Od kogo PO kupiła Pendolino?

Wszyscy się zastanawiają dlaczego PKP za rządów PO kupiły za 2.7 miliarda PLN (pożyczone z których odsetki trzeba spłacać 20 lat) pociągi "Pendolinio" od firmy "Alstom" podczas gdy jeszcze przez kilkanaście lat nie będzie torów na których będą one przydatne.

Wydaje się, że dobrą drogą do zrozumienia dlaczego PO kupiła za 2.7 mld PLN pociągi, których nie będzie można używać prowadzi poprzez zrozumienie "od kogo" kupiła te pociągi. Odpowiedz można poszukać w anglojęzycznych opracowaniach dotyczących firmy "Alstom".

W tym roku firma "Alstom" została nominowana do " THE PUBLIC EYE PEOPLE’S AWARD 2013" dla...najbardziej niebezpiecznych dla ludzkości, demokracji i praworządności firm na świecie. Firma "Alstom" została nominowana jako jedyna za działania związane z korupcją co stawia ją na czele najbardziej korupcyjnych firm na świecie. Z całego globu napływają wciąż nowe informacje, że firma ta korumpowała i wciąż korumpuje lokalnych polityków w celu uzyskania lukratywnych kontraktów. Skala tych nadużyć wskazuje, że jest to stała i celowa praktyka biznesowa. 

 
The bribery pros:
 this French energy and transport conglomerate is involved in corruption scandals all over the world. Alstom has been repeatedly convicted of or investigated for bribing local politicians to secure contracts. The frequency of known cases is such that one wonders if this is a deliberate business strategy
 
http://www.publiceye.ch/en/vote/alstom/
 
http://bankwatch.org/news-media/for-journalists/press-releases/alstom-nominated-prestigious-public-eye-awards

Pierwsze informacje o praktykach korupcyjnych firmy Alstom pojawiły się wiele lat przed wygranym przez firmę kontrakcie w Polsce.  Decyzja o wyborze firmy "Alstom" zapadła w Polsce w październiku 2010 roku.

Co ciekawe w chwili podpisywania kontraktu w 2010 roku miał on wartość 400 mln euro.
http://www.railwaygazette.com/news/passenger/single-view/view/alstom-sole-bidder-in-polish-high-speed-train-tender.html

W ciągu roku wartość kontraktu została podwyższona do 665 mln euro.
http://www.railwaygazette.com/news/passenger/single-view/view/pkp-intercity-signs-pendolino-contract.html

W tym celu Europejski Bank Inwestycyjny podwyższył z 224 mln euro do 342 mln euro wartość pożyczki jakiej udzielił PKP. Resztę pokryje UE.
http://www.railwaygazette.com/news/passenger/single-view/view/eib-increases-polish-pendolino-loan.html

Postępowanie wobec praktyk korupcyjnych firmy "Alstom" prowadzi wiele instytucji min. FBI, European anti-froud Office oraz prokuratury w wielu krajach.

Według niektórych danych firma Alstom płaci politykom 10-15% wartości kontraktu wygranego dzięki korupcji.

Pytanie na śniadanie

Ile Donald Tusk i politycy PO mogli otrzymać za kontrakt warty 2.7 miliarda PLN?

10%-15% z 2.7 miliarda PLN = ......

C.D.N
 
Więcej w poniższych linkach

  1. ^ "Prosecutors probe Alstom for contract corruption"afp.google.com (Agence France-Presse). 6 May 2008.
  2. ^ "Criminal proceedings against Alstom entities are brought to a close". Office of the Attorney Genereal. 22 November 2011.
  3. ^ "Alstom denies bribe allegations"BBC News. 6 May 2008.
  4. ^ European Anti-fraud OfficeDecision to Open an Investigation Case "EIB - SL - Sostanj"
  5. ^ Spot the difference: Alstom in Indonesia and SloveniaCEE Bankwatch Network, 31 July 2012
  6. ^ ALSTOM nominated for "Prestigious" Public Eye AwardsCEE Bankwatch Network, 7 January 2013
  7. ^ Alstom profile on the Public Eye Awards website
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Daf

13-08-2013 [07:17] - Daf (niezweryfikowany) | Link:

W kazdym normalnie funkcjonujacym kraju demokratycznym taki "interes" bylby przedmiotem natychmiastowych badan Komisji Parlamentarnej, Prokuratury, Policji Antykorupcyjnej i innych organow kontrolnych (np. odpowiednika NIK).
A w Polsce NIC sie nie stanie. troche narzekania i na tym sie afera skonczy. A otumanione spoleczenstwo dostanie w celu odwrocenia uwagi jakas historie o Madzi czy inna podobna i bedzie ta historie przy pomocy zdemoralizowanych dziennikarzy walkowac w nieskonczonosc.

Pajeczyna korupcyjna zageszcza sie w Polsce w sposob nieprawdopodobny i niemozliwy jeszcze przed kilkoma laty. Warto sie tez przyjrzec, KTO z zagranicy jest dopuszczany do "interesow" w Polsce i dlaczego.
Polskie przepisy dotyczace przetargow sa dobrze opracowane, szczegolowe, precyzyjne - dlaczego nie sa przestrzegane ? Istnieja tez scisle okreslone kryteria wyboru dostawcow - bo w kazdej dziedzinie sa firmy o nieskazitelnej opinii i bogatej liscie referencyjnej - i TE INNE !

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

13-08-2013 [11:27] - NASZ_HENRY | Link:

"Kto wziął łapówkę za Pendolino (260km/h), który z taką predkością nie będzie jeździł, bo polskie tory dopuszczają predkości 160 km/h i skoro polska firma z Bydgoszczy - PESA produkuje prawie identyczne pociągi (200km/h)... i jaką ;-)

Obrazek użytkownika violana

13-08-2013 [13:47] - violana | Link:

nawet jak te drogi zakupu/zakupow sa dość kręte ---- i tak zbiegają sie --- gdzies tam ----w jednym miejscu. Należy tak przypuszczać.

Obrazek użytkownika violana

13-08-2013 [14:17] - violana | Link:

czyli ---- ze nie tylko jedna strona robi interes ...

Obrazek użytkownika violana

13-08-2013 [15:23] - violana | Link:

--- ta druga to dopiero robi INTERES !!