Te ubogie supermarkety...

Nie zdziwmy się, gdy niedługo odnotujemy pojawienie się na naszym rynku nowej, prężnej sieci. Węgierskiej.

Wpadła mi właśnie w oko informacja podana przez „Rzeczpospolitą”, z której wynika, iż na Węgrzech tamtejszy Urząd Konkurencji Gospodarczej nałożył na sieć Auchan Magyarország kft karę w wysokości miliarda forintów (ok. 13,7 mln zł) za nieuczciwe praktyki względem kooperujących z nią podmiotów. Polegały one głównie na swoistym dyktacie wielkiego gracza wykorzystującego dominującą pozycję wobec mniejszych dostawców, głównie węgierskich. Kooperanci, przede wszystkim z branży spożywczej oraz towarów codziennego użytku, zmuszani byli do uiszczania opłat „gazetkowych” i „półkowych” - czyli haraczy, bez których ich towar nie miał szans na właściwą ekspozycję w sklepach, a także do ponoszenia kosztów promocji bądź przecen produktów. Niby nic nowego – znamy ten proceder również z własnego podwórka, a od siebie dodam jeszcze, że na porządku dziennym jest także ordynarne łapownictwo. Handlowcy „frontowi”, mający do czynienia na co dzień z impertynenckimi managerami sklepów wielkopowierzchniowych mogli by tu wiele opowiedzieć o różnego rodzaju wymuszeniach jakim są poddawani, jeśli chcą jakoś upłynnić towar. Wbrew utartemu mniemaniu, korupcja nie dotyczy jedynie sektora publicznego – skoro przeżarty jest nią cały kraj, to niby dlaczego prywatny biznes miałby stanowić wyjątek?

W każdym razie, na Węgrzech, gdzie Fidesz od dawna ma zagraniczne sieci handlowe na celowniku, postanowiono zrobić z tym porządek. Orban od początku swych rządów stawia głównie na pobudzenie rodzimej przedsiębiorczości i podniesienie poziomu życia obywateli, stąd już w 2011 roku wprowadził liniowy podatek dochodowy (16%), a także obniżył z 19% do 10% stawkę podatku korporacyjnego dla małych i średnich przedsiębiorstw o rocznych obrotach nie przekraczających 1,8 mln euro. Zamiast tego wprowadził specjalne podatki sektorowe dla przedsiębiorstw z branż: telekomunikacyjnej, energetycznej, finansowej i sieci handlowych. Jak łatwo się domyślić, daniny sektorowe dotknęły głównie wielkie, międzynarodowe koncerny, przy czym naliczane są one od przychodów, zaś w przypadku banków – od aktywów, co sprawia, iż trudniej jest uciec od wywiązania się z powinności poprzez zaniżanie zysków. Korporacje pobiegły na skargę do Komisji Europejskiej – list wystosowały m.in. OMV, Deutsche Telekom, RWE, EnBW, E.ON, Aegon, Allianz, ING Group – lecz nie udało im się wiele wskórać poza groźnym pohukiwaniem europejskich urzędników.

Warto zauważyć, że powyższe rozwiązania idą dokładnie w przeciwnym kierunku niż typowe zalecenia naprawcze Międzynarodowego Funduszu Walutowego nakazującego radykalnie ciąć wydatki (od Węgier wymagano m.in. ograniczenia wydatków na szkolnictwo, transport publiczny, opiekę zdrowotną), zwiększać obciążenia fiskalne ludności i dopieszczać zagranicznych inwestorów, toteż nic dziwnego, że Węgry postarały się o przedterminową spłatę pożyczki od MFW i w 2013 podziękowały tej instytucji za dalszą współpracę.

Obecne uderzenie w jednego z potentatów handlowych jest logiczną kontynuacją tej polityki. Od niedawna obowiązuje zakaz handlu w niedzielę oraz ograniczenia budowania sklepów wielkopowierzchniowych w kulturowych centrach miast. Prócz tego zagrożono wycofaniem licencji sieciom, które przez dwa lata z rzędu wykażą stratę operacyjną, co jest kolejną odsłoną wojny z unikaniem płacenia podatków na Węgrzech i transferowaniem zysków za granicę. A trzeba wiedzieć, że największe sieci (TESCO, Spar, Auchan, Aldi, Lidl) wykazywały straty permanentnie.

Tymczasem u nas neokolonialna eksploatacja rynku rozkwita w najlepsze. W tym kontekście można przywołać chociażby raport Fundacji Republikańskiej z 2013 roku w którym porównano przychody największych sieci i kwoty płaconego przez nie podatku CIT za rok 2011. I tak, Kaufland przy 6,4 mld zł przychodu nie zapłacił CIT w ogóle; Carrefour przy przychodzie 7,9 mld otrzymał 14 mln zwrotu; Tesco – 11,9 mld przychodu, brak danych nt. CIT; Lidl – 7,6 mld przychodu i 57,4 mln zł CIT; Biedronka – 25,3 mld przychodu i 241 mln zł podatku CIT. Obrazuje to skalę kreatywności rachunkowej – wszak chyba nikt się nie łudzi, że wszystkie zyski zjadły inwestycje i ekspansja na rynku. Mamy do czynienia, jak w tylu innych branżach, z drenażem polskiej gospodarki choćby poprzez tzw. ceny transferowe i zakupy od zagranicznych podmiotów tej samej grupy kapitałowej. Nie wiedzieliście Państwo, czemu dyskonty ostatnio tak intensywnie promują „smaki” z różnych europejskich kuchni? No to teraz już wiecie - bo kapitał ma narodowość, a kolonialne peryferia są od tego, by wydojoną z nich kasę przekazywać do metropolii. Wszystko to zaś odbywa się przy zastanawiającej bierności Ministerstwa Finansów – dość powiedzieć, że mamy najdroższy w stosunku do efektywności aparat skarbowy wśród krajów OECD i jedynie nieco ponad stu urzędników specjalizujących się w problematyce cen transferowych. Dlatego nie zdziwmy się, gdy niedługo odnotujemy pojawienie się na naszym rynku nowej, prężnej sieci. Węgierskiej.

Gadający Grzyb

Notek w wersji audio posłuchać można na: http://niepoprawneradio.pl/

PS. Informacje o podatkach zamieszczone w grafice nieco różnią się od podanych w tekście, mimo że jedne i drugie bazują na ustaleniach Fundacji Republikańskiej. Być może Fundacja po pewnym czasie uściśliła dane.

Artykuł opublikowany w „Gazecie Finansowej” nr 13-14 (27.03-09.04.2015)

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika smieciu

01-04-2015 [20:53] - smieciu | Link:

Dobry tekst i naturalne pytanie: Czy gdyby PiS był u władzy to zrobiłby, osiągnąłby chociaż połowę tego co Orban? Ja wciąż pamiętam jak ta Pani w rządzie Marcinkiewicza co miała być ministrem wyleciała po tym jak powiedziała że jest przeciwniczką supermarketów. A za nią na stołek trafiła spolegliwa Zyta.
Wydaje mi się że ludzie nie mają bladego pojęcia jak potężną i niszczącą siłą są supermarkety. Dla mnie to naprawdę przerażające że w każdym zakątku Polski widzę te same produkty wielkich koncernów i prawie żadnych lokalnych wyrobów. Supermarkety to klucz do kontroli rynku. Ci co je mają ci go kontrolują. A rząd może sobie tylko pieprzyć o konkurencji. wolnym rynku itp. Nieważne czy to będzie jawnie zdradziecki rząd PO czy tzw. patriotyczny rząd PiS.

Obrazek użytkownika maks jamnicki

01-04-2015 [22:14] - maks jamnicki | Link:

PiS coś tam próbował. Ale to oczywiście w polityce wewnetrznej Orban ma rację, jest championem. Tylko że razem z Jobbikien, jeszcze radykalniejszym  niż "umiarkowany" Fidesz, zdobyli ponad 2/3 w parlamencie, super silna legitymacja społeczna i polityczna. PiS nie mogł sklecić kilkugłosowej, zwykłej większości. Ale...o tym decydują  wyborcy/pod warunkiem, że są uczciwe wybory/ Fidesz unormalnił i ustawił sobie pod to wszstko , pod interesy Wegrów, i media i sądy. Kompleksowa robota. Świetny gracz. A presja na niego, ze strony "kolonistów" i światowych  środowisk biznesowych i banksterskich była straszna.

Obrazek użytkownika Gadający Grzyb

01-04-2015 [22:31] - Gadający Grzyb | Link:

Za PiS-u supermarkety przynajmniej nie transferowały zysków za granicę.

Obrazek użytkownika cassiodorus

02-04-2015 [01:15] - cassiodorus | Link:

1.Orban niegdyś powiedział, że gdyby nie miał 70% poparcia w narodzie nigdy nie odwazyłby się na taką politykę.. My tu w Polsce nie jestesmy tak mądrzy jak nasi bracia węgierscy, jesteśmy jeszcze głupsi niż nasi przodkowie-debile, [ okreslenie Grzegorza Brauna, wiec poza dyskusją] a ci i tak bili rekordy debilizmu, co znaczy, że powtórzenie osiągniec Orbana, chociażby w 1/5 jest z gatunku science-fiction.. Kto tego nie rozumie....

2.Gdy PiS był u władzy Zyta Gilowska zostawiła po sobie niewielką, ale jednak nadwyżkę w budżecie, przychody z tzw prywatyzacji wyniosły w roku 2006- 0,62 mld, w roku 2007-1,95 mld.. Dla porównania Tusk w 2010 sprywatyzował za 22 mld, Buzek w 2000 za 27 . Jak się ma do tego pseudo-kulturalny bełkot-''Nieważne czy to będzie jawnie zdradziecki rząd PO czy tzw. patriotyczny rząd PiS.''?/
15 lat temu słysząc podobne deprecjonujące uczciwych ludzi okreslenia [''tzw. patriotyczny '']płynące z mesjańskich ust różnych Orbanów, Braunów, Korwinów i Michalkiewiczów, wzruszałem ramionami. Nie wiedziałem wówczas, o sancta simplicitas, ze to nie jest puste strzępienie jezyka, a zwykła wojna podjazdowa.. Wojna z Polską. Z jej kulturą, tradycją, grobami ojców. Dlatego dziś już nie stoję jak świnia w deszczu ...

Obrazek użytkownika smieciu

02-04-2015 [09:47] - smieciu | Link:

Kilka kwestii.
Np. nadwyżka budżetowa i generalnie lepsze podejście do tematu przez PiS. Ok. Tak mogło być ale nie to miałem na myśli. W Polsce to naprawdę nie powinno być sztuką przy jej bogactwach i potencjale.
Pisząc o supermarketach miałem na myśli rozwiązania systemowe. Te właśnie kluczowe, które sprawiają że jesteśmy kolonią. Są to rzeczy ważniejsze niż skuteczniejsze pobieranie podatków czy oszczędniejsza politykia. Supermarkety to systematyczny odpływ kapitału. To wielkie korporacje niszczące drobną przedsiębiorczość. To korporacje likwidujące konkurencję i ograniczające rynek pracy. Supermarkety to korporacje, które dzięki swojemu umiejscowieniu na rynku mogą dyktować kto odniesie sukces (przyjaciele i rodzinka) a kto zostanie ciułaczem bez perspektyw (zwykły szary Polak). Wreszcie korporacje, które z czasem rozrastają się tak że stają się siłą dyktującą całemu państwu na jakich warunkach mają działać.
Czyli bardzo powszechne: "Dajcie nam zniżki podatkowe, tanie grunty czy specjalną strefę ekonomiczną a my wam łaskawie stworzymy trochę miejsc pracy. Bo kto skoro wszyscy inni zostali zniszczeni?" A potem czytamy w gazetach jak to dobra korporacja kolonizuje kolejne zadupie.

Oczywistą dalszą konsekwencją tego korporacyjnego Systemu jest to że z czasem zdobywa kluczowy wpływ na życie polityczne państwa dyktując w zasadzie kto zdobędzie władzę...
To dlatego tak zdenerwowała mnie tamta sprawa i dlatego tak ważne jest uderzenie w ten fundament. Jeśli PiS tego nie zrobi to nigdy nie będzie mieć realnej władzy.

Nie sądzę że wtedy te niecałe 10 lat temu PiS nie mógł próbować czegoś zrobić z supermaketami. Napewno się dało, choćby w celach propagandowych, by ludzie czuli że PiS jest faktycznie partią walczącą o niepodległość. Ale PiS wolał zagrać na przyczajenie. Udawać grzecznych przed Systemem. Tylko że System takich udawaczy nie potrzebuje. Albo cię szanuje albo i tak cię wymieni na posłuszną marionetkę.

Według mnie trzeba od początku zajmować jasne stanowisko w takich sprawach. By każdy wiedział co dana partia (PiS) ma na myśli. Bo Systemu i tak się nie oszuka ale jest szansa na osiągnięcie czegoś ważniejszego: na poważanie i uświadomianie elektoratu.

Obrazek użytkownika Baco-Goral

02-04-2015 [15:26] - Baco-Goral | Link:

..."Według mnie trzeba od początku zajmować jasne stanowisko w takich sprawach. By każdy wiedział co dana partia (PiS) ma na myśli. Bo Systemu i tak się nie oszuka ale jest szansa na osiągnięcie czegoś ważniejszego: na poważanie i uświadomianie elektoratu."..
You nail it.
Jakoś dziwnie cicho z obu stron barykady o Długu Publicznym.Ile go jest? hmmm ..gdzieś w granicach 2BILIONÓW ZŁOTYCH.
Ile ? 2 Biliony złotych.
Nie mówiąc o kosztach obsługi tego długu.
A oni swoje.Dajcie nam Władze a my wam już tu zrobimy Paradise.
Kużwa.2 biliony.Grecja padła przy długu Publicznym 800 Miliardów złotych.I był on w 75% w sferze Euro (głównie banki Niemieckie i Francuskie)
Nasz dług jest w 80 % poza Europą.
A oni chca Władzy.Do czego jest im potrzebna władza w zbankrutowanym przez następne 50 lat kraju ? Oto jest pytanie..

Obrazek użytkownika cassiodorus

02-04-2015 [16:50] - cassiodorus | Link:

''To wielkie korporacje niszczące drobną przedsiębiorczość.''
A od kiedy to liberałowie dostzregają takie ewenementy?? Bogaci przedsiębiorcy niszczą konkurencję??Ale wyłącznie ci z kororacji sa tak zdegenerowani czy to cecha ogólnie każdego, kto się dorobił???

''Jeśli PiS tego nie zrobi to nigdy nie będzie mieć realnej władzy''
Z pisem walczy każdy bez wyjątku , bez wzgledu na podziały polityczne, i dopóki to się nie zmieni, wszystko zostanie po staremu. Choćby tysiąc Staśków ''razwiedka'' napisało tysiąc kolejnych felietonów, demaskujących kaczystowski banderyzm i wskazujących na niebo u bogatych gentelmenów, a tysiące 'Bac' i 'Śmieciów' przeczytało je tysiąc razy to i tak do więzienia zamykać będą kogo innego, samoloty spadać będą z kim innym

Obrazek użytkownika Gadający Grzyb

11-04-2015 [18:55] - Gadający Grzyb | Link:

Można na początek wprowadzić podatek obrotowy zamiast nieskutecznego CIT-u, ograniczenia w budowaniu nowych supermarketów (szczególnie w centrach miast), postawienie na hale targowe zrzeszające rodzimych kupców (tak jak w dawnych KDT przed Pałacem Kultury) itd - rozwiązań jest wiele, trzeba tylko chcieć.
PiS-u bym tak bardzo nie winił - rządził niespełna dwa lata, w dodatku tylko część tego okresu w większościowej koalicji, ponadto akurat w latach 2005-2007 odpływ kapitału z Polski był najmniejszy.

Obrazek użytkownika Baco-Goral

02-04-2015 [18:38] - Baco-Goral | Link:

..."Wojna z Polską. Z jej kulturą, tradycją, grobami ojców. Dlatego dziś już nie stoję jak świnia w deszczu "...
Yhaaaa ! Totalny odjazd.Pewnie z pianą na ustach.Czy Poller w tym staniu również Panu towarzyszy ?

Obrazek użytkownika cassiodorus

03-04-2015 [03:21] - cassiodorus | Link:

''Totalny odjazd''
Oczywiście, ze jesteś głupcem i mącicielem. Szyderstwa, kpiny i sprowadzanie wszystkich nieprawidłowo myslących do poziomu bydlaka jest przejawem umysłowej niemocy, znaczy głupoty
Czy za tymi dzikimi okrzykami stoją jakieś profity?? A jakie to ma znaczenie dla heretyka??
Na razie synku

Obrazek użytkownika Baco-Goral

03-04-2015 [23:14] - Baco-Goral | Link:

..."Na razie synku"..:-))
Chyba dostałeś kopa na out za te swoje Yhaaa :-))
W konfrontacji z Darskim,to ci nawet znajomość Św.Tomasz z Akwinu nie pomoże ..:-))

Obrazek użytkownika cassiodorus

04-04-2015 [00:31] - cassiodorus | Link:

Takie są uroki tego świata, dlatego mniejszą wagą należy go mierzyć. Co tam Darski, na najbardziej folnościofych portalach na świecie dostaniesz kopa, wystarczy, że liczbami się posłużysz, podważającymi jedynie słuszną linię propagandową

I na przyszłośc. Nie łgać, że ja mam 2-bilionowy dług, nie łgac, że ktoś tu Orbana demonizuje, on ma swoją politykę, Polska musi mieć swoją, są obszary wspólne, są i .nie przystające
A czy polityczno-gospodarcze alianse Orbana okażą się dla Węgier życiodajne?/Zapewne potomni to zobaczą..Ja rozumiem, że nie sa one podyktowane jakąś szczególną miłoscia do gościa, dla którego największym nieszczęściem xx wieku jest rozpad ZSRR,[czyli ateistycznego państwa komunistycznego, z naczelna zasadą likwidacji Kościoła Rzymskokatolickiego] a wielka wojna światowa rozpetana została w Wersalu, znaczy jakies nowe, nielegane byty zaburzyły porządek w Europie Środkowej, rojąc sobie [prawo do istnienia, tylko czy taki gość może kogoś uszczęsliwić??
Watpię. Nie zaszkodzi jak orbanowcy razem ze swoim szefem pomodlą się o wygrane wybory w Polsce i to nie przez jakichś tam prawdziwych posoborowych monarchistów. To jeszcze większe nieszczęscie niż owe alianse

Spokojnych Świąt życzę

Obrazek użytkownika Baco-Goral

04-04-2015 [01:31] - Baco-Goral | Link:

..."Nie zaszkodzi jak orbanowcy razem ze swoim szefem pomodlą się o wygrane wybory w Polsce i to nie przez jakichś tam prawdziwych posoborowych monarchistów. To jeszcze większe nieszczęscie niż owe alianse" Yhaaaa.:-))
Tak jak bym Darskiego słyszał :-))Tylko nie mam gdzie umieścić tego Św.Tomasza z Akwinu :-))
A jak spłacisz ten 2 Bilionowy w złotówkach Dług Publiczny ? :-))

Obrazek użytkownika cassiodorus

04-04-2015 [02:17] - cassiodorus | Link:

Domyślam się, że słyszysz różne głosy, i że masz wiele innych problemów. Stasiek razwiedka, ten nieugięty tropiciel żydów,masonów i banderowców nie produkuje się przecież dla samej kapusty..To idealista
Tomasza nigdzie nie umieścisz, ani ty, ani twoi jedyni wybrani i swięci bracia katoliccy. Opieracie się na wierze, odrzucając rozum co jest wschodnim zabobonem i dla Tomasza nie ma tu miejsca. Ani dla Tomasza, ani dla Tradycji Kościoła, która teologię zbudowała nie na waszych zabobonach a na przekonaniu, że Fides Quaerens Intellectum

''A jak spłacisz ten 2 Bilionowy w złotówkach Dług Publiczny ? :-))''
Orban chcąc wywinąc się z długów wszedł w układy z diabłem, was święci bracia katoliccy do tego nie zachęcam, a nawet błagam, by tego nie robić

Obrazek użytkownika Baco-Goral

04-04-2015 [15:35] - Baco-Goral | Link:

..."Tomasza nigdzie nie umieścisz, ani ty, ani twoi jedyni wybrani i swięci bracia katoliccy. Opieracie się na wierze, odrzucając rozum co jest wschodnim zabobonem i dla Tomasza nie ma tu miejsca. Ani dla Tomasza, ani dla Tradycji Kościoła, która teologię zbudowała nie na waszych zabobonach a na przekonaniu, że Fides Quaerens Intellectum"..Yhaaaa ! :-))

Czyli inne poza katolickie denominacje chrześcijańskie oraz Protestanci z reprezentowanym tutaj znanym Pastorem wespół-w zespól z ateistycznymi zydami oraz ateistycznymi Polakami pod bliżej niesprecyzowanymi sztandarami "patriotyzmu" mają dla NAS propozycję nie do odrzucenia :-))
Teraz WIECIE dlaczego 50 % wyborców o partykularnym spojrzeniu na Rzeczywistość nie chodzi na wybory i kim oni są :-))

Obrazek użytkownika maks jamnicki

01-04-2015 [22:00] - maks jamnicki | Link:

Hm, właśnie tak. Dobre. Chciałem się nie wpisywać ale muszę, to tematy dla mnie pasjonujące. Kolonializm. Co racja to racja.

Obrazek użytkownika Gadający Grzyb

01-04-2015 [22:32] - Gadający Grzyb | Link:

No właśnie - Orban swoją polityką czyści pole do rozwoju węgierskiego handlu, my - przeciwnie.

Obrazek użytkownika Baco-Goral

01-04-2015 [23:24] - Baco-Goral | Link:

Obowiazująca tutaj na NB polityczna poprawność,każe Orbana linczować.
A on jest tylko pragmatykiem w służbie Narodu Węgierskiego.Żaden "sługus Putina" jak każe narracja ale suweren .I z tej pozycji robi polityczne deale z Putinem.
Sakiewicza się flekuje za inincjatwę wyjazdów na Węgry.
Już wszyscy zapomnieli ,że jezdziliśmy tam wesprzeć Naród Węgierski a nie jego polityków.
Do dziś wdzięczni sa nam za to,a Polski Dowód osobisty jest traktowany z szacunkiem jakiego nie bylo od dłuzszego czasu.
To Sakiewicz zmienił swoja inicjatywą percepcje Polski i Polaków u Węgrów,Żadnemu politykowi się to nie udalo od 70 lat !
Jak nie jestem jakims szczegolnym kibicem Sakiewicza to w tym tylko temacie mogę stwierdzić ,że należy mu się dupny medal.
Mam nadzieję ,ze zmieni swoje stanowisko w stosunku do tzw."ukrainy"

Obrazek użytkownika Gadający Grzyb

11-04-2015 [18:48] - Gadający Grzyb | Link:

Dla Sakiewicza była to polityczna inicjatywa i autopromocja do której wykorzystał patriotyczne emocje obsługiwanego przez siebie "targetu".

Obrazek użytkownika cassiodorus

02-04-2015 [01:42] - cassiodorus | Link:

Nie widzę żadnego głosu korwino-braunowców odnośnie niskich podatków płaconych przez prywtane sklepy o dużych gabarytach, a szkoda. Zgodnie z ich liberalistycznymi teoriami niskie podatki powinny zapewnić swoim pracownikom poziom materialny wyższy niz u konkurencji opodatkowanej, a przecież tak się nie dzieje..To zapewne przez te socjalistyczne płace minimalne i oczywiscie przez banderowski PiS[o tym każdy wie]
Baca i Śmieciu co prawda zabrai głos, ale nie w tej ciekawej kwestii.. Że Orban to kolejny Baal, wszyscy rozumni wiedzą, poza oczywiscie polityczną poprawnością NB

Obrazek użytkownika Baco-Goral

02-04-2015 [15:15] - Baco-Goral | Link:

Yeah..Masz pan coś do powiedzenia na temat polityki podatkowej Orbana w kontekście Supermarketów czy sektora Bankowego ? Masz pan jakąś konkretna propozycję jak powinien być rozwiązany ten problem w Polsce ? "Wal pan śmiało" chętnie posłucham.
..". Że Orban to kolejny Baal, wszyscy rozumni wiedzą"..Yeah,zapomniał pan dodać "rozumnie jak pan"..czyli "rozumni inaczej"..

Obrazek użytkownika cassiodorus

02-04-2015 [16:33] - cassiodorus | Link:

Nie ma zadnego sensu walić, właśnie dlatego, że pan nie słucha, znaczy nikogo poza sobą i Orbanem i dlatego jest jak jest i nigdy inaczej nie będzie

Skoro pan nie wiesz jakie my tu w Polsce mamy propozycje odnośnie polityki handlowej i bankowej to kogo w ogóle obchodzi co kto ma do powiedzenia.. puste gadanie, nic więcej i brak szacunku dla tych co ryzykują nawet swoich zyciem
Baal-Orban jest pewnie fajnym gościem, niech się zajmie swoją robotą, my tu mamy co robic i bez Orbana i bez Bacy

Aa i nie łgac więcej, że ktoś tu każe Baala linczować . łgarstwo nie przystoi nawet na tak zdeprawowanych, banderowskich NB

Obrazek użytkownika Baco-Goral

02-04-2015 [18:21] - Baco-Goral | Link:

Czyli nie masz nic metorycznego do powiedzenia poza pusta retoryką i biciem piany.Klasyczne.Tak jak się spodziewałem.
WASZE ? kogo ? propozycje..Smieszysz mnie,Jakież WY możecie mieć dla NAS propozycje mając 2 Bilionowy Dług Publiczny ?..
Hmmm.Rozumiem ,że mamy wam dać Władze,WY wdrapiecie się na dobrze opłacane i wygodne stołki na ,których nie będziecie musieli nic robić bo nie ma pieniędzy na cokolwiek...Oczywiście poza WASZYMI tłustymi pensjami,na które tak jak WASI PO-przednicy zaciągniecie kolejne długi ,bowiem WŁADZA musi sama się wyżywić..Skąd MY to znamy.
Dlatego 50 % społeczeństwa nie chce uczestniczyć w tym Cyrku.
Ty mi również nie pokazuj paluszkiem gdzie,jak i co mam myśleć i gdzie jest moje miejsce.Niech się WAM nie wydaje że jesteście jedynymi Włascicielami i Zbawicielami tego Kraju.
Wpierw zrób 10 % tego co ja zrobiłem dla tego Kraju w ciągu ostatnich 40 lat.Nie licząc mojej Rodziny.
Arogancji i chamstwa WAM nie brakuje.Tylko brakuje WAM jakiś konkretnych wyników i rezultatów.
Bicie Piany i SPOLEGLIWOŚĆ oraz zdolnośći do Mimikry w każdym okresie Historycznym to WASZE jedyne umiejętności.
Na Dude zagłosujemy.Tylko dlatego,że nie jest jednym z WAS.

Obrazek użytkownika cassiodorus

03-04-2015 [03:08] - cassiodorus | Link:

Oczywiśice, że wszystko co nie zgadza się z wiadoma linią propagandową jest pustą retoryką, takie beznamiętne klepanie w klawisze jest obmierzłe

''Jakież WY możecie mieć dla NAS propozycje''
Nas nie obchodza wasze4 długi, totez wara wam od naszych. To są nasze dla was propozycje, innych nie ma i nie będzie

''Rozumiem ,że mamy wam dać Władze''
Nie rozumiesz.. My sie do waszego domu w brudnych, ugnojonych buciorach nie wpychamy i tego samego oczekujemy od was..

''Niech się WAM nie wydaje że jesteście jedynymi Włascicielami i Zbawicielami tego Kraju.''
Nic takiego synku nam się nie wydaje, chcemy życ uczciwie w naszym kraju, wy idzcie zbawiać kogo innego, chocby i Orbana

''Wpierw zrób 10 % tego co ja zrobiłem dla tego Kraju w ciągu ostatnich 40 lat.''
pycha odbiera ci poczucie rzeczywistości

''Arogancji i chamstwa WAM nie brakuje.''
Nikt nie jest bez winy, ale to nie wy będziecie nas sądzić, z taką belą w oku martwcie się o siebie

''Na Dude zagłosujemy.Tylko dlatego,że nie jest jednym z WAS.''

Osobiście nie wierze, jak ktos kłamie, to nie robi tego od czasu do czasu. Taka ułomna natura
To na tyle nie-chamy i nie-aroganty

Obrazek użytkownika Gadający Grzyb

11-04-2015 [18:46] - Gadający Grzyb | Link:

Kto to są "WY", a kto "MY"? Jakby co, zastrzegam, że ja się do żadnych "naszych" ani "waszych" nie zapisywałem.