Złodzieje i filantropi

Potomek kresowej rodziny ziemiańskiej historyk sztuki Andrzej Stanisław Ciechanowiecki (herbu Dąbrowa) w 1949 roku spotkał w więzieniu Władysława Bartoszewskiego. Obydwaj oskarżeni  byli przez komunistyczne władze o szpiegostwo. Wspólny los sprawił, że się zaprzyjaźnili i Ciechanowiecki został ojcem chrzestnym syna Władysława Bartoszewskiego- Władysława Teofila Bartoszewskiego. W 1958  roku Ciechanowiecki wyjechał na stypendium naukowe do Stanów Zjednoczonych i już nie wrócił do kraju. Za granicą zrobił błyskotliwą karierę i ogromny majątek, który przeznaczał dla Polski. Był członkiem Rady Powierniczej Zamku Królewskiego w Warszawie, Rady  Fundacji imienia Lanckorońskich, Fundacji  XX Czartoryskich, Fundacji im. Raczyńskich oraz Towarzystwa Historyczno- Literackiego w Paryżu. Był również działaczem Polskiego Związku Kawalerów Maltańskich. Wyposażył odbudowany Zamek Warszawski w kilka tysięcy obrazów.

Ciechanowiecki doktoryzował się na Uniwersytecie im. Eberharda i Karola na podstawie pracy doktorskiej „Michał Kazimierz Ogiński und sein Musenhof zu Słonim”. Pozwolę tu sobie na obszerną dygresję.
Michał Kazimierz Ogiński (herbu Oginiec) to ojciec kompozytora Michała Kleofasa Ogińskiego autora słynnego poloneza a-moll  „Pożegnanie Ojczyzny”. Właściciel pałacyku w Słonimiu obecnie na Białorusi, który stał się ośrodkiem polskiej kultury. Kazimierz Ogiński zbudował trakt pińsko wołyński oraz kanał Ogińskiego łączący Niemen z Dnieprem. Jego zasługi są powszechnie doceniane nie tylko na Białorusi. Natomiast UNESCO ogłosiło rok 2015 rokiem jego  syna kompozytora Michała Kleofasa Ogińskiego. 25 września 2015 roku w Zalesiu na Białorusi został oficjalnie otwarty piękne odrestaurowany ( przez wstrętny reżim Łukaszenki) pałac, w którym Michał Kleofas Ogiński spędził 20 lat życia i odbyła się międzynarodowa  konferencja naukowa, poświęcona kompozytorowi.

Nie sposób wyliczyć inicjatyw kulturalnych w których wkład finansowy i rzeczowy miał Ciechanowiecki. Miedzy innymi  konsultował remont radziwiłłowskiej rezydencji w Nieświeżu. Remont przeprowadził (znienawidzony oczywiście przez wszystkich) reżim Łukaszenki. Polscy histerycy sztuczni ( tak nazywamy żartobliwie historyków sztuki) histerycznie domagali się od Batiuszki zatrudnienia ich jako konsultantów (za ogromne zresztą honoraria) ale dyktator miał rozum i skorzystał z bezinteresownej pomocy Ciechanowieckiego. Nazwisk tych histeryków nie wymieniam gdyż istnieją większe grzechy niż pycha połączona z głupotą.

Ciechanowiecki zaprosił chrześniaka czyli Władysława Teofila Bartoszewskiego i zapłacił mu za studia w Cambridge, chciał go nawet usynowić. Ciechanowiecki był typowym przedstawicielem wielkich rodów kresowych, które charakteryzowała troska o kraj i jego kulturę, altruizm i wielkoduszność. Bartoszewski junior wykazał zupełnie inne cechy charakteru i talenty, miał po prostu kiepełe do interesów. Nie tylko zajął się doradzaniem ( cokolwiek to miałoby znaczyć ) spółkom giełdowym, nie tylko został przedstawicielem na Polskę amerykańskiego banku JP Morgan lecz sprawnie oszukał swego dobroczyńcę i podstępem przejął jego majątek.

Ciechanowski założył dwie fundacje – Fundację Zbiorów im. Ciechanowskich, która wyposażyła Zamek warszawski w ponad 3000 dzieł sztuki, oraz prywatną fundację Non Omnis Moriar do której przekazał swój własny majątek.  Władysław Teofil Bartoszewski założył swoją spółkę Max &Max Limited i za pieniądze Ciechanowieckiego bez jego wiedzy i zgody zakupił dla tej spółki kilka apartamentów w Warszawie. Kiedy jego dobroczyńca odkrył oszustwo i zażądał zwrotu mieszkań Bartoszewski sprzedał je obcym osobom. Prezesem spółki została żona Bartoszewskiego, przekazał jej wszystkie udziały  a w 2019 roku spółkę rozwiązano. Ciechanowiecki umarł w 2015 roku zobowiązując przed śmiercią fundację imienia Ciechanowieckich do walki o odzyskanie skradzionego majątku, który sąd wycenił na 17 milionów złotych. Poza tym fundacja domaga się od posła Władysława T. Bartoszewskiego zwrotu pięciu obrazów, dwóch wazonów chińskich i miliona funtów. Aby zdyskredytować swego  okradzionego dobroczyńcę Teofil oskarżył Ciechanowieckiego, że był agentem SB i donosił nawet na swego przyjaciela, a jego ojca, Władysława Bartoszewskiego seniora. W obronie Ciechanowieckiego stanęła Fundacja Lanckorońskich.

Ta ponura sprawa jest doskonale znana i komentowana w środowisku histeryków sztucznych ( proszę nie poprawiać). Co ciekawe obszernie napisała o niej Gazeta Wyborcza  z dnia 21 czerwca 2021 roku. Nadmieniam o tym przez tak zwaną ostrożność procesową gdyż pan poseł znany jest z grożenia dziennikarzom sądem. Odgraża się również, że  wystąpi o odebranie swemu ojcu chrzestnemu i dobroczyńcy Orderu Orla Białego. Ciekawi mnie czym pan poseł podpadł GW ,że ujawnia  jego machlojki. Przecież nie tylko on lecz Władysław Bartoszewski senior, pseudonim Profesor mają wielkie dla kochających Polskę inaczej zasługi.

 „Profesor” skrzywdził pamięć nie tylko Witolda Pileckiego, ale wielu innych powstańców, a przede wszystkim Zofii Kossak Szczuckiej. Był zdecydowanie antypolski Jego bohaterstwo polegało na tym, że nie bał się Niemców, od których po wojnie dostawał pieniądze za to w czasie wojny bał się Polaków. Polacy  dla niego to  „ochrzczony motłoch” oraz „bydło” a „Polska to brzydka panna bez posagu, która nie powinna być zbytnio wybredna”.
Nie wiem czy Andrzej Ciechanowiecki jak twierdzi Władysław T. Bartoszewski faktycznie był agentem SB. Nie takie nazwiska zdobiły latarnie w czasie Insurekcji.

W czasach PRL donosicielem był artysta Wojciech Dzieduszycki, a Krzysztof Mikołaj Radziwiłł za kolaborację z systemem  nazywany był powszechnie czerwonym Radziwiłłem. Wszyscy oni uważali a przynajmniej tak twierdzą, że prowadzili z systemem wyrafinowaną grę. W przypadku Ciechanowieckiego łatwiej w to uwierzyć bo nieznany jest przypadek żeby kogoś osobiście skrzywdził, natomiast był powszechnie znany z filantropijnych przedsięwzięć, a swój wielki majątek chciał przekazać krajowi.

Ciechanowiecki
 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

11-09-2021 [08:20] - AŁTORYDET | Link:

Nawet gdyby Ciechanowiecki był agentem UB/SB, nic nie usprawiedliwia złodzieja, który go okradł. Gdy w latach 70-ych ułatwiono wyjazdy do NRD, narodził się proceder okradania niemieckich sklepów. Złodziej tłumaczyli to rewanżem za wojnę. 
BTW: Pani wtręty o Łukaszence dbającym o polskie pałace, są złośliwe, ale niezbyt trafne...

 

Obrazek użytkownika Obserwator_3

11-09-2021 [08:48] - Obserwator_3 | Link:

Są trafne, są. I przez lata tak było, i to nie tylko dlatego że Łukaszenko próbował lawirować między Wschodem z Zachodem.
Aczkolwiek jest jak jest, bo m.in. przez działania w Polsce niemieckiej agentury realizującej zadania swoich mocodawców sterowanych z Rosji, Polska oddała Białoruś w ręce Putina, stawiając Łukaszenkę w sytuacji bez wyjścia...

Obrazek użytkownika izabela

13-09-2021 [06:31] - izabela | Link:

Święte słowa. Moja rodzina pochodzi z okolic Pińska, znam język i nie mam barier w rozmowach z ludźmi. Byłam na Białorusi zaraz po wycofaniu się sowietów i nędza była nie do uwierzenia. Żyli kartoflami .Renta wynosiła 400 zajczykow (tak nazywali walutę) a kilo sera żółtego kosztowało.200 zajczykow. Same ruiny.Potem byłam wiele razy. Białorruś została odbudowana. Łukaszenka odbudował polskie rezydencje i katolickie kościoły, również cerkwie. Byłam w Brześciu w czasie wyborów prezydenckich w 2010 roku. Niie było żadnych zamieszek, ludzie rozdawali ulotki innych kandydatów, nie było milicji na ulicach. Po powrocie do Warszawy oglądałam w TV zdjęcia z rzekomego bicia przechodniów na ulicach w Brześciu.Nie obchodzi mnie kim jest Łukaszenka. Niewątpliwie prowadził politykę Panu Bogu świeczkę- diabłu ogarek to znaczy kuglował z Putinem. Polska brała czynny udział w destabilizowaniu sytuacji w jego kraju. Batiuszka się odwwinął i pokazał, że sytuację w obcym kraju jest zdestabilizować łatwo. Wepchnięto go w łapy Putina  teraz już nie ma innego wyjścia niż kontynuować tę niebezpieczną grę. Stracono szanse na dobre stosunki z sąsiadem. Geopolityka nie polega na tromtadrackich wystąpieniach . Trzeba mysleć. Zabawne, że najpierw Makrela wpychała nam emigrantów i było to cacy.Teraz Makrela zmieniła zdanie i wpycha nam wstrętny satrapa. A może Łukaszenko nauczył się od makreli humanitaryzmu i mówi  Wilkommen. O przepraszam -Привет

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

14-09-2021 [12:48] - Ula Ujejska | Link:

Pani Izabelo
Ja byłam pod wrażeniem tego, co Pani pisała lata temu o Białorusi i Łukaszence - wbrew tuskowej propagandzie. Zgadzam się z Panią że Białoruś wepchnięto w łapy Putina a my straciliśmy szansę na swoją przyzwoitą grę z tym państwem. Szkoda wielka że dzisiaj spełniły się moje ówczesne proroctwa. No cóż, wybraliśmy sobie wtedy na 8 lat tuskomatołów.

Obrazek użytkownika Jabe

14-09-2021 [13:01] - Jabe | Link:

Polityka PiS-u w tym względzie niczym się nie różniła.

Obrazek użytkownika sake3

11-09-2021 [09:23] - sake3 | Link:

Aż wierzyć się nie chce w taką podłość jaką okazuje W.T Bartoszewski.Czy naprawdę chodzi o posła PSL,przecież tak często występuje,moralizuje i poucza w telewizji.Czy pan Ciechanowski nie miał rodziny,tylko zaufał  takiemu człowiekowi?

Obrazek użytkownika izabela

13-09-2021 [06:46] - izabela | Link:

Wt Bartoszewski to własnie ten poseł moralizator. Pan Ciechanowiecki nie miał spadkobierców w linii prostej. Zaufał ojcu posła bo poznał go w komunistycznym więzieniu. Finansował Władysławowi  Teofilowi studia i chciał go usynowić ale podobno ten na to nie przystał. Władysław Teofil i tak skorzystał sporo na tej relacji ale swój majątek i zbiory Ciechanowiecki przeznaczał dla kraju. Była w tym zapewne (nie ukrywana przecież) intencja upamiętnienia swego nazwiska. Swoją fundację Ciechanowiecki nazwał  Non omnis moriar. 

Obrazek użytkownika u2

11-09-2021 [09:28] - u2 | Link:

"W czasach PRL donosicielem był artysta Wojciech Dzieduszycki"

Ponoć bardzo aktywnym. Ale ja pamiętam, że hr. Dzieduszyckiego przedstawiano w PRL jako twórcę mąki wrocławskiej :

https://gazetakrakowska.pl/cie...

"Recepturę i technologię produkcji mąki wrocławskiej typ 500 opracował hrabia Wojciech Dzieduszycki, kiedy piastował stanowisko dyrektora młynów zbożowych we Wrocławiu. Ciekawostką jest, że hrabia Dzieduszycki herbu Sas był śpiewakiem operowym i aktorem, który wykształcenie zdobył w Akademii Rolniczej w Dublanach. Stąd wiadomo, że nazwa tej mąki zdecydowanie nie jest przypadkowa."

Co do ojca pana Teofila B. to krążyły słuchy iż rodzina wykupiła 16-latka z KL Auschwitz. Czytałem złośliwe komentarze, że zachorował i został wypisany na L-4. W sumie dosyć ciekawa historia jak mu się udało wyjść żywym z KL.

Taki Józef Cyrankiewicz przeżył KL Auschwitz, bo robił na "Kanadzie", czyli był zaufanym Niemców. W jego "interesie" było zgładzenie rotmistrza Pileckiego, który wiedział o jego obozowej przeszłości.

Obrazek użytkownika maks jamnicki

11-09-2021 [21:08] - maks jamnicki | Link:

Dzieduszycki udzielał się bardzo aktywnie w powstałym  w 1959r wrocławskim Salonie Muzyki i Literatury na Placu Kościuszki. Cytat :  "Z lat 1949–1971 zachowało się jego 400 ręcznie pisanych raportów,  dotyczących głównie wrocławskich środowisk kulturalnych. Z wyjazdów zagranicznych donosił również na działaczy emigracyjnych: gen. Stanisława Maczka, Jana Nowaka-Jeziorańskiego".
Jak mieszkałem we Wrocławiu to pamiętam, że chyba w 2006 r w lokalnej? TVP pokajał się publicznie, popłakał i posmarkał oraz przeprosił, że "okazał się świnią". To i tak rzadki przypadek. Inna sprawa, że może i co drugi bywający w tym salonie na kogoś donosił, w tym środowisku w czasach PRL-u to było powszechne.  Dylemat większości tzw "ludzi kultury" w czasach komunizmu polegał na tym, jak tu żyć a się nie narobić. Chociaż znam chlubne wyjątki, Pani z ziemiańskiej rodziny, piękna, przewieziona prawie cała biblioteka, zawzięta, przez kilkanaście lat, do lat sześcdziesiątych, pracowała w fabryce na tokarce, by mieć z bolszewikami jak najmniej do czynienia. Córka skończyła później ASP.  Wrocław.i jego  tamtejsze klimaty.
A i tak komuś, "komu kotku ?", udało się umieścić trójkę lewaków w szpicy "Solidarności". Później, po "przemianach" zadeklarowanych antykatolików. Frasyniuk, Labudowa i Pinior. W społeczeństwie wtedy w 95% katolickim, to musiała być poważna operacja. "Legendy" Solidaności wrocławskiej :)

Obrazek użytkownika izabela

13-09-2021 [07:19] - izabela | Link:

Podobno Dzieduszycki był tak aktywny w pisaniu donosów, że mitygowali go ubecy.Ale przeprosił. Czyli odróżniał dobro od zła. Monika Jaruzelska podkpiwa sobie ze zrywania paznokci.  Widać, że jej najcięższe przeżycia to zły kolor lakieru po wizycie u manikiurzystki.

Obrazek użytkownika izabela

13-09-2021 [07:14] - izabela | Link:

Było wiele autentycznych przypadków wykupienia z Oświęcimia. Na szczęście esesmani byli przekupni co uratowało życie wielu osobom. Jak było w przypadku Bartoszewskiego nie wiem ale jako szesnastolatek nie miał chyb szans kolaborować.Mój ojciec był w Karnej Kompanii  Oświęcimia.Na temat Cyrankiewicza miał wyrobione zdanie 

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

11-09-2021 [10:14] - NASZ_HENRY | Link:

Niedaleko pada jabłko od jabłoni ☺☻
 

Obrazek użytkownika izabela

13-09-2021 [07:27] - izabela | Link:

Яблоко от яблони недалеко падает

Obrazek użytkownika admin

11-09-2021 [10:35] - admin | Link:

Nieźle..

Obrazek użytkownika izabela

13-09-2021 [07:24] - izabela | Link:

Co ?

Obrazek użytkownika admin

14-09-2021 [13:12] - admin | Link:

@Izabela Nie znałem Bartoszewskiego od tej strony. To dla mnie zupełna nowość

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

11-09-2021 [13:27] - Ula Ujejska | Link:

Pani Izabelo
Przepraszam że nie na temat ...
Bardzo jestem ciekawa co Pani by dzisiaj napisała o Białorusi i Łukaszence?

Obrazek użytkownika izabela

13-09-2021 [07:23] - izabela | Link:

Napisałabym uczciwie i obiektywnie .I napiszę. Kilka słów jest w jednej z pierwszych odpowiedzi na komentarz.