Poniedziałkowe teatrum TVP. „Ładujemy” w Piłsudskiego.

Wczoraj wieczorem można było obejrzeć mocno promowaną, poniedziałkową sztukę teatralną pt. „Paradiso”, premierowe i autorskie przedstawienie Andrzeja Strzeleckiego. Była okazja zobaczyć i przypomnieć sobie wielu znanych aktorów. Co do niektórych człowiek nie ma nawet świadomości, że jeszcze żyją. W sztuce można było zobaczyć m.in Piotra Fronczewskiego, Piotra Machalicę, Jana Englerta, Ewę Wiśniewską, Wojciecha Pszoniaka i kilku innych, niekiedy równie dobrych.
Sama sztuka okazała się ostrą „krytyką społeczną” przedwojennego obozu sanacyjnego w przededniu II wojny światowej. Lokal „Paradiso” jako miejsce spotkań przedwojennych elit tuż przed wybuchem tej wojny. Swego rodzaju „bal na Titanicu”, w klimacie zahaczającym, nie wiem czy w zamierzeniu, o farsę.

Niestety, chwilami była to dość prymitywna krytyka roli marszałka Piłsudskiego w historii Polski. Dialogi, chwilami zgrabne, a nawet bardzo dobre jak na dzisiejsze ciężkie czasy, w momentach nawiązywania do  Marszałka zamieniały się w łopatologiczną wykładnię wszystkich obsesji, niechęci i szpetnych insynuacji / np. jakoby to Marszałek stał za otruciem dr Lewickiej ? / obozu narodowego wobec jego postaci. W „realu”, na co dzień, przybiera to czasami formy skrajnej wprost nienawiści, czego wyraz trafiłem nawet u tak szanowanego przez ze mnie Leszka Żebrowskiego.

W poniedziałkowym przedstawieniu wyszło to chwilami tak łopatologiczne, że bynajmniej nie ze złości a bardziej zażenowania, musiałem wyłączyć telewizor przed końcem spektaklu.
Nie jestem jakimś specjalnym admiratorem przedwojennej sanacji jako formacji politycznej, tych lat po śmierci Marszałka. Nawet uważam, że niespecjalnie sprostali zadaniu. Jak by się to potoczyło, gdyby Polska miała więcej czasu, tego nie wiemy. Historycznie wyszło jak wyszło, dużo wielkich, pompatycznych słów, później bez pokrycia.
Dla mnie epoka Marszałka skończyła się na dniu jego śmierci. Dziś cały czas jestem za syntezą myśli piłsudczykowskiej i narodowej. Może dla wielu to niemożliwe, ale ja sam w sobie spokojnie godzę te dwa byty.
Wydaje się jednak, że dziś problem obozu narodowego polega na tym, iż porusza się jak pies za swoim ogonem. W kręgu swoich antypiłsudczykowskich obsesji, niechęci i frustracji, czego wyrazem, było i wczorajsze przedstawienie. Czasami aż odnoszę wrażenie, że kieruje tym jakaś niewidzialna, niechętna Polsce ale i narodowcom ręka.
A przecież Polska we wspomnianej syntezie mogłaby by być niezwyciężona. Tak uważam. A na pewno wewnętrznie silniejsza niż jest. Na dziś jednak obóz narodowy, mający tyle wspaniałej, patriotycznej i bezinteresownej młodzieży, /uważam, że więcej niż PiS /, poprzez swoją atawistyczną nienawiść wielu starszych przedstawicieli tej formacji do Piłsudskiego, jest skazany na polityczny margines . Bo polityczny „byt” to posłowie i radni. To jest  tzw. demokracja. Trzeba umieć znaleźć właściwą dla szerokiego wyborcy narrację.
Widoczny, aż żenujący brak umiejętności politycznych ze strony przywódców narodowców skazuje tą formację od lat na niebyt. A szkoda. Są przecież Polsce potrzebni. Lecz sukces polityczny, czyli wyborczy, mogą osiągnąć tylko gdy stępią swoje kanty i zmienią retorykę. Samo „opozycyjne” i antyrządowe gadanie do niczego nie prowadzi. Nie dają wyborcom i szerszym zwolennikom szansy. Są skazani na egzotyczne sojusze. Na przykład: czy ktoś słyszał, by Janusz Korwin Mikke użył kiedyś słowa „naród” lub „ojczyzna” ?. Lub „miłość do Ojczyzny” ?.
Niestety, sojusz młodości z tym starym politycznym capem JKM, bystrzejszym niż oni, nie wróży im nic dobrego. A szkoda, roboty dla Polski huk, a na razie ze strony przywódców narodowców tylko gromkie plucie na rząd. Nie na tym polega polityka. Szkoda tej licznej, ideowej młodzieży z zaplecza.

A sam powrót do tradycji poniedziałkowych teatrów telewizji, jest przecież jak najbardziej wskazany. Trzeba cierpliwie czekać na lepsze, mniej łopatologiczne spektakle. Przewaga kulturowa starszych pokoleń Polaków polega m.in. na tym, że kiedyś, w dobie jednego czy dwóch programów TV, całe miasta, miasteczka i wsie wychowywały się na dobrym teatrze. Z pewnej konieczności, ale to akurat nie szkodziło.
Jednak panie Kurski. Dla kogo był ten wczorajszy teatr?

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

19-03-2019 [16:11] - Jabe | Link:

To narodowcy kręcą teraz teatry telewizji?

Mam wrażenie, że to Pan porusza się jak pies za swoim ogonem, w kręgu swoich „antynarodowcowych” obsesji. Bo wyzywanie od nienawistników z pewnością nie jest drogą do owej syntezy, do której Pan nawołuje, choć nie znalazł Pan chwili, by ją opisać. Widać niektórzy tak nasiąkli popisowską wojenką – z licytacją, kto bardziej nienawidzi nienawistników – że inaczej już nie potrafią.

Narodowcom nie idzie najlepiej, ale absurdalny jest pomysł, że poparciem rządu coś by zyskali, prócz korzyści osobistych. Dla nich niepodległość i suwerenność jest ważna. W tym jest im po drodze z egzotycznym JKM, ale z oczywistych przyczyn nie z PiS-em.

Obrazek użytkownika mjk1

19-03-2019 [21:49] - mjk1 | Link:

Jabe. Dotychczas wydawało mi się, że Ty tylko totalnym ekonomicznym głąbem jesteś. Po dzisiejszym Twoim wpisie z 16.10 wydaje mi się, że Ty jednak, całkowicie tępy jak tabaka w rogu jesteś.  Już tłumaczę dlaczego. Z własnej i nieprzymuszonej woli napisałeś:  „Dla nich niepodległość i suwerenność jest ważna”. Jabe, Narodowcy, podobnie jak JKM i reszta tej okrągłostołowej sitwy, PiSu nie wyłączając, suwerenność naszego kraju mają głęboko gdzieś. Uwierzę jednak w ich ględzenie o suwerenności, jeżeli którykolwiek z nich, Bosak, Win icki a najlepiej naczelnik z Żoliborza, zaprotestuje przeciwko łamaniu artykułu 227 obowiązującej Konstytucji. Artykułu, którego bezwarunkowe przestrzeganie, jest warunkiem koniecznym suwerenności naszego kraju. Dopóki nikt nie zaprotestuje, ich gadki o suwerenności, czy też z walce o nią, są tylko pustymi frazesami.     
 

Obrazek użytkownika maks jamnicki

20-03-2019 [13:23] - maks jamnicki | Link:

Na Jabe można liczyć. Czuwa.  "W tym im po drodze z egzotycznym JKM...."  Pierwsze słyszę, by JKM zajmował się jakąś tam "niepodległością". Winnicki zaś ostro skrytykował ostatnio  500 +, czym przyłączył się do zoologicznej  opozycji. Cóż, politykiem dobrym, chyba już nie będzie. Narodowcy zdobędą  jeden mandat, i może będzie to Winnicki. Ot i cała jego  "polityka". A szkoda.

Obrazek użytkownika Jabe

20-03-2019 [13:46] - Jabe | Link:

JKM zawsze sprzeciwiał się tzw. integracji i chyba teraz jest przeciw instalowaniu obcych wojsk. Miło słyszeć, że narodowcy krytykują rozdawnictwo pieniędzy obywateli. No ale dlaczego właściwie mieliby być za?

Obrazek użytkownika terenia

20-03-2019 [17:28] - terenia | Link:

JKM zawsze potrafił zbajerować młodych! Otóż w 2002 roku ( wtedy UPR ) obserwowałam przed Urzędem Skarbowym na ul.Grodzkiej 65 "pikietę" UPR-owców ----młodzi mężczyźni,grupa 23 osób z transparentem "Koniec z podatkami" wznosiła różne okrzyki,by po chwili zacząć zjadać papierowe druki PIT.Jak nietrudno się domyślić mieli kłopoty z przełknięciem  tego niebywałego pokarmu.Zlitowałam się i zaniosłam im dwa litrowe kartony soku jabłkowego....podziękowali i "happening" się zakończył.Dodam ,że jeden z nich robił zdjęcia tego wydarzenia.....zapewne,by zapunktować u GURU.Ech życie....

Obrazek użytkownika maks jamnicki

12-05-2019 [05:04] - maks jamnicki | Link:

:) Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika angela

19-03-2019 [16:27] - angela | Link:

Teraz się za Piłsudskiego zajęli  ,  księży opluli,  ale niewiele im z tego wyszło. 
Ale, że Piotruś wikla się w brudne polityczne nagonki, na polskich patriotów,  tego się po nim nie spodziewałam . Po co mu to.?

Obrazek użytkownika maks jamnicki

20-03-2019 [13:14] - maks jamnicki | Link:

Dobę nie miałem internetu, nie miałem okazji zapytać który Piotruś.

Obrazek użytkownika angela

19-03-2019 [16:27] - angela | Link:

Teraz się za Piłsudskiego zajęli  ,  księży opluli,  ale niewiele im z tego wyszło. 
Ale, że Piotruś wikla się w brudne polityczne nagonki, na polskich patriotów,  tego się po nim nie spodziewałam . Po co mu to.?

Obrazek użytkownika angela

20-03-2019 [15:35] - angela | Link:

Frączewski oczywiście, bo reszta aktorska, nie dziwi. 

Obrazek użytkownika maks jamnicki

12-05-2019 [05:05] - maks jamnicki | Link:

Aktor gra dla tego, kto zapłaci. Taka kolej rzeczy :)