Tureckie drony niszczą rosyjskie czołgi

Ocena tureckiego sektora obronnego powinna uwzględniać zmiany, jakie zaszły po roku 2017 i efekty z tym związane. W latach 1989-2017 branża zbrojeniowa była zarządzana przez Ministerstwo Obrony, natomiast w grudniu 2017 roku kontrolę nad nią przekazano . Prezydencji Przemysłu Obronnego (SSB). Uproszczono bezpośrednie mechanizmy decyzyjne i dokonano transformacji przemysłu obronnego oraz zmian metod walki z zagrożeniami wewnętrznymi i zewnętrznymi.
 
 
Sukcesy militarne Turcji na Bliskim Wschodzie i Południowym Kaukazie
 
 
Od lat 90. XX w. do połowy lat 2010. turecki przemysł obronny koncentrował się na celach takich, jak wyznaczanie planów strategicznych czy stworzenie samowystarczalnego własnego przemysłu. W ostatnich latach turecki przemysł obronny nabrał rozpędu w wielu dziedzinach, zmierzył się z istniejącymi brakami i problemami, rozwiązał je i bardzo umocnił się, przeżył duży wzrost i dokonał eksportowej ekspansji . Dwa ważne wyzwania- walka z terroryzmem i nieudana próba zamachu stanu - ukształtowały priorytety tureckiego przemysłu obronnego. Przejdźmy do konkretów:
➔ Obroty przemysłu obronnego i lotniczego o wartości 1 mld USD w roku 2002  osiągnęły 11-13 mld USD rocznie w 2020 roku
➔ eksport produktów obronnych i lotniczych, który w 2002 roku wynosił zaledwie 248 mln USD, w 2019 roku przekroczył 3 mld USD
W 2002 r. realizowano 66 projektów obronnych, w 2020 roku ich liczba zbliżyła się do 700.
➔ O ile w 2002 r. całkowity budżet przeznaczony na projekty obronne wynosił 5,5 mld USD, to w 2022 r. będzie to już około 60 mld USD.
➔ Na liście największych przedsiębiorstw obronnych świata przed dwiema dekadami znajdowały się tylko dwie firmy tureckie, obecnie jest ich siedem.
 
Popyt na turecki przemysł obronny rośnie. Jednym z jego znaków firmowych jest rosnący potencjał produkowanych w Turcji bezzałogowych samolotów bojowych (UCAV). Drony te wykazują się wysokimi zdolnościami bojowymi, a wprowadzenie specjalnej doktryny dotyczącej dronów, która pozwala na wykorzystanie UCAV w walce konwencjonalnej, umożliwiło Turcji osiągnięcie kluczowych sukcesów militarnych w skomplikowanych sytuacjach geopolitycznych w Libii, Syrii i Azerbejdżanie przeciwko siłom wspieranym przez Rosję, a ostatnio na Ukrainie wprost przeciwko Rosji . Ten znaczący wkład Turcji w poprawę wyników militarnych sojuszników przyniósł Ankarze większe wpływy na arenie międzynarodowej. Zaowocowało to wzrostem popytu na pojazdy UCAV i zawarciem kolejnych sojuszy lub rozbudową baz wojskowych. Najbardziej znaczącymi przykładami są Polska i Azerbejdżan.
 
Niemniej jednak w tej analizie nie może zabraknąć opisu ograniczeń przy ocenie sukcesu. Mimo że turecki przemysł obronny odnotowuje gwałtowny wzrost popytu i inwestycji, problemem, z którym musi się zmierzyć, jest uzależnienie od dostawców zagranicznych. Aby zapewnić solidne zaopatrzenie należy zminimalizować zależność od dostaw zagranicznych. Import bowiem sprzętu wojskowego, a w niektórych dziedzinach także technologii, budzi coraz większe obawy analityków. Wiąże się to z faktem, że istnieje deficyt doświadczenia w zakresie zagranicznej wiedzy fachowej, sprzętu i technologii dla realizowanych projektów. Poleganie na zagranicznych projektach poprzez wprowadzanie lokalnych zmian wydaje się nie do utrzymania w dłuższej perspektywie, jeśli ma zostać osiągnięty cel samowystarczalności.
 
 
Turcja: przemysł obronny w liczbach
 
 
● Znaczenie tureckiego przemysłu obronnego dla bezpieczeństwa europejskiego
 
Turecki wkład w bezpieczeństwo europejskie rozpoczyna się od relacji, jakie istnieją między tureckim przemysłem obronnym a systemem obronnym UE. W tym miejscu warto dokonać porównania priorytetów UE z atutami Turcji w odniesieniu do tych priorytetowych celów bezpieczeństwa.
1.                            Turcja graniczy z państwami, które mają kluczowe znaczenie dla przyszłej i obecnej pozycji bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.
2.                            Duża liczba ludności (86 mln w 2022 roku) czyni z Turcji ważną siłę regionalną.
3.                            Armia turecka jest drugą co do wielkości stałą armią w NATO i dziewiątą co do wielkości na świecie, dlatego może mieć decydujące znaczenie w wypełnianiu luki między możliwościami a oczekiwaniami (np. w zakresie strategicznego transportu lotniczego i morskiego), co może mieć  wpływ na Europejską Politykę Bezpieczeństwa i Obrony
4.                            Turcja wniosła znaczący wkład w międzynarodowe działania pokojowe wspierane przez ONZ systematycznie dostarczając swoich żołnierzy
 
Te konkretne fakty przekładają się na bezpośredni udział w bezpieczeństwie europejskim. Dostarczanie wojska na misje UE może być dowodem silnego zaangażowania Turcji w jedność wojskową Europy. Z drugiej strony, wkładem tureckiego przemysłu obronnego są samoloty i struktury dowodzenia, które zostały zaoferowane już siedmiu misjom UE.
 
 
Rozmowy Ukrainy z Turcją w przededniu wojny
 
 
● Wkład tureckiego przemysłu obronnego w ukraińskie działania obronne w trwającej wojnie z Rosją
 
Trwająca na Ukrainie wojna z pewnością przyczyniła się do rozwoju operacji i rozmów w przemyśle obronnym. Pomoc dla Ukrainy ,także w postaci  broni to wciąż bardzo gorący temat. Niemniej jednak, patrząc z perspektywy początku 2021 roku., kiedy świat był bardziej zaniepokojony pandemią i nie zanosiło się na wojnę w Europie, wysocy rangą urzędnicy ukraińscy oświadczyli, że Ukraina jest zainteresowana wzmocnieniem swoich zdolności obronnych z pomocą Turcji poprzez włączenie jej sprzętu wojskowo-technicznego. Ponadto zadeklarowano, że kolejnym etapem współpracy turecko-ukraińskiej w dziedzinie przemysłu obronnego będzie wspólna produkcja bezzałogowego samolotu uderzeniowego Akinci z silnikiem dostarczonym przez ukraińską firmę Ivchenko-Progress.
 
Na początku lutego 2022 roku, kiedy świat przeżywał społeczny niepokój, czy w najbliższym czasie dojdzie do kolejnej wojny, rządy przygotowywały się do takiej ewentualności, a z mediów napływały informacje, że wizyta prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana w Kijowie zaowocowała wzmocnieniem strategicznych relacji między obydwoma państwami, ponieważ podpisano szereg dwustronnych umów . Najważniejszą z nich jest długo oczekiwana umowa o wolnym handlu oraz porozumienie dotyczące sektora obronnego, torujące drogę do produkcji na Ukrainie wysoko ocenianych tureckich uzbrojonych dronów.
 
Zaraz potem ,rankiem 24 lutego 2022 roku, Rosja zaatakowała Ukrainę rakietami i rozpoczęła się wojna. Analizując wyłącznie z punktu widzenia przemysłu obronnego, tureckie drony odniosły sukces, uderzając w rosyjskie cele. Przełożyło się to nie tylko na pomoc Ukrainie, ale także na pokazanie ,jakim sojusznikiem jest członek NATO - Turcja.
 
Wkład Turcji, polegający na sprzedaży uzbrojonych dronów Ukrainie za pośrednictwem prywatnych firm, może doprowadzić do pojawienia się pewnych zadań po stronie tureckiej. Jednym z nich może być żądanie zniesienia embarga na turecki przemysł obronny i odrzucenie dzielenia się systemami technologicznymi. Drugim byłoby dalsze zapotrzebowanie na produkty tureckiego przemysłu obronnego. Wreszcie ocenia się, że obecne położenie Turcji w toczącej się wojnie skłoni Turcję do ponownego przystąpienia do programu F-35 i wykazania większego zaangażowania w strukturach NATO w trakcie toczącej się wojny.
    Od red. To obszerne fragmenty polskiej wersji artykułu b. wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego ,który jutro  ukaże się w prestiżowym tureckim dzienniku "Daily Sabah" pod tytułem” „Turkish Defense Industry and its success - General Overview”
 
*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (21.04.2022)
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

29-04-2022 [08:19] - u2 | Link:

Obrazek użytkownika Pers

29-04-2022 [08:39] - Pers | Link:

Światowa większość odmawia poparcia amerykańskich sankcji
Indie przyłączyły się do Chin, odmawiając przestrzegania sankcji USA. Indie zachowały swoje postanowienie pomimo ogromnej presji, w tym telefonów od Bidena do Modiego i pociągu wysokich urzędników z USA, Wielkiej Brytanii i UE, którzy wyruszają do Indii, aby zastraszać, grozić i w inny sposób próbować przekonać Indie. Indie staną w obliczu „konsekwencji”, wzrosło zmęczone zagrożeniem ze strony USA. Indie nie drgnęły.

W rzeczywistości Rosja okazała się czynnikiem, który postawił Indie i Chiny po tej samej stronie, dążąc do własnych interesów i niepodległości w obliczu dyktatu USA. Co więcej, skoro wymiana rubla-renminbi już stała się rzeczywistością, a nadchodząca wymiana rubel-rupia, czy nie będziemy świadkami handlu w świecie renminbi-rubel-rupia – alternatywy „3R” dla monopolu dolar-euro? 

Spośród 195 krajów tylko 30 honoruje sankcje USA wobec Rosji. Oznacza to, że około 165 krajów na świecie odmówiło przystąpienia do sankcji. Kraje te stanowią zdecydowanie większość światowej populacji. Większość Afryki, Ameryki Łacińskiej (w tym Meksyku i Brazylii), Azji Wschodniej (z wyjątkiem Japonii, Korei Południowej, które są okupowane przez wojska amerykańskie i stąd nie są suwerenne, Singapuru i zbuntowanej chińskiej prowincji Tajwan) odmówiły. (Same Indie i Chiny stanowią 35% ludzkości.)

Narody stojące po stronie Rosji nie są już biedne jak w Zimnej Wojnie 1.0.
Te odmienione kraje Globalnego Południa nie są już tak biedne jak podczas zimnej wojny. Spośród 10 krajów o największej wartości PPP-PKB 5 nie popiera sankcji. A do nich należą Chiny (numer jeden) i Indie (numer 3). Tak więc pierwsza i trzecia najpotężniejsza gospodarka występuje w tej sprawie przeciwko USA. (Rosja jest numerem 6 na tej liście, mniej więcej równym Niemcom, numer 5, przy czym te dwa są bliskie równości, zaprzeczając idei, że rosyjska gospodarka jest znikoma.)

Na Zachodzie słyszymy, że Rosja jest „izolowana w świecie” w wyniku kryzysu na Ukrainie. Jeśli mówi się o państwach eurowasalnych i anglosferze, to prawda. Ale biorąc pod uwagę ludzkość jako całość i wśród rozwijających się gospodarek świata, to Stany Zjednoczone są odizolowane. A nawet w Europie pojawiają się pęknięcia. Węgry i Serbia nie przystąpiły do ​​reżimu sankcji i oczywiście większość krajów europejskich nie zrezygnuje i nie może odwrócić się od importu rosyjskiej energii, który ma kluczowe znaczenie dla ich gospodarek. Wygląda na to, że wielki plan globalnej hegemonii USA, który ma zostać wprowadzony przez przejście USA do wojny, zarówno zimnej, jak i gorącej, spalił na panewce.  https://www.unz.com/article/on...

Obrazek użytkownika Tezeusz

29-04-2022 [15:13] - Tezeusz | Link:

@Pers ale to są twoje słowa :

"Hańbą państw "wolnego świata" w tym przede wszystkim Polski jest wspieranie państwa, gdzie jawnie używa się nazistowskich insygniów SS i gdzie funkcjonuje ustawa rasowa dzieląca społeczeństwo na trzy kategorie, gdzie na szczycie jest "wyższa czysta rasa" pochodzenia germańskiego a na dole rosyjskojęzyczne "kacapy".
"Rząd naćpanego klauna Zełenskiego (tego co gra fajfusem na pianinie) zlikwidował resztki demokracji na Ukrainie - zakazał działalności 11 partii opozycyjnych a ich działaczy wsadził do więzienia lub nawet zabijał. Zlikwidował wszystkie niezależne media, wprowadził "ustawę językową" zakazującą używania języka rosyjskiego w całej przestrzeni publicznej (choć to akurat stało się jeszcze za rządów innego żyda - Poroszenki).dnijcie co za idiota pisze takie tekstry :"
"To co robi obecnie Rosja w swojej Operacji Specjalnej jest przede wszystkim w naszym interesie i interesie całej Europy. Kto tego nie dostrzega to idiota i zindoktrynowany propagandą antyPolak."
Jest to komentarz pod materiałem :https://zawisza.neon24.info/po...(link is external)

To co Ruszkiewicz z NEon24 mydlisz oczy,i mataczysz.

Obrazek użytkownika zbychbor

29-04-2022 [08:47] - zbychbor | Link:

Wkład Turcji, polegający na sprzedaży uzbrojonych dronów Ukrainie za pośrednictwem prywatnych firm....
Tylko Polska frajerem i daje wszystko za darmo