-2012 [19:54] - marco.kon | Link:

Opozycja zdaje sobie sprawę jaki jest stan ducha "społeczeństwa" . To społeczeństwo pragnie tylko świętego spokoju. Społeczeństwo, w całej swojej masie zdaje sobie sprawę z tego że "król jest nagi" a żaden rząd z pustego nie naleje. Czy PiS ma program ? Obawiam się że nie, stąd to milczenie.

Obrazek użytkownika bravor

03-08-2012 [21:17] - bravor | Link:

wciąż słychać głosy, PIS nie ma programu. Nie wiem skąd te głosy i ta pewność. Jest za to mój program, zwolnić 100 tysięcy urzędników instytucji centralnych, wsadzić do więzień 10 tysięcy malwersantów z tych urzędów. Ale do tego potrzebna jest absolutna większość w parlamencie, taka jak ma Orban na Węgrzech. Nie zanosi się na to więc próżny trud. Wygrana Pisu minimalną przewagą głosów nic nie da, a przede wszystkim nie pozwoli na modernizację kraju/

Obrazek użytkownika elig

04-08-2012 [00:41] - elig | Link:

  Spokojnie, nic nie trwa wiecznie.  Nawet PO.

Obrazek użytkownika elig

03-08-2012 [21:30] - elig | Link:

  Rząd PiS nie był jednak aż tak nieudolny i skorumpowany.

Obrazek użytkownika fritz

03-08-2012 [21:54] - fritz | Link:

A zaczyna sie napelniac.
Potrzebuje okolo 6 miesiecy, zeby zaczelo dzialac.

Ta studnia obfitosci nazywa sie.. reformy.

PiS je ma.

Obrazek użytkownika Logan3331

03-08-2012 [19:57] - Logan3331 (niezweryfikowany) | Link:

Jak na razie 27 odsłon/odwiedzin .
Ale bedzie wiecej, napewno ... xD

Obrazek użytkownika elig

03-08-2012 [21:28] - elig | Link:

  Już jest więcej  :)))  Chociaż piątek to niedobry dzień na blogowanie.  Jest wtedy mniej odsłon niż zwykle.

Obrazek użytkownika Logan3331

03-08-2012 [21:53] - Logan3331 (niezweryfikowany) | Link:

Dokładnie .
W tej chwili jest 157, wiec troche lipa jest, bo do "normy" jeszcze daleko (przypominam : 400 - 500), ale bądzmy optymistami.
Pomoge jak bede umial, poklikam ile sie da, moze licznik doliczy .

Bo przecież tylko to sie liczy - liczba kliknięć ... xD

Obrazek użytkownika elig

04-08-2012 [00:40] - elig | Link:

  Proszę NIE podkręcać licznika.  Zepsuje mi Pan całą zabawę  ;(((

Obrazek użytkownika Basia

03-08-2012 [21:07] - Basia | Link:

ale ruszymy się, spokojna głowa....

Obrazek użytkownika elig

04-08-2012 [00:38] - elig | Link:

  To się okaże "w praniu".

Obrazek użytkownika fritz

03-08-2012 [21:51] - fritz | Link:

blad.

*** zgadza sie. Mozna powiedziec, opozycja wewnatrz PiS do PiS polozyla PiS na lodzie.

Taka opozycje wewnetrzna nazywa sie 5.kolumna.

Jej dzialanie jest teraz tym bardziej olbrzymim sukcesem, ze po wakacjach moze nastpic olbrzymie przyspieszenie wydarzen.

Teraz jest jedyny moment, kiedy opozycje moze na spokojnie bez nerwow wyjasniac co sie dzieje (kryzys finansowy), jakie beda tego konsekwencje i jak to sie przelozy na sytuacje gospodarcza i polityczna Polski.

Teraz ludzie moga tego spokojnie wysluchac, zastanowic sie.
Na jesieni byliby przygotowani.

Dzieki PiS utona znowu w jazogocie mainstraemu a PiS bedzie jazgotal ze nie ma dojscia do wiadmosci miedzy 19 a 20.

Samobojcza polityka PiS.

Nie sadze, zeby byla spontaniczna, jest swietnia przygotowana.
Przez antypolska ubecje.

Na koncu JK powie:
popelnilismy blad !

Obrazek użytkownika elig

04-08-2012 [00:37] - elig | Link:

  Niestety, możliwe, że tak jest,  Prof Fedyszak-Radziejowska tez wspominała o jakimś "krecie" w PiS.

Obrazek użytkownika xena2012

03-08-2012 [22:05] - xena2012 | Link:

moze nawet zniechęcenie.Ileż w końcu można wytrzymywać nieustajacą nagonkę,ohydne paszkwile i wyzwiska.Wiem,wiem ,przewiduję komentarze medialne po słowach prof.Staniszkis o słabości opozycji,inercji i braku aktywnosci.Myślę ,że nie można sie skupiać na organizacji jak najwiekszej liczbie manifestacji,bo to tez w końcu spowszednieje.Opozycja powinna teraz zacząć analizowac bieżącą sytuację ekonomiczną jako punkt wyjściowy do jesiennej ofensywy.PiS mówiąc o swoim programie z pewnościa nie blefuje.

Obrazek użytkownika elig

04-08-2012 [00:34] - elig | Link:

  Ale właśnie tego się nie robi.  W zeszłym roku była ta świetna akcja prelekcji przed namiotem Solidarnych 2010.  Od końca maja do października było ich ok. 50.  W tym roku tylko dwa.  Uczestniczyło w nich średnio ponad 100 osób.

Obrazek użytkownika Logos

04-08-2012 [08:06] - Logos | Link:

dochodzą do podobnego wniosku to coś w tym musi być.
No cóż, w odróżnieniu do nas, jak wiadomo politycy, zwłaszcza posłowie, są synonimem tytanicznej pracy.