Działo się w Polsce.

W dniu wczorajszym, 17.01.2018r,  o godz 17.00, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyło się skromne ale znakomite sympozjum pt. „Marksizm kulturowy kluczem do współczesności ?” . Napisałem skromne sympozjum, bo  było to właściwie skromne spotkanie ze znawcami problemu w osobach dwóch znakomitych prelegentów tj. Kierownika Katedry Historii Systemów Politycznych XIX i XX w. prof. Mieczysława Ryby i ks prof. Tadeusza Guza. W niedużej sali C-1031 i w obecności nie więcej niż 40 słuchaczy, w tym kilku profesorów nie tylko KUL.
Spotkanie zorganizowała znakomita młodzież studencka z Akademickiego Klubu Myśli Społeczno -Politycznej „VADE MECUM” z KUL, wraz z lubelskim Klubem Inteligencji Katolickiej którego prof. Ryba jest prezesem.

/ Na marginesie zaznaczę pewien ciekawy fakt, że istniejący od czerwca 1976r lubelski Klub Inteligencji Katolickiej.... nigdy nie był członkiem ogólnopolskiego zrzeszenia KIK i chociaż zawsze jego przewodniczącym był któryś z profesorów KUL, w roku 2005 metropolita lubelski abp Życiński, nie mogący się pogodzić z brakiem swojej kontroli nad jego działalnością i nie będący zadowolony z jego profilu, wydał dekret krytykujący kierownictwo KIK, wtedy pod przewodnictwem prof. Ryszarda Bendera i informujący o....... niewyrażaniu swojej zgody na używanie w nazwie określenia „katolicki” przez w/w Klub :). Klub ostał się jednak w swojej formie, i istnieje tak do dziś z pożytkiem dla miasta i Ojczyzny :). Można powiedzieć, żartem oczywiście, iż abp. Życiński wystawił mu wbrew swojej intencji jak najlepsze świadectwo :) Życie bywa ciekawe/.

Ale do rzeczy. Sam umieścił bym tytuł spotkania bez żadnego znaku zapytania, bo od kilku lat uważam iż „marksizm kulturowy”, vide „neomarksizm” bez cienia wątpliwości jest kluczem do zrozumienia tego co się w Polsce,w Europie ale i w świecie dzieje. A przynajmniej nie da się do końca zrozumieć tego co zachodzi w świecie z pominięciem pojęcia „neomarksizm” vide „marksizm kulturowy”.

Znakomici prelegenci starali się przedstawić temat na tyle jasno, Iż  mogłem zrozumieć wszystko i ja, człowiek o umyśle dość prostym, nie bardzo wyćwiczonym w meandrach filozofii. To jakby dobrze rokuje na przyszłość, że zrozumienie wagi tego zagadnienia wyjdzie kiedyś poza wąskie grona zainteresowanych  i rozwinie się w  powszechne zrozumienie  cywilizacyjnego zagrożenia wynikającego z „marksizmu kulturowego” /vide Antonio Gramsci etc/.

Przemiły i wielce czcigodny profesor Guz, bez wątpienia najwybitniejszy w Polsce znawca zagadnienia „neomarksizmu”/ po doktoracie na KUL m.in. kilkanaście lat dogłębnych studiów na uniwersytecie w Heidelbergu/, przekazał po swoim niedawnym pobycie  za Odrą, że „prawi ludzie i chrześcijanie w Niemczech, często ze znakomitych środowisk/nawet jak są w Niemczech w znakomitej mniejszości, przyp.mój/ z nadzieją patrzą na Polskę, życząc jej by się oparła agresji kulturowej i politycznej której jest obiektem”, cytuję z pamięci.
Jak wyłożył  też przemiły profesor, wzór naukowej dociekliwości, uczciwości i rzetelności, „stary Marks i Engels ze swoją filozofią na tle tego co nam chcą zgotować ludzie „nowej lewicy”, to była dla świata igraszka”, coś jakby tak, znów cytuję z pamięci. Oczywiście uzasadnił dlaczego.

Aby teraz nie przynudzać, postaram się w niedługim czasie przygotować krótką kompilację poruszanych zagadnień, ot, nie więcej niż stroniczka-dwie, w ramach swojej misji uświadamiania otoczenia o zagrożeniach, z których przecież wykluła się złowroga i śmiertelnie niebezpieczna dla cywilizacji ideologia gender. Zresztą, całe znakomite spotkanie było rejestrowane, będzie zapewne z czasem w internecie, dopilnuję by zwrócić na to uwagę.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika ruisdael

18-01-2018 [08:03] - ruisdael | Link:

Przydałby się również p. Krzysztof Karoń.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

18-01-2018 [12:24] - Ryszard Surmacz | Link:

Tak, na ważnych spotkaniach z reguły jest mało ludzi. Ale konferencja była zbyt słabo nagłośniona.A szkoda!

Obrazek użytkownika maks jamnicki

18-01-2018 [18:09] - maks jamnicki | Link:

Witaj. O, ok. dwa miesiące temu odbyło się, zapewne znakomite, sympozjum poświęcone śp. profesor Annie Pawełczyńskiej, o którym informowałeś a na którym z  bólem serca nie mogłem być. Trochę to "odchorowałem" bo jej postać jest mi bliska i bylem bardzo zainteresowany. Czy gdzieś jest dostępne nagranie z tego spotkania?
Tak, wiele fajnych spraw jest zbyt słabo nagłośnionych. O tym spotkaniu o którym piszę, dowiedziałem się bo czasami jako  "wolny słuchacz" chodzę na wykłady ks.prof Guza, na inne tematy ale ciekawe, np, na wydziale prawa o "własności intelektualnej " itp.. Zresztą on lubi dygresje :) . Pozdrawiam serdecznie. Gdybyś wiedział o jakimś ciekawym spotkaniu czy sympozjum to daj znać. Ja też w takim razie czasami posłużę informacją.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

19-01-2018 [11:29] - Ryszard Surmacz | Link:

Dzięki. Ma ukazać się książka  z tej konferencji, ale biurokracja jak na razie górą. Mam nadzieję, że ujrzy światło dzienne w marcu. Jedna jest przeznaczona dla Ciebie. Pozdrawiam