Zamach w Smoleńsku: co PIS może mówić w kampanii?


W dzisiejszej Niezależnej ważny jak zawsze artykuł dra Przemysława Grajewskiego vel Żurawskiego o obecnej kampanii wyborczej PIS kontra PO; również, co interesuje mnie najbardziej, wymiarze wyborczym zamachu w Smoleńsku. Naukowiec opisuje mocne punkty kampanii A. Dudy, takie jak dyskusje na temat skali bezrobocia, polityki podatkowej rządu i sytuacji w służbie zdrowia (oraz jeszcze wiele innych) by dojść do następującej konkluzji:
 

Spór o naturę katastrofy [w Smoleńsku] (…) jest [dla PO] taktycznie najważniejszy. Był bowiem dotąd wyborczo bezpłodny – jego toczenie po 2010 r. było jedynie mobilizowaniem przez obie strony własnego twardego elektoratu, a nie zdobywaniem nowych wyborców. Głównym zagrożeniem dla PO jest zaś obecnie postępujące zniechęcenie jej dawnych zwolenników, grożące ich nieobecnością przy urnach. Naczelnym zadaniem PiS natomiast jest wyjście poza własny żelazny elektorat. Spór o Smoleńsk, jeśli potoczy się tak jak w poprzednich latach, jest więc ostatnią szansą PO i Komorowskiego. Całość: http://niezalezna.pl/66024-przedwyborcze-gry

 
Proszę nie zrozumieć mnie źle; nie jestem specjalistą od kampanii wyborczych, ani właściwie czegokolwiek innego. Rozumiem że PIS ma własnych specjalistów od kampanii wyborczych. Mogę więc z całym szacunkiem dla przedmówcy mówić o co najwyżej moich przeczuciach, impresjach laika.
 
Otóż zabrzmi to brutalnie, ale trudno mi sobie wyobrazić kogoś, kto punkt po punkcie analizuje względnie obszerny wykaz tematów wyborczych podany przez dra G. vel Ż. A nawet kogoś, kto poważnie wziąłby pod uwagę choć jeden z tych punktów. Sądzę więc, że po prostu nie do pomyślenia jest taki okaz homo sapiens, który mógłby szczerze oświadczyć na przykład: „Po gruntownym przeanalizowaniu zagadnienia bezrobocia doszedłem do wniosku, że w wyborach zagłosuję na Magdalenę Ogórek. Wszelako po uwzględnieniu problematyki związanej z funkcjonowaniem wodociągów, zmieniłem zdanie i jednak zagłosuję na Adama Jarubasa”.
 
Nie; nikt niczego nie „analizuje”.
 

Dygresja. Dodam że z tego właśnie powodu, przy całym szacunku dla Zespołu Parlamentarnego, jego ustalenia są ważne poznawczo, czyli dla ważnej bo opiniotwórczej (na swój sposób), ale tylko mniejszości; za to nieefektywne społecznie i nienośne propagandowo. W tych dwu ostatnich wymiarach trzeba nie konferencji i analiz, a prostoty i prostej, niemożliwej do obalenia perswazji. Nośnych i niemożliwych do obrony tematów jest oczywiście więcej; bardziej już drugorzędnych; na przykład, skazanie Hofmana za pytanie o związek Komorowskiego ze SKOK Wołomin, podpisanie przez Komorowskiego konwencji przeciw rodzinie („Polacy nie gęsi i swój język mają”; swój, czyli nie wroga i proszę nie dukać mi już o „konwencji przemocowej” czy „przeciw przemocy w rodzinie”). Koniec dygresji.

 
Ludzkie decyzje są co do zasady irracjonalne. Irracjonalne prawie zupełnie lub zupełnie. Sądzę że na poparcie tego poglądu znajdzie się obszerna literatura; mi nasuwa się na myśl znakomita książka filozofa nauki (powiedzmy) Nicholasa Taleba „Ślepy traf”, nie o literaturę tu jednak idzie, a o powszechne doświadczenie życiowe każdego z nas. Kto z państwa kupił telefon komórkowy w rezultacie gruntownej analizy np. jego parametrów? A samochód? Irracjonalność decyzji sama w sobie nie jest bynajmniej zła (nie jest też dobra), i w najlepszym razie można starać się ją ograniczyć. Ograniczanie irracjonalności decyzji wiąże się z różnymi pułapkami. Ale dość na tym.
 
A w kontekście wyborczym?
 
Sądzę że decyzje ogromnej większości wyborców podjęte będą pod wpływem przede wszystkim środowisk, z których się wywodzą, jesteśmy bowiem zwierzętami stadnymi. Duże znaczenie mieć będzie wychowanie, co zależy od wieku i co pewnie też od biedy można zaliczyć do wpływów środowiska. Sympatie polityczne i zachowania wyborcze w zasadzie są stałe, a argumenty kampanii wykorzystuje się tylko do ich racjonalizacji, wymyślania dla nich  uzasadnień, lub pretekstów jak kto woli. Kluczowe znaczenie ma tzw. pierwsze wrażenie – i tu upatruję przyczyny sukcesu konwencji wyborczej Andrzeja Dudy, gdy zrujnował on sporą część racjonalizacji i pretekstów, mitologii platfusów, do konwencji wmawiających sobie, że są „nowocześni” i że są „modernizatorami”. Padło też złudzenie „kompetencji”. Odnoszę wrażenie, że od czasu konwencji Andrzeja Dudy Platforma nie usiłuje już zaprezentować się w charakterze nowoczesnych, dynamicznych i kompetentnych modernizatorów. Na miejscu pisowskich planistów kampanii, w te stracone złudzenia Platformy waliłbym teraz bezlitośnie. Zarówno w złudzenia, jak i mechanizm ich utraty.
 
I tak dochodzimy do „wyobrażeń”, „złudzeń”, „mitologii”, „pierwszych wrażeń”… Chcąc przede wszystkim oszczędzić sobie czas, a pośrednio - ograniczyć irracjonalność decyzji i związany z tym chaos, stada i środowiska wytwarzają swoje systemy normatywne, swoiste kodeksy postępowania, bez których ich wyobrażenia i mitologie są niemożliwe. Te systemy normatywne są zbieżne; np. z pewnymi ograniczeniami i bez przesady, ale na ogół nie lubimy krętaczy. Nie lubimy kłamstwa, oszustwa. Najwięcej do stracenia ma tu Platforma właśnie.
 
Dlatego nie sądzę, by „spór o Smoleńsk” miał być „ostatnią szansą PO i Komorowskiego”. Zresztą: „sporu o Smoleńsk” nie było nigdy w żadnych wyborach, bo zawsze dotąd ten najważniejszy (powiedzmy) temat - kto ma prawo rządzić - dla PIS był tematem, o którym „nie warto głośno mówić”. 
 
Sądzę że wybory wygrywa ten, kto zdaniem wyborców wygrać powinien.
 
Z mojego punktu widzenia, pogląd ten można odwrócić: wyborów nie wygrywa ten, kto ich wygrać nie powinien. Kto nie ma prawa rządzić.
 
Nie kazałbym więc platfusom analizować wodociągów ani dynamiki bezrobocia, a w związku z zamachem w Smoleńsku spokojnie powtarzałbym jeszcze bardziej bezlitosne, trudne i/lub niemożliwe do odpowiedzi, proste pytania:
 
Gdzie jest wrak?
 
Gdzie są czarne skrzynki?
 
Jak jeszcze długo będziecie pozorować śledztwo? 5 lat mamy; jeszcze drugie 5? 50? 500? 

Dlaczego nie chcecie międzynarodowej komisji?
 
Kto naprawdę leży w grobach? 
 

Mariusz Cysewski

 
O zamachu w Smoleńsku czytaj też:
http://naszeblogi.pl/40579-tryptyk-o-zamachu-w-smolensku-czy-kto-czyimi-rekami
http://naszeblogi.pl/40555-zamach-w-smolensku-udzial-panstw-trzecich
http://naszeblogi.pl/43355-zamach-w-smolensku-wsi-czyli-kto-naprawde-rza...
http://naszeblogi.pl/41649-dowody-zamachu-w-smolensku
http://naszeblogi.pl/42500-biegnij-tusku-biegnij-dowody-zamachu-w-smolen...
http://naszeblogi.pl/40842-co-ty-wiesz-o-zabijaniu-w-smolensku
http://naszeblogi.pl/41116-w-sprawie-zamachu-w-smolensku-ziemkiewicz-przekracza-granice
http://naszeblogi.pl/41803-atak-ekspertow-macierewicza-na-nauke-polska-albo
http://naszeblogi.pl/42865-lisicki-i-klamstwa-propagandy-rzadowej-o-zamachu-w-smolensku
http://naszeblogi.pl/48398-zamach-w-smolensku-udana-bitwa-putina
http://naszeblogi.pl/53741-zamach-w-smolensku-igrajac-ze-smiercia
http://naszeblogi.pl/53789-niemiecki-bnd-kontra-rosyjskie-gru-w-polsce
http://naszeblogi.pl/53800-zamach-w-smolensku-polska-na-kursie-i-sciezce
http://naszeblogi.pl/53892-ktory-z-polskich-politykow-zlecil-zamach-w-smolensku
http://naszeblogi.pl/53935-zamach-smolenski-nowa-realpolitik-rzadu-zamachowcow
http://naszeblogi.pl/53962-zamach-w-smolensku-o-ksiazce-jurgena-rotha-ciag-dalszy
 
Kontakt: tel. 511 060 559
ppraworzadnosc@gmail.com
https://sites.google.com/site/wolnyczyn
http://www.youtube.com/user/WolnyCzyn 
http://mariuszcysewski.blogspot.com
http://www.facebook.com/cysewski1

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

14-04-2015 [17:57] - NASZ_HENRY | Link:

Gajowego POgonimy dziesiątego ;-)

Obrazek użytkownika Janko Walski

14-04-2015 [18:58] - Janko Walski | Link:

Zgadza się, stadność jest ważniejsza od indywidualnych mądrości i to powinno być brane pod uwagę. Spece Kwaśniewskiego i Komorowskiego od mas (być może ci sami) wykorzystywali to non stop, podobnie jak Putin, dzięki czemu zaufanie do tych oszustów-przestępców osiągało momentami stężenie spirytusu konsumpcyjnego.

Gdy ma się dostęp do mediów można wiele. Co zrobić gdy media ma tylko przeciwnik? Może wykorzystać ten fakt? Oni nie mają z czego bić tej piany nienawiści do PiS. Na przykład znaleźć jakiegoś skorumpowanego Dudę z PO i podsunąć funkcjonariuszom medialnym z TVN "sensację" typu "Duda nakradł". Gdy piece medialne rozpalą się do białości, ujawnić o jakiego Dudę chodzi. Oczywiście chodzi o metodę a nie o tak łatwy do odszyfrowania przez funkcjonariuszy przykład.

Co do Smoleńska, również zgadzam się z sugestią przywołania tego co władza najgłębiej usiłuje zakopać. Poniewieranie rodzinami ofiar (przesłuchania w Moskwie i dmuchanie dymem w twarz), seanse nienawiści na Krakowskim Przedmieściu z filmu Krzyż, bezczeszczenie i zamiana zwłok, kradziesz kart kredytowych i awans Janickiego.

Obrazek użytkownika jaja -cek

14-04-2015 [22:01] - jaja -cek | Link:

zgadzam się, że decyzje Polaków są irracjonalne i emocjonalne a często właśnie są skutkiem długotrwałej propagandy ale nie tej prostackiej z czasów Gomułki, Gierka czy nawet Urbana
Trzeba przyznać, że ONI naprawdę mają wykształconych, sprytnych, cwanych macherów od nowoczesnej propagandy
ONI naprawdę mają nowoczesnych Goebbelsów i nowoczesne środki techniczne
i jeżeli już Smoleńsk miałby być "rozgrywany" - czy to z inicjatywy p.Andrzeja Dudy czy to w odpowiedzi na pytania mendiów gównego nurtu to zastosowałbym metodę "jezuitów" zwaną:
"pytaniem na pytanie - zamiast odpowiedzi"
Skoncentrowałbym się nie na "ustaleniach" Zespołu ALE i na odpowiedzi na te pytania ale zamiast odpowiedzi zadawałbym pytania tym, którzy te pytania zadają
Ale nie te jakie proponuje Autor, ponieważ:
- gdzie są skrzynki? w Moskwie
- gdzie jest wrak? w Smoleńsku
ALE
- czy polskie prawo dopuszcza śledztwo prokuratorskie (procedowanie) nie na oryginałach dowodów jeżeli wiemy, że takowe istnieją?
- skąd wzięły się szczątki samolotu PRZED brzozą?
- dlaczego nie ma wykrotu/rowu wyrytego przez kadłub samolotu, który upadł na miękką glebę?
- gdzie są fotele z salonki skoro upadły z niewielkiej wysokości?
- czy ekspertom z Instytutu Zehna prokuratura postawiła zarzut nierzetelności za bubel zwany stenogramem z rozmów? za próbę wyłudzenia pieniędzy za pracę źle wykonaną?
- czy prokuratura poddała badaniom certyfikujacym urządzenia, które miały być wyspecjalizowane do wykrywania trotylu a okazały się atrapami? Czy zwrócono się o zwrot kosztów?

Obrazek użytkownika kwintesencja

14-04-2015 [22:36] - kwintesencja | Link:

Ja nie jestem z żadnego układu. Sęk w tym, że Ci co są w układach, są w większości (myślę o frekwencji wyborczej). Nasze, (po prawicy), zaniechania i zaniedbania z lat minionych, mogą być przyczyną porażki. Nie chcę aby to się stało, ale może się mylę? - Na co możemy liczyć? Tylko na cud! Oby się stał. Póki co, rozmawiajmy z najbliższymi, kto może niech skorzysta z pełnomocnictwa w wyborach. Jeśli zrobimy wszystko co należy, wówczas będzie zwycięstwo.

Obrazek użytkownika STACH

15-04-2015 [11:57] - STACH | Link:

Nie wiem co PiS może i chce mówić ale wiem o co powinno pytać BK...
Służę więc...

http://naszeblogi.pl/54032-pyt...

Obrazek użytkownika maks jamnicki

16-04-2015 [01:12] - maks jamnicki | Link:

Hm, jestem pod wrażeniem, po prostu właśnie tak.

Obrazek użytkownika HenrykHenry

16-04-2015 [07:31] - HenrykHenry | Link:

Bardzo ważne i bardzo dobry tekst.