Kluczowy partner strategiczny UE na Bliskim Wschodzie

Państwa arabskie są ważnym punktem odniesienia w polityce międzynarodowej.  Wycofanie się USA z Afganistanu powoduje ,ze rola państw Półwyspu Arabskiego jeszcze bardziej rośnie. Wizyta delegacji Parlamentu Europejskiego w Kuwejcie wpisuje się w te tendencje. Kuwejt i Unie Europejska łącza silne i przyjazne stosunki: Kuwejt spośród krajów szeroko rozumianego Bliskiego Wschodu jest jednym z najbardziej zwesternizowanych, „uzachodnionych”. Kuwejt nie przypadkiem był pierwszym krajem Rady Współpracy Państw Zatoki Perskiej (RWPZ), który podpisał porozumienie o współpracy z Unią Europejską i od tego czasu umowa ta jest kamieniem węgielnym w stosunkach dwustronnych miedzy UE i Kuwejtem. Umowa o współpracy utorowała drogę do regularnego dialogu i spotkań między obiema stronami oraz dyskusji w różnych dziedzinach, takich jak handel, inwestycje, gospodarka, prawa człowieka, bezpieczeństwo, współpraca w zakresie pomocy humanitarnej i rozwój. 
 
Kuwejt – partner nr 1 UE w regionie                     
 
W 2019 roku Unia Europejska otworzyła misję dyplomatyczną w Kuwejcie. UE postrzega Kuwejt jako kluczowego partnera strategicznego na Bliskim Wschodzie, a także ważnego sojusznika w misjach humanitarnych w całym regionie. Kuwejt i Unia Europejska były współgospodarzami poprzednich międzynarodowych konferencji darczyńców i pomocy dla Syrii, Iraku i ludu Rohingya w Birmie. W ramach kontynuacji regularnych dyskusji i dialogu, które toczą się między UE a Kuwejtem, delegacja Parlamentu Europejskiego ds. stosunków z Półwyspem Arabskim (DARP) udała się właśnie do Kuwejtu. Celem wizyty było zrealizowanie 10. posiedzenia międzyparlamentarnego (Inter-Parliamentary Meeting) UE-Kuwejt. Miałem zaszczyt wchodzić w skład tej delegacji – zresztą jako jedyny Polak i jedyny konserwatysta. 
 
Oprócz mnie w skład delegacji europarlamentu weszli: Sven Simon (Europejska Partia Ludowa, Niemcy), Ismail Ertug (Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów, Niemcy); José Ramón Bauzá Díaz (Renew- Odnowienie, Hiszpania); Diana Riba i Giner (Zieloni, Hiszpania-Katalonia). Delegacja nasza była pierwsza, która odwiedziła Kuwejt od czasu otwarcia misji dyplomatycznej Unii Europejskiej w tym kraju przed dwoma laty. Delegacja PE odbyła spotkania na najwyższym szczeblu – m.in. z szejkiem Hamadem Jaberem Al-Ali Al-Sabahem, p.o. premiera, a jednocześnie ministrem obrony oraz Majdim Al-Dhafeerim, wpływowym, wieloletnim wiceministrem spraw zagranicznych. Szejk Hamad pochwalił ciągłe wysiłki Parlamentu Europejskiego we współpracy z krajami GCC w dziedzinach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania. Sven Simon w imieniu strony unijnej  pochwalił kuwejcka demokracje  i demokratyczną historię Kuwejtu oraz jego rolę jako kraju, który wpływa stabilizująco na sytuacje na arenie międzynarodowej, a w szczególności w regionie Bliskiego Wschodu. Obie strony omówiły również kluczowe kwestie regionalne. 
 
Wspólne interesy, wspólne bezpieczeństwo 
 
Spotkanie UE-Kuwejt zakończyło się ratyfikacją deklaracji powołania wspólnej grupy roboczej mającej na celu wspieranie dalszego rozwoju współpracy na szczeblu administracyjnym i pomoc w utorowaniu drogi do powołania formalnej wspólnej komisji parlamentarnej Parlament Europejski– Kuwejt. Moim zdaniem w deklaracji podkreślono wspólne interesy obu stron w zakresie promowania stabilizacji politycznej w regionie, a także wypracowania wspólnych i skoordynowanych reakcji na globalne wyzwania. Takimi są obecnie niewątpliwie pandemia COVID-19, zmiany klimatyczne, terroryzm, ekstremizm polityczny i radykalizm religijny (zresztą te trzy ostatnie czynniki w praktyce przenikają się wzajemnie). Wspólna deklaracja wzywa Unie Europejska i Radę Współpracy Państw Zatoki Perskiej do przyspieszenia działań na rzecz wznowienia rozmów dyplomatycznych zmierzających do zawarcia znaczącej umowy o wolnym handlu drugiej generacji (tj. obejmującej m.in. rozdziały dotyczące handlu usługami i inwestycji). Stwierdziliśmy jednocześnie, że współpraca gospodarcza i więcej porozumień handlowych byłyby korzystne dla obu stron.
 
Unia Europejska przyznaje wysoki priorytet Kuwejtowi jako krajowi, który może promować stabilność, rozwój i odbudowę na Bliskim Wschodzie. Zgodnie z tym delegacja Parlamentu Europejskiego wyraziła uznanie dla roli Kuwejtu jako mediatora w kilku konfliktach regionalnych i pochwaliła jego program pomocy humanitarnej. Delegacja PE potwierdziła również stałe wsparcie Unii dla działań mediacyjnych Kuwejtu w niedawnym kryzysie dyplomatycznym w Zatoce Perskiej i Jemenie oraz wezwała do wspierania tempa dialogu dyplomatycznego na szczeblu regionalnym. W 2016 roku w Kuwejcie odbyły się rozmowy pokojowe ONZ między walczącymi stronami jemeńskimi. Kuwejt i Unia Europejska współprzewodniczyli Międzynarodowej Konferencji na rzecz Odbudowy Iraku w lutym 2018 roku.
 
Powstrzymać setki tysięcy imigrantów
 
Delegacja europarlamentu zbadała również możliwości współpracy UE-Kuwejt w zakresie zielonej i cyfrowej transformacji w świecie po pandemii. Delegacja PE podkreśliła jednocześnie, że ​​Kuwejt powinien dalej zwiększać efektywność sektora publicznego, poprawiać klimat biznesowy dla sektora prywatnego oraz w pełni realizować priorytety rozwoju gospodarczego w oparciu o plan rozwoju kraju znany jako Wizja Kuwejtu 2035 „Nowy Kuwejt”. Kuwejt 2035 podkreśla role „zrównoważonej, zróżnicowanej gospodarki”, oraz „zrównoważonego środowiska życia”, a także „kreatywnego kapitału ludzkiego”. Państwo szejków uznaje je za swoje główne filary.           
 
We wspólnej, kuwejcko-unijnej deklaracji podkreślono potrzebę kontynuowania przez Unie Europejska ambitnego – choć przecież wzbudzającego liczne kontrowersje – programu „Zielonego Ładu”, zainicjowanego przez Komisję Europejską w 2019 roku i mającego na celu uczynienie Europy „neutralną dla klimatu” w roku 2050 oraz uczynienie z UE światowego lidera w dziedzinie czystych produktów i technologii. Kolejna runda rozmów miedzy Bruksela a Kuwejtem nastąpi w 2022 roku, ale tym razem już w Europie. Miejmy nadzieję, że w interesie stabilizacji i w regionie i na świecie oraz bezpieczeństwa międzynarodowego relacje między UE a Kuwejtem będą wzmacniane. Także po to, aby powstrzymać kolejne setki tysięcy imigrantów, którzy z Bliskiego Wschodu, chcą się przemieścić, bardzo często nielegalnie, do Europy.
 
*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (27.12.2021)
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

04-01-2022 [13:05] - u2 | Link:

Oprócz mnie w skład delegacji europarlamentu weszli

Oprócz pana europosła sami lewacy. Więc nie obyło się bez klimatycznej ściemy. A Kuwejt to przecież eksporter nafty, wyklętej przez lewaków :-)

Obrazek użytkownika Pers

04-01-2022 [13:54] - Pers | Link:

No faktycznie potęga ten Kuwejt! Wielkość jednego z emiratów bałtyckich a ropa i gaz szybko się kończą.
Dlaczego nie zrobicie wycieczki do Iranu i Iraku?