Rok 2017 w kolarstwie szosowym

  W dzisiejszej notce cofnę się w czasie o dwa tygodnie.  Dokładnie 14 dni temu, 5 listopada 2017, miały miejsce ostatnie w tym sezonie transmisje zawodów w kolarstwie szosowym przeprowadzone przez Eurosport.  Były to: ostatni etap Tour uf Hainan w Chinach oraz kryterium Saitama w Japonii [jednodniowe].  Na wyspie Hainan wygrał Włoch Jacopo Mosca, a kryterium Mark Cavendish..  Wcześniej, 24 października zakończył się ostatni wyścig World Tour - Tour of Guangxi.  Zwycięzcą był Tim Wellens.  Potem odbyła się w Guilin gala na której przyznano nagrody UCI dla najlepszych kolarzy.  Pierwsze miejsce zajął mistrz olimpijski z poprzedniego roku Greg van Avermaet, a drugie Cristopher  Froome.  Trzeci był Tom Dumoulin.  Nasz Michał Kwiatkowski był szósty.  Wśród nagrodzonych znajdowała się też najlepsza Polka, Katarzyna Niewiadoma. {TUTAJ}.

  Z wielkich tourów, Giro d'Italia było mniej radosne niż zwykle, gdyż na krótko przed nim zginął w wypadku drogowym ceniony włoski kolarz Michele Scarponi.  Wyścig ten wygrał Holender Tom Dumoulin.  Dwa inne wielkie toury [Tour de France i Vuelta d'Espana] padły łupem Cristophera Froome'a.  Przyczyniła sie do tego praca bardzo dobrej i zdyscyplinowanej drużyny SKY, w której jeździ Froome.  Ewenementem jest to, że tegoroczne Mistrzostwa Świata w Bergen wygrał już po raz trzeci z rzędu Słowak Peter Sagan.  Trzy tytuły mistrza świata w trzech kolejnych latach - coś takiego zdarzyło się po raz pierwszy w historii kolarstwa szosowego.  A jak w roku 2017 spisywali się polscy kolarze?

  Michał Kwiatkowski odzyskał dawną formę i wygrał trzy prestiżowe jednodniowe wyścigi: Strade Bianche we Włoszech, San Sebastian w Hiszpanii, a przede wszystkim "monument " Mediolan - San Remo, zaliczany do najtrudniejszych zawodów.  Poza tym zwyciężył w wyścigu na czas w tegorocznych Mistrzostwach Polski.  Był tez drugi na etapie jazdy na czas w Tour de France.  Na mistrzostwach świata zdobył wraz ze swą drużyną SKY brązowy medal w jeździe drużynowej na czas. [w jeździe indywidualnej był jedenasty]
  Rafał Majka był drugi w wyścigu dookoła Kalifornii i wygrał tam jeden z etapów.  Zwyciężył też w wyścigu dookoła Słowenii i również wygrał etap.  W wielkich tourach prześladował go jednak pech.  Podczas Tour de France przewrócił się, potłukł i musiał się wycofać.  Dla odmiany w czasie Vuelty złapał grypę żołądkową.  Przezwyciężył ją jakoś i nawet wygrał jeden z etapów, lecz w klasyfikacji generalnej nie mógł już odegrać ważnej roli.

  Sukcesy w wielkich tourach odnieśli Maciej Bodnar i Tomasz Marczyński.  Ten pierwszy wygrał etap jazdy na czas w Tour de France, a ten drugi - dwa etapy Vuelta d'Espana.  Warto tez wspomnieć o mlodym juniorze, Filipie Maciejuku, który zdobył na Mistrzostwach Świata w Bergen brązowy medal w kategorii - jazda indywidualna na czas juniorów.
  Ciekawą postacią jest Jakub Mareczko, Polak wychowany i jeżdżący we Włoszech [z włoską licencją].  Jako niezły sprinter zaliczył on w tym sezonie 14 zwycięstw, zrównując się w ich liczbie z najlepszymi.  Problem w tym, że aż dziesięć z nich uzyskał w dwóch chińskich wyścigach: Tour of Taihu Lake i Tour of Hainan, niezbyt wysoko notowanych.  Był też drugi na jednym z etapów Giro d" Italia.

  

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Czesław2

20-11-2017 [10:47] - Czesław2 | Link:

Dodałbym do tej wyliczanki komentatorów, Panów Jarońskiego i Wyrzykowskiego. ten drugi już tylko Tour de France, szkoda. Przy okazji Tour of Hainan przypomniała mi się prośba komentujących, aby o poranku ktoś na Facezbooku dał znać, że są oglądani. Chyba jestem ostatni w Polsce, który nie ma konta.

Obrazek użytkownika elig

20-11-2017 [17:50] - elig | Link:

  Ja też nie mam konta :)))

Obrazek użytkownika Czesław2

20-11-2017 [19:38] - Czesław2 | Link:

To do wiosny i następnego oglądania ładnych pejzaży.
Pozdrawiam.