Armia botów przyczajonych na Twitterze?

  Wczoraj [20.11.2017] znalazłam  w sieci artykuł Anny Mierzyńskiej "Wojna dezinformacyjna na polskim Twitterze? Ona już trwa!" {TUTAJ}.  Autorka pisze:

  "Wojna dezinformacyjna w polskiej polityce? To się już dzieje. Na polskim Twitterze. Przynajmniej 10 tys. uśpionych botów, które na Twitterze pojawiły się w ciągu zaledwie ostatnich 3 tygodni, czeka na rozkazy. Zaatakują na pewno podczas kampanii wyborczej. Kto zlecił zbudowanie tej cyfrowej armii? (...) A teraz – największa niespodzianka: to się już dzieje! W Polsce, nie za granicą. W Polsce, dokładnie – na polskim Twitterze. Cała armia piechoty już tu jest. Obserwuje. Na razie przysypia, ale jest w każdej chwili gotowa do ataku. To regularna, całkiem nowa armia botów.
10 tysięcy nowych, nieaktywnych kont od 31 października do 18 listopada zaczęło obserwować konta dwóch głównych (stan na 19.11.2017) kandydatów na prezydenta Warszawy: Rafała Trzaskowskiego (PO) i Patryka Jakiego (PiS). (...) Co więcej, wszystkie one zostały założone w listopadzie 2017 r., nie opublikowały żadnego tweeta (nieliczne opublikowały 1 lub 2 tweety), obserwują od 40 do stu kilkudziesięciu innych kont, nie mają zdjęć profilowych. (...)

  Mamy więc 10 tys. cyfrowych żołnierzy, obserwujących na Twitterze liderów opinii publicznej w Polsce. Uśpionych, ale w każdej chwili gotowych do użycia. To zdyscyplinowana i nie potrzebująca jedzenia armia, o której wiemy już, że istnieje, ale nie wiemy, kiedy zaatakuje. Prawdopodobnie podczas samorządowej kampanii wyborczej – dlatego konta Rafała Trzaskowskiego i Patryka Jakiego są przez boty obserwowane.
Do prawdziwej wojny informacyjnej brakuje nam oficerów, którzy wyznaczać będą kierunki działania. Tzn. pewnie i oni już tu są, dla celów wojennych powinni działać już od dłuższego czasu – tylko nie zdołaliśmy ich jeszcze rozpoznać.".

  Liczba 10 tys. botów wydaje się zaniżona, jeśli porównać ją ze zwykłym ruchem na Twitterze.  Niemniej koncepcja takich przygotowań do wojny dezinformacyjnej jest całkiem realna.  Także wczoraj na stronie Rp,pl pojawił się tekst Jędrzeja Bieleckiego "Kreml poszerza front walki z Zachodem. Tylko Polskę hakerzy atakują 14,5 tys. razy dziennie." {TUTAJ}.  Dowiadujemy się z niego m.in.:

  "Rosyjscy hakerzy są aktywni także w Polsce, i to bardzo: w ciągu ostatniego pół roku przeprowadzili aż 2,5 mln ataków na cele w naszym kraju. Szef MON Antoni Macierewicz pytany w ten weekend w Kanadzie o politykę Władimira Putina przyznał wprost: „To nie jest już zimna wojna (...), to jest początek bardzo gorącej wojny". I rzeczywiście, idąc w ślady NATO, Rada UE przygotowała projekt deklaracji, która uznaje „poważny atak w cyberprzestrzeni" za akt wojny, ale w całkiem już realnym świecie.".

  Niewykluczone więc, iż to Rosjanie szykują te boty.  Problem rozmaitego rodzaju dywersji w sieci istnieje już od dawna.  W październiku 2012 napisałam notkę "Ziemkiewicz i Baczyński o manipulacjach w Internecie" {TUTAJ}.  Pisałam w niej:

  "Piotr Baczyński mówi, że na forach internetowych przy omawianiu t. zw. "gorących tematów" ok. 30-40% komentarzy jest dziełem wynajętych ludzi. W przypadku treści politycznych mogą to być n.p. członkowie młodzieżówek partii, a w przypadku firm - pracownicy działu reklamy. (...)  Druga część rozmowy dotyczyła t. zw. wrzutek i manipulowania informacją. W Internecie często jakieś wątki pojawiają się i znikają. Z miesiąca na miesiąc dany temat pojawia się ze 100-krotna częstotliwością, a potem równie nagle znika. Śledzić to można za pomocą słów kluczowych i archiwów mediów. (...)  Na zakończenie Ziemkiewicz przypomniał, że dawno temu w Ameryce wszyscy myśleli, iż wraz z nadejściem Internetu skończy się era manipulacji. Piotr Baczyński odpowiedział, że Internet jest tak ważnym medium, iż zajęły się nim dobrze zorganizowane grupy i organizacje. W zetknięciu z nimi zwykli internauci są bez szans.".
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika smieciu

21-11-2017 [15:51] - smieciu | Link:

W dzisiejszych czasach takie fałszywe wpisy to już zwykłe działania rynkowe. Przykładowo firmy zwyczajnie zatrudniają ludzi i płacą za pisanie peanów pochwalnych swoich produktów itp. Ma to też znaczenie przy pozycjonowaniu produktu w google. Są też firmy, zewnętrzne, które można wynająć do tej roboty. Więc nie ma co przesadzać a już dopisywanie do tego Rusków jest zbędne. Ok. Mają oni oczywiście swoich ludzi od tej roboty. Wszyscy na świecie mają. Takie życie. Można mieć tylko nadzieję że w PiS jakoś to kojarzą i zmobilizują członków partii do tej roboty.
Są poważniejsze sprawy niż 10 tyś. fałszywych kont. Przykładowo jak to jest że już dzień po ogłoszeniu kandydatów pojawiają się sondaże, które wstępnie ustawiają sprawę choć znając życie są całkiem z dupy wzięte bo wyborcy nawet nie wiedzą kto i skąd kandyduje.
Ale jest zapodawany taki sondaż a potem kreacja rzeczywistości leci już z górki.

Obrazek użytkownika Czesław2

21-11-2017 [18:55] - Czesław2 | Link:

A propos sondaży. Sam Pan napisał, że firmy są, tylko czekają na zlecenie.

Obrazek użytkownika Czesław2

21-11-2017 [16:11] - Czesław2 | Link:

Nie potrzeba ruskich trolli. Prawica sama się wykończy przy pomocy tzw prawicowych mediów. Wystarczy poczytać "artykuły" o rekonstrukcji rządu. Dotychczasowy monolit rozsypał się.

Obrazek użytkownika RinoCeronte

21-11-2017 [16:31] - RinoCeronte | Link:

 "Quo vadis Andrzeju Dudo?"  Trzeba się modlić za Polskę...

Obrazek użytkownika Dorota M

21-11-2017 [22:25] - Dorota M | Link:

Obawiam się, że to było jego zadaniem.