Ukraina. „Sługa” to słowo mające piękne konteksty

Np. „Sługa Boży” , „sługa narodu”, „minister”*. Można „służyć prawdzie”, „służyć radą”, "służyć dobrej sprawie", „służyć komuś pomocą”. Naprawdę piękne konteksty i zwroty.
Jest też np. historyczny zwrot grzecznościowy, używany w sytuacjach bynajmniej nie uwłaczających osobie je wypowiadającej, bo mógł to być i subiekt w sklepie w stosunku do klienta ale i dżentelmen lub szlachcic do kobiety w różnym wieku i kontekście, czy to matrony, czy wybranki swego serca: „sługa uniżony”. W sytuacjach poważnych ale i lekko żartobliwych. Zresztą jest tego bez liku. Znamy to z literatury czy starych filmów.

Wyobraźmy sobie znajomego lub przyjaciela, który ciężko chory leży w szpitalu, lub kiedyś, siedzi w obozie koncentracyjnym. I w korespondencji prosi nas o pomoc w sprawach jego rodziny, załatwienia czegoś, przekazania. Ten szpital niby bliższy realnego  życia, a przecież… Rosjanie już, jak kiedyś podbite narody, wywożą teraz ukraińskie rodziny z dziećmi w mrozy Sachalina.

I teraz, kontynuując, czujemy się wspomnianemu człowiekowi coś winni z racji jego położenia, jest w opresji lub ciężkiej chorobie, nie wiadomo co z nim będzie jutro. Czy przeżyje. I my mu w korespondencji odpowiadamy np. : „Oczywiście, postaram się uczynić wszystko co w mojej mocy, w sprawach o które prosisz jestem twoim sługą”. Nie ma w tym nic nienaturalnego. Można by wskazać jeszcze wiele podobnych kontekstów.

Cała afera zrobiona ze słowa „sługa”, dotyczy wyjęcia go z kontekstu jednej sprawy. Propozycji Jarosława Kaczyńskiego, dotyczącej wprowadzenia misji pokojowej NATO na Ukrainę. Łukasz Jasina, rzecznik prasowy MSZ powiedział w związku z TĄ KONKRETNĄ sprawą tak:
-„My jesteśmy do dyspozycji Ukrainy, jej decyzji, jej próśb , jej wniosków w tej sprawie. Jeśli nasi ukraińscy przyjaciele , będą chcieli z tego planu skorzystać, pozostajemy do dyspozycji, podobnie jak w przypadku sojuszników. Jesteśmy tutaj sługami narodu ukraińskiego i jego próśb”.

Jak trafnie zaważył Jacek Piekara, podkreślając słowo „tutaj”, chodzi o tą konkretną sprawę. Nie ma w tym nic nienaturalnego.

No i zaczęło się. Jakoś dziwnie, jakiś sabat, antyrządowe środowiska ideowo związane z Konfederacją, i te polityczne i te rzekomo „publicystyczno-niezależne” :) / przedtem nachalnie promujące liczbę 447, później nie mające innego paliwa więc żyjące z atakowania rządu w sprawie covidu /, teraz zaczęły chyba stosować metodę swoich większych opozycyjnych partnerów, tj. czepiania się i przedrzeźniania jakiegoś poszczególnego słówka.
Ostatnio padło na wyjęte z kontekstu zdania ze słowem „sługa”. A oni tacy „honorowi”, że im z tym słowem nie po drodze. (Nie)święte oburzenie. Wielu. Ale są ci częściej niż inni odsłuchiwani.

Np. W. Gadowski w swoim antyukrainskim i antyrządowym odcinku , chyba po nieprzespanej nocy, zakrzyknął nawet gromko ..”Panie Jasina, może pan jest sługą kogokolwiek, ale niech pan nie wciska mnie bycia sługą, bo nie chcę być niczyim sługą, bo pochodzę z narodu, który nigdy nie służył, nie był służalczy…...Przez wzgląd na ludzi takich jak ja, domagam się dymisji tego młodego człowieka z jego funkcji w MSZ. Paszoł won panie Jasina !”. Zakrzyknął gromko. :) Taki „honorowy” . Naprawdę żenada.
Pomijając kompletne niezrozumienie czy też świadome przeinaczenie kontekstu użycia słowa „sługa”, stan umysłu tego antyrządowego publicysty, jakby smutek, agresja i drażliwość plus kilkudniowy zarost, robią dziwne wrażenie. Ale uwaga !:) W 3 dni prawie 400 tys wejść na you tubie. Chyba wie co robi. Osobiście od dawna uważam, że jest niewolnikiem swojego targetu. Po prostu, albo się jest w jakiejś redakcji, albo tzw. „niezależnym”, wtedy trzeba nadawać tak jak konkretny „target” oczekuje. "Niezależny" może być bloger, co z tego nie żyje.

Nie uważam też, by słowo będące obiektem tego ataku, przez rzecznika prasowego MSZ było użyte w sposób, który  byłby jakoś naganny. O różnych kontekstach użycia tego słowa wspomniałem na początku. Smutne to jednak, gdy tzw. „niezależni publicyści”, przestają „służyć prawdzie”.
/ Inna sprawa, czy są dziś jacyś "niezależni", jeśli ktoś żyje z "produkowania się", to jak "niezależny" aktor musi grać/publicysta pisać, trochę pod swoją publikę/czytelnika,słuchacza, dla swojej klienteli/targetu-grupy docelowej , dającej zarobić, jeśli nie ma etatu. Kto chce dziś przymierać głodem, nie te czasy. A rachunki muszą być opłacone. Zresztą, nie jest złem komuś/czemuś służyć, lecz czy złej czy dobrej sprawie.
Jest pewna granica, poza która można o człowieku powiedzieć, że by zarobić na chleb, podłącza się pod pewne problematyczne akcje . Opozycyjnie nastawieni wobec proukraińskiej polityki tego rządu, muszą bardzo uważać, by w pewnym momencie robiąc publicystyczne slalomy, szpagaty i manipulacje, nie przekroczyli pewnej bariery. Sytuacja jest wojenna, giną ludzie, palone są wioski, osiedla zamieniane w ruiny, mordowane dzieci i gwałcone kobiety, rodziny są wysyłane na „białe niedźwiedzie”. Bo może się okazać, że ta antyukraińska publicystyka i antyukraińskie judzenie, daje skrwawione pieniądze. Naprawdę dla duszy lepiej, by bardzo uważać, gdzie jest granica między dobrem a złem. Można jej czasami nie zauważyć.

* Np. z prostej wikipedii : .... „Słowo minister pochodzi od łac. minister – sługa, pomocnik

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pani Anna

03-04-2022 [09:29] - Pani Anna | Link:

Prawdziwa ekwilbrystyka umysłowa,  oby tylko nie przyznać,  że... A to przecież tylko deszcz pada. Może sobie Pan być kim chce, ale ja nie zamierzam być sługą we własnym domu. Ludzie umierają i giną jak świat światem, nie słyszałem,  żebyśmy byli "sługami" Kurdow,  Syryjczyków,  Serbów... Leje się pomiędzy sobą czysta patologia, trwa akcja przesiedleńcza na którą idą miliardy z i tak pustej kieszeni, ale  to wciąż mało jak widać. Jeszcze trzeba potulnie zwiesić łeb i służyć,  jak to sługa.  Bez pytań. 

Obrazek użytkownika SilentiumUniversi

03-04-2022 [12:55] - SilentiumUniversi | Link:

Co by nie powiedzieć, zwolenników tego typa od <non serviam> dostatek. Gdyby mu nie służyli, to by się tak nie denerwowali

Obrazek użytkownika maks jamnicki

03-04-2022 [15:40] - maks jamnicki | Link:

Pani Anna : 
Sąsiadom trzeba pomagać, bez demonstrowania swojej łaski. ZWŁASZCZA, JEŻELI O TO PROSZĄ. ..."Jesteśmy tutaj sługami narodu ukraińskiego i jego próśb”. Tak to brzmiało. 
Dobru też trzeba "służyć". Także kobiecie "służyć pomocą" gdy tego potrzebuje. Zwłaszcza z dzieckiem. Bo mężczyźnie tak właśnie wypada. To nienormalne??? Cóż, takie czasy. Ładne to było, gdy na starych filmach mężczyzna mówił do kobiety: "Służę pani ramieniem". To ekwilibrystyka ? Że  ..." Ludzie umierają i giną jak świat światem"... Ufam, że jak Panią spotka nieszczęście, to spotka Pani kogoś, kto tak nie myśli. I nie będzie na nie obojętny :). Czego Pani życzę.  Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Pani Anna

03-04-2022 [16:08] - Pani Anna | Link:

Maks jamnicki, 
Szczerze mówiąc,  to z dawnych czasów spodziewałam się po Panu czegoś więcej niż tak prymitywnego szantazu emocjonalnego. Coś na poziomie odpowiedzi Owsiaka i jego akolitow, kiedy padają trudne pytania: "a co TY zrobiłeś w życiu dla chorych dzieci?". Pomagać należy,  ale nigdy nie kosztem swojej rodziny i swoich bliskich.  Patologia powalczy między sobą,  dadzą sobie po pysku, pogodzą przy wódce i wszystko zostanie po staremu. Tylko my zostaniemy jak zwykle wydrenowani. Chce Pan pomagać, nikt Panu nie broni, ale nie ma zgody na tak wielką pomoc systemową, w kraju, gdzie ludziom wiele brakuje, choćby dostępu do opieki lekarskiej. W Polsce, gdzie umieralność jest najwyższa w Europie znowu zostaliśmy wypchnięci na koniec kolejki.  Ci ludzie, którzy mienia się "sługami Ukrainy" zostali powołani przede wszystkim do służby Polsce i Polakom. Nie można być sługą dwóch panów. 

Obrazek użytkownika maks jamnicki

03-04-2022 [17:10] - maks jamnicki | Link:

Pani Anna : Narracja coś w tonie Konfederacji, Roli i Gadowskiego, ale " prymitywnie zaszantażuję" Panią  emocjonalnie  i życzę dużo zdrowia, wielu spokojnych lat i pokoju ducha bez długich kolejek u doktorów. 

Obrazek użytkownika Pani Anna

03-04-2022 [17:40] - Pani Anna | Link:

@maks jamnicki
Nie wiem, nie słucham Gadowskiego ani Roli. To jest "narracja" zdrowego rozsądku i doświadczenia zyciowego,  które nigdy nie było łatwe. Nauczyłam się liczyć tylko na siebie. PO PIERWSZE POLSKA! I proszę pamiętać  jak nazywamy tych, którzy służą dwóm panom.

Obrazek użytkownika bezmetki

03-04-2022 [09:34] - bezmetki | Link:

Wspomniany kurtuazjny zwrot, to wyraz tradycyjnej Polskiej  gościnności "gość w dom - Bóg w dom". - Źle odebrany  przez część czytelników, w tym jawnych i krypto przeciwników polsko- ukraińskiego, historycznego zbliżenia.

Obrazek użytkownika maks jamnicki

03-04-2022 [10:11] - maks jamnicki | Link:

bezmetki :  Dobry przyczynek. 

Obrazek użytkownika Jan1797

03-04-2022 [21:30] - Jan1797 | Link:

Ten szpital niby bliższy realnego  życia, a przecież… Rosjanie już, jak kiedyś podbite narody, wywożą teraz ukraińskie rodziny z dziećmi w mrozy Sachalina.
I my mu w korespondencji odpowiadamy np. : „Oczywiście, postaram się uczynić wszystko co w mojej mocy, w sprawach o które prosisz jestem twoim sługą”.

Proste i jednoznacznie ludzkie, zdecydowanie nam znane. Wystarczy za tysiąc słów. Słyszałem relację kobiety o Mariupolu i dzielnicy, w której były tylko dzieci. Czy to prawda?

Obrazek użytkownika maks jamnicki

03-04-2022 [23:50] - maks jamnicki | Link:

Jan1797:Szczerze powiem, nie pamiętam. Oglądam tyle relacji wszędzie, czytam tyle, że już zaciera się co i kiedy widziałem, czytałem. każdy strącony samolot cieszy.  Byłem w zeszłym roku  trzy razy na/w Ukrainie , miałem plany na ten rok, ta myśl ciągła "aby się przed sowietami  Ukraina wybroniła", to  oczywiście odciąga od  obowiązków, dopóki nie ma pewności. Mała obsesja, bo też to nasz wielki interes, mogło pójść "różnie". Wybili by i powywozili wszelkie kadry, resztę wdeptali w ziemię, było by pytanie, co za 5-10 lat z Polską, koniunktury się zmieniają. Niemcy mają zagwozdkę, nie tak myśleli....

Obrazek użytkownika Tezeusz

03-04-2022 [09:53] - Tezeusz | Link:

@bezmetki
a twoje słowa o JP2 napisane pod materiałem poświęconym Papieżowi :
"Obłudna, świętojebliwa - BLADŹ" - to także  "wspomniany kurtuazjny zwrot, to wyraz tradycyjnej Polskiej  gościnności"
https://naszeblogi.pl/62033-sw...
 

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

03-04-2022 [10:03] - Ula Ujejska | Link:

Tezeusz
Tak zwyczajnie to nie kurtuazja czy co tam sobie Bezmetki marzył ... on musiał dać głos, bo to taki ruski imperatyw kurwinowskich przygłupów. I żeby nie wiem jak mądrze zaczęli o czymś pisać, to na końcu poczujesz smród onuc.

Obrazek użytkownika sake3

03-04-2022 [09:51] - sake3 | Link:

Nazwała bym to raczej wyrazem ,,niefortunna'' wypowiedź która będzie niepotrzebnie tworzyła podziały i niechęć.Już wiele osób pyta jak będzie wyglądała i tak już kulejąca Służba Zdrowia przy zwiększonej ilości pacjentów jeśli rzuca się słowem ,,sługa'' .Minister musi ważyć słowa zwłaszcza jeśli jest rzecznikiem prasowym.

Obrazek użytkownika maks jamnicki

03-04-2022 [10:07] - maks jamnicki | Link:

sake3: Przecież to jest naciągane. Kontekst był jeden, określony. Metoda jest ta, co u większego opozycyjnego koalicjanta Konfederacji: Tworzymy sztuczne podziały i ...obwiniamy o tworzenie podziałów. Judzimy. A propos : ilość naszych gości z Ukrainy w korzystaniu ze Służby Zdrowia nie przekracza zapewne jakiegoś procenta. Jak zaproszę gościa do domu, a on dostanie ataku wyrostka, to powiem, nie zawiozę cię do szpitala bo obciążysz służbę zdrowia ? A jak ktoś rozpoczyna pracę, to ma ubezpieczenie  dla całej swojej rodziny. Z Ukrainy czy nawet Rosji. Ten argument uważam za haniebny, życzliwie widziany w Moskwie, może i tam wymyślony. Takich będzie więcej.

Obrazek użytkownika sake3

03-04-2022 [10:13] - sake3 | Link:

@Maks jamnicki.......To nie ja twierdzę,że Ukraińcy są dla nas obciążeniem,zwracam tylko uwagę że wielu Polaków może tak zacząć mysleć i do narzekania droga w ten sposób niedaleka.To prawda zaczyna się tworzenie podziałów w czym cała opozycja a nie tylko Konfederacja szuka sposobów na tworzenie niechęci.Proszę zwrócić też uwagę na podstępne działanie mediów i polityków niemieckich jak bardzo się uaktywnili w podsycaniu wyczekiwanego przez nich konfliktu. Dlatego nadal uważam,że trzeba uważać na słowa ,zwłaszcza że opozycja często lubi wyrywac je z szerszego tekstu.

Obrazek użytkownika maks jamnicki

03-04-2022 [10:32] - maks jamnicki | Link:

sake3 :Też tak sobie pomyślałem, że trzeba uważać na słowa, które potem mogą być wyrwane z kontekstu. To tak na marginesie. Zgadzam się z tym. Później się je nagłaśnia, wyrwane z kontekstu, na wszelkie sposoby, by kogoś zdyskredytować. Ale też, sztaby ludzi siedzą w Moskwie i Berlinie by takie coś wyłapywać i reżyserować, o polskiej opozycji nie wspomnę. I trzeba by nic nie mówić, a antyrządowi dziennikarze i tak prowokują polują i łapią za słówka. Z czasem dany człowiek nabiera doświadczenia.  

Obrazek użytkownika Es

03-04-2022 [10:13] - Es | Link:

Zapewne to tylko.. deszcz pada

Obrazek użytkownika Chatar Leon

03-04-2022 [10:49] - Chatar Leon | Link:

Nie, nie, nie!
O ile Ukraina ma dziś świetną dyplomację i świetny PR, to to, co odstawia "dobra zmiana" to żenada. Efekt całych lat "polityki kadrowej" PiS, czytaj po prostu selekcji negatywnej (i nie ma co się pocieszać, że "opozycja" od Donka Kondonka jeszcze głupsza).
(A o dziejowej misji Polski i dajmy na to motywie "cierpiącego sługi Jahwe" z Izajasza mylnie odczytywanym jako "Chrystus narodów" to możemy sobie porozmawiać w innych kontekstach aniżeli wypowiedzi rzecznika dotyczące technikaliów.)

Obrazek użytkownika u2

03-04-2022 [11:11] - u2 | Link:

Np. W. Gadowski w swoim antyukrainskim i antyrządowym odcinku

Redaktor Gadowski pożarł się parę lat temu z redaktorem Pereirą. Od tamtego czasu nadaje na dobrą zmianę, ale w sposób umiarkowany. A nie myli sie tylko ten co nic robi. Na pewno red. Gadowski nie jest antyukraiński. Wystarczy np. posłuchać rozmowy z redaktorem Gadowskim na YT "Duży w maluchu" :

https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika maks jamnicki

03-04-2022 [16:24] - maks jamnicki | Link:

u2 :Gadowski "pływa", zależnie od odcinaka  i sytuacji. W jednym odcinku potrafi być dwa razy za i przeciw :), później jeszcze dwie "kiwki",  megalomańsko ciągle poucza rząd, że nie robi tak jak on to widzi i "radzi" :)  Mieć takiego generała w armii, to każda wojna przegrana. Nie tak często odsłuchuję, ale ostatnio jak coś słuchałem, to bardzo zachwalał "piękny język rosyjski" :) . Coś tak. W sytuacji jaka jest, to  dziwny moment na takie wyznania. Mógłby to ktoś nazwać  "ocieplaniem wizerunku agresora"  w  „priwiślanskim kraju” :). Ale to raczej tzw. szpagat. W tej dacie, o której piszę, /30.03/, żali się, że mu zarzucają, iż "chodzi w ruskich onucach". W  połowie nadawania chyba nie wie, co mówił na początku. A na pewno narracja drastycznie antyrządowa. A dziennikarze popierający rząd, "podlizują się rządowi" ..itp.

Obrazek użytkownika u2

03-04-2022 [19:12] - u2 | Link:

to bardzo zachwalał "piękny język rosyjski"

Pamiętam z czasów szkolnych, że jezyk rosyjski był totalnie olewany przez uczniów, ktorzy za punkt honoru stawiali, aby się rosyjskiego nie nauczyć :-)

Obrazek użytkownika maks jamnicki

03-04-2022 [23:52] - maks jamnicki | Link:

Oczywiście -:) 

Obrazek użytkownika Jabe

03-04-2022 [12:00] - Jabe | Link:

Maks Jamnicki służy wiernie, „może się okazać, że [to] daje [...] pieniądze.”

Ci podstępni konfederaci atakowali rząd, wykorzystując wymyślone i nieistotne problemy, jak 447, zaraza, a teraz za bezmyślne paplanie kół rządowych.

Czemu 447, zarazy, a teraz tego lapsusu, odkrywającego naszą pozycję, nie wolno nagłaśniać? Bo to nie jest władzy wygodne!

Jak by pan Jamnicki zdecydował, gdyby musiał wybierać między patriotyzmem  polskim a partyjną służalczością, już wiemy.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

03-04-2022 [12:26] - rolnik z mazur | Link:

@ autor
Nasza polonistka w liceum na takie wywody mówiła dosadnie - w mordę ci plują a ty mówisz, że deszcz pada. Ten z ministerstwa spraw ukraińskich powinien dostać kopa w d..., żeby zrozumiał, ze my Polacy płacimy mu pensję co miesiąc a nie Ukraincy. Kto takich wogole zatrudnienia na takie stanowiska?

Obrazek użytkownika u2

03-04-2022 [13:27] - u2 | Link:

my Polacy płacimy mu pensję co miesiąc

Nie ściemniaj Jungingen, ty nie Polak, ty niemiecki piesek ujadający na Polaków na NB :-)

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

03-04-2022 [15:43] - rolnik z mazur | Link:

@ ubot
Ty nie Polak tylko jakiś sukinsyn. W mordę bym ci dał ale szkoda ręki . Gówno tracisz a za człowieka odpowiesz takie gówniane prawo.

Obrazek użytkownika u2

03-04-2022 [19:08] - u2 | Link:

Widać u ciebie Jungingen fascynację szajsem, Niemcy tak mają :-)

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

03-04-2022 [20:02] - rolnik z mazur | Link:

@ ubot
Ty nie masz glabie honoru wg. Bohdziewicza

Obrazek użytkownika zbychbor

04-04-2022 [09:16] - zbychbor | Link:

chyba Boziewicza

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

03-04-2022 [20:03] - rolnik z mazur | Link:

Mogę ci płuc w gębę i nawet nie zauważysz

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

03-04-2022 [23:37] - Ryszard Surmacz | Link:

Q Autor
W kategoriach religijnych termin ten jest do przejęcia. Natomiast w politycznych już nie, bo nawarstwia same problemy. Nikt nie chce być niczyim sługą, tym bardziej w Europie Środkowo-Wschodniej. Ponadto kontekst tu przedstawiony kojarzy się z niemieckim "sklave" - niewolnik.

Obrazek użytkownika maks jamnicki

04-04-2022 [00:00] - maks jamnicki | Link:

Bardzo łatwo nas Polaków "bodźcować", wchodzić na "ambicjum", a meritum tego co ważne   idzie na bok. Czas "wojenny" a tu nagle cale rzesze "ludzi honoru" :) . Pozdrawiam.