Boska ekonomia cudu

Gdyby zapytać przeciętnego ateistę, czy wierzy w to, że istniał taki ktoś, jak Aleksander Wielki, ze zdziwieniem, albo rozbawieniem odpowie, że Aleksander Wielki to postać historyczna i nie ma najmniejszego powodu,  by w jego istnienie wątpić. Co ciekawe, najczęściej jest tak, że osoba traktująca jako fakt to, co wiemy o Aleksandrze, będzie próbowała nam wmówić, że to, z kolei, co wiadomo o Chrystusie, to nic więcej tylko wiara i nic pewnego nie da się na ten temat powiedzieć. Tymczasem fakty dotyczące życia, nauki i samego aktu Zmartwychwstania zostały spisane przez Ewangelistów w czasach, gdy żyli naoczni świadkowie Męki. A wszystko to, co wiadomo o Aleksandrze Wielkim, pochodzi z pism, z których najwcześniejsze datowane są na czterysta (sic!) lat po jego śmierci. Podobnie sprawa ma się z cudami. Wszyscy słyszeliśmy opowieści o różnych cudach, dokonywanych przez Boga, często za wstawiennictwem świętych, lub Maryi. Jednak ateiści nie traktują ich poważnie, w każdym doszukując się oszustwa, bądź naturalnego procesu wyzdrowienia. Pośród wielu cudów jest jeden szczególny. I chciałbym go tutaj pokrótce opisać.
Historia ta zaczęła się w 1637 roku w Hiszpanii. Miguel Juan Pellicer, dwudziestotrzyletni ubogi Aragończyk wracał z pracy w polu jadąc na oklep na mule. Najprawdopodobniej zmęczony pracą i upałem zasnął i spadł pod koło wozu, które zmiażdżyło mu nogę poniżej kolana. W otwarte złamanie wdała się gangrena i po nieudanych próbach leczenia, które kosztowały chorego tygodnie cierpień,  dwóch chirurgów szpitala w Saragossie amputowało nogę poniżej kolana. Nieszczęsny młodzieniec znalazł się w sytuacji, w której na życie mógł zarabiać jedynie żebraniem. Najpierw prosił o jałmużnę w Saragossie, gdzie wykonano amputację, potem wrócił do rodzinnej Calandy. Przez cały czas modlił się żarliwie do Matki Boskiej z Pilar, patronki Hiszpanii. Jego modlitwy zostały wysłuchane i za wstawiennictwem Najświętszej Panienki, w dwa i pół roku po amputacji, w czasie snu, noga została mu cudownie zwrócona. Ponieważ – zwyczajem ówczesnych żebraków - Pellicer prosił o jałmużnę pokazując się z odsłoniętą, niezagojoną całkiem raną na kikucie, setki świadków, zarówno z Saragossy, jak i z rodzinnej Calandy mogło zaświadczyć o tym, że stał się niesłychany cud. Sprawą zainteresował się zarówno Kościół Katolicki, w tym również Inkwizycja, której przedstawiciele dbali o czystość wiary tępiąc wszelkie zabobony, szczególnie fałszywe cuda,  ale także urzędnicy królewscy. W Saragossie odbył się proces. Przesłuchano wielu świadków, w tym operujących chirurgów, a także rodzinę i  sąsiadów młodzieńca. Wszyscy bez żadnego wahania potwierdzali fakt odzyskania nogi. Do dziś dnia zachowały się dokumenty, zarówno sporządzone przez dostojników Kościoła, jak i przez przedstawicieli świeckiej władzy królewskiej, potwierdzające prawdziwość zdarzenia.
Kroniki znają więcej takich cudów polegających na przywróceniu człowiekowi utraconej  kończyny, jednak ten cud zasługuje na szczególną uwagę. Przede wszystkim dlatego, że został bardzo dokładnie i ze szczegółami opisany, a dokumenty ze wspomnianego przeze mnie powyżej procesu są dostępne do dnia dzisiejszego. I każdy zainteresowany może je sobie na własne oczy obejrzeć. Nawiasem mówiąc – skoro tak –dziwne, jak mało popularna wśród katolików jest ta wiedza. Nie wiem dlaczego księża w kazaniach i na lekcjach religii, w celu wzmocnienia wiary swych parafian, pomijają tak dobrze udokumentowany cud. Nie wiem jak to było w przypadku P.T. Czytelników, ale ja o tym z ambony nigdy nie słyszałem. Tak, czy inaczej jest to wiedza, oparta o dokumenty pewniejsze niż wiele dowodów na istnienie niektórych znanych postaci historycznych. 
Ale jest jeszcze coś, co czyni ten cud niezwykle ciekawym. Jak można dowiedzieć się z dokumentacji sądowej, z zeznań świadków, Pellicer, po cudownym odzyskaniu nogi, wraz z rodziną i świadkami, pobiegł natychmiast do pobliskiego kościoła, chcąc podziękować Przenajświętszej Panience za wstawiennictwo. Ale idąc tam musiał podpierać się na kuli, gdyż noga nie była w pełni sprawna. Palce były przykurczone, skóra sina, mięśnie w zaniku. Już w chwili gdy wychodził po nabożeństwie dziękczynnym, trwającym około trzech godzin, stan nogi wyraźnie się poprawił, ale jej powrót do pełni sprawności trwał jeszcze kilka dni. Na pierwszy rzut oka wydaje się to dość dziwne. Skoro już Pan Bóg sprawia taki cud, jakim jest odzyskanie utraconej nogi, to czemu nie zrobi tego porządnie, z przytupem, jednorazowo? Utracona kończyna nie została stworzona de novo! Pellicer odzyskał swoją własną nogę, która spoczywała zakopana w ziemi obok szpitala, w którym ją amputowano, w odległości około 100 kilometrów od domu Miguela! Na cudownie zwróconej mu kończynie były ślady po zębach psa, który ugryzł go w dzieciństwie. (Oczywiście sprawdzono to, poszukując kończyny w miejscu jej zakopania, jednak poszukiwanie nie powiodły się. Nogi tam nie było!) Dla mnie, jako lekarza, chirurga, niezwykle ciekawy jest opis wyglądu tej replantowanej nogi. Dokładnie tak trzeba to nazwać – noga ta została Miguelowi Pellicerowi replantowana, czyli ponownie „przyszyta”, w cudowny sposób. Relacja o tym, co się działo z jego nogą, odpowiada dzisiejszym procesom gojenia się amputowanych kończyn! Oczywiście w siedemnastym wieku nie było technik pozwalających na takie zabiegi, a i dziś nie ma możliwości przyszycia nawet małego palca u nogi po tym, jak pozostawał on pogrzebany w ziemi przez dwa lata!
Dlaczego Bóg nie dokonał tego cudu jednorazowo? Tego nie wiem. Nie mnie osądzać cele boskiego planu. Każde tłumaczenie boskiej woli będzie nieudolne i obarczone błędem przypisywania Bogu ludzkich intencji. Jednak dzięki temu wiemy,  że gdyby cała sprawa była fałszerstwem, żaden ze świadków nie opisywałby stopniowego procesu gojenia się kończyny, bo nikt z nich o takim procesie nie mógł wiedzieć. Oprócz wielu dowodów, opartych na zeznaniach wszystkich biorących udział w procesie świadków, ten właśnie opis –niemożliwy do sfałszowania – przemawia do mnie najbardziej! Oczywiście nie mam pewności, że to był powód takiej, a nie innej „techniki” dokonania cudu. Widocznie, z jakiegoś powodu, Stwórca postanowił – w zgodzie z jakąś narzuconą sobie zasadą ekonomii cudu – ograniczyć swą wszechmoc tylko do tego co konieczne.
Szczegóły dotyczące Cudu i procesu, który był jego konsekwencją, można znaleźć w książce  Vittorio Messoriego, pod tytułem: Cud.
 
Lech Mucha
 
Tekst ukazał się w dwutygodniku Polska Niepodległa
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Czesław2

06-11-2017 [07:38] - Czesław2 | Link:

"Uwierzyłeś, bo zobaczyłeś". Chyba to jest najtrudniejsze w wierze, przynajmniej dla mnie, człowieka z dusza technokraty, przyzwyczajonego do ścisłych związków przyczynowo-skutkowych.

Obrazek użytkownika Ptr

06-11-2017 [12:56] - Ptr | Link:

Polityka, wojna, wojna informcyjna, oddziaływanie na społeczeństwa,  itp. historycznie to "sztuka" wprowadzania w błąd. Niestety takie jest doświadczenie kulturowe ludzkości. Szczególnie, gdy już nie są zachowane reguły chrześcijańskie, dawne rycerskie reguły. Im więcej metod dalekowschodnich lub tych stworzonych przez świeckie europejskie mocarstwa tym więcej tego kłamstwa. Z tego też powodu do różnych przekazów typu objawieńia można podejść jako do produktu oddziaływania informacyjnego.  
Także pragnienie bycia racjonalnym odrzuca pewne relacje a priori, jako nie mieszczące się w paradygmacie naukowym.
Z drugiej strony Ewangelia jest opisem wielu cudów. Jest opisem cudu , po prostu. I jest bardzo spójna i logiczna.
Racjonalizm zawężający rozumienie tylko do tego co już poznane nie jest pełnym obrazem świata i nigdy nim nie będzie.   

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

06-11-2017 [21:06] - Kazimierz Kozio... | Link:

Są rzeczy na niebie i na ziemi, o których się filozofom nie śniło.(Shakespeare)
Istotne jest pytanie dlaczego hierarchia trzyma maluczkich z dala od tak spektakularnego dowodu na istnienie rzeczy o ktorym sie filozofom nie snilo. Niestety podobnie z niejasnych a moze i niecnych powodow, niektore fragmenty Biblii sa starannie pomijane w czytaniach przepisanych do odczytywania podczas mszy sw., inne bywaja pokretnie tlumaczone i komentowane. Nie dajmy sie manipulowac - rozglaszajmy to co uznamy za celowe. Utarlo sie mylne przekonanie ze wnikliwosc teologiczna to atrybut kacerzy podczas gdy katolik ma pokornie wysluchiwac np. listow pasterskich jak prawdy objawionej a co nie przekazane przez hierarchie to trąci schizma.