Odbudowa Ukrainy – zadanie na dziesięciolecia

Na razie nic nie wskazuje, by wojna Rosji w Ukrainie miała się wkrótce zakończyć. Mimo, iż wkrótce minie okrągły rok od wybuchu agresji zbrojnej na ziemie ukraińskie Rosjanie pod wodzą Putina wciąż ponawiają ataki, pustosząc miasta i wsie, zabijając ludność cywilną i powodując ogromne zniszczenia w gospodarce naszego wschodniego sąsiada i jego infrastrukturze.
Niezależnie jednak od bieżącej sytuacji na froncie, na niemal całym świecie, w tym w Polsce, rozmaite gremia debatują nad przyszłością Ukrainy po zakończeniu wojny - o tym w jakim rozmiarze, jakimi metodami i jakimi nakładami finansowymi pomóc temu krajowi w odbudowie. A te ostatnie nie będą małe.
Interesujące dane na ten temat przekazał Tygodnik Gospodarczy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (TG PIE) w swoim ostatnim wydaniu z wczoraj. Jak napisali jego autorzy „władze ukraińskie oraz Europejski Bank Inwestycyjny zaznaczają, że łączny koszt projektów powojennej odbudowy Ukrainy wyniesie ponad 1 bln dolarów”.
To ogromna, niewyobrażalna kwota, która swoimi rozmiarami daje pojęcie jak gigantyczne zadanie stoi przed władzami naszego wschodniego sąsiada, by doprowadzić swój kraj do pełnej odbudowy. Dodatkowo, w sytuacji, gdy władze Ukrainy zaczęły ubiegać się o członkostwo w Unii Europejskiej, na przedsięwzięcia związane bezpośrednio z odbudową, będą nakładać się działania - według TG PIE pójdzie na ten cel wręcz zdecydowana większość kosztów do poniesienia - związane z bezpośrednią integracją z państwami UE, w tym z Polską.
Nas interesują najbardziej działania, które podejmą polskie firmy. Wspomniany TG PIE przekonuje, że odbudowa Ukrainy będzie korzystna dla polskiej gospodarki. Bowiem nawet 150-200 mld dol. może wynieść szacunkowo łączna wartość projektów odbudowy Ukrainy, w które może włączyć się nasz kraj. Przy czym wartość bezpośrednich inwestycji Polski w Ukrainie mogłaby wynieść nawet 30 mld dolarów w kolejnych pięciu latach. Byłoby to znaczącym, wielokrotnym wzrostem takich inwestycji, skoro (według danych ukraińskich) ich wartość w 2021 r. wynosiła 1,2 mld dol.
Według TG PIE zaangażowanie polskich przedsiębiorstw będzie widoczne m.in. w sektorze energetycznym, budownictwie, części przemysłu czy usługach finansowych.
Co warto podkreślić, bez względu na aktualną sytuację na froncie, już obecnie dochodzi do działań zarówno ze strony Ukrainy, jak i Polski, które - gdy stanie się to już możliwe – ułatwią udział naszego kraju w odbudowie wschodniego sąsiada. Np. rząd Ukrainy podjął działania usprawniające współpracę z Polską - wdrożył m.in. ustawę o specjalnym statusie Polaków w Ukrainie, która ułatwi im prowadzenie działalności gospodarczej.
Z kolei polskie resorty aktywów państwowych i rozwoju i technologii przygotowały, jak mówił wicepremier Jacek Sasin na niedawnym szczycie w Davos, wielki plan udziału polskich firm w odbudowie Ukrainy (szerzej na ten temat piszę w Gazecie Polskiej, która ukaże się 1 lutego br.).
Jednak spośród już ogłoszonych projektów inwestycyjnych, które mogą po wojnie w sposób znaczący wpłynąć na rozwój gospodarczy Ukrainy, a także jej integrację z resztą Europy, wyróżnia się zwłaszcza budowa linii kolei dużych prędkości (KDP) z Warszawy, przez Lwów - do Kijowa. Porozumienie w tej sprawie podpisała w styczniu spółka Centralny Port Komunikacyjny i Koleje Ukraińskie (Ukrzaliznyca).
Co najbardziej istotne nowa linia kolejowa zostanie zbudowana w europejskim rozstawie torów - 1435 mm. Warto w tym miejscu pamiętać, że kolejowa infrastruktura w Ukrainie wciąż dostosowana jest do sowieckich standardów. Oznacza to, że wszelkie pociągi z tego kraju w kierunku Europy muszą na granicy dostosowywać za pomocą stosownych urządzeń podwozia z kołami do standardów obowiązujących na naszym kontynencie.
- Porozumienie ma na celu poprawę połączeń kolejowych między Ukrainą, Polską i UE, ułatwienie ruchu pasażerskiego, usprawnienie wymiany gospodarczej i wzmocnienie bezpieczeństwa naszych korytarzy transportowych. Mam nadzieję, że współpraca z CPK przybliży nas do budowy pierwszej KDP o europejskim rozstawie i będzie ważnym krokiem na ścieżce integracji Ukrainy z UE - zauważył Wołodymyr Szemajew, dyr. Biura Projektów Międzynarodowych Kolei Ukraińskich.
Podobnego zdania jest Mark Brzeziński, ambasador USA w Polsce: - Nowoczesna, wydajna infrastruktura o dużej przepustowości ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa w regionie Trójmorza. W dłuższej perspektywie rozwój infrastruktury transportowej będzie bardzo istotnym elementem odbudowy Ukrainy. 
Z kolei dosłownie wczoraj przedstawiciele Komisji Europejskiej, BGK i jednego z ukraińskich banków - KredoBanku podpisali w Warszawie umowy, które zapewnią kolejną pomoc dla walczącej Ukrainy, a konkretnie dla ukraińskich przedsiębiorców. KE przeznaczy 10 mln euro na zabezpieczenie przez BGK akcji kredytowej KredoBanku dla firm działających na terenie Ukrainy. Działanie umożliwi dostęp do finansowania dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw - głównie w sektorze rolnym, przemyśle i produkcji rolno-spożywczej.
To zapewne nie ostatnie takie działania, które pomogą Ukraińcom podnieść się po ogromnych zniszczeniach wojennych. Oby Ukraina doczekała pokoju jak najszybciej!

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Ijontichy

28-01-2023 [08:34] - Ijontichy | Link:

Odbudowa Ukrainy...to melodia dalekiej przyszłości...nie wiadomo co sie stanie z Ukrainą,czy ocaleje,czy bedzie w ogóle taki podmiot...czy wsjo budiet Rosija.
My w Polsce powinnśmy sie marwić najbliższymi wyborami...bo Polsza budiet,ili niet! 
PS.Pan też używa w Ukrainie....pierwszy akapit?

Obrazek użytkownika zbychbor

28-01-2023 [08:49] - zbychbor | Link:

@ion
po napotkaniu 'w Ukrainie' odechciało mi się czytać reszty artykułu ;)

Obrazek użytkownika u2

28-01-2023 [09:39] - u2 | Link:

powinnśmy sie marwić

Nie marw się :-)

Obrazek użytkownika r102

28-01-2023 [09:37] - r102 | Link:

Tak, tym "w Ukranie" się zdemaskował udający polskiego patriotę  Postępak :-)

A od "odbudowy Ukrainy" wybaw nas Boże - bo oczywiście będziemy to musieli sfinansować...

Obrazek użytkownika Adam66

28-01-2023 [16:43] - Adam66 | Link:

@r102
Zelenski już zapowiedział, że nadzorowaniem "odbudowy Ukrainy" zajmie się największa na świecie firma banksterska.  W poprzednim komentarzu podałem nazwę i komentarz nie przeszedł, zobaczymy czy ten bez nazwy przejdzie.