W Polsce nie ma demokracji

"Nie będzie konsekwencji dla Stefana Niesiołowskiego. Dopadnięto go, by go sprowokować" - powiedział Rafał Grupiński w programie "Jeden na jeden" w TVN24.
- "Platforma nie zamierza wyrzucać posła ze swoich szeregów. Poseł ma prawo, by nie filmowano go po pracy. To było już poza Sejmem, gdy czekał na transport do domu" - mówił Grupiński. Według niego, w takiej sytuacji nie powinno robić się komuś zdjęć, jeśli o to prosi. /źródło: tvn24.pl/

Paweł Suski, poseł PO, w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej powiedział:  Pan poseł Stefan Niesiołowski prosił ją tylko o niefilmowanie, w momencie gdy dziennikarka próbowała mimo wszystko filmować, naruszając w ten sposób też jakąś jego prywatność. Według Suskiego fakt, że Niiesiołowski od początku był agresywny jest bez znaczenia, bo "on miał prawo odmówić. Kilkakrotnie powtarzał, żeby go nie filmować". Na pytanie, czy to usprawiedliwia napaść na dziennikarkę wykonującą swoją pracę, odpowiedział: "filmowała osobę, która sobie tego nie życzyła. Każdy człowiek, poseł też, ma prawo do ochrony swojego wizerunku. To mu gwarantuje prawo i konstytucja".
Należy ukarać dziennikarkę - uważa Suski. /źródło: "Rzeczpospolita/

"Nie ma mowy o wyrzuceniu Niesiołowskiego z PO. On mocował się głównie z kamerą, nie z dziennikarką" - mówi o piątkowym incydencie Julia Pitera, gość Kontrwywiadu RMF FM. "Dziennikarka, która oskarża Stefana Niesiołowskiego o napaść, bywa nachalna, a Niesiołowski ma mniejszą zdolność panowania nad emocjami. Ja go rozumiem" - tłumaczy Pitera.

"Poseł Niesiołowski został przez Ewę Stankiewicz zaatakowany kamerą" - powiedziała Renata Kim (Newsweek) komentując w Trójce piątkowe wydarzenia.

 

W taki oto sposób politycy PO i sympatyzujący z nim publicyści usprawiedliwiają napaść posła Niesiołowskiego na dziennikarkę przygotowującą reportaż z wydarzeń pod Sejmem, w dniu, gdy posłowie uchwalili kontrowersyjną ustawę emerytalną.

- Niech pani prowokatorka Stankiewicz pokaże ślady pobicia. Odsunąłem tylko kamerę od twarzy, bo bałem się, że wybije mi zęby albo oko - tłumaczy się Stefan Niesiołowski - Jeśli pani Staniewicz twierdzi, że ją pobiłem, niech pokaże siniaki i ślady pobicia. Jedyne słowo, za które mogę przeprosić i za które z obrzydzeniem przepraszam, to słowo "won"."

"Niech pokaże siniaki"

Siniaki nie były potrzebne KRRiTV do wydania opinii w sprawie incydentu na Jasnej Górze /film/:
"Krajowa Rada wyraża zaniepokojenie uniemożliwieniem wykonywania obowiązków dziennikarskich w trakcie XIX pielgrzymki Rodziny Radia Maryja 10 lipca w Częstochowie.
Chodzi o incydent, w którym pielgrzymi zaatakowali ekipę telewizji Polsat - reporterka stacji miała zostać uderzona w twarz. W stanowisku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wskazała, że wszystkie media mają prawo do relacjonowania ogólnodostępnych wydarzeń dotyczących ważnych spraw społecznych, odbywających się w przestrzeni publicznej. Uznała również za niedopuszczalne dzielenie mediów na dobre i złe oraz decydowanie, komu wolno, a komu nie wolno wydarzeń takich relacjonować.
Zastosowanie siły wobec dziennikarzy i tym samym uniemożliwianie wykonywania przez nich pracy uznała za sprzeczne z obowiązującymi w Polsce standardami." link

"Utrudnianie pracy dziennikarzom godzi w konstytucyjne normy wolności słowa i prawa do informacji" - napisała w opinii do incydentu na Jasnej Górze  sejmowa komisja kultury.
"Mimo upływu 22 lat od zniesienia cenzury ciągle jednak zdarzają się przypadki nierespektowania tych zasad. Ostatnio jednym z przejawów zachowań budzących sprzeciw było agresywne potraktowanie ekipy telewizji Polsat, a także innych pojedynczych dziennikarzy podczas pielgrzymki Rodziny Radia Maryja" - napisano w opinii. link

Podobieństwa:
- w obu przypadkach dziennikarki były w pracy,

Różnice:
- na Jasnej Górze odbywało się nabożeństwo, Ewa Żarska filmując  ludzi podczas modlitwy, a więc jednej z najbardziej intymnych czynności, naruszała ich prywatność;
dodatkowo, jeden z pielgrzymów został kopnięty przez operatora kamery - efekt był łatwy do przewidzenia, Żarska krojąc odpowiednio materiał mogła mówić o ataku na swoją osobę.
- na terenie Sejmu miały miejsce ważne z punktu widzenia podatników/wyborców/zwykłych ludzi wydarzenia. Filmowany przez Ewę Stankiewicz poseł jest osobą publiczną, utrzymywaną z pieniędzy podatników, a jeżeli to dziennikarka miała pełne prawo oczekiwać komentarza ze strony posła niezależnie od sympatii politycznych z jednej czy drugiej strony.
- incydentem na Jasnej Górze zajmowali się: KRRiTV, sejmowa komisja kultury, prokurator, media nagłaśniały sprawę - wszystkie wymienione instytucje skrytykowały pielgrzymów wskazując odpowiedzialność o. Rydzyka za zachowanie przypadkowych osób, zachowanie posła - już widać - jest wyciszane.

Minęło kilka dni od ataku Niesiołowskiego na dziennikarkę i już widać, że sprawa jest bagatelizowana,  nikt nie mówi o odpowiedzialności Marszałka Sejmu, agresywny poseł jest usprawiedliwiany - poniosło go, został zaatakowany kamerą, a "każdy człowiek, ma prawo do ochrony swojego wizerunku. To mu gwarantuje prawo i konstytucja".

Pisałam już wielokrotnie, ale napiszę jeszcze raz - w demokracji każdy ma równe prawa, w Polsce tak nie jest, a to znaczy, że w Polsce nie ma demokracji.
Różnice w ocenie dwóch przedstawionych przeze mnie incydentów oraz opinie wydane przez państwowe instytucje, podwójne kryteria, gdzie surowo ocenia się zwykłych ludzi a pobłaża osobom powiązanym z władzą, pokazują to dobitne.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Janko Walski

14-05-2012 [11:07] - Janko Walski | Link:

podczas mszy nie byli osobami publicznymi!

To było naruszenie prawa i ekipa Polsatu powinna zostać pociągnięta do odpowiedzialności. Wraz z naruszeniem elementarnych norm kulturowych powinno postawić pod znakiem zapytania utrzymanie koncesji przez Polsat, jeśli coś takiego będzie się powtarzać.

Obrazek użytkownika Paczula

14-05-2012 [11:23] - Paczula | Link:

Sytuacje, gdy ludzie się modlą, należą do najbardziej intymnych, więc jeżeli protestują przeciwko filmowaniu - należy to uszanować. Niesiołowski się nie modlił, Niesiołowski był aktywnym uczestnikiem piątkowych wydarzeń, gdyż jako poseł głosował nad ustawą, która doprowadziła do demonstracji. Jego psim obowiązkiem było odpowiedzieć na pytania dziennikarki.

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika HENRY

14-05-2012 [12:22] - HENRY (niezweryfikowany) | Link:

TVN i Polsatowi i cyrki medialne się skończą ;-)

Obrazek użytkownika Gość

14-05-2012 [14:14] - Gość (niezweryfikowany) | Link:

A kto im się odważy zaabrać koncesje? Dworak z Luftem?

Obrazek użytkownika Gość

14-05-2012 [19:15] - Gość (niezweryfikowany) | Link:

uważajcie bo może taki jeden się trafić na mszy transmitowanej przez TV TRWAM i jej też koncesje będą chcieli zabrać...

Obrazek użytkownika UPS

14-05-2012 [11:35] - UPS (niezweryfikowany) | Link:

Byłem świadkiem chanskiego zachowania jednego z klientów
w stosunku do kasjerki. Żadne argumenty do faceta nie trafiały. Dopiero gdy zwrociłem sie do niego "coś Pan taki
Niesiołowski", osobnik zamilkł i zmył się w błyskawicznym tempie.

Obrazek użytkownika Paczula

14-05-2012 [13:32] - Paczula | Link:

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Paczula

14-05-2012 [13:32] - Paczula | Link:

Patrzcie i uczcie się...

jeżeli Niesiołowski nie stanie przed sądem za atak na dziennikarza, to znaczy, że można!
Można atakować dziennikarzy - taki jest przekaz.

Obrazek użytkownika Marek

14-05-2012 [14:35] - Marek (niezweryfikowany) | Link:

dzienniakrzy TVN, POlsat - to będzie to to dobro, które wykiełkuje na złu...
A poza tym w Polsce i tak nic się nie zmieni. Jedyne wyjście to razem ze stoczniowacami, górnikami, związkowcami związazać się olbrzymymi łancuchami wokół sejmu. I tak trwać. NIkogo nie wypuszczać. A na koniec gdy będzie trzeba ruszyć do przodu...

Obrazek użytkownika jk7

14-05-2012 [15:12] - jk7 (niezweryfikowany) | Link:

czym jest w Polsce prawo i Reguły Społeczne - Konstytucja?

Pogonić pieniacza! Draństo z pewnej stacji, zaatakowało ludzi modlących się, tyle. Czy można się na precedensie oprzeć?

W US ten ...nie wiem, jak nazwać tego "damskiego boksera", wyparowałby z życia publicznego, serio.

No i druga strona, jego chocholi taniec jest ustawką lub sztuczką przez pr-owców zmontowaną. Wszak i tak wiemy co to typ.
Odwrócanie uwagi - czy skłócznie Ziomów?

Użyję "małej wyobraźni", stan w.? Tak jak w 81?

Obrazek użytkownika Gość-Ewaryst z Torunia

14-05-2012 [19:09] - Gość-Ewaryst z ... (niezweryfikowany) | Link:

demokracji, jest cały czas "DYMO-KRACJA". Słowa, słowa i tylko słowa. My tu piszący nie musimy się przekonywać. Tu piszący są o określonych poglądach. Co zrobić aby była demokracja? Rozmawiajmy ze sobą. Ostatnio rozmawiałem z młodym 16-letnim chłopcem. Pytam się: - czy Ciebie interesuje polityka? Odpowiada, że nie. A czy w domu rozmawiacie - mama, tata, o polityce? Nie! A co to jest Twoim zdaniem, ta polityka? No ... rządzeniem. OK. Jak myślisz? Czy to, że się kiedyś począłeś, urodziłeś, jesteś, rozwijasz się, rośniesz w latach, umierasz, - mama po Twoim urodzeniu zgłosiła te fakt w USC, otrzymała "becikowe", ma prawo do urlopu macierzyńskiego, musi kupować rzeczy dla dziecka o określonej cenie z PODATKIEM, ... NO I NA KOŃCU UMIERASZ, i też rodzina otrzymuje określoną wysokość zasiłku pogrzebowego - czy to jest polityka, czy nie? 16-letni chłopiec odpowiada - no, to jest polityka. Będę musiał o tym porozmawiać ze swoim tatą. I o to chodzi. Pozdrawiam wszystkich tu piszących i zachęcam do rozmów z najbliższymi.

Obrazek użytkownika gość łokietek

14-05-2012 [22:24] - gość łokietek (niezweryfikowany) | Link:

musicie państwo zdać sobie sprawę z faktu, że inne prawo i obyczaje obowiązują przeciętnego płatnika składek, a inne, powołanych przez nas i przez nas opłacanych. Tym opłacanych przez społeczeństwo wydaje się, że ponieważ biorą od nas pensje, to mogą nas również dymać bez mydła.