Min. Gliński - dobry ruch. Zanussi lamentuje.

I Clint Eastwood, ale to na końcu.
Chciało by się powiedzieć „nareszcie”. Minister Kultury zamyka działalność w obecnej formule pokomunistycznych jeszcze i archaicznych w swojej strukturze tworów jakimi były Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, studia filmowe KADR, ZEBRA i TOR. Tym ostatnim od lat kierował, dziś już 80 – letni Krzysztof Zanussi.
Powiedzmy sobie szczerze. Były to od lat raczej małe prywatne folwarki, służące do zaspakajania rożnych ambicji, „artystycznych i finansowych”, zresztą i propagandowych, ściśle określonych środowisk, wąskich i zasiedziałych od dziesięcioleci „osobistości filmowych”, na które państwo jako mecenas miało wpływ iluzoryczny. Miało tylko wykładać pieniądze. To nie była zdrowa dla Polski sytuacja. Krzysztof Zanussi reprezentował tam, jako listek, no dobrze liść figowy, „czynnik katolicki”.
Tak, tak, wiem, powstało tam kiedyś „wiele wybitnych dzieł filmowych”, będziemy to teraz często słyszeć i czytać. Ano, jak to w życiu, powstawały filmy lepsze i gorsze.
Sam Krzysztof Zanussi jako człowiek kulturalny, zza swoich okularów i siedząc zwyczajowo okrakiem na barykadzie żali się, że „ ta decyzja jest irracjonalna”. To forpoczta płaczek , prawdziwe lamenty, a i agresywne ataki, dopiero się zaczną.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego planuje powstanie nowego ośrodka produkcji filmowej który powstanie z połączenia w/w podmiotów. Cytat: „ – Nasze rozdrobnione studia filmowe i rozproszone zasoby nie mogą skutecznie konkurować z zagranicznymi producentami (...). Kultywowanie tej pozostałości PRL doprowadzi do marginalizacji polskiej produkcji filmowej. Połączenie zasobów w jedną silną instytucje pozwoli na stworzenie profesjonalnego i poważnego partnera dla zagranicznych producentów i wytwórni – tak plany na nowy ośrodek produkcji filmowej komentował minister  kultury Piotr Gliński”.

Polska potrzebuje pewnego rodzaju działań na polu filmowym, których realizacja być może stanie się teraz możliwa. Na dziś, nie przekazujemy światu własnych treści, dzięki którym nasza historia stanie się dla niego bardziej zrozumiała. A filmów pokazujących nas, Polaków i nasze państwo, tradycję i historię w sposób karykaturalny i obraźliwy, kręconych przez „wybitnych polskich reżyserów” / i reżyserki /, powstało ostatnimi laty sporo, także przy udziale w/w studiów filmowych. Na koszt polskiego podatnika. To była sytuacja patologiczna.

Mnie marzy się dobry, dobrze zrobiony i z pozytywnym przesłaniem film komercyjny. Patologiczne karykatury Polski, jej historii i jej mieszkańców, pozostawmy tym, którzy się w tym lubują. I tak na pewno znajdą finansowanie dla swoich „artystycznych wizji”. FILMÓW O POZYTYWNYM PRZESŁANIU NIE SFINANSUJE NAM NIKT. JEŚLI SAMI TEGO NIE ZROBIMY.

Jednym z najlepszych filmów komercyjnych w historii kina jest „Titanic” wg scenariusza i w reżyserii Jamesa Camerona. Widowiskowość i przyciągająco dla zwykłego widza rozegrane wątki melodramatyczne i obyczajowe zapewniły temu filmowi ogromny sukces. Trafnie dobrane gwiazdy i część muzyczna. Sam, jako ten „szary widz” do teraz bez problemów mogę odtworzyć w umyśle chłód lodowatego morza, skrzypienie tonących ton żelaza i zimną, cichą taflę wody po tej tragedii. Cały film to komercyjne i kasowe mistrzostwo świata. Był diabelnie drogi, na tyle, że sfinansować go musiało razem kilka dużych wytwórni filmowych. Zwrócił się wielokrotnie, zdobył kilkanaście Oskarów i do teraz jest w trójce najbardziej kasowych filmów świata. 

Dlaczego o tym piszę? W tym filmie świetnie użyta była postać „opowiadającej”. Osoba spinająca "teraźniejszą" narrację ze wspomnieniowym wątkiem młodej, głównej bohaterki. Starsza pani pokryta siatką zmarszczek, wspominającej romansowy epizod z życia młodej dziewczyny, jako pasażerki „Titanica”.

A ja oczyma wyobraźni widzę pokrytą siatką zmarszczek twarz Clinta Eastwooda, mojego ulubionego aktora, który jeszcze żyje. Prosty przekaz walki dobra ze złem, małomówność i męska odwaga, archetypowy model mężczyzny – pozytywnego bohatera. I wielokrotnego zdobywcy wielu nagród filmowych, w tym Oscarów i Złotych Globów, znanego na całym świecie z wielu znakomitych, chętnie oglądanych filmów. Nie tylko ze względu na wiek jedna z ikon, postaci kultowych światowego kina.

Chodzi mi po głowie kamera najeżdżająca na jego twarz pokrytą siatką zmarszczek, twarz wspominającego w zadumie jakiś ważny epizod z polskiej historii XX w. / II w. światowa /?/ Może gen Rowecki w obozie koncentracyjnym /?/ a narrator to osoba która go spotykała /?/. Może Witold Pilecki w Oświęcimiu /?/ Może jakiś bohaterski Żołnierz Wyklęty /?/. Narracja filmowa pozostawia sporo miejsca na interpretację i dowolność. Jego znakomity tembr głosu, może nawet zamglone ze starości oczy skierowane w dal. I akcja. To zresztą motyw nie raz w filmie używany, ale b. skuteczny, tak jak we wspomnianym Titanicu.

Narracja Eastwooda używana przecież w całości filmu tylko kilka minut, jako narrator siedzi po prostu w wielkim fotelu, lata wojny gra aktor młodszy, to nawet przy drogim bo dobrym komercyjnym reżyserze pokroju J. Camerona, nie czyniło by kosztów astronomicznymi.
Sam Eastwood jako aktor i reżyser ma na świecie miliony fanów, nie tylko w Europie i Ameryce ale i Azji . Ostatni wielki triumf to reżyseria i jego rola w dramacie sportowym z główną rolą Hilary Swank, pt. „Za wszelką cenę” z 2004r. Za który to film otrzymał Złoty Glob, dwa Oskary, Cezara i nagrodę Japońskiej Akademii Filmowej. Ci sami Japończycy przyznali mu także swoje odznaczenie Złotych Promieni ze Wstęgą Orderu Wschodzącego Słońca. Zaiste, to nie tylko wielka ale i uniwersalna postać światowego filmu. Kręcąc wspomniany film i grając w nim, miał już 74 lata.
Jest sprawdzony. Jego nazwisko to ogromna szansa na komercyjny sukces . Tak, to nie była by zapewne zabójczo droga produkcja, bo np. odtworzenie baraków i budynków niemieckiego obozu koncentracyjnego oraz warszawskiej ulicy, to nie replika legendarnego okrętu, bogatej scenografii i ilości pasażerów Titanica. Pewno dziesięciokrotnie niższe koszty, zapewne jeszcze wieeelokrotnie mniej.

A lubię go, bo do tego Eastwood bynajmniej nie ma lewicowych poglądów o co w Hollywood trudno :). Chodzi swoimi ścieżkami. W ostatnich wyborach w USA w sposób zadeklarowany popierał D. Trumpa. I jeszcze dziś, pomimo 89-iu lat kręci filmy, na które jego fani czekają. Już z rzadka, ale oby jak najdłużej. Jak na moje dzisiejsze mentalne wymagania, znakomity facet. Może jedyny, którego filmy stare i nowsze mogę oglądać drugi i trzeci raz i mnie nie nudzą. Walka dobra ze złem, bez sentymentalizowania.
Tak, wydaje mi się, że taki komercyjny film z nim jako „narratorem wspomnień” o np. Roweckim, Pileckim  lub innym naszym bohaterze, może jakimś Żołnierzu Wyklętym w tej konwencji, pokazujący zbrodnie hitleryzmu i komunizmu, miałby szansę na światowy sukces. I do tego właśnie jest potrzebna reorganizacja produkcji filmowej zapoczątkowana przez min. Glińskiego. To na pewno dobry ruch.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

31-08-2019 [13:40] - wielkopolskizdzichu | Link:

Filmy Clinta maja dużą wartość dlatego, że realizuje on własne pomysły i kpiną z niego jest założenie, iż nakręci film lub będzie robić na ekranie za kukiełkę, ku radości Lepszego Sortu.
W Polsce nie takie brednie jakie chce wcisnąć Pan Bloger są łykane przez gawiedź. Swojego czasu podobni do Pana Blogera uwierzyli że inwestycja PFN w klip z  Gibsonem przyniesie jakieś skutki  w światowym poznaniu Polski. Okazało się to kitem ponieważ oglądalność klipu była mniej niż znikoma. Za to lewe zyski dla paru Prawdziwych Polaków kolosalne.

Obrazek użytkownika maks jamnicki

31-08-2019 [14:48] - maks jamnicki | Link:

wielkopolskizdzichu :)))) Ale żółć w kilku zdaniach.:) Ciekawe dlaczego, przecież cena kartofli stoi wysoko.:) ."Kpina", "Lepszy Sort", "brednie", "gawiedź"."kit". I pomyśleć, że wielkopolska to dzisiaj niepisana stolica "wesołków" czyli gejów. :) ." Wesołej" zabawy :) / Żółć - "płynna wydzielina wątroby kręgowców...", "Jeśli żółci jest zbyt dużo i pokrywa znaczną część śluzówki żołądka, należy rozpocząć odpowiednią terapię farmakologiczną ...". / :)  Życzę dużo zdrowia :)

Obrazek użytkownika kaliszanin

31-08-2019 [16:28] - kaliszanin | Link:

w Wielkopolsce są pyry, a pan skąd jest może też się pośmiejemy?

Obrazek użytkownika maks jamnicki

31-08-2019 [17:36] - maks jamnicki | Link:

kaliszanin: Niegrzecznemu i napastnikowi lubię odpowiedzieć niegrzecznie. Grzecznemu-grzecznie. :) Oj, było by się z czego śmiać, gdybym odpowiedział , że jestem "europejczykiem" :)

Obrazek użytkownika Tomaszek

01-09-2019 [20:07] - Tomaszek | Link:

Zdzichu i jemu podobni  definitywnie lepiej sprawdzali sie jako hodowcy pyrów . Widać to po cenach w sklepach . 

Obrazek użytkownika Marek1taki

31-08-2019 [15:01] - Marek1taki | Link:

Zdzichu ma rację. Mel Gibson mimo - albo z powodu - wielkiego talentu nakręcił ponury film o reisefieber, który rzekomo propagował Polskę.
Pan proponuje Eastwooda. Wyjdzie to samo, czyli rotacyjna obecność Hollywood w Polsce.

Obrazek użytkownika maks jamnicki

31-08-2019 [17:32] - maks jamnicki | Link:

Marek1taki:Tu nie chodzi o Polskę i polskiego widza, to edukowanie wyedukowanych. Tu chodzi o przedstawianie pozytywnej historii i obrazu Polski na świecie, przeciwwaga dla opluwania nas i krzywego zwierciadła. I to oczywiste, że w takie projekty muszą być zaangażowane postacie rozpoznawalne globalnie w świecie filmowym.

Obrazek użytkownika Marek1taki

31-08-2019 [18:03] - Marek1taki | Link:

Rozumiem wagę propagandy. Od czegoś trzeba zacząć. Na Gibsonie się zawiodłem. Nie wiem co siedzi w głowie ludzi na świecie, ale nie znajduję drogi do pozytywnego jego odbioru. Waga tej impresji wskazywała na tymczasowość, na życie na walizkach, może wręcz emigrację. Plus wrzut logo = państwo tymczasowe.
Po Pasji i Apocalipto został przez Hollywood ukrócony, a to za propagowanie misji cywilizacji łacińskiej.
Polskiej propagandy nie można robić z pomocą Hollywood bo to ośrodek propagandy lewicowej. Nie bez powodu Ronald Regan robił tam czystki antykomunistyczne. Wiemy z ich produkcji, że przepoczwarzyli się.

Obrazek użytkownika maks jamnicki

01-09-2019 [17:29] - maks jamnicki | Link:

Marek1taki: Na pewno Hollywood generalnie to ośrodek propagandy lewicowej, przez tych, co nim zarządzają od ponad 100 lat. Czasami wyjdzie też jakaś sprawa obyczajowa jak  tego  wieprzka  H. Weinsteina.  Jednak to nigdy do końca nie jest szczelne. A Ronald Regan też wyszedł z .....Hollywood. A był zawziętym antykomunistą, który wiele zrobił dla świata. Jak na standardy Hollywood C.Eastwood jest niezależnym producentem, aktorem i  reżyserem, filmy w zasadzie często "autorskie", on gra, on kręci. Dlatego wbrew rabanowi lewaków poparł Trumpa. Nie musiał się na nikogo oglądać. ma dobre przesłanie :). Być cierpliwym, wybaczać,  ale gdy jednak  trzeba zawalczyć ze złem, to  "Bez przebaczenia" :), i  z odważnym narażaniem siebie .
Gibson zrobił błąd. Uległ pokusie. Może na niego zastawili pułapkę?. To nie jest takie  niemożliwe. Zatracił się, zostawił żonę i pięcioro dzieci dla jakiejś ładnej, młodej Rosjanki.

Obrazek użytkownika Marek1taki

31-08-2019 [21:46] - Marek1taki | Link:

Każdego można upolować tylko nie każdego się opłaca. Gibsona upolowali.

Obrazek użytkownika Marek1taki

31-08-2019 [15:10] - Marek1taki | Link:

O ile zdążyłam poznać poglądy Pana Glińskiego to jeszcze może się okazać, że zapłaczemy za Zanussim. I za Mają Komorowską oczywiście też.
Gliński jest może nawet i zegarmistrzem, czy coś w tym stylu, ale zegarka to bym mu nie powierzył.

Obrazek użytkownika maks jamnicki

31-08-2019 [17:28] - maks jamnicki | Link:

Marek1taki: Gliński to nie moja bajka, ale wykonał dobry ruch i trzeba go w tym wesprzeć.

Obrazek użytkownika Marek1taki

31-08-2019 [17:49] - Marek1taki | Link:

OK. To dobry ruch. Nawet Glińskiemu nie można odmówić prawa do skrętu w prawo. Byle nie zamienił jednych przybudówek propagandy na nowe, sprawniej lewe. Po czynach poznamy.
Odcinanie czerwonej huby to żmudne zajęcie. Pamiętam, że Margaret Thatcher zabrała się za likwidację dotowanych przez państwo tzw. organizacji pozarządowych i po wielu latach rządów udało się jej odgryźć kawałek jak małemu dziecku szarą renetę.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

31-08-2019 [19:58] - Imć Waszeć | Link:

No bo nie trzeba walczyć z NGO-sami, tylko przewidywać wymuszenie ich utworzenia, przez różne cwane bankstersko-globalistyczne koterie typu ONZ lub Bilderberg na fali takiego to jazgotu lub jakiegoś zmyślonego zagrożenia, i samemu po prostu to robić (pod kontrolą służby kontrwywiadu). A potem pilnować, żeby nikt nie przejął kontroli nad tym ani się nie dokleił. Po prostu zająć tę miejscówkę przez obcym wywiadem i tyle. Skrót NGO nie znaczy, że może to być obca nietykalna agentura niezależna od kogokolwiek w państwie - jak nadzwyczajna kasta. Tyle się mówi o tym, że są to narzędzia prowadzenia współczesnej wojny, środki zastępcze do nacisku i dywersji, i jakoś nikt w 40-milionowym państwie nadal nie trybi tematu.

Obrazek użytkownika maks jamnicki

31-08-2019 [20:42] - maks jamnicki | Link:

Imć Waszeć : Żeby móc coś zdziałać, trzeba się wzmocnić. A do tego potrzebna druga kadencja. A jakby tak jeszcze większość konstytucyjna. Nie wszystkim , wszystko musi pasować. Ale... jesteśmy dorośli. Wolę się wadzić z patriotami niż V Kolumną, PO, KOdami i SLDami..

Obrazek użytkownika Jabe

31-08-2019 [21:06] - Jabe | Link:

Ile kadencji trzeba, żeby móc coś zdziałać?

Obrazek użytkownika maxilampus

31-08-2019 [23:03] - maxilampus | Link:

To Oni beda decydowac. ( przynakmniej in sie tak wydaje :-)) Jak dalismy Im wadze w rece to po 2 latach zadecydowali ,ze to wystarczy..
Ida w slady Institutional Revolutionary Party (Partido Revolucionario Institucional, PRI).ktora rzadzila w Meksyku nod 1920-1988..Glosno juz mowia ,ze potrzebuja tyle kadencji aby doprowadzic do "zmiany"..
Zaczeli juz jak PRI..od przyzwolenia do przesladowania Katolikow..W Polsce juz mamy poczatki Cristero War..
Mnie i tysiace innych policyjni bandyci bija w bialy dzien w miejscach publicznych oczywiscie za przyzwoleniem i rozkazem z "gory'..Mam szczescie ,ze mnie jeszcze nie zamordowali  jak innych..

Obrazek użytkownika maks jamnicki

01-09-2019 [10:13] - maks jamnicki | Link:

maxilampus : Bardzo emocjonalny wpis. 68 lat ? Nie przesadzajmy, ale 18 by nie zaszkodziło. :) No, chociaż 8 :) Żeby prawidłowo ocenić dokonania, trzeba brać pod uwagę siłę wrogów i przeszkód. Z tym "przyzwoleniem na prześladowanie katolików" bym nie przesadzał. Ostatnie 2 zdania nieczytelne. Ale... wyczuwam w tym temat, z którym mógłbym się z Panem zgodzić. I.... czy Pan myśli, że np. lokalny PiS mnie lubi ? Raczej się obawiają :) Bo źle patrzę, na lokalny, partyjny oportunizm. Np. w miastach wojewódzkich. Może chcieli by rządzić, ale wygrać tak by "przeciwnika" nie drasnąć a sobie nie zaszkodzić. Więc dennie przegrywają. Kaczyński dokonał wielkiej rzeczy. Przy tak słabych, nieefektywnych  i oportunistycznych strukturach  w miastach wojewódzkich, stworzył strukturę krajową która powalczyła i wygrała  i walczy.  A przeciwnicy ogromni, krajowi i zagraniczni. Osuszanie bagna trwa długo, latami. A kogo Pan proponuje ?. Tylko na poważnie :)

Obrazek użytkownika maks jamnicki

01-09-2019 [10:15] - maks jamnicki | Link:

Jabe: To zobaczymy. Czas pokaże. 

Obrazek użytkownika kaliszanin

01-09-2019 [11:00] - kaliszanin | Link:

tylko nie ma czasu. Pan wie co się stanie z ZP jak JK odpuści lub co gorsza mu Najwyższy  odpuści. mam dziwne wrażenie, że niektóre scenariusze już są dograne a pod niektórymi biurkami widać nieokiełznany i niepohamowany nerwowy ruch od kolan w dół. 

Obrazek użytkownika maks jamnicki

01-09-2019 [17:40] - maks jamnicki | Link:

kaliszanin : Nie jestem politykiem, ufam Bogu że i w następnej  kadencji, jak ZP będzie kontynuować rządy, będzie mózgiem i decydentem. Zapracował sobie ostatnimi dziesiątkami lat, cierpliwością i roztropnością, by go popierać.  Póki tym kieruje Kaczyński nie jest źle. Na dziś Polsce "inna zmiana" niż "dobra zmiana" nie jest potrzebna. Tak uważam, i tego się trzymam, każdy może uważać inaczej. Nawet gdyby to było tylko 40% moich marzeń, to lepsze  to niż 10 % albo wcale. Jaka miała by być alternatywa? Inne scenariusze? Jak będzie w zdrowiu, jeszcze kilka lat będą niepotrzebne.

Obrazek użytkownika krystal

01-09-2019 [14:09] - krystal | Link:

"To zobaczymy. Czas pokaże"  --nim zobaczymy to działanie co to "czas pokaże"), wczesniej zobaczymy apokalipsę...

Obrazek użytkownika krystal

01-09-2019 [13:58] - krystal | Link:

"Żeby móc coś zdziałać, trzeba się wzmocnić. A do tego potrzebna druga kadencja" - I w ten ponury dzień, kiedy wąchamy ozonowane przez p. Trzaskowskiego szambo, udało sie Panu mnie rozśmieszyć!

Obrazek użytkownika maks jamnicki

01-09-2019 [17:45] - maks jamnicki | Link:

krystal: O, miło. lepiej kogoś rozbawić czy nawet rozśmieszyć, niż przerzucać się np. epitetami. Niech pozostanę naiwny :) Pozdrawiam. :) 

Obrazek użytkownika Marek1taki

31-08-2019 [21:53] - Marek1taki | Link:

@Imć Waszeć Punkt startu był w latach dziewięćdziesiątych. Nie było komu i za co tego kontrolować. Dzisiaj kontrwywiad jest/byłby w sytuacji ręcznego pielenia hektarów. Tylko randap, czyli bez wyjątków.

Obrazek użytkownika maxilampus

31-08-2019 [23:09] - maxilampus | Link:

...'jakoś nikt w 40-milionowym państwie nadal nie trybi tematu."...hehe wierzyrz w to co mowisz ?..Wlasciwe pytanie czy i Oni cos z tego maja ? i co tp moze byc ?

Obrazek użytkownika maks jamnicki

31-08-2019 [20:36] - maks jamnicki | Link:

Marek1taki :Dobre określenie "czerwona huba". Ja używam "perz" :)  Ten ruch traktuję jako , nareszcie, element osuszania bagna. Lepiej późno niż wcale.

Obrazek użytkownika angela

01-09-2019 [11:01] - angela | Link:

O  Eastwoodzie swego czasu było głośno, jak ptzeciestawil się poprawności politycznej, kiedy nie zatrudnił ciemnoskorego aktora.
Nie ustąpił. A dlatego, że w scenariuszu i w faktycznym wydarzeniu ciemnoskorzy nie uczestniczyli. 
A u nas, coraz to nowe koryto, napelnione po brzegi, bezpowrotnie odpływ, dlatego taki kolejny kwik. 
A  Brejzowicze na nb uwijaja się akuratnie. 
A kontrola fabryki antypolskich trolli właśnie się zaczęła. 

A tak namargiesie,