Dalej od Rosji, bezpieczniej dla Polski

Uzbrojony po zęby - w tym wyrzutniami rakiet balistycznych Iskander wymierzonymi m.in. w polskie cele - rosyjski obwód kaliningradzki, to nie jedyny dowód na to, że nasz wschodni sąsiad, mimo pokojowej retoryki, może w każdej chwili zamienić ją na - zgoła nie-pokojowe działania.
Naszym czytelnikom nie trzeba przypominać najważniejszych epizodów ze wspólnej historii Polski i Rosji. Z ostatnich lat wystarczy wspomnieć jej wojnę na wschodnich terenach Ukrainy czy aneksję Krymu - z pogwałceniem prawa międzynarodowego. Nie trzeba też zbytnio uzasadniać jak potężną bronią dysponuje Rosja na co dzień, w postaci polityki paliwowej z konsekwentnym forsowaniem - znów z pogwałceniem prawa, tym razem unijnego - budowy rurociągu pod Bałtykiem Nord Stream2. Szkoda przy tym, że tak łatwo dawali się w nieodległej przeszłości wodzić Kremlowi za nos polscy politycy z b. wicepremierem Waldemarem Pawlakiem, przy negocjowaniu dostaw rosyjskiego gazu z gazociągu jamalskiego.
Na szczęście obecnie czasy dominacji dostaw strategicznych surowców z Rosji, tj. gazu ziemnego i ropy naftowej, odchodzą do przeszłości. Rozbudowywany gazoport w Świnoujściu, początek budowy Baltic Pipe z Norwegii, czy zapowiedź zwiększenia wydobycia rodzimego gazu na Podkarpaciu, to tylko niektóre przykłady uniezależniania się naszej gospodarki paliwowej od Rosji.
W ostatnich dniach można dorzucić do nich kontrakty naftowe naszego koncernu PKN Orlen. Choć wciąż większość ropy dostarczanej na rynek przez tę firmę sprowadzana jest z Rosji, dzięki realizowanej przez nią dywersyfikacji dostaw już 30% ropy przez nią przerabianej pochodzi obecnie spoza kierunku rosyjskiego. Nowy kierunek dostaw to Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA).
Jak możemy dowiedzieć się z ostatniego komunikatu Orlenu do jego płockiej rafinerii trafi milion baryłek, czyli ok. 130 tys. ton ropy. „Zamówiony ładunek trafi do Naftoportu na przełomie listopada i grudnia br. Jest to odpowiedź na zmieniającą się sytuację na rynkach ropy” - ocenia koncern. 
Według jego prezesa, Daniela Obajtka, „dywersyfikacja dostaw ma strategiczne znaczenie nie tylko dla Grupy Kapitałowej Orlen, ale i bezpieczeństwa państwa. Dlatego zgodnie z zapowiedziami poszerzamy grono dostawców ropy, pamiętając, że musimy łączyć bezpieczeństwo dostaw i efektywność produkcji z elastycznością handlową. Jesteśmy zainteresowani przerobem każdego rodzaju ropy, która pasuje nam do składu i stwarza lepsze warunki ekonomiczne”.
Co ważne, istotną rolę przy zawieraniu ostatniego kontraktu Orlenu z ZEA, ma jakość nabywanego paliwa. - Ropa typu Murban wydobywana w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ma niższą zawartość siarki niż rosyjska ropa REBCO. To dla nas istotne pod kątem przerobu, bo struktura uzysków w tym przypadku dobrze wpisuje się we wzrost zapotrzebowania na gotowe produkty naftowe na polskim rynku - ocenił prezes. Murban ma ponadto właściwości pozwalające na wyprodukowanie zarówno benzyny, jak i nafty czy oleju napędowego.
Według informacji koncernu w październiku br. do płockiej rafinerii sprowadzono ok.130 tys. t ropy z Nigerii. Od kwietnia br. Orlen kupuje co miesiąc 300 tys. t ropy z Arabii Saudyjskiej. Wcześniej sprowadzał ten surowiec z Iraku, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Wenezueli, Norwegii czy USA. Orlen także realizuje umowy terminowe z producentami ze Wschodu i Zatoki Perskiej.
I tak trzymać. Dopiero konsekwentnie rozszerzana dywersyfikacja kierunków dostaw ropy i gazu pozwoli faktycznie uniezależnić się - nie tylko gospodarczo - od Wielkiego Brata.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

02-11-2018 [23:44] - Jabe | Link:

Znamienne, że jest mowa o ilości, jakości, ale nie o cenie.

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

02-11-2018 [23:51] - Zygmunt Korus | Link:

Tylko jedno pytanie: dlaczego tankujemy tak drogo? Czyli żyjemy biednie, bo to się przenosi na całą naszą gospodarkę. Ergo: ceny paliwa nie mają nic wspólnego z podażą i popytem - są ustalane sztucznie, by trzymać narody (wg jakiegoś klucza?) za pysk. Nie zdychaj od razu, wegetuj, boś potrzebny, żebyś pracował!

Obrazek użytkownika paparazzi

03-11-2018 [00:43] - paparazzi | Link:

Podatki są wliczone  sekretnie/ bo przecież odbiorcy tego nie analizują/ w koszty benzyny. W USA tez sobie robią jaja bo 52 centy od 3.6 litra to podatek który jest różny w innych stanach.Oni , producenci i politycy szukający zbawienia świata byle nie ich pieniędzmi podwyższają podatki tylko w USA ma krótkie nogi. Tylko normalni głosujący obywatele mogą ta mafie zmieść.

Obrazek użytkownika paparazzi

03-11-2018 [14:22] - paparazzi | Link:

.

Obrazek użytkownika Jan1797

03-11-2018 [21:37] - Jan1797 | Link:

Taniej jest w Turcji i Kosowie, polecam serdecznie.
https://www.e-petrol.pl/notowa...
 

Obrazek użytkownika anakonda

03-11-2018 [06:56] - anakonda | Link:

" Uzbrojony po zęby - w tym wyrzutniami rakiet balistycznych Iskander wymierzonymi m.in. w polskie cele - rosyjski obwód kaliningradzki, to nie jedyny dowód na to, że nasz wschodni sąsiad, mimo pokojowej retoryki, może w każdej chwili zamienić ją na - zgoła nie-pokojowe działania. "
-----------------------------------------------------------------
Jak Kuba Bogu, tak Bog Kubie.

W czasie kiedy prowadzono rozmowy w sprawie zjednoczenia Niemiec
panstwa zachodnie zapewnialy Rosje, ze NATO nie wyjdzie poza Odre.
( Rosjanie popelnili blad wierzac zachodowi na slowo i nie zarzadali
odpowiedniego zapisu w Traktacie / Umowie 2+4 )
Jesli chodzi o " zajecia " Krymu tu Ruscy, majac nauczke z rozszerzeniem NATO,
widzac co sie dzieje w Kijowie ( majdan i odstawienie Janukowicza sponsorowane przez USA )
nie czekali az USA zadomowi sie w Sewastopolu tylko w odpowiedzi na amerykanskie
prowokacje przejely caly polwysep krymski.
( Po obaleniu Janukowicza Ukraina wypowiedziala
umowe Roskim na uzytkowanie przez nich krymskiech baz. )

p.s.

Jako ciekawostka, czy wiecie, ze H. Kohl zrezygnowal z przylaczenia
do Niemiec Enklawy Kaliningradzkiej. Jak pozniej twierdzono motywowal
sie ( H. Kohl ) z jednej strony wzgledami ekonomicznymi, a z drugiej
nie chcial prowokowac Polski.

Obrazek użytkownika Jabe

03-11-2018 [12:39] - Jabe | Link:

Z przyłączenia Sachalinu też zrezygnował, by nie prowokować Japonii.

Obrazek użytkownika anakonda

03-11-2018 [13:30] - anakonda | Link:

@ Jabe
Jesli Ty nie wiesz, to nie znaczy ze inni tez tak maja.

Obrazek użytkownika Marek1taki

03-11-2018 [07:35] - Marek1taki | Link:

W kwietniu sprowadziliśmy ropę z Iranu. Zapomniał Pan wspomnieć, czy nie pozwoliła polityczna poprawność?
http://www.gospodarkamorska.pl...
I komu to przeszkadzało? Wielkiemu Bratu? Któremu?
Temu samemu co go mają Chińczycy?
"dwie największe chińskie firmy, kontrolowane przez państwo giganty przemysłowe – Sinopec oraz China National Petroleum Corp. poinformowały, że wstrzymują zakupy irańskiej ropy naftowej. A jeśli cały zbudowany w Teheranie plan wytrzymania amerykańskiej presji miał szanse na sukces, to Chiny winny kontynuować zakupy. Teraz sprawa jest jasna. Z pewnością w listopadzie chiński import jest wstrzymany (przypomnijmy, sankcje wchodzą w życie 4 listopada), a co potem, to się zobaczy. Ważne jest, co innego. Otóż nie ulega wątpliwości, że jest to decyzja polityczna podjęta w Pekinie na najwyższym szczeblu. Tak też jest odbierana przez analityków, którzy są zdania, że chińskie kierownictwo chciało w ten sposób pokazać Waszyngtonowi, że jest gotowe poważnie rozmawiać w kwestii zakończenia wojen handlowych."
http://marekbudzisz.szkolanawi...

Obrazek użytkownika Marek1taki

03-11-2018 [09:10] - Marek1taki | Link:

Jeżeli chce Pan zobaczyć siebie z dystansu to proszę porównać:
1. Matka Kurka w najsłabszym wpisie sięgającym po retorykę Owsiaka:
http://kontrowersje.net/bulwer...
2. Robert Gwiazdowski w swojej jak zwykle świetnej formie:
http://wei.org.pl/article/matr...
Zestawiam tendencyjnie wpis słaby Matki Kurki i mocny Roberta Gwiazdowskiego - bo propaganda jest tendencyjna.
 

Obrazek użytkownika Baca

06-11-2018 [12:37] - Baca | Link:

Nareszcie doczekaliśmy się osób, które realnie myślą o potrzebach Polski i naszym obecnym uzależnieniu od poszczególnych dostawców. W końcu władze przejęły osoby, które wyznaczają nowe kierunki pozyskiwania surowców, tym samym dając nam władzę nad wyborem kierunku rozmów. Pokazujemy, że Polska nie jest małym graczem, któremu wszystko się dyktuje, lecz graczem, który sam potrafi zadbać o siebie. 

Obrazek użytkownika AndrzejRadomski

06-11-2018 [13:24] - AndrzejRadomski | Link:

Na  pewno  mamy  na  uwadze  że  Rosja  jest  dla  nas  niebezpieczna   i  to dobrze  że  jesteśmy  od  niej   nie  uzależnieni  .  Może  płacimy  dużą  cenę  za sprowadzanie  ropy  z  innych  krajów ( nawet  Arabskich )  to  nie  jesteśmy   zdani  na  ich  ropę  .   

Obrazek użytkownika Natalia Wybicka

06-11-2018 [13:41] - Natalia Wybicka | Link:

Radziłabym od Ruskich jak najdalej, bo co im wpadnie do głowy tak zrobią. Dywersyfikacja mądra rzecz. A że jest drogo i wszyscy nas chcą oskubać, to mnie nie dziwi. Wiadomo, pieniądze nie śmierdzą, a my jeździć musimy. I kółko się zamyka. 

Obrazek użytkownika haczyk

06-11-2018 [14:24] - haczyk | Link:

Bardzo dobrze, że jest opcja kupowania z różnych stron, niezależność najważniejsza.

Obrazek użytkownika Kacper Głowacki

06-11-2018 [21:33] - Kacper Głowacki | Link:

Z tą ropą to najlepiej chyba tam gdzie jakościowo dobra jest i nie za droga. W grę też pewnie wchodzi dyplomacja etc. Co do wspomnianego wielkiego Brata podchodziłbym spokojnie nie siejąc propagandy antyrosyjskiej 

Obrazek użytkownika Irek

13-11-2018 [10:57] - Irek | Link:

OK, z dala od Rosji jest bezpieczniej, fakt! Ale dlaczego nadal płacimy krocie tankując samochody? 

Obrazek użytkownika ŁukaszP

20-11-2018 [17:28] - ŁukaszP | Link:

No i bardzo dobrze, że to dąży w tym kierunku. Uzależnienie się od jednego dostawcy jest niebezpieczne i grozi przykrymi konsekwencjami, zwłaszcza jeżeli jest nim Rosja. Zróżnicowanie kontrahentów wprowadza konkurencyjność, możliwość negocjacji cen i poczucie bezpieczeństwa.