O. Wiśniewski. Kazanie z elementami nienawiści .

Pominę na początku wypowiedzi o. Wiśniewskiego już po pogrzebie. Nie jestem obiektywny. Hobbystycznie, od wielu lat, jak i inne zakony, obserwuję też dominikanów. I uważam ich za zakon, który "nowymi czasy" „produkuje” jakąś ponadnormatywną ilość „fiksantów”. Tak w swoich myślach nazywam tą grupę. Tzn. każde środowisko ludzkie czy przyrodnicze ma swoich fiksantów, ale u dominikanów, występują w jakimś dziwnym nadmiarze. A to z przytupem występują z zakonu i opluwają Kościół Katolicki, a to występują z zakonu i zaczynają zachwalać i praktykować związki z kobietami, a to zjadliwie i nienawistnie, nie wiedzieć czemu występują przeciwko polskiemu środowisku patriotycznemu. Tam nic po cichu. Wszystko z przytupem. Na pokaz.
Ja wiem, wielka tradycja, św Tomasz z Akwinu, wielu, wielu kiedyś wielkich, ale czas nie stoi w miejscu. Mijają wieki. Dziś mamy co mamy, przepraszam tych normalnych i przyzwoitych, zapewne jest ich większość. Choć obawiam się, że największy deficyt jaki w tym zakonie występuje, to deficyt pokory. Ja po prostu wolę, czasami kocham, zakony normalne, zwyczajne, nawet wiedząc, że nic na ziemi nie jest bez wad i skazy. To ziemia.
Dominikanie robią wrażenie, że uważają siebie za zakon „nadzwyczajny”. Taka jakby „nadzwyczajna kasta” wśród zakonów. Wydaje się, że „trochę” przesadzają. Nie brakuje im inteligencji, ale tego diabłu też nie brakuje. No ale jak pokory wymagać od zakonu, będącego ulubieńcem Gazety Wyborczej, która sama uważa, że wszystkie rozumy pozjadała ?.

Pogrzebu nie oglądałem, dopiero dziś odsłuchałem część kazania o. Wiśniewskiego. Tą część, gdzie mówił z pasją, wręcz z nienawiścią o nienawiści. I słusznie. Nienawiść to złe uczucie, zła trzeba nienawidzieć. Znalazłbym słowa o tym i w Piśmie Świętym. Odwrotnością nienawiści do zła, była by miłość do zła a pomiędzy jest jeszcze obojętność wobec zła. To na pewno nie było by dobre.

Jeden fragment tego kazania, zaznaczę szczególnie. To zdanie: „Człowiek posługujący się językiem nienawiści, człowiek opierający swoją karierę na kłamstwie, nie może pełnić wysokich funkcji w naszym kraju”... Trudno się z nim nie zgodzić. Przecież OGROMNA ilość polityków PO z Schetyną na czele, absolutnie spełnia te kryteria. Rozumiem, że trzeba zrobić wszystko, by Platforma Obywatelska nie doszła do władzy, to by było bardzo źle i dla Kościoła i dla naszej religii. Nie wierzę, żeby o. Wiśniewski myślał inaczej.

Aaaa…. Jeszcze jedno. Sam nie mam nic przeciwko temu, by osoby duchowne wypowiadały się w sprawach politycznych czy angażowały się w politykę. Ba, nie mialbym nic przeciwko temu, by osoby duchowne były w składzie Sejmu czy Senatu, jak bywało zanim w Polsce nastał komunizm. Gdy są polskimi obywatelami. Z jednym zastrzeżeniem. Gdy się wchodzi w domenę na dziś świecką, nie można oczekiwać specjalnej rewerencji lub specjalnego traktowania. A polityka to niestety sfera dość brutalna i zakłamana, jak widać chociażby po brutalnej działalności Platformy Obywatelskiej. Trzeba mieć twardą skórę, chowanie się za habitem, religią i swoją „legendą”, może nie uchronić przed normalnym traktowaniem.

I „jeszcze jedno” numer 2 :). Legenda. Często czytałem, najczęściej powtarzały to po 89r środowiska okolic Gazety Wyborczej”, że o. Wiśniewski to „legendarny duszpasterz środowisk solidarnościowych” i takie tam. Ależ my znamy te „legendy”. Wałęsa też „legendarny przywódca”, i Frasyniuk, i Borusewicz, i Pinior, i Geremek, i Mazowiecki „legendarni” czy „legendowani”, jak zwał tak zwał, „doradcy”. Można by wypisać z pół strony tych „legend”. Jakie to „legendy” okazało się po 89 r. No a teraz wkroczyła na scenę następna „legenda”, o Wiśniewski. Wyraźnie bierze udział w „legendowaniu” tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza, podejrzanego o matactwa finansowe, co to nawet ilości swoich mieszkań i kont bankowych nie mógł się doliczyć. Po HGW następny potencjalny święty. Szefował miastu, nazywanemu przez znawców problemu  częścią polskiej „Sycylii”, Trójmiasta  bezprawia. Ale czyż szefowie miast sycylijskich nie bywali chowani z honorami bez względu na okoliczności?
Ledwo się skończył pogrzeb, o. Wiśniewski jak nakręcona sprężyna wkroczył do akcji. Najmądrzejszy z mądrych. Pobiegł do Moniki Olejnik, do TVN 24. Atakuje innych tonem pełnym nienawiści, atakuje także biskupów i kardynałów którzy inaczej myślą niż on, którzy inaczej odbierają polskość. Grzmi na cały kraj: „Konsekracja kościoła w Toruniu, biskupi, kardynałowie, cały rząd. Co to znaczy? Co to za kraj? Co tu się odbywa?” Bezczelnie po chamsku i bezkarnie atakuje też Jarosława Kaczyńskiego.
Po Bartoszewskim to jakiś następny „oszalały staruszek”. Też zapytam: „Co się tu odbywa ?”. Bo tego nie można tak zostawić. Ojciec Wiśniewski pomimo wieku lubi wojenki. To nie jest mądre. To ja za kimś innym powtórzę. Dwie rzeczy są godne pogardy u mężczyzny. Tchórzliwa młodość i głupia starość. Wyraźnie widać, że starzeć się mądrze, to umiejętność obca o. Wiśniewskiemu.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

25-01-2019 [16:29] - Zygmunt Korus | Link:

Panie Maksie, gdy chowano Pieronka to można było zauważyć jak się jego żywi akolici rozglądają za kimś... I widać znaleźli następcę.
Tekst jak trza!

Obrazek użytkownika maks jamnicki

25-01-2019 [17:28] - maks jamnicki | Link:

Może być coś na rzeczy, Pieronka nie ma i ktoś musi go zastąpić, kogoś muszą uruchomić.... To wydaje się sensowna sugestia.

Obrazek użytkownika HenrykHenry

25-01-2019 [16:31] - HenrykHenry | Link:

Kolejny dobry wpis . Gratuluje.

Ja dodam tylko ze imc Pan Cenckiewicz twierdzi ze na O.Wisniewskiego nie ma zadnych kwitow w IPN i zeby ostroznie bo to zasluzony opozycjonista. 
A mnie sie przypomnialo ze O.Wisniewski zostal Honorowym Obywatelem Gdanska (Adamowicz to sprawil) , ze dostal on czy zakon jego wsparcie !,5 mln zl. z kasy miasta Gdansk i ze dostawal tez pieniadze z Amber Gold. 
Agenture w "rozny" sposob sie pozyskuje oraz "wiaze" z mocodawcami . Naturalnie takze kontroluje i zleca wykonanie pewnych zadan. Tu wachlarz mozliwosci , metod i roznych innych pomyslow i praktyk jest tak bogaty , ze "o la Boga" 
Ja mysle , przypuszczam ,  ze na temat tego ksiedza bogaty zbior jest w posiadaniu "Lubianki" choc wydaje sie ze prawdziwymi mocodawcami sa ci z za Odry. Papierow (o ile nie zostaly schowane) bym szukal w przepastnych archiwach STASI a dzis w BND ... bo chyba nikt nie da wiary ze dzisiejsze sluzby Niemiec , panstwa majacego , prezentujacego takie zakusy , nie korzysta z tej sieci co pozostawilo STASI.
Pamietajmy ze to Gdansk !!! i pamietajmy co wyprawial w tym Gdansku Adamowicz .
PS. Jemu , Adamowiczowi , nawet napis po Polsku nad Poczta przeszkadzal ... o oddawaniu Gdanska po kawalku Niemcom juz nawet nie pisze.-
Jescze jedno ... ktos kto na takiej uroczystosci pozwala sobie na taka mowe ... moze tak napisze , choc to troche za proste ...Quale pretium , tale sacrificium.  O.Wisniewski mysli ze , Undere habeas quaerit nemo ... i tu sie moze zdziwic !.
Jeszcze jedno ... no tak mam.  Zlosliwi mowia cos o zlocie , swego czasu "modne" bylo rozliczanie sie w zlocie przez chlopcow z ferajny ,  ze jest gdzies schowane , zdeponowane , ,cos o klasztorze , kosciele ... Czy to "zlosliwi" tylko tak mowia , plotka ?! ... a jezeli nie plotka ?! ... wtedy gotow bylbym sie zgodzic z imc Prof. Cenckiewiczem.

Pozdrawiam Pana.

Obrazek użytkownika maks jamnicki

25-01-2019 [18:02] - maks jamnicki | Link:

Przyczyny jego zachowania mogą być różne, ale doświadczenie pokazuje , że za tym najczęściej kryje się jakieś uwikłanie z przeszłości. Jakie, nie odważę się diagnozować, natomiast brak czegoś w IPN nie jest żadnym pewnym argumentem, to dziecinada. Po latach wolności niszczenia i buszowania w archiwach przez służby i "naukowców".... Bywało tak, że jak ktoś chciał się zdecydowanie  "odwikłać", może ruszało go sumienie, nagle coś wypływało. Ale powiedzmy, że tu uwikłania mogły być inne, jak się od kogoś przyjmuje kasę, nawet jak nie dla siebie a dla "dobrej sprawy", ma się zobowiązanie. Chociaż w tym drugim przypadku, się raczej milczy i po prostu nie zauważa ewidentnych świństw i ludzkiej krzywdy. Aktywność w obłudzie i  w walce z obozem patriotycznym wymaga mocnego bodźca, kogoś kto przypomina o "powinnościach".
Łacina jest śliczna, chociaż jestem kompletnym dyletantem. W młodości próbowałem ugryźć ale nie starczyło mi cierpliwości. Jak czytam... można się w niej zakochać, no chociażby w sentencjach, nie w gramatyce :) .Może na stare lata hobbystycznie  dotknę, to takie miłe. Sam uważam, że bez łaciny kultury się nie odbuduje, bez łaciny upada cywilizacja białego człowieka. Po prostu same teksty przekierowują umysł na inne, te prawidłowe  tory. Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika HenrykHenry

26-01-2019 [17:12] - HenrykHenry | Link:

Jeszcze raz ... rano ogladalem "Salon dziennikarski" ... Ks.Zielinski swietnie sie wypowiedzial na temat O.Wisniewskiego , niezwykle trafnie. Warto moze odszukac w sieci nagranie tego programu i go obejrzec uwaznie. Naprawde warto , polecam.

Obrazek użytkownika maks jamnicki

26-01-2019 [19:36] - maks jamnicki | Link:

Dzięki. Znalazłem w internecie.:), Ks Zieliński dobrze wspomniał też o ojca Wiśniewskiego spojrzeniu, wzroku.  Semka jak na Semkę też nie najgorzej podsumował, że " o.W. uprawia tu pewien szantaż moralny jako niby "zasłużony w przeszłości" itd.  Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika HenrykHenry

26-01-2019 [21:19] - HenrykHenry | Link:

To mniej wiecej bylo podobne do tego co zrobila Krzywonos na zjezdzie Solidarnosci atakujac Kaczynskiego. To bylo chyba na poczatku tych pierwszych rzadow PiS , jeszcze przed Smolenskiem. Kojarzy mi sie to wlasnie z tym atakiem Krzywonos ... taka sama "technika" jakby wyuczona u tych samych ...  

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

27-01-2019 [00:30] - Kazimierz Kozio... | Link:

ponoc partyjnych nie werbowali wiec w ipn pacholki moskwy moga miec czyste resume. ale pozytecznych idiotow tez nie musieli werbowac. pozyteczny idiota czerpie ze swojej dzialalnosci takie apanaze, ze wlasciwie slowo idiota nie bardzo pasuje do takiego indywiduum. afirmacja zla w mowie osoby duchownej to albo choroba albo opetanie. niestety polscy dominikanie niejedna owieczke sprowadzili na manowce

Obrazek użytkownika paparazzi

26-01-2019 [23:47] - paparazzi | Link:

nihil enim lacrima citius arescit

Obrazek użytkownika xena2012

25-01-2019 [16:56] - xena2012 | Link:

,,O.Wiśniewski.Kazanie z elementami nienawiści''.Ten tytuł raczej zmieniłabym na ,,o.Wisniewski.Nienawiść z elementami kazania''.

Obrazek użytkownika maks jamnicki

25-01-2019 [17:12] - maks jamnicki | Link:

Zrobione :). Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika maks jamnicki

25-01-2019 [23:29] - maks jamnicki | Link:

A wieczorkiem, gdy rzuciłem okiem jeszcze raz  na fragmenty kazania i tytuł, postanowiłem wrócić do pierwszego tytułu :) By proporcje się zgadzały. Wystarczy dodatek w postaci skandalicznego wywiadu u Olejnik. Podobno produkują jeszcze Nervosol /pomocny w stanach napięcia nerwowego i niepokoju/, może powinien stosować? Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Ptr

26-01-2019 [14:09] - Ptr | Link:

Co tu się odbywa ? Oto jest pytanie.
Co tu się dzieje ?  Tu się odbywa wielkie zbieranie śmieci. Poszukiwanie nowych interpretacji zasad moralnych na ulicach. Odczytywanie nowych interpretacji z tego , co leży na brukach. Ustalanie zasad moralnych drogą precedensu. Od wydarzenia do wydarzenia. 

 

Obrazek użytkownika gorylisko

26-01-2019 [22:07] - gorylisko | Link:

Szanowne koleżeństwo, proszę zwrócić uwagę, że trzeba nienawidzieć nienawiść a w ogóle to najlepiej jest unikać tego słowa oczym przekonał sie jeden ktosiu wrzucając na fb film Stanisława Michalkiewicza w którym stwierdził, że trzeba nienawidzieć nienawiść
https://www.youtube.com/watch?v=IThdVgqlJMU 
i te emaile pełne mniłości jak diabli...

Obrazek użytkownika Jan1797

27-01-2019 [20:21] - Jan1797 | Link:

Szanowny Maksie,
Pomimo wszystko, pomijamy w dyskusji argument donosów opozycji na Polskę, nie podnosimy
strat, jakie wynikają z takich zachowań. Jest to zdecydowanie najważniejszy wątek dla opozycji
w kampanii przed wyborami do PE. Niejako przypadkowo, przy okazji wtrącony został przez
opozycję wątek postawy kilku hierarchów Kościoła jako historycznie negujących obecne władze
pomny przed rozbiorowych zachowań elit, proszę o zdanie autorytety NB w tej materii. Polska
nie może być kolejnym poligonem walki z kościołem w wyniku postawy hierarchów policzalnych
na palcach jednej dłoni. Cieszę się, że takie zadanie wyraża ks. Isakowicz Zalewski.
Niejako zdopingowani skupiamy się wokół kościoła toruńskiego, krakowskiego i matki Boskiej
Częstochowskiej wytrącając argumenty podobne tym;http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,10...
Pozdrawiam serdecznie, Jan.

Obrazek użytkownika maks jamnicki

31-01-2019 [03:45] - maks jamnicki | Link:

Jan 1797:  Wygląda na to, że po kilkudziesięciu latach tłustych, bogatych w duchowo i narodowo, patriotycznych biskupów, z "przedwojennych" rodziców, niewiele pozostało. Żyje jeszcze kilku tego pokolenia,  już biskupów-seniorów. I kilku starszych z tamtym patriotycznym duchem. I weszliśmy może w kilkadziesiąt lat chudych, hierarchów "nowoczesnych" i "europejskich". Można tylko wzruszyć ramionami.  Dzisiejszy prymas porządzi jeszcze lat ponad 20. No a  gdzie mu tam do Prymasa Wyszyńskiego, giganta polskiej sprawy?. Nycz, metropolita warszawski, orędownik HGW, tylko się przeżegnać. Gdzie wiernych  ciągnie promowany  bp. Ryś?. Na szczęście można się jeszcze skupić także  przy wielu księżach "na dole" przy parafiach, chociaż będą przez tych "nowoczesnych i europejskich" uciskani, czasami wręcz wyniszczani. Na szczęście dalej niż na wiejską parafię ich nie ześlą :) Jest jakiś dziwny mit, jakoby historycznie biskupi ale i Rzym, zawsze byli przy Polsce. To oczywiście nieprawda, bywało różnie, ich postawy w jednym czasie także były różne, przykładów multum. To ziemia. Bywali i  wprost przekupni, np. na żołdzie rosyjskim. Wiemy przecież. Swoich spraw trzeba bronić samemu, czasami na przekór postawie niektórych hierarchów.   Pozdrawiam także serdecznie.