Na Zachodzie widać zmęczenie wojną

Zapraszam do lektury obszernych fragmentów mojego wywiadu dla portalu wpolityce.pl . Przeprowadził go red. Mateusz Majewski. Choć rozmowa miała miejsce jeszcze przed wyborami parlamentarnymi w Italii to w wielkiej mierze jest aktualna do dziś.

"PiS trzyma oczywiście kciuki za partię Bracia Włosi” – powiedział Ryszard Czarnecki w rozmowie z portalem wPolityce.pl.
Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości: Nie ingerujemy w wewnętrzne sprawy Republiki Włoskiej, choć szkoda, że jej reprezentant w Komisji Europejskiej czyli były premier Paolo Gentiloni, atakuje Polskę. To Włosi decydują, kto będzie rządzić. PiS trzyma oczywiście kciuki za partię Bracia Włosi. Jest duża szansa, że Włochy będą mieli pierwszego w historii premiera-kobietę. Na pewno dojdzie do znaczącej poprawy relacji bilateralnych Polska-Włochy oraz lepszej współpracy Warszawy i Rzymu na forum instytucji europejskich. Chodzi o Radę Europejską i Radę Unii Europejskiej. To zwycięstwo nie będzie jednak oznaczało zmiany włoskiego komisarza. Nie ma takiego obyczaju ani reguł prawnych, które pozwalałyby na taką decyzję. Na pewno Giorgia Meloni ociepli nasze relację. Cieszę się, że rok temu podczas posiedzenia władz naszej europejskiej partii  "Europejscy Konserwatysci i Reformatorzy" zgłosiłem jej kandydaturę na szefa ugrupowania

NASZ WYWIAD. Wybory we Włoszech. Ryszard Czarnecki: Bracia Włosi będą kontynuować drogę sceptycyzmu wobec Rosji

„PiS trzyma oczywiście kciuki za partię Bracia Włosi” – powiedział Ryszard Czarnecki w rozmowie z portalem wPolityce.pl.

wPolityce.pl: W niedzielę 25 września odbędą się wybory we Włoszech. Duże szanse na zwycięstwo ma centro-prawicowa koalicja z partią Bracia Włosi Giorgi Meloni na czele. Co triumf tego obozu oznaczałby dla Polski?

Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości: Nie ingerujemy w wewnetrzne sprawy Republiki Włoch, choć szkoda, że jej reprezentant w Komisji Europejskiej czyli były premier Paolo Gentiloni, atakuje Polskę. To Włosi decydują, kto będzie rządzić. PiS trzyma oczywiście kciuki za partię Bracia Włosi. Jest duża szansa, że Włochy będą mieli pierwszego w historii premiera-kobietę. Na pewno dojdzie do znaczącej poprawy relacji bilateralnych Polska-Włochy oraz lepszej współpracy Warszawy i Rzymu na forum instytucji europejskich. Chodzi o Radę Europejską i Radę Unii Europejskiej. To zwycięstwo nie będzie jednak oznaczało zmiany włoskiego komisarza. Nie ma takiego obyczaju ani reguł prawnych, które pozwalałyby na taką decyzję. Na pewno Giorgia Meloni ociepli nasze relację. Cieszę się, że rok temu podczas posiedzenia władz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów zgłosiłem jej kandydaturę na szefa ugrupowania.

Pojawia się jednak problem jej koalicjantów. Silvio Berlusconi i Matteo Salvini nie dali się poznać jako przeciwnicy Putina, a wręcz przeciwnie. Jaki będzie miało to wpływ na stosunek Rzymu do sankcji wobec Rosji oraz wsparcia Ukrainy?

      

To poważny problem, ale nie dotyczy tylko Ligi Salviniego czy Forza Italia Berlusconiego. To problem całej włoskiej klasy politycznej. Gdy premierem był socjalista.Matteo Renzi, wprost wzywał do odwołania sankcji wobec Federacji Rosyjskiej. Wynika to z nastrojów społecznych. Ostatnie badania we Włoszech ,które znam pokazują, że ok. 39 proc. ludzi uważa, że winę za sytuację na Ukrainie ponosi Rosja, ale aż 37 proc. uważa, że wina jest po stronie Ukrainy, Stanów Zjednoczonych albo NATO. We Włoszech, Francji czy Niemczech o kilka punktów procentowych wzrósł odsetek tych, którzy chcą złagodzenia sankcji lub są przeciwni tych sankcji zaostrzaniu. Na zachodzie Europy widać zmęczenie wojną. Zaczyna być to niestety odczuwalne również w naszym regionie. W Bułgarii upadł rząd, który chciał eksportować uzbrojenie na Ukrainę. W Czechach odbywają się demonstracje, które są przeciwne pomocy państwu ogarniętemu wojną. Jest to problem szerszy niż t-shirt Salviniego czy przyjaźń Berlusconiego z Putinem. Ale zaprzyjaźniona z nami partia Bracia Włosi jest wobec Rosji sceptyczna.
           Kontakty Waszego obozu politycznego z partią Meloni mają miejsce od dłuższego czasu. Co możecie zrobić w sprawie stosunku przyszłych włoskich władz do Rosji?

Warto zwrócić uwagę na te bliskie kontakty, które miejsce mają od lat. Niedawno udzieliłem wypowiedzi POLITICO, w której przypominam, że Jarosław Kaczyński wykazał się dużym instynktem politycznym przyjmując Giorgię Meloni przy Nowogrodzkiej, gdy jej partia miała zaledwie 4 proc. poparcia. Salvini mógł wtedy liczyć na dużo większe poparcie-8-9 razy większe. Gdy Salviniego poinformowaliśmy o spotkaniu Kaczyński - Meloni lider Ligi tylko wzruszył ramionami i powiedział: „To tylko 4 proc.”. Jestem przekonany, że Bracia Włosi będą kontynuować drogę sceptycyzmu wobec Rosji.

Do wyborów we Włoszech odniosła się Ursula von der Leyen, która powiedziała: „Zobaczymy jaki będzie wynik wyborów. Jeśli sprawy potoczą się w trudnym kierunku, mamy narzędzia, jak w przypadku Polski i Węgier”. Jak Pan ocenia zachowanie szefowej Komisji Europejskiej?
             Jest to skrajna nielojalność polityka niemieckiej CDU, która jest w Europejskiej Partii Ludowej. Przypominam, że w EPL jest też partia Forza Italia Silvio Berlusconiego. Jej słowa są absolutnie niedopuszczalne i oznaczają ingerowanie w wewnętrzne sprawy państwa włoskiego. Jej rodaczka i szefowa- pani von der Leyen była ministrem w trzech rządach CDU-CSU  - czyli Angela Merkel wraz z Nicolasem Sarkozym wymusili dymisję rządu Berlusconiego, tak jak wcześnie zrobiono to z rządem Jeorjosa Papandreu. Mamy do czynienia z sytuacją, w której Bruksela rości sobie prawa do decydowania o tym, jak mają głosować obywatele państw unijnych. Von der Leyen daleko wykracza poza swoje kompetencje.

Matteo Salvini zapowiedział złożenie wniosku o odwołanie szefowej KE. Jest na to szansa?

Do tego potrzeba 2/3 głosów. To mission impossible. Pokazuje to jednak, że również działania Komisji Europejskiej wobec Polski i Węgier spowodowane są złą wolą. UE nie ma w tej sprawie hamulców ani barier. I to jest fatalne także dla przyszłości Unii. (...).

*tekst ukazał się na portalu wpolityce.pl (24.09.2022)

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

13-10-2022 [16:38] - u2 | Link:

*tekst ukazał się na portalu wpolityce.pl (24.09.2022)

https://wpolityce.pl/swiat/615...

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

13-10-2022 [16:45] - Siberian Husky Dog | Link:

Rada Europy uznała Rosję za "terrorystyczny reżim"
W uchwale wezwano również do pozbawienia Rosji prawa do zasiadania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz stworzenia międzynarodowego trybunału ds. rosyjskich zbrodni na Ukrainie.

Rezolucja, w której określono Rosję mianem "terrorystycznego reżimu" została przyjęta przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. "To potężny sygnał na skalę światową i kolejny krok w kierunku uznania Rosji za państwo sponsorujące terroryzm" - poinformował na Twitterze premier Ukrainy Denys Szmyhal

 

Obrazek użytkownika u2

13-10-2022 [16:51] - u2 | Link:

pozbawienia Rosji prawa do zasiadania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Ano, Włosi powinni popierać tę inicjatywę. Ale patrząc na bunga-bunga, przyjaciela putlera, mam poniekąd wątpliwości.