Klasa średnia

Tragicznie zmarły polityk z partii Kukiza pan Rafał Wojciechowski zauważył kiedyś trafnie, że w Polsce nikt z polityków nie pragnie powstania klasy średniej i wszystkie bez wyjątku ugrupowania starają się nie dopuścić do jej powstania. Klas średnia to ludzie zamożni, żyjący z pracy lub z niewielkiej własności. To lekarze, adwokaci, architekci, a także ludzie żyjący z wynajmu mieszkań lub gruntów. Podstawą ekonomicznego funkcjonowania państwa z przewagą klasy średniej byłaby zatem drobna własność środków produkcji przy pełnej swobodzie gospodarczej.
Uświadommy sobie że NEP (nowa polityka gospodarcza) to znaczy drobne rzemiosło, handel i uprawa działek przyzagrodowych uratowały swego czasu ZSRR przed śmiercią głodową i całkowitym upadkiem. Przeciwieństwem klasy średniej jest oligarchia. Jak wiemy oligarchizacja stała się udziałem wszystkich przechodzących transformację ustrojową demoludów. Oligarchia polega na przejęciu majątku narodowego i wykorzystywania przejętych środków produkcji do pomnażania majątku oligarchy panującego często nad całymi sektorami gospodarczymi. Właściwą dla oligarchii formą gospodarki będzie zatem drapieżny kapitalizm.
Przejmowanie majątku narodowego można nazywać rabunkiem albo, jak to raczyła uczynić pani Staniszkis „ akumulacją pierwotną”. Przecież nie da się zbudować kapitalizmu bez kapitalistów i kapitału więc ten przysłowiowy pierwszy milion trzeba ukraść. To oficjalna doktryna aferałów ( przepraszam liberałów) którzy na wiele lat przejęli w Polsce władzę.
Jak pokazuje doświadczenie gdy ukradnie się pierwszy milion kradnie się następny i jeszcze następny bo w pewnych warunkach jest to  łatwiejsze niż zarobienie tych kwot. Istnienie w kraju oligarchii oznacza państwo aferalne gdzie podstawowym atutem w grze ekonomicznej są koneksje a podstawowym argumentem pieniądze. Oczywiście oligarchowie będą twierdzić, że zgodnie z zasadą Pareta po wyparciu dawnej elity zajmują jej miejsce będąc elitą bardziej prężną i lepiej odpowiadającą na społeczne zapotrzebowania. Wyznacznikiem elitarności jest dla nich luksusowa konsumpcja, a jedynym celem  takiej elity jest zapewnianie swojej koterii tej luksusowej konsumpcji kosztem społeczeństwa.
Nikt rozsądny nie neguje, że pod rządami dawnych elit istniało wiele niesprawiedliwości społecznej. jednak tryb ich wyłaniania gwarantował, że służba społeczeństwu była przynajmniej zasadą założycielską tych elit. Elity herbowe wyłoniły się wszak z rycerstwa walczącego a nawet poświęcającego życie w obronie zbiorowości. Długi okres konstytuowania się tych elit  uwzględniając dopuszczenie do ich grona przedstawicieli świata biznesu, nauki i świata sztuki gwarantował właściwe kryteria selekcji. Do elity mógł „doskoczyć” ktoś kto zdobył majątek dzięki talentom, albo ktoś kto zachwycił publiczność swoją sztuką. Nie miał tam prawa wstępu złodziej ani prymitywny obrazoburca.
Elity PRL kształtowały się na zasadzie selekcji negatywnej. Byli to ludzie obdarzeni przywilejami za instalowanie w Polsce stalinizmu, a w dziedzinie sztuki za czołobitne gloryfikowanie tego stalinizmu. Ludzie ci podlegali oczywiście różnym światopoglądowym ewolucjom- od socjalizmu z nieludzką twarzą poprzez socjalizm z ludzką twarzą do liberalizmu. Niektórzy mienią się obecnie nawet konserwatystami to znaczy za wszelką cenę chcą zachować ( konserwować) swój status społeczny i swoje przywileje. Uznali, że przywileje uzyskane za instalowanie w Polsce stalinizmu to przywileje dziedziczne. a szczególnie zaciekłe w egzekwowaniu tych przywilejów są kolejne pokolenia potomków UB. Oni właśnie- jak ktoś dowcipnie powiedział- przeszli długą drogę  od marksizmu -leninizmu do marksizmu- lesbizmu. Klakierzy Ich dziadków karnie maszerowali w pochodach pierwszomajowych i pisali ody na cześć Stalina. Zawsze coś za to z pańskiego stołu im kapnęło. Klakierzy wnuków stalinowców urządzają pochody tęczowe i profanują świątynie też w nadziei, że im coś za to kapnie. Może jakiś grant, stypendium albo dotacja. Chcą mieć jednak pewność, że się nie pomylili, że postawili na właściwego konia.  Stąd też zaciekła, niegodna ludzi mieniących się artystami  czy naukowcami nienawiść do obozu dobrej zmiany. W ich oczach PiS byłby wiarygodny gdyby jak ich dziadkowie i ich biologiczni i mentalni następcy stanowił elitę kompradorską rabującą bez skrupułów przypadkowe niedojrzałe społeczeństwo „ tego kraju”. Z taką elitą „idzie się dogadać” przy kanciastym stole niesłusznie zwanym okrągłym. Natomiast PiS wybrany demokratycznie i spełniający oczekiwania wyborcy czyli suwerena jest dla tych samozwańczych elit całkowicie niewiarygodny. Z uczciwymi ludźmi nie „idzie się przecież dogadać”.
Obóz dobrej zmiany też chyba nie potrzebuje klasy średniej. Aby ta klasa mogła powstać w spauperyzowanym społeczeństwie należałoby sprawiedliwie rozproszyć własność. Dobrym sposobem było tanie sprzedawanie mieszkań kwaterunkowych i zakładowych. Pod zastaw mieszkania można wziąć kredyt i zainwestować we własne przedsięwzięcie, można takie mieszkanie sprzedać a nawet stracić. Jak wiadomo własność oznacza odpowiedzialność. Tymczasem obóz dobrej zmiany zlikwidował preferencyjną sprzedaż mieszkań. Wprawdzie zapoczątkował budowę tanich mieszkań czynszowych, które po wielu latach mogą stać się własne ale ten projekt to trochę budowanie zamków na piasku. Kto zdecyduje się płacić podwyższony czynsz nie mając gwarancji, że po zmianie ekipy ten przywilej, a mianowicie prawo wykupienia mieszkania na własność nie zostanie odebrany.  Obóz dobrej zmiany zdaje się nie doceniać że najważniejszą przyczyną zapaści demograficznej jest niepewność dotycząca mieszkania. Rezygnacja z wyprzedaży mieszkań ich lokatorom oznacza, że za kilka lat spryciarze znajdą sposób na przejmowanie nieruchomości  równie skuteczny jakim była  kradzież zwana reprywatyzacją. Wyprzedaż nieruchomości ich użytkownikom byłaby  to prawdziwa powszechna prywatyzacja prowadząca do utworzenia klasy średniej, rzetelnego, stabilnego elektoratu prawicy.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika RinoCeronte

31-08-2019 [10:06] - RinoCeronte | Link:

Szacunek! Po prostu ma Pani rację. Pytanie, kogo to poruszy?

Obrazek użytkownika izabela

31-08-2019 [13:20] - izabela | Link:

Obawiam się, że nikogo. Łatwiej jest tworzyć klientelę niż myśleć o racjonalnej strukturze społecznej. Niestety klienci nie są elektoratem wiernym.Ktoś może im więcej dać albo obiecać.

Obrazek użytkownika Jabe

31-08-2019 [10:08] - Jabe | Link:

Lewica jak ognia boi się wyborców, którzy rozumieją. W szczególności rozumieją, skąd się biorą pieniądze na prezenty dla nich.

Obrazek użytkownika izabela

31-08-2019 [13:21] - izabela | Link:

Dlatego trzeba nieustannie tłumaczyć. 

Obrazek użytkownika Marek1taki

31-08-2019 [10:10] - Marek1taki | Link:

Dziękuję za pisanie jak jest w czasach, w których brakuje prawego punktu widzenia.

Obrazek użytkownika izabela

31-08-2019 [13:23] - izabela | Link:

Brakuje prawego i brakuje lewego. Lewica kompradorska ma jeden cel. Najeść się słoniny, ukraść coś i uciec. To odpowiedź Cygana na pytanie co zrobiłby gdyby został królem.

Obrazek użytkownika Marek1taki

31-08-2019 [14:50] - Marek1taki | Link:

Lewica jest zawsze kompradorska. Nawet gorzej jak ma zacięcie intelektualne do diety wegetariańskiej bo uszczęśliwiać chce świat. Zostaje z tego wówczas służalczość wobec globalnego kolonializmu. Cygan przynajmniej rozumie, że kradnie i chce uciec. Póki oczywiście jest Cyganem, bo jak Romem to już po Cyganie.

Obrazek użytkownika jazgdyni

31-08-2019 [13:51] - jazgdyni | Link:

Witaj Izo!

Kiedyś pozwoliłem sobie na pewną aproksymację poziomu dochodów, aby wg. tego podzielić poziom życia na nędzę, biedę, klasę średnią i bogactwo.
To było jakieś 4 - 5 lat temu i wtedy granice dochodów dla klasy średniej, jako czteroosobowej rodziny zamknąłem w przedziale 8 tyś zł - 40 tyś zł miesięcznie. I też bym podzielił klasę średnią na trzy podklasy.
Bycie członkiem klasy średniej zapewnia dostatnie i spokojne życie. Ale bez fajerwerków. Natomiast skomplikowany wypadek, czy walka ze śmiertelną chorobą potrafi w tym przedziale zrujnować rodzinę. Czyli bezpieczeństwo jest względne, jeżeli nie powstaną Ubezpieczalnie z prawdziwego zdarzenia.
Dzisiaj te dochody graniczne bym nieco zmodyfikował w górę.

Mnie oczywiście szybkie budowanie klasy średniej bardzo interesuje i oczywiście popieram entuzjastycznie, jednakże uważam za jeszcze ważniejszy cel tworzenie prawdziwego majątku jak największej grupy obywateli. Nie zapominajmy, że ciągle przeciętny Polak posiada cztery razy mniej majątku niż przeciętny Grek. Lata komuny do odrobienia.

Serdecznie pozdrawiam

Ps. Niejaki Jarek Ruszkiewicz vel Spirito Libero chwali się, że będąc z Tobą w kontakcie, namówił Ciebie do pisania na jego portalu.

Obrazek użytkownika izabela

31-08-2019 [15:30] - izabela | Link:

Witaj! Oczywiście wolałabym żeby wszyscy byli zdrowi piękni i bogaci. Ale to nie jest możliwe. Prawidłowo skonstruowana klasa średnia jest w stanie przejąć część obowiązków do których poczuwa się państwo. Opiekę nad dziećmi własnymi i nad staruszkami z rodziny, w następnej kolejności opiekę charytatywną nad dziećmi cudzymi ale tylko na życzenie ich rodziców i nad starymi sąsiadami, działania na rzecz swego środowiska ,potem kraju, potem ludzkości. Taką hierarchię dobroczynności proponował kardynał Wyszyński. Pozdrawiam serdecznie Iza

Obrazek użytkownika maks jamnicki

31-08-2019 [16:30] - maks jamnicki | Link:

Izabela: "Prawidłowo skonstruowana klasa średnia..." . Myślę, że prawdziwy i najważniejszy  podział  przebiega dziś pomiędzy światem chrześcijańskim i antychrześcijańskim. Podział z użyciem pojęcia "klasy średniej" przestał być w Polsce, po latach komunizmu i rozkradanie przez 25 lat postkomunizmu, aktualny. Chyba. Oczekiwanie czegokolwiek od tzw "klasy średniej" to pewna iluzja.  Bo nowa "klasa średnia" w gruncie rzeczy jest, są m.in posiadaczami ogromnej części  właśnie nowych mieszkań  i apartamentów, to kilka-naście procent współuczesniczących w konsumowaniu rozkradania Polski,  posiadają  z 80 % "zasobów", mają też swoją kastę w sądach która reprezentuje ich interesy. / Adamowicz np.nie mógł doliczyć się aż kilku lokali ? / Ta grupa jest w dużej części lewacko-ateistyczna, ich klientela też, chce używać, a jeśli się z tym kryją, udają, to tylko z ewentualnych powodów wyborczych, bo  potencjalni klienci i masy wyborcze na dole są katolikami. Ludzie  aby się opiekować "staruszkami z rodziny" nie muszą wiele posiadać i być "klasą średnią" :). Ale oczywiście dzieci i rodzice  ludzi którzy coś posiadają, są bezpieczniejsze, lepiej mieć niż nie mieć :) Otóż mam nieodparte wrażenie, że na dzień dużej części np. lekarzy, tak są kształtowani,  / 80% klientela  wyborcza PO/ , że jest im  dość obojętne czy dziś rządził by Timmermans, Merkel czy inny "europejczyk", aby kasa się zgadzała. Lekarz zawsze będzie potrzebny, w każdym ustroju. Z tego że jest "klasa średnią", przy kryterium tylko finansowym nic nie wynika. Dlatego ważniejsze wydaje się kryterium podziału etyczne, patriotyczne czy religijne. Na szczęście jeszcze. Bo jesteśmy krajem "przemielonym" przez lata zaborów, wojny, komunizmu i rabunkowego postkomunizmu. Różne kryteria straciły wartość, przestały być adekwatne.

Obrazek użytkownika kaliszanin

31-08-2019 [16:37] - kaliszanin | Link:

obawiam się, że nawet środa ze staniszkis bezpośrednio po przywaleniu w nie piorunem na giewoncie by na to nie wpadły. mocne.

Obrazek użytkownika Jabe

31-08-2019 [16:52] - Jabe | Link:

Chodzi o ludzi, którym zależeć będzie na społeczeństwie jako całości, i którzy będą mieć czas, pieniądze i wpływy, by tę troskę wprowadzić w czyn, lecz zarazem nie tak bogatych i wpływowych, żeby im się wydawało, że są rasą panów. Dobrymi kandydatami na elitę są drobni przedsiębiorcy, bo mają kontakt z twardą rzeczywistością, więc tak łatwo nie pogrążają się w amoku wojny plemiennej, którą maluczkim podsunięto dla odwrócenia uwagi.

Obrazek użytkownika jazgdyni

31-08-2019 [18:12] - jazgdyni | Link:

Drobni przedsiębiorcy tak.
Lecz istnieje rosnąca grupa, która wszystko może wykoleić. Obserwuję ich od niedawna z dużym zainteresowaniem. To współcześni niewolnicy - pracownicy korporacji. Takie korpo-ludy.

Jak na pięknym skądinąd weselu, omalże identycznie ubranych 40 korpo (biała dobra koszula bez krawata, dobre spodnie z tym rurkowatym fasonem i kończące się 5 - 10 cm nad kostką, skarpetek oczywiście brak) tańczy te najnowsze nurty niemalże jak balet, taka koordynacja. Widać chyba trenują na kolejnych wspólnych imprezach. Grzeczni i nie agresywni, piją na umór. Oni będą wszystko robić na rozkaz. Indywidualizm verboten. Co oni za klasę stworzą?

Obrazek użytkownika Pani Anna

31-08-2019 [16:53] - Pani Anna | Link:

@maks jamnicki
Sama prawda, podam dwa przykłady pierwsze z brzegu,  obydwa niewątpliwie należące do tej jakże upragnionej i wyczekiwanej "klasy średniej", z którą wielu wiąże nadzieje na lepsze funkcjonowanie społeczeństwa. Oto największy społeczny wrażliwiec, niejaki Owsiak oddał matke do "Domu starców", a niejaki  Żurek - sędzia i "obszarnik" zasłynął z egekucji alimentów na własnych dzieciach. 

Obrazek użytkownika izabela

31-08-2019 [16:59] - izabela | Link:

Dlatego nieżyjący poseł Kukiza chciał utworzenia klasy średniej z " dołów" poprzez uwłaszczenie ich na zajmowanych lokalach czy działkach. Tacy dorobieni w niewielkim stopniu, aby osiągnąć więcej muszą wykorzystać własność do działalności gospodarczej. Kraść nie będą nie tylko ze względów etycznych-, po prostu nie mają okazji. Nikt im nie da łapówki ani nie podaruje kamienicy, nie są przecież chłopcami z ferajny. Klasa średnia jest stosunkowo niezalężna, dlatego nie jest pupilkiem władzy. Każdej władzy wydaje się, że łatwiej zarządzać klientami niż klasą średnią. W dobrych czy złych intencjach. Pan Adamowicz nie był przedstawicielem klasy średniej bo jego dobrobyt pochodził nie z pracy lecz z czegoś zupełnie innego.

Obrazek użytkownika maks jamnicki

31-08-2019 [17:23] - maks jamnicki | Link:

Izabela : Byłbym gotowy się z tym zgodzić, jeśli jest co jeszcze uwłaszczać, prawdę mówiąc...nie wiem. Kiedyś był duży rzut wykupu za procent lub kilka. Dzieci i wnuki tych co rozkradli Polskę wiedzą, że zawdzięczają dobrobyt "staremu układowi" i będą go bronić jak...niepodległości, :) Uwłaszczeni przez państwo patriotyczne, zawdzięczali by coś formacji patriotycznej, popierali by ją. Na warstwę "świadomych patriotów, gotowym do ofiarności ja bym np. nie liczył, bo po tym przeszło 200-tu letnim mieleniu, mordowaniu i okradaniu,jest zbyt nieliczna, wyborczo  za mało istotna. Liczą się masy głosów. Jak ta  druga strona zbiera jeszcze ok 40-45% nie rozumiem, to świadczy o polskim problemie. Ta teoria jest po linii ś.p. prof. Pawełczyńskiej, która wysunęła  tezę, że polskie elity trzeba tworzyć od nowa, oddolnie, z warstw tzw. "niższych". I myślę, że JK po części to rozumie. To długi proces. Akurat tego posła co zginął, najbardziej z nich lubiłem, był chyba najbardziej sensowny. Szkoda go, bo coś by wniósł.

Obrazek użytkownika mmisiek

31-08-2019 [17:04] - mmisiek | Link:

Rewelacyjny tekst! Niby wiemy jak sprawy na różnych płaszczyznach wyglądają, ale zebranie tego w jedną pigułkę jest doskonałe.

Jedno uzupełnienie:
"Prawidłowo skonstruowana klasa średnia jest w stanie przejąć część obowiązków do których poczuwa się państwo. Opiekę nad dziećmi własnymi i nad staruszkami z rodziny..."
- aby tak się działo sama konstrukcja klasy średniej nie wystarczy. Niezależnie od korzeni potrzebny jest jeszcze kręgosłup moralny, w przeciwnym razie ci staruszkowie będą coraz chętniej wysyłani do gazu, ops... kierowani do "godnej śmierci". A ten kręgosłup jest obecnie niszczony na potęgę praktycznie w całym naszym kręgu kulturowym.
 

Obrazek użytkownika maks jamnicki

31-08-2019 [17:25] - maks jamnicki | Link:

mmisiek : Właśnie, kręgosłup moralny.

Obrazek użytkownika mmisiek

31-08-2019 [21:11] - mmisiek | Link:

@maks jamnicki ubiegł mnie Pan z komentarzem ;)
Rzeczywiście, główny podział to chrześcijaństwo-barbaria, albo "cywilizacja śmierci" jak kto woli. Jeśli tu ulegniemy to żadna klasa średnia nam nie pomoże.
 

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

31-08-2019 [15:14] - NASZ_HENRY | Link:

Bierut złodziejem dobra zmiana paserem bo nie zależy jej na klasie średniej ! W sprawie dekretu Bieruta Patryk Jaki nic nie zwojował ;-)
 

Obrazek użytkownika kaliszanin

31-08-2019 [16:06] - kaliszanin | Link:

dzień dobry Pani,

zwróciłbym jeszcze drobną uwagę na koszty ponoszone by się w danym pułapie/klasie znaleźć oczywiście nie w sensie podatkowym.
często duży dochód kończy się tym, że ojca lub matki nie ma w domu przez większą część tygodnia.

z praktyki wiem, że nie tylko marynarze (choć oni to chyba najcięższy przypadek) potrafią w imię zdobycia majątku zaprzepaścić najpiękniejsze chwile rodzinne. a to nie o to w życiu chodzi. 

Obrazek użytkownika jazgdyni

31-08-2019 [18:22] - jazgdyni | Link:

Oj jaka "prawdziwa" prawda w tym ostatnim zdaniu. Gdyby tylko dało się cofnąć czas...

Tylko, jak juz osiągnie się najwyższy poziom specjalizacji - statki DP, off shore, a nie typowe transportowce, to chociaż codziennie pracuje się 12 godzin, to standardowa rotacja jest 6 tygodni na burcie i 6 tygodni w domu (kto woli to nawet 4/4). Jak się jest niedaleko (ja kurczowo trzymałem się Morza Północnego) to i podróż nie jest męcząca. Nawet z Aberdeen to tylko 1,5 godziny. Jak kończyłem morską służbę, to płacili na okrągło cały rok - i za dom i za statek. Teraz młodsi koledzy się skarżą, że chytrusy już nie chcą płacić za pobyt w domu.
Cóż wolny rynek.
A historycznie - najdłuższy rejs poza domem - 17 miesięcy.
Rodzinne życie nie do odrobienia.

Obrazek użytkownika RinoCeronte

31-08-2019 [20:15] - RinoCeronte | Link:

Pan poczyta Moby Dicka...

Obrazek użytkownika jazgdyni

01-09-2019 [03:41] - jazgdyni | Link:

Moby Dick to polowanie. Odwieczny rytuał samca.
A na co dziś polują marynarze floty handlowej?
Nie widzę związku, choć krótki czas byłem też rybakiem.

Obrazek użytkownika RinoCeronte

01-09-2019 [11:08] - RinoCeronte | Link:

A mój świętej pamięci Dziadek był kucharzem na Batorym. Całe życie marzył aby przyrządzic białego Walenia...

Obrazek użytkownika Marek1taki

31-08-2019 [18:30] - Marek1taki | Link:

W budowie klasy średniej z ludzi bez kapitału państwo zaniedbuje możliwość uwłaszczenia tam gdzie nie trzeba nikogo wywłaszczać.
Np. z informacji o największym kontenerowcu i potężnym terminalu w Gdańsku wynika, że "Udziałowcami w DCT są singapurska Grupa PSA, Polski Fundusz Rozwoju (PFR) oraz australijski fundusz inwestycyjny IFM." Nie krytykuję udziału zagranicznych udziałowców, bo być może wiązało się to z doświadczeniem i technologiami w tej dziedzinie oraz z powiązaniem tamtych centrów kapitałowych z żeglugą do Polski. Zadbano też o podatkowiczów skoro partycypuje Polski Fundusz Rozwoju choć bez wątpienia są z tego pieniądze na rozwój pod państwowym nadzorem. Nie zadbano o żelazny parytet 30% dla peselowiczów, niezbywalny poza tą "kliką", dziedziczny, zastawialny tylko w banku z kapitałem oczywiście peselowiczów, o ograniczonej emisji na głowę, który pozwalałby na odpis podatkowy na równi z szemranymi, firmowanymi przez rząd funduszami emerytalnymi i składkami społecznymi na ZUS. To byłaby prawdziwa kumulacja kapitału przez ludzi, którym chce się pracować a nie trwonienie przez rząd. Taka klasa średnia nie potrzebowałaby się ubezpieczać na życie bo sama fundowałaby sobie polisy. I nie byłaby sztucznie zawężona. Zacząłem od tej inwestycji bo to lejek na pieniądze.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

31-08-2019 [19:44] - Imć Waszeć | Link:

Nie wiem czy Pan wie, ale we Włoszech w miejscowości Cavallino koło Wenecji, wydano zakaz budowania zamków z piasku. U nas przydałoby się wpisanie takiego zakazu do konsTYtucJI i dopiero wtedy moglibyśmy sprawdzić co i gdzie akumulować. Już parę razy zwracałem uwagę na to, że Polacy są krojeni na kilkanaście do kilkudziesięciu miliardów rocznie tylko z powodu obowiązku posiadania przez każdego Polaka konta w banku. Opłaty wahają się od kilku złotych za użycie jakiegoś numeru lub tokena, kilkunastu za utrzymanie konta, do kilkudziesięciu za wydanie karty. I to na głowę mieszkańca. W ten sposób kilkanaście miliardów akumulacji Polaków idzie się po prostu je... albo jedzie w czarnych teczkach na zachód. Koledzy Morawieckiego smakowicie żrą z tego wiecznie pełnego, napełnianego ustawami przez państwo, koryta ile wlezie, bo rząd jest głuchy i ślepy w tym segmencie. Nie sądzę, że Morawiecki nie umie liczyć, ani też nie wierzę, że chce mu się to policzyć. Jesteśmy kolonią.

Obrazek użytkownika izabela

31-08-2019 [20:16] - izabela | Link:

Faktem jest że wielkimi krokami zbliża się apokalipsa gdzie człowiek będzie numerem. Wiele lat temu pracowałam jako tłumacz i adiustator stacji Planete. Nie miałam wówczas konta w banku i nie chciałam mieć. Okazało się, że nie mogę odebrać honorariów, a zebrało się sporo bo stacja nie posiada kasy. Zostałam zmuszona do założenia konta w banku, a bank bezczelnie żądał deklaracji że wszystkie moje dochody będą przechodziły przez ten bank. Zgodziłam się bo nie miałam wyjścia. Wkrótce nie kupimy chleba inaczej niż kartą lub przez telefon. Bez dowodu z czipem nie przyjmą nas do szpitala ani do hotelu. Ciekawe czy transakcje gotówkowe zostaną zakazane. 

Obrazek użytkownika mmisiek

31-08-2019 [21:16] - mmisiek | Link:

"Ciekawe czy transakcje gotówkowe zostaną zakazane. "

To akurat mamy jak w (nomen omen) banku.
Bodajże Szwecja na tym polu przoduje, ale u nas też przecież gołym okiem widać walkę z gotówką.
Taktyka bardzo typowa - najpierw zachęty, a na końcu będzie już brutalny przymus. Bez złudzeń.

Obrazek użytkownika Marek1taki

31-08-2019 [22:04] - Marek1taki | Link:

Zabawne, że pieniądz papierowy ostatnią nadzieją białych. Smutne, że plastikowy jest amuletem młodych.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

31-08-2019 [22:42] - Imć Waszeć | Link:

Już kiedyś tu opisałem taki SF sposób walki o pieniądz (że też kiedyś podobnie walczono o ogień i też z gołą de;). Polegać ma to na rozdzieleniu pieniądza lokalnego ("zapisów") od pieniądza właściwego ("monety"). Potem trzeba pilnować granicy tych systemów pieniężnych, żeby jacyś apacze za papierki z bagien Missouri, nie wypłukiwali nam zdalnie monet z kieszeni. Cały algorytm był pomyślany jako część systemu finansowo-ekonomicznego do gry MMO, żeby wykluczyć najpoważniejsze scamy, ale może dałby się zrealizować w praktyce. Oczywiście jest to sprzeczne z polityką USA i żydów rabowania świata, co do tego nie mam żadnych wątpliwości, więc może grozić wojną o "demokrację" i "pokój".

Obrazek użytkownika stachu

05-09-2019 [12:17] - stachu | Link:

Pani Izabelo bardzo dobry wykład o dzisiejszych czasach prof Sytnika -Czetwertyńskiego w Klubie Ronina ,pozdrawiam serdecznie  https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika stachu

05-09-2019 [12:42] - stachu | Link:

Przepraszam ,że z innego podwórka bo Norweskiego, w Norwegii  9.09 odbywają się wybory do samorządów agitka partyjna wchodzi do szkół indoktrynuje dzieci i młodzież , członkowie związków zawodowych dostali instrukcję na kogo najlepiej głosować. Partia Zielonych zrobiła w Oslo zakaz wjazdu  samochodów do centrum miasta.Poustawiano ze zbitych palet jakieś szpetne kwietniki, efekt zakazu ruchu pojazdów jest taki, że ludzie uwięzieni w windzie czekali 3,5 godziny na pomoc bo samochód serwisowy nie miał gdzie zaparkować. Aktualnie Partia Zielonych wycięła 14 drzew w centrum miasta i zaproponowała mieszkańcom aby sobie hodowali  kury w podwórkach domów  w centrum miasta, artykuł z norweskiej prasy i zdjęcia z wycinki drzew https://www.aftenposten.no/osl...    Gdzie ekolodzy?? Norwedzy ,,nordycka rasa,, lubią pouczać innych  o ekologii  np prezydenta Brazylii,a sami mordują wilki ,niedźwiedzie ,wieloryby,łosie ,wycinają drzewa