Konieczne zmniejszenie uprawnień prezydenta.

Jak wiadomo Rosjanie i ich agentura tylko marzą o tym by zwiększyć uprawnienia polskiego prezydenta. Jak dotychczas doświadczenia mają dobre, jak się wydaje, od 89r przeważnie udawało im się sprawować nad tym urzędem taką czy inną pośrednią kontrolę, mieć swój wpływ. To przecież przy prezydencie od samego początku strukturalnie umocowano też , od zawsze z dziwnym prorosyjskim odchyleniem, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Gdy się trafił Prezydent taki jak Lech Kaczyński, mocny, który się Rosjanom sprzeciwił, to dziwnym trafem samolot z tym właśnie prezydentem „rozbił się” nad ich terytorium.

Przejęcie takiej czy innej, zakamuflowanej i pośredniej kontroli nad tym urzędem lub osobą go pełniącą nie wydaje się niemożliwe. Dla wrogiego centrum politycznego, ten urząd ma ma tą zaletę, że jest jednoosobowy, i przez 5 lat praktycznie NIEODWOŁYWALNY. Jest o co zawalczyć.

Przejęcie kontroli nad Sejmem jest już trudniejsze. /choć bywało, bywało czy nie bywało w historii Polski? /. Otwarte, jawne obrady i dyskusje nieco komplikują sprawę. Tu może być większy wgląd społeczny, większa jawność, a więc świadomość zagrożenia u opinii publicznej.
Przejęcie zaś kontroli nad jednoosobowym i praktycznie przez lata nieodwoływalnym urzędem, przy natężeniu rosyjskiej agentury w Polsce, agentury budowanej bezwzględnie i bez ograniczeń przez dziesiątki lat, od 44 roku, we wszystkich gremiach, także tych uważanych za święte i patriotyczne, nie wydaje się sprawą niewykonalną. A jak się ma 90 % wszelakich mediów i setki ludzi „pełniących rolę dziennikarzy” plus tysiące „agentów wpływu” i kształtowania opinii, tym bardziej. Polska nie może pozwolić sobie na takie ryzyko jak zwiększanie uprawnień prezydenta.

Dowodem na ryzyko płynące ze strony tego urzędu jest dotychczasowa praktyka. Nie teoria a PRAKTYKA. To są poszczególne postacie które dotychczas zostawały prezydentem. Najpierw ICH wychowanek Jaruzelski. Zastąpiony przez TW „Bolka”-Wałęsę. Mając w ręku wszelkie media, wielkim problemem nie było umieszczenie później na tym urzędzie, „zgodnie z wolą narodu”, byłego komunisty Kwaśniewskiego, i to na dwie kadencje. Usuwając Lecha Kaczyńskiego zrobiono miejsce w pałacu dla mającego niejasne kontakty , orędownika i jawnego obrońcy WSI, Komorowskiego.

Dziwnym trafem WSI i inne postkomunistyczne służby znalazły się i w otoczeniu prezydenta Dudy. Gdyby nie determinacja Antoniego Macierewicza, nikt by się o tym nie zająknął.
Jestem zdziwiony, jak rzadko wykorzystuje się w Polsce wykrywacze kłamstw czyli wariografy. W kraju frontowym, takim jak Polska, powinno to być rutynowe badanie osób obejmujące jakieś funkcje, także w pałacu prezydenckim. A już w takiej strukturze jak Biuro Bezpieczeństwa Narodowego w szczególności.

Prezydentowi Dudzie zamarzyła się większa władza, właśnie ogłosił szczegóły swojej referendalnej „propozycji”. Rzekomo „naród się domaga”, on to „konsultował” i teraz pragnie tą „wolę narodu” spełnić. Zapewne zwiększenie jego uprawnień marzy się  nie tylko jemu.
Nie wydaje się to dobrym pomysłem. Wydaje się raczej, że pożądany byłby pomysł odwrotny. Np. model niemiecki, kanclerski, bezpieczniejszy dla Polski /uczmy się nawet od diabła, Niemcy potrafią skutecznie bronić swoich interesów. Dlaczego my mamy być mniej skuteczni?/

Wydaje się, że jak każdy materiał ma swoją określoną wytrzymałość, tak ludzie także. Od jakiegoś czasu prezydentowi Dudzie wydaje się chyba , że jest Napoleonem. Zapewne pomaga mu w tym najbliższe otoczenie. To się zdarza. To dla Polski kłopotliwe, ale jeszcze nie zabójcze.
Zabójcze mogło by się okazać zwiększenie uprawnień prezydenta, o czym marzą zapewne i Rosjanie i niektóre wpływowe ośrodki w Polsce. Niektóre zapewne błędnie traktowane przez opinię publiczną jako patriotyczne.

Dlatego właśnie, roztropnym wydaje się pójście w stronę odwrotną , w system kanclerski a urzędowi prezydenta przypisanie roli reprezentacyjnej.
ODWOŁYWALNY ale o mocnym mandacie premier-kanclerz z silnymi uprawnieniami, wybierany przez Sejm i Senat, to chyba lepsze, bezpieczniejsze dla Polski.
Bo danie zbyt dużych uprawnień potencjalnie słabemu wewnętrznie i zewnętrznie sterowalnemu prezydentowi, urzędowi jednoosobowemu a który jest NIEODWOŁYWALNY PRZEZ 5 LAT, może być dla Polski i jej suwerenności śmiertelnym zagrożeniem. Wtedy wybieranie takich czy innych posłów do Sejmu stanie się swego rodzaju fikcją.

Zaznaczę raz jeszcze. Zlikwidować, czy zakulisowo zbałamucić lub zaszantażować kilkaset osób w polskim Sejmie i Senacie jest znacznie trudniej. A jedna osoba niezależna od Sejmu? Cóż to znaczy jedna osoba?. Niby jest pokój, a jesteśmy przecież i zawsze będziemy państwem frontowym. I nie należy o tym zapominać.

Dziwi mnie zresztą a raczej niecierpliwi przypisywanie urzędowi polskiego prezydenta jakiegoś szczególnego „majestatu”. PRAKTYKA TEMU ZAPRZECZA. Oprócz jednego przypadku, niezłomnego, nie bójmy się użyć tego słowa, robiącego może jakieś błędy, ale w praktyce działań poszczególnego człowieka nie istnieje nieskończony ciąg działań bezbłędnych, nawet spośród świętych ziemia nie zna takiego przypadku, a więc oprócz przypadku niezłomnego Lecha Kaczyńskiego, którego życie skończyło się tragicznie zapewne wskutek jego niezłomności, ciąg wszystkich innych sylwetek naszych prezydentów i „majestat” tego urzędu to Jaruzelski, Bolek-Wałęsa, Kwaśniewski i Komorowski. Tyle było tego „majestatu”. Praktyka pokazuje, że dla dobra i bezpieczeństwa Polski, dla zrobienia postępu w obronności i próby odejścia od postkomunizmu w różnych dziedzinach, np. dziedzinie prawa, znaczenie tego urzędu należy raczej zmniejszyć niż zwiększać. Dotychczasowa praktyka za tym przemawia.

Przecież tak naprawdę forsującym referendum konstytucyjne w postaci proponowanej przez PAD, chodzi właśnie o ten jeden punkt. O zwiększenie uprawnień prezydenta. Cała reszta, bajanie PAD o niepełnosprawnych, bezpieczeństwie socjalnym, zdrowej żywności, klimacie, czystości powietrza itd, jako tematach konstytucyjnych, to zasłona dymna. Tylko kto to ludziom, zwłaszcza młodym, na których naiwność liczy PAD i jego otoczenie, zdoła wytłumaczyć?

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika xena2012

27-04-2018 [14:03] - xena2012 | Link:

Oczywiscie,że prezydent ,,gra o siebie'',najwieksza zasłoną dymną jest przekonanie o byciu prezydentem wszystkich Polaków. Jakież to wzniosłe i chwytliwe tyle że w dotychczasowej  działalności ta ,,miłość'' skierowana jest wyłacznie do srodowisk dawnej Unii Wolności.W stosunku do rzadu i PiS prezydent nie ukrywa niechęci, afektowanie dystansuje się,a nawet szkodzi. Forpoczta Romaszewska i Zybertowicz uprawiają krecia robotę w mediach ,jątrzą ,dyskryminują,chwala takimi ,,osiągnieciami '' jak ,,odstrzał Macierewicza'' czy planowany Ziobry.Ostatnio udalo się z ministrem Szyszko.Gnojenie min.Macierewicza ,osmieszanie na kazdym kroku a później usunięcie to prawdziwa twarz prezydenta,a nie ta którą prezentował ratują Hostię.

Obrazek użytkownika maks jamnicki

28-04-2018 [01:00] - maks jamnicki | Link:

do/xena /"Forpoczta Romaszewska i Zybertowicz uprawiają krecią robotę....." . Nad nimi też ktoś tam pracuje. Doświadczenie lat pokazuje. że zadziwiająco często ktoś  kto trafi do Pałacu zaczyna głupieć. Jakby się dostał w zakres oddziaływania  magnetycznych  fal... Do jedzenia i napojów im chyba czegoś nie dodają?  :).:) Pozdrawiam serdecznie.

Obrazek użytkownika Lektor

27-04-2018 [17:01] - Lektor | Link:

I słusznie !!!  Zbyt duże uprawnienia Prezydenta spowodowały, że tak wspaniały człowiek jak A. Macierewicz nie jest Ministrem Obrony w naszym rządzie   Ale może to być bardzo trudne, bo właśnie Prezydent przejął inicjatywę dialogu na rzecz zmian w Konstytucji .  Skoro tak, to jego uprawnienia mogą się jeszcze zwiększyć.

Obrazek użytkownika xena2012

27-04-2018 [18:18] - xena2012 | Link:

To wcale nie dotychczasowe uprawnienia prezydenta spowodowały usuniecie min.Macierewicza tylko marsz po władzę absolutną nawet bez zmiany Konstytucji.To nie uprawnienia tylko podstępne działania Pałacu Prezydenckiego w stosunku do partii,rzadu,ministrów.Weta były potrzebne do rozluźnienia jedności dobrej zmiany,przeczołgiwanie Jarosława Kaczyńskiego dla pokazania kto tu rządzi a wszystko na oczach zdezorientowanego społeczeństwa.Prezydent przecież jest pewien ,że osłabiony i notorycznie osmieszany przez niego PiS nie wystawi kandydata na prezydenta a majac do wyboru Tuska,Biedronia i prezydenta Dudę elektorat PiS i tak zaglosuje na niego.Prezydent Duda jest w sytuacji komfortowej.Nie odpowiada przecież za te wszelkie klopoty i ataki które spotykają rząd (nawet może się z nich cieszy) ,zbiera punkty do wyborów pojawiając się tu i tam.Juz dawno zapomniał o swoich poprzednich obietnicach wyborczych. W ciężkiej obecnej sytuacji i tak tylko PiS zbiera ciegi co wykorzystują złe duchy Pałacu Romaszewska,Zybertowicz i Szczerski.

Obrazek użytkownika Goral Supreme

27-04-2018 [18:33] - Goral Supreme | Link:

To cena jaka placa Impotenci Polityczni a przy okazji My, za glupia I iracjonalna decyzje obrony wizerunku Kaczynskiego....
Duda jest zwykla marionetka..To ci co za nim stoja potrzebuja absolutnych uprawnien Prezydenckich..

Obrazek użytkownika Lektor

27-04-2018 [20:33] - Lektor | Link:

Ty Gorol, co ty wypisujesz ?  A pozatym jest u ciebie wszystko w porządku ?!  http://pl.memgenerator.pl/mem-...

Obrazek użytkownika maks jamnicki

28-04-2018 [01:09] - maks jamnicki | Link:

/do Goral../ Póki co, to Kaczyński trzyma jeszcze to wszystko w kupie. Może na razie lepiej nie sprawdzać, jakby to było bez niego. Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Goral Supreme

28-04-2018 [17:15] - Goral Supreme | Link:

Bronisz Okraglostolowego porzadku...
Polska potrzebuje glebokich,politycznych zmian...a nie innercji I stagnacji politycznej.ktorej to czescia od lat 30 jest Kaczynski i PIS (aka PC)
Kazda proba obrony,obecnego  politycznego krajobrazu przez niektorych jest zwykla glupota ,majaca zrodla w ignorancji,indolencji lub co gorsza , w swiadomej anty-Polskiej agenturalnosci..
Oczywiscie aby to zrobic potrzebna jest ODWAGA I Wyobraznia  ,ktorych to niestety tobie I tobie podobnym Polakom ,brakuje
 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

27-04-2018 [23:45] - Imć Waszeć | Link:

Bzdura, że naród nie ma na kogo zagłosować. Wystarczy chcieć i wystawić kandydaturę powiedzmy Janka Pietrzaka albo nawet Andrzeja Sapkowskiego w stroju Wiedźmina i to bez rajtuzów ;) Jeśli młodzi są naprawdę tak głupi jak Pani przewiduje, to "nabiorą" się na to jak na Polską Partię Przyjaciół Piwa (PPPP). Problem tkwi w tym, że smutne polityczne błazny chcą uprawiać aż tak poważną politykę, jak im tylko ich niepełnosprawne błazeństwo pozwala i nie pozostawiają już dużo miejsca na listach na błazny regularne oraz artystów. Cały nasz system POlityczny jest ustawiony pod błaznów sztucznych i pustych jak śmiech. Czas na kontrolę populacji i ochronę w rezerwatach, bo nam z tego ciągłego śmiechu w końcu gumki w majtach popuszczą.

Obrazek użytkownika maks jamnicki

28-04-2018 [01:03] - maks jamnicki | Link:

Dlatego trzeba na jeszcze letnie dmuchać. O  A.Macierewiczu także cały czas pamiętam. :) Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika maks jamnicki

28-04-2018 [01:06] - maks jamnicki | Link:

/ do  Lektor/: Tak, dlatego trzeba jeszcze na letnie dmuchać . O A.Macierewiczu także cały czas pamiętam. Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

27-04-2018 [19:07] - Ryszard Surmacz | Link:

Mądry i przekonujący tekst. Na pograniczu cywilizacji i w majestacie słabego państwa oraz kulawej świadomości narodowej, nie stać nas na luksus jednoosobowego autorytetu. Tym bardziej, że nie nastąpiło jeszcze nic, co mogłoby przekonać obywateli do udzielenia prezydentowi takiej zgody. Też kiedyś poruszałem te temat.

Obrazek użytkownika maks jamnicki

28-04-2018 [01:15] - maks jamnicki | Link:

/do R.S./. Dziękuję za dobre słowo i pozdrawiam. Dużo pracy jeszcze wszelakiej, pewno i życia nie starczy :) Trzeba troszkę bronić młodych przed naiwnością.  Trzeba myśleć czy i jak, chociaż odrobinkę, ale jak do nich dotrzeć.

Obrazek użytkownika Galiński

27-04-2018 [21:03] - Galiński | Link:

Świetny komentarz, trafił Pan w sedno.
Dodał bym jeszcze, że podobny problem /proporcjonalnej rangi/ stworzono w samorządach, wprowadzając bezpośrednie wybory prezydentów i burmistrzów, bo łatwiej wpłynąć /skorumpować/ na jednego człowieka niż na  większość Rady.

Obrazek użytkownika maks jamnicki

28-04-2018 [01:18] - maks jamnicki | Link:

/do Galiński/. Jak dla mnie to z tymi samorządami strzał w dziesiątkę, bardzo dobre porównanie. Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika HenrykHenry

27-04-2018 [21:24] - HenrykHenry | Link:

Jak zwykle Panie Maxie w samo sedno ... 

Obrazek użytkownika maks jamnicki

28-04-2018 [01:21] - maks jamnicki | Link:

/do HkHy/: O, dziękuję, czasami uda się choć odrobinę  składnie przekazać to, co leży "na wątrobie". Pozdrawiam :)

Obrazek użytkownika HenrykHenry

28-04-2018 [20:51] - HenrykHenry | Link:

Zapomnialem dodac ... trzeba sobie przypomniec usilne forsowanie przez agenture jednoosobowych okregow wyborczych ... dopiero by ulapili w swoje lapy ... ale to tak na marginesie chcialem dodac , nie psujac sensu Pana wpisu.
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Dorota M

27-04-2018 [22:26] - Dorota M | Link:

Trzeba jeszcze dodać, że PAD dlatego uzurpuje sobie konieczność uzyskania większych uprawnień do rządzenia, że jest z wyboru społecznego. Myślę, że ktoś z odważnych dziennikarzy powinien mu powiedzieć na wizji, że wyborcy cofają swoje poparcie z powodu jego szkodliwego działania, niezgodnego z polską racją stanu. Drugą sprawą jest sposób podejścia zarówno Czaputowicza, jak i Dudy do zwrotu mienia bez spadkowego, dla Żydów, ze strony polskiej. Jakiekolwiek ustępstwo w tej materii będzie papierkiem lakmusowym. 

Obrazek użytkownika maks jamnicki

28-04-2018 [01:33] - maks jamnicki | Link:

/do DorotaM/: Trzeba jednak powiedzieć, że wizerunkowo potrafi coraz bardziej przekonująco sprzedawać  niezorientowanym, czyli większości, swój kit. Ktoś o to dba. Także   z ciężkim sercem toleruję Czaputowicza i np Glińskiego. Głosowałem na PiS  Szydło i Macierewicza  a mam Cz i G. Brrr. Ale staram się ćwiczyć cnotę cierpliwości :) To nie cieszy, ale jeszcze nie koniec świata. Zobaczymy co dalej. Także z tym mieniem "spadkowym". Łatwo nie jest, ani serce ani umysł  nie lubi takich sytuacji:) Pozdrawiam.