"Czerwona kalina". Nie dajmy się zwariować

I zmanipulować. Zamieszczam w całości jeden z wpisów pod piosenką  "Czerwona kalina" /"Czerwona kalyna"/ na You Tube. Zwracam uwagę na słowa piosenki które brzmią:
"Maszerują nasi ochotnicy, idą w krwawy tan. Wyzwalają braci-Ukraińców z moskiewskich kajdan!"  oraz  "Oj, a w polu tam jarej pszenicy złoty łan! Rozpoczęli strzelcy ukraińscy z moskalami tan! ". Co zdaje się tłumaczyć rosyjską intrygę jaka wywiązała się nagle dookoła tej pięknej piosenki. 
Cytat z internetu: " Polska i ukraińska młodzież wykonała wspólnie utwór "Czerwona kalina". Zrealizował i udostępnił go Zamojski Dom Kultury. Kilka tygodni temu piosenkę wykonał legendarny zespół Pink Floyd. Jednak nie wszyscy popierają inicjatywę uczniów. Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu zgłosiło sprawę do prokuratury, uznając to za "gloryfikowanie banderyzmu".
Otóż wcale bym się nie zdziwił, jakby niektóre  stowarzyszenia były spenetrowane przez "moskwian". Pamiętam, jak kiedyś pewien kolega, szczery kresowianin i patriota, wciągnął mnie  do pewnego Towarzystwa Przyjaciół Kresów.... Na krótko. Bo zorientowałem się po klimacie, jakby co drugi członek tego towarzystwa, to był były członek PZPR. Ot, tak się "przytulili". Jak najbardziej uprawnieni, urodzeni na Kresach.  Ale co niektórzy później  robili, z jakimi służbami mieli do czynienia, kto to dojdzie? Przecież np. wiele oddziałów  kombatanckich stowarzyszeń było spenetrowanych. Tak, że bywam "życzliwie" czujny.
.Od siebie dodam, że w zeszłym roku trzy razy byłem na Wołyniu, byliśmy w wielu wioskach, pracowaliśmy i modliliśmy się na wielu cmentarzach. Żadnych "rezunów" nie widziałem. Raczej życzliwych ludzi i wielu miłych ukraińskich chłopców i dziewcząt. Jeżeli ktoś taki jak "rezun" żyłby, a w roku 1943-4 miałby tylko 18-19 lat, to dzisiaj  musiał by mieć lat  prawie 100. Jeśli wtedy miałby lat 40, to dzisiaj miałby lat ok 120. Tak długo to ludzie nie żyją. Czas robi swoje, a i tak była to tylko niewielka część narodu ukraińskiego. A więc wpis słuchacza-komentatora :

-,, Czerwona Kałyna'' powstała w 1914r. Autorem jest Ukraiński poeta Stiepan Czarnecki.W czasie I WŚ była hymnem Legionu Ukraińskich Strzelców Siczowych walczących po stronie Austro-Węgier.Jeżeli ktoś ma jeszcze wątpliwości i nadal bredzi ,,że to hymn UPA'' to wklejam przetłumaczony na polski cały tekst ":

" Oj, na łące czerwona kalina pochyliła się. Oj, i nasza Sławna Ukraina zasmuciła się. A my naszą czerwoną kalinę - podniesiemy! A my naszą sławną Ukrainę, hej hej! rozweselimy! A my naszą czerwoną kalinę - podniesiemy! A my naszą sławną Ukrainę, hej hej! rozweselimy!
Nie schylaj się, czerwona kalino, białe kwiaty masz. Nie smuć się, o sławna Ukraino, wolny jest ród nasz. A my naszą czerwoną kalinę - podniesiemy! A my naszą sławną Ukrainę, hej hej! rozweselimy! A my naszą czerwoną kalinę - podniesiemy! A my naszą sławną Ukrainę, hej hej! rozweselimy!
Maszerują nasi ochotnicy, idą w krwawy tan. Wyzwalają braci-Ukraińców z moskiewskich kajdan! A my naszych braci-Ukraińców wyzwolimy! A my naszą sławną Ukrainę, hej hej! rozweselimy! A my naszych braci-Ukraińców wyzwolimy! A my naszą sławną Ukrainę, hej hej! rozweselimy!
Oj, a w polu tam jarej pszenicy złoty łan! Rozpoczęli strzelcy ukraińscy z moskalami tan! A my tę pszenicę, tę pszenicę jarą pozbieramy! A my naszą sławną Ukrainę, hej hej! rozweselimy! A my tę pszenicę, tę pszenicę jarą pozbieramy! A my naszą sławną Ukrainę, hej hej! rozweselimy!
Jak powieje wiatr potężny, groźny z szerokich stepów! To rozsławi w całej Ukrainie siczowych strzelców! A my sławę naszych dzielnych strzelców zapamiętamy! A my naszą sławną Ukrainę, hej hej! rozweselimy! A my sławę naszych dzielnych strzelców zapamiętamy! A my naszą sławną Ukrainę, hej hej! rozweselimy! "
 
j.k. -  Na You Tube jest wiele wykonań tej piosenki w Polsce, także sprzed lat. I jakoś dziwnym "zbiegiem okoliczności"  budzi jakieś dziwne "protesty"  gdy Ukraińcy tak dzielnie walczą z Moskalami. Idąc tym tropem, zapewne  wielu żołnierzy niemieckich śpiewało w czasie II wojny światowej kolędę "Cicha noc" /"Stille Nacht"/. No to my teraz kolędy "Cicha noc" nie będziemy ani śpiewać ani słuchać. Nie dajmy się zwariować. 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

21-04-2022 [11:01] - wielkopolskizdzichu | Link:

Problemem nie jest sama piosnka tylko to że została odśpiewana w czasie Mszy, podczas liturgii.
https://ksieza.archwwa.pl/aktu...

Obrazek użytkownika maks jamnicki

21-04-2022 [13:04] - maks jamnicki | Link:

Tekst nie dotyczy jakiejś mszy. 

Obrazek użytkownika admin

21-04-2022 [13:25] - admin | Link:

Dyskusja wywołana homilią ks. Drozdowicza. Ale moim zdaniem ta homilia jest OK, piękna, żywa:

https://youtu.be/E-YEMSG48bM

Obrazek użytkownika maks jamnicki

21-04-2022 [13:49] - maks jamnicki | Link:

Tak, miałem to odsłuchane, ale nie chciałem się do tego odnosić, bo Kościół , chyba biskup, się odciął. To zostawiam temat. To temat szerszy, sporny, co można lub nie powinno zamieszczać, robić, prezentować  w czasie liturgii. Homilia jest jej częścią.  Po swoich wstępnych kiedyś przemyśleniach uważam, że lepiej nie naruszać za bardzo liturgii a pewne rzeczy prowadzić już zaraz  po samej mszy. Komu się nie podoba, może wtedy wyjść i racje pogodzone. Tu można to było tak zrobić. A tak powstaje pole do ataku, a sedno sprawy ucieka. Ale głowy nie dam, jest ksiądz, jest w tym kościele "gospodarzem" z nadania biskupa, on decyduje. Bo z drugiej strony, homilie są często tak nudne, senne i nic nie wnoszące, że.... Nie wiem. Ta orkiestra siedząca pod amboną, miny mieli chyba kwaśne.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

21-04-2022 [18:47] - wielkopolskizdzichu | Link:

" Ale głowy nie dam, jest ksiądz, jest w tym kościele "gospodarzem" z nadania biskupa, on decyduje."

Podałem link do konkretnych przepisów, ale Panu Blogerowi nie chciało się ich przeczytać.
 Wierni mają prawo, aby władza kościelna sprawowała kierownictwo nad świętą liturgią, aby liturgia nie była postrzegana jako prywatna własność kogokolwiek, ani samego celebransa, ani wspólnoty, w której sprawuje się sakramenty .

BTW
Jeśli w kościele  na koniec ślubu organista zapuści Hallelujah Cohena to też popełnia czyn niezgodny z zasadami.

Obrazek użytkownika maks jamnicki

22-04-2022 [00:30] - maks jamnicki | Link:

wielkopolskizdzisław : Uznaję, rzeczywiście pisze: "Nie wolno w liturgii wykonywać utworów o charakterze świeckim" Uff... 5 stron maczkiem. I uznaję, że wielkopolskizdzichu może być znacznie bardziej zaawansowany w sprawach religijnych niż ja, rzeczywiście "proch marny". Inna sprawa, że cały czas pamiętam, iż  znajomość liturgii a nawet namiętne praktykowanie "pobożnego życia" może się mieć nijak do spraw patriotycznych i pożytków dla Polski. czego dowodem byli konfederaci targowiccy, często namiętnie pobożni mężowie, oraz wiele "pobożnych osób" znanych z historii, na żołdzie pruskim albo ruskim. Ale to tylko tak na marginesie, bez intencji dosłownie osobistej.  

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

22-04-2022 [00:59] - wielkopolskizdzichu | Link:

Nie jest może najistotniejsze w temacie rozpoczętym przez Pana iż piosnka ta  została bezmyślnie wciśnięta w liturgię, ale daje się zauważyć  ogłupiający owczy pęd.
Oto  część społeczeństwa polskiego, Prawdziwych Europejczyków, uważa za nieodzowne przy każdej okazji reprezentowania barw narodowych dołożenia flagi unijnej, ba niektórzy nawet tęczowej.
Teraz pojawiło się grono Prawdziwych Polaków, które za warunek niezbędny uznaje towarzystwo niebiesko żółtej dla barw polskich.
W Poznaniu o takich się mówi, że mają joba.

 

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

21-04-2022 [14:01] - wielkopolskizdzichu | Link:

Gdyby piosnka zaśpiewana była tam gdzie jej miejsce i czas np. w domu kultury, w salce parafialnej lub na ulicy nie było by tematu.

Obrazek użytkownika admin

21-04-2022 [16:58] - admin | Link:

Główny zarzut jaki przewija się w mediach społecznościowych dotyczy tego, że to "hymn UPA". Głosy, że to nie powinno być podczas homilii można na palcach policzyć. Co do poprawności liturgicznej nie mam zdania. Wydaje mi się, że to nie był występ artystyczny (jaki mógłby się znaleźć po mszy) tylko część homilii. 

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

21-04-2022 [18:38] - wielkopolskizdzichu | Link:

 "Co do poprawności liturgicznej nie mam zdania. Wydaje mi się, że to nie był występ artystyczny (jaki mógłby się znaleźć po mszy) tylko część homilii. "

7. Kościół uznaje wszystkie formy prawdziwej sztuki i dopuszcza je do służby Bożej, jeżeli tylko posiadają wymagane przymioty . Należy bezwzględnie stać na straży wykonywania takiej muzyki liturgicznej, która jest autentyczną sztuką nakierowaną zawsze na świętość kultu, i wprowadzać do liturgii tylko to, co odpowiada świętości miejsca, godności obrzędów liturgicznych i pobożności wiernych . Nie wolno w liturgii wykonywać utworów o charakterze świeckim .

Homilia jest składnikiem Mszy świętej, nazywa się liturgią słowa.
https://liturgia.wiara.pl/doc/...

Obrazek użytkownika maks jamnicki

22-04-2022 [00:32] - maks jamnicki | Link:

admin :Rzeczywiście w linku jest skrupulatnie wyłożone, co jest poprawnością liturgiczną.

Obrazek użytkownika zbychbor

21-04-2022 [11:28] - zbychbor | Link:

Jeżeli ktoś taki jak "rezun" żyłby, a w roku 1943-4 miałby tylko 18-19 lat, to dzisiaj  musiał by mieć lat  prawie 110. Jeśli wtedy miałby lat 40, to dzisiaj miałby lat ok 130.
Matematyka na poziomie podstawowym się kłania.
Od rzezi minęło około 80 lat, nie 90 lat
78 +18 = 96 (dzisiejszy wiek rezuna, który zaczynał w wieku 18 lat)
78 +14 = 92 (dzisiejszy wiek rezuna, który zaczynał w wieku 14 lat)
Reasumując. Rezuni mieliby około 100 lat. A najmłodsi rezuni około 90. Ale rezuni działali też po wojnie, czyli teoretyczni mogą być jeszcze młodsi.
Poza tym przekazali swoją spuściznę potomkom.
 

Obrazek użytkownika maks jamnicki

21-04-2022 [13:27] - maks jamnicki | Link:

A Ty byłeś i spotkałeś tych" potomków". Zważywszy, że całe UPA liczyło ok 35 tys ludzi a Ukraina liczy dziś ponad 40 mln ludzi to zapewne szukając musiałeś zjeździć  tą Ukrainę wzdłuż i wszerz ?./ A do tego większość formacji UPA wyginęła w walkach z komunistami po II w. ś /. A tak z ciekawości, jesteś po stronie dzisiejszej Rosji  czy Ukrainy ?  Bo to ważne.

Obrazek użytkownika zbychbor

21-04-2022 [13:39] - zbychbor | Link:

1. Jeżeli założenie jest błędne, to wniosek nie może być poprawny. Mówię o tych żyjących 130 letnich rezunach.
2. Mordowała głównie podpuszczona tłuszcza, a nie tylko UPA. Poza tym to nie cała Ukraina, a część zachodnia.
3. Nie do końca zginęła. Masa uciekła do Polski, a najwięcej do Kanady, gdzie sobie siedzą i brużdżą,
fałszują historię i zatruwają krew młodych pokoleń.
4. Kolega, polski odwieczny Ukrainiec z Hajnówki często jeździł do Żytomierza i okolic. Przezywali się na niego Lach i mówili, że czekają na czas, by znowu rezać Lachów
4. Jedni i drudzy to wrogowie. Nasi przodkowie mieli dobre rozeznanie, utworzyli Unię z Litwinami (to dzisiejsi Białorusini). Z Rusinami się nie dało, chyba za bardzo dzicy, roszczeniowi. Teraz myślimy, że jest inaczej. Ale co geny, to geny.
5. Kibicuję Ukrainie. Ale nie wiem, czy to jest Ukraina, czy po prostu Starsi Bracia w Wierze, którzy chcą stworzyć nowa Chazarię i walczą w tym celu za pomocą Ukraińców. Wielu zainteresowanych piecze w tym ogniu swoje pieczenie.
6. Tak naprawdę nie wiadomo, czy ta wojna jest na serio. W Polsce podczas drugiej wojny ginęło dziennie około 3500 osób, a na Ukrainie przez 50 dni jest mniej zabitych niż w ciągu jednego dnia w Polsce. Widać, że oszczędzani są cywile. Propaganda z mediów jest oszałamiająca. Trzeba czytać między wierszami. Może to ustawka Putin/Żeleński, by wyludnić Ukrainę, zrobić miejsce na Chazarię, zdestabilizować Europę Wschodnią, zwłaszcza Polskę.

 

Obrazek użytkownika maks jamnicki

21-04-2022 [13:56] - maks jamnicki | Link:

-"Może to ustawka Putin/Żeleński, by wyludnić Ukrainę, zrobić miejsce na Chazarię, zdestabilizować Europę Wschodnią, zwłaszcza Polskę" . To jakaś wasza obsesja. Zamykam temat, bo trudno z takimi argumentami prowadzić poważną rozmowę. Najpierw 447, potem "spisek covidowy" a teraz "ustawka Putin/Żeleński". Ble, ble, ble....

Obrazek użytkownika zbychbor

21-04-2022 [14:09] - zbychbor | Link:

Po owocach poznamy.
Kto steruje Putinem, a kto Żeleńskim. Może ci sami ludzie.

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

21-04-2022 [11:47] - AŁTORYDET | Link:

To dla każdego lekko zorientowanego Polaka jest czytelne i oczywiste. Moskiewska agentura zawsze grała "banderowską" kartą i grać nie przestanie. A wielu kresowian nawet nie wie, że są naiwnymi poputczykami. Zresztą o jakich kresowianach mówimy, 77 lat po wojnie?

Obrazek użytkownika maks jamnicki

21-04-2022 [13:29] - maks jamnicki | Link:

No właśnie, mieszkałem między wołyniakami długie lata, lata 70-te i 80-te. To byli inni ludzie. Tam urodzeni, kresowiacy, wychowani w II RP. Sowietów czuli na kilometr. Teraz są "towarzystwa kresowe", "stowarzyszenia" itd, a kto jest kim  i kto czym jest motywowany, nie dojdziesz.

Obrazek użytkownika u2

21-04-2022 [12:03] - u2 | Link:

w zeszłym roku trzy razy byłem na Wołyniu, byliśmy w wielu wioskach, pracowaliśmy i modliliśmy się na wielu cmentarzach. Żadnych "rezunów" nie widziałem

Ano, Rzezi Wołyńskiej dokonało 35-40 tysięcy OUN-owców i UPA-owców. Okrucieństwo było rozmyślne, aby stworzyć wrażenie iż to była oddolna akcja milionów Ukraińców, którzy wtedy mieszkali na Wołyniu i Galicji. Mówi o tym prof. Motyka w wywiadzie z p. Zychowiczem :

https://www.youtube.com/watch?...

Jak mówi prof. Motyka schemat rzezi był podobny, najpierw szli strzelcy, potem siekiernicy i topornicy. Jako że mieli wiele wiosek do rzezania to rzeź trwała krótko 2-3 godziny i szli dalej.

Obrazek użytkownika maks jamnicki

21-04-2022 [13:21] - maks jamnicki | Link:

Odsłuchałem. Rzeczowe. Chociaż Zychowicza nie czytam.

Obrazek użytkownika u2

21-04-2022 [14:03] - u2 | Link:

Chociaż Zychowicza nie czytam.

Ale warto przeczytać książki prof. Motyki. Właśnie czytam opracowanie pt. "Od Rzezi Wołyńskiej do Akcji Wisła". 

PS. Zwracam uwagę na uwarunkowania międzynarodowe. W czasie Rzezi Wołyńskiej okupantami byli Niemcy. W świetle prawa miedzynarodowefgo jeśli nie rozliczyli rzezi to są odpowiedzialni za rzeź. Wcześniej sami zamordowali 30 tysięcy żydów na Wołyniu, 21 tysięcy żydów w Równem, 33 tysięcy żydów w Babim Jarze. Jak pisze prof. Motyka latem 1942 roku przystąpiono do ostatecznej likwidacji żydów na terenie obecnej Ukrainy. Zabito ich 150 tysięcy. Uczestniczyli w tych egzekucjach rownież policjanci ukraińscy, ale w służbie niemieckiej. Widać że Niemcy nie tylko mordowali, ale przyzwalali na mordy.

Latem 1942 roku przystąpiono do „ostatecznego rozwiązania”. Żydów wyprowadzano poza teren gett i rozstrzeliwano. W tych egzekucjach czynny udział brała ukraińska policja. Między innymi doprowadzała Żydów na miejsce zagłady, zabijając wszystkich próbujących ucieczki. Rozstrzelano około stu pięćdziesięciu tysięcy ludzi. Ci, którym udało się zbiec, błąkali się po lasach. Nieustannie ich tropiono i zabijano, a na osoby pomagające Żydom spadały surowe represje.

Obrazek użytkownika Chatar Leon

21-04-2022 [15:39] - Chatar Leon | Link:

Ależ oczywiście, że Czerwona kałyna funkcjonowała jako hymn UPA (tak jak wcześniej, podczas I WŚ, jako hymn USS).
Jest to fakt.
Czy zaprzeczanie faktom (niektórzy nawet chcą zaprzeczać ludobójstwu dokonanemu przez UPA) ma jakoś magicznie sprawić, że Ukraina będzie skuteczniej lać ruskich czy też sprawi, że Ukraina stworzy z nami i kilkoma innymi krajami wielonarodową Rzeczpospolitą?
Szczerze mówiąc nie wiem, kto na tej blogosferze produkuje więcej idiotyzmów. Czy ci, których "banderowcy" nazywają "ruskimi agentami" czy ci, których "ruscy agenci" nazywają "banderowcami"?
 

Obrazek użytkownika Pani Anna

21-04-2022 [16:14] - Pani Anna | Link:

Co by nie powiedzieć o  Tusku i jego niemieckim włazidupstwie, to nigdy do ryzej pały mu nie przyszło, aby kwestionować czy próbować wyciszać zbrodnie SS na Polakach lub obciążania nimi Marsjan. "Prawi" jesteście niepodrabialni. 

Obrazek użytkownika Jabe

21-04-2022 [18:28] - Jabe | Link:

Mamy nowy etap.

Obrazek użytkownika Jan1797

21-04-2022 [20:59] - Jan1797 | Link:

@Pani Anna,
to nigdy do ryzej pały mu nie przyszło, aby kwestionować czy próbować wyciszać zbrodnie SS na Polakach 

Problem polega na tym, że słowa potępienia SS też nie słyszałem.

Obrazek użytkownika u2

21-04-2022 [21:11] - u2 | Link:

Problem polega na tym, że słowa potępienia SS też nie słyszałem.

A ja słyszałem jak Tusk mówił po niemiecku, że wszystko robi fuer Deutschland. Taki Konrad Wallenrod, tylko w drugą stronę.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

21-04-2022 [21:23] - wielkopolskizdzichu | Link:

Może nie konkretnie o SS, ale o Niemcach tak, a nawet o Rosjanach

"Ta wojna miała swoje tragiczne i ohydne oblicze, bo także w tej Piaśnicy Niemcy spod znaku swastyki zwozili setki i tysiące swoich rodaków; upośledzonych, chorych psychicznie i rozstrzeliwali ich także w tych lasach. To z wiosek i miast w pierwszych tygodniach wojny Pomorza wypędzono dziesiątki, setki Polaków z ich domów, w pierwszych tygodniach tej wojny. Ale jeśli sięgniemy wzrokiem też niedaleko, tuż koło mojego rodzinnego domu, to zobaczymy cmentarz, cmentarz żołnierzy radzieckich. Tysiące, dziesiątki tysięcy młodych ludzi zostawiło tutaj, wczesną wiosną roku '45 swoje życie. Jak już wspominałem oddali życie za wyzwolenie, chociaż wolności nam nie przynieśli. Ale składamy im także hołd i dbamy o ich groby."

https://dzieje.pl/aktualnosci/...

Obrazek użytkownika Es

21-04-2022 [18:17] - Es | Link:

No więc jeśli to biologia i arytmetyka ma decydować to o Katyniu też trzeba zapomnieć. Czy dobrze zrozumiałem twoje wywody?