Ukochał dzieci ponad swoje życie. Janusz Korczak

Z materiałów IPN :

80 lat temu Janusz Korczak wraz z podopiecznymi udał się w ostatnią drogę do obozu zagłady w Treblince.

„Jestem mistrzem ekonomii wysiłku…” – napisał o sobie Ja­nusz Korczak w styczniu 1942 r. Zdanie to, wplecione w oficjalny tekst kierowany do władz, może być streszczeniem życia czło­wieka, którego bogatą biografię dałoby się podzielić na kilka nie­zależnych ludzkich historii.

 Janusz Korczak (właśc. Henryk Goldszmit) był lekarzem, teoretykiem i praktykiem wychowania, pisarzem i działaczem społecznym. Stawiał siebie na granicy kultury polskiej i świata żydowskiego. 

W 1912 roku wraz ze Stefanią Wilczyńską założył Dom Sierot. W latach 1919–1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej pełnił służbę lekarza w Wojsku Polskim (jako major) w szpitalach w Łodzi i Warszawie. W 1939 r., mimo że nie był już czynnym żołnierzem, założył mundur i toczył codzienną walkę o utrzymanie Domu Sierot, który w 1940 r. został przeniesiony na obszar getta.

5 lub 6 sierpnia 1942 r. wychowankowie z Domu Sierot zostali poprowadzeni na Umschlagplatz, skąd bydlęcymi wagonami mieli odjechać do Treblinki. Korczak udał się w ostatnią drogę ze swoimi podopiecznymi i współpracownikami. Korczak mówił dzieciom, że nie powinny się martwić, że jadą na letnisko. 

Irena Sendlerowa tak zapamiętała ostatnią drogę Korczaka i jego podopiecznych:

„Był już wtedy bardzo chory, a mimo to szedł wyprostowany, z twarzą przypominającą maskę, pozornie opanowany: Szedł przodem tego tragicznego pochodu. Najmłodsze dziecko trzymał na ręku, a drugie maleństwo prowadził za rączkę. We wspomnieniach różnych osób jest tak, a w innych inaczej, co nie znaczy, że ktoś się myli. Trzeba tylko pamiętać, że droga z Domu Sierot na Umschlagplatz była długa. Trwała cztery godziny”. 
Marsz dzieci na Umschlagplatz jest jednym z najdramatyczniejszych momentów niemieckiej okupacji w Polsce. 

Przeczytaj broszurę IPN o Januszu Korczaku 
https://bit.ly/3JiMrad

 Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie przygotowało biograficzną wystawę elementarną poświęconą Korczakowi. Więcej o wystawie 
https://bit.ly/3bvuJ6P

Pobierz panele wystawy 
https://bit.ly/3QkYTIG

 

Źródło :
https://m.facebook.com/story.p...
   
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

05-08-2022 [17:46] - u2 | Link:

W Suwałkach jest ulica Korczaka, poświęcona temu wybitnemu Polakowi żydowskiego pochodzenia. Jest tu również popiersie Jemu poświęcone.

Obrazek użytkownika Aquarius

05-08-2022 [23:10] - Aquarius | Link:

Nie Polak żydowskiego pochodzenia tylko polski obywatel narodowości żydowskiej, Polak to Polak a Żyd to Żyd i tego się trzymajmy.

Obrazek użytkownika Tezeusz

06-08-2022 [09:49] - Tezeusz | Link:

@ Akwa..rus
Ty kim jesteś bo czytając twoje chamskie komentarze to raczej osrany putinowski smieć. Scierwoneonowy pesrsowaty desancik bo wali smrodem kacapskim.. Co za cwel który nie uszanuje ludzkiej tragedii zwykłe skur...z ZEROWYM dorobkiem na NB za to NEonowym oj ! tam nasrał wiele.

Obrazek użytkownika zbychbor

06-08-2022 [10:19] - zbychbor | Link:

@tez
aj waj? O co tyle krzyku. Tel Aviv naciska

Obrazek użytkownika Tezeusz

06-08-2022 [15:30] - Tezeusz | Link:

@zbychor rus.
"Tel Aviv naciska"
Twoi się denerwują. Niebywałe.

Obrazek użytkownika u2

06-08-2022 [11:23] - u2 | Link:

Skąd się biorą takie antypolskie  akwa...rus-y ?

Obrazek użytkownika Tezeusz

06-08-2022 [13:00] - Tezeusz | Link:

ruskie mendy z NEinka się biorą

Obrazek użytkownika Pers

06-08-2022 [17:01] - Pers | Link:

@u-bucik
//Skąd się biorą takie antypolskie  akwa...rus-y ?//
Część przyjechała na T-34, część to miejscowe litwaki naziści.
W Suwałkach jest ich pełno.

Obrazek użytkownika Tezeusz

06-08-2022 [18:53] - Tezeusz | Link:

@Pers
"Część przyjechała na T-34, część to miejscowe litwaki naziści.
W Suwałkach jest ich pełno."

Stań przed lustrem i to powiedz...i masz odpowiedź.Dodaj znak "Z"

Obrazek użytkownika Aquarius

08-08-2022 [22:03] - Aquarius | Link:

Bez urazy U2, Suwałki to od dawna zadbane, gospodarne i mające swój urok miasto, przypomniało mi się jak mój dawny kolega z pracy, absolwent Politechniki Białostockiej, na docinki swoich kolegów ze studiów pochodzących z Suwałk odpowiedział: u was to to tylko  robią knoty do lamp i płozy do sań.