Dziś Ukraina obchodzi Dzień Konstytucji

Dziś Ukraina obchodził dzień uchwalenia Konstytucji.

Samo uchwalenie Konstytucji Ukrainy stało się podstawą umocnienia Jej niepodległości i początkiem nowej karty w historii państwa ukraińskiego


Walka narodu Ukrainy o niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną trwa do dziś. Za to płacą najdroższą cenę, ale nadal walczą o Ukrainę wolną od sowieckiego bandyty

Chwała Ukrainie!
Śmierć Jej wrogom!


Gratulacje z okazji Waszego Święta!
Niech pokój zostanie przywrócony w Waszym kraju, aby świat mógł codziennie świętować Wasz dzień!
God bless Ukraine.

28 czerwca 1996 r. o godzinie 9:18, po prawie dobie ciągłej pracy Rada Najwyższa przyjęła i ustanowiła Konstytucję. Wydarzenie to poprzedzone było 6 latami ciężkiej pracy, konsultacji, kryzysów i ustaleń.
Najnowszy proces konstytucyjny rozpoczął się natychmiast po przyjęciu 16 lipca 1990 r. przez Radę Najwyższą USRR „Deklaracji o suwerenności państwowej Ukrainy”. Już w październiku powołano Komisję Konstytucyjną. Po upadku ZSRR i uzyskaniu niepodległości przez Ukrainę w 1991 r. stało się jasne, że rozwój systemu prawnego w niezależnym państwie powinien odbywać się na własną rękę. W latach 1991–1996 komisje opracowały szereg projektów konstytucji, a swoje projekty stworzyła też Rada Najwyższa i Prezydent. Były one omawiane, uzupełniane i udoskonalane przez długi czas. Najostrzejsza kontrowersję wywołały kwestie: podziału władzy i własności, symboli państwowych, statusu języka rosyjskiego i statusu Republiki Krymu. Siły lewicowe miały tendencję do zmniejszania roli władzy prezydenckiej, stosunków własności prywatnej, chciały zapewniania tej samej pozycji językom ukraińskiemu i rosyjskiemu oraz zachowania autonomicznego statusu Krymu. Prawica, w której zjednoczyli się przedstawiciele „partii władzy”, środowisk biznesowych i deputowanych narodowej orientacji kulturowej i językowej, opowiadała się za silną pozycją prezydencką, gwarantującą pełnię praw własności prywatnej, dominację języka ukraińskiego i eliminację autonomii krymskiej. Tymczasem w kraju obowiązywała konstytucja Ukraińskiej SRR z 1978 r., z pewnymi poprawkami.

 

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pers

29-06-2022 [20:19] - Pers | Link:

Konflikt na Ukrainie powinien być rozwiązany tylko „drogą wojskową”, taką obietnicę złożyło Zełenskiemu NATO. Powiedział o tym premier Belgii Alexander De Croo.
Według belgijskiego polityka przed szczytem Zełenskiemu obiecano pełne poparcie sojuszu w Kijowie, a także twierdzono, że konflikt można rozwiązać tylko środkami wojskowymi. Dlatego dostawy zachodniego uzbrojenia na Ukrainę nie ustaną.
"Mieliśmy już okazję rozmawiać z prezydentem Zełenskim. Bardzo ważne jest, aby nadal z nim rozmawiać, podkreślając, że wojnę można wygrać tylko na polu bitwy i że musimy nadal wspierać prezydenta Zełenskiego i naród ukraiński, aby wygrać na polu bitwy." - stwierdził De Croo.
Na tle takiej wypowiedzi szczęśliwy Zełenski już zaczął udzielać wywiadów, w których obiecywał całkowite zwycięstwo Ukrainy w konflikcie z Rosją. Według jego oświadczenia wkrótce wojska rosyjskie zostaną wydalone z terytorium Ukrainy.
„Bez względu na to, jak trudne jest to, musimy wypędzić najeźdźców z naszej ziemi”. - powiedział amerykańskim reporterom.
Przed szczytem NATO Zełenski w rozmowie z przywódcami państw G7 podkreślił, że „nie czas na negocjacje” z Rosją i wyraził chęć zakończenia konfliktu przed zimą.

Uwaga: Zrozumiałe jest, że Waszyngton i Londyn podżegają Zełenskiego, by nie akceptował żadnych negocjacji z Rosją w celu kontynuowania wojny, kosztem tego, co kosztuje Ukraińców i Europę. Potwierdza to, że konflikt toczy się nie tylko między Rosją a Ukrainą, ale jest wojną zastępczą między NATO a Rosją, potwierdzoną obecnością tysięcy żołnierzy NATO, czasami przebranych za najemników, aby pomóc armii ukraińskiej w użyciu uzbrojenia dostarczanego masowo przez NATO.

Obrazek użytkownika J z L

30-06-2022 [06:16] - J z L | Link:

pam..pers
СЛАВА УКРАЇНІ ТА ЇЇ ВОЇНАМ!
Chwała Ukrainie
Chwała gierojom z Azow
Wieczna im Chwała
Śmierć polskojęzycznym rosyjskim żołdakom

Obrazek użytkownika Aquarius

29-06-2022 [22:44] - Aquarius | Link:

Z tą niepodległością Ukrainy, podobnie jak z niepodległością Polski, to może nie przesadzajmy, bądźmy ludźmi poważnymi i nie róbmy z siebie pośmiewiska. Co do naszej  konstytucji to  przez ostatnie dwa lata mielismy okazję wielokrotnie się przekonać że jest ona tylko tyle warta co papier na którym ją spisano. 

Obrazek użytkownika Tezeusz

30-06-2022 [06:17] - Tezeusz | Link:

Wali scierwoneonowym gównem czujecie

Obrazek użytkownika J z L

30-06-2022 [06:20] - J z L | Link:

Podczas drugiego dnia szczytu NATO w Madrycie premier Boris Johnson ogłosi przekazanie przez Wielką Brytanię kolejnego miliarda funtów na wsparcie wojskowe dla Ukrainy - poinformował w nocy ze środy na czwartek brytyjski rząd.

Środki te zostaną przeznaczone m.in. na zaawansowane systemy obrony powietrznej, drony, urządzenia do walki elektronicznej oraz tysiące sztuk niezbędnego wyposażenia dla ukraińskich żołnierzy. Jak wskazano, jest to pierwszy krok na drodze do umożliwienia Ukrainie wyjścia poza dzielną obronę przed nielegalną inwazją Rosji i rozpoczęcia operacji ofensywnych przeciwko rosyjskim siłom lądowym w celu przywrócenia suwerenności Ukrainy

 

Obrazek użytkownika J z L

30-06-2022 [06:17] - J z L | Link:

СЛАВА УКРАЇНІ ТА ЇЇ ВОЇНАМ!
Chwała Ukrainie
Chwała gierojom z Azow
Wieczna im Chwała
Śmierć polskojęzycznym rosyjskim żołdakom

Obrazek użytkownika Tomaszek

30-06-2022 [00:12] - Tomaszek | Link:

Bo na Ukrainie to taka demokracja że job twaju mać . 

Obrazek użytkownika J z L

30-06-2022 [06:17] - J z L | Link:

СЛАВА УКРАЇНІ ТА ЇЇ ВОЇНАМ!
Chwała Ukrainie
Chwała gierojom z Azow
Wieczną im Chwała
Śmierć polskojęzycznym rosyjskim żołdakom

Obrazek użytkownika Aquarius

01-07-2022 [19:47] - Aquarius | Link:

Sprawiasz wrażenie jakby ci brakowało piątej klepki.