Temat reparacji nie jest zamknięty!

Wiele lat temu na łamach kwartalnika Powiernictwo Polskie wydałam oświadczenie, że przekaże 10 tysięcy złotych osobie, która okaże dokument, iż Polska skutecznie zrzekła się od Niemiec reparacji wojennych. Nadal jestem w posiadaniu tych pieniędzy, bo nikt takiego dokumentu nie okazał. Co prawda różniej maści eksperci (od siedmiu boleści) a także politycy totalnej opozycji utrzymywali i nadal utrzymują, że od Niemców nam się nic nie należy, bo...nie, ale na potwierdzenie tej tezy nie są w stanie okazać żadnego świadectwa. Teraz niemieccy eksperci z Bundestagu przyjęli stanowisko, że sprawa jest już nieaktualna, bo strona polska nie podnosiła tego zagadnienia przed podpisaniem Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 1991 r. Tak więc szuflada jest pusta. Jestem głęboko przekonana, że gdyby Niemcy posiadali taki dokument, to by go bezzwłocznie okazali i wówczas sprawa zostałaby raz na zawsze zamknięta. Ponieważ taki dokument - po prostu - nie istnieje, niemieccy prawnicy wykonali kilka przewrotek i sądzą, że "pozamiatali". Otóż są w błędzie! Jeżeli Niemcy uważają, że strona polska "milcząco zaakceptowała"  zrzeczenie się reparacji wojennych, to powinni (tym razem) przedstawić dokument, w którym pytali nas o stanowisko w tym zakresie. Dopiero brak odpowiedzi na takie zapytanie należałoby potraktować, jako "milczącą akceptację". To, że ekipa śp. premiera Mazowieckiego nie podnosiła tego tematu, wcale nie oznacza, że sprawa została zamknięta! Oznacza tylko tyle, że została odłożona w czasie. I teraz oczekiwałabym od od polskiego rządu, by powołał zespół wybitnych ekspertów (nie muszą być to wyłącznie Polacy), o niekwestionowanym autorytecie prawnym, by sporządził oficjalne wezwanie do zapłaty reparacji wojennych. Dopiero wówczas sprawa nabierze właściwej "wagi". Dopóki dopóty spłaty reparacji będą domagają się stowarzyszenia, pojedynczy prawnicy, to Niemcy będą sprawę tak naprawdę ignorowali. I jeszcze jedno, musimy być przygotowani na to, że partia "hołdu Berlińskiego" będzie szczekała za naszymi plecami.

Dorota Arciszewska-Mielewczyk
Poseł na Sejm RP

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika smieciu

05-09-2017 [17:36] - smieciu | Link:

Proszę pani, ale po co zaraz coś żądać od Niemiec? Znam prostszy sposób by odzyskać tą kasę. Wystarczy wyjść Uni.
Wystarczy że pani ze swoim ugrupowaniem zacznie naprawdę rządzić a nie udawać. Bo bez wyjścia z Uni możecie tylko udawać. Zwłaszcza w kwestii pieniędzy i gospodarki.
Poza tym nie warto tak rzucać się na Niemców, gdyż odpowiedzialność za II WŚ i zniszczenie Polski ponosi dużo więcej podmiotów. Także ZSRR, które dążyło do niej i wspomagało Niemcy. Także Wielka Brytania i generalnie cały ten masoński Zachód, który usuwał wszelkie przeszkody z pod nóg Hitlera. Nie mówiąc o świecie finansowym zza oceanu, gdzie swój aktywny udział miała pewna rodzina na B, która potem wydała 2 prezydentów USA.
Sprawa jest więc bardziej skomplikowana.
Niemcy po II WŚ zostały zamienione w wielkie przedsiębiorstwo. Oczywiście zgodnie z wolą inwestorów, którzy finansowali nazistów a potem wzięli się za odzyskanie kasy. Ten sam los spotkał Japonię, czy Koreę Płd. Wojenne długi trzeba spłacić.  Tak więc zabawne są pani roszczenia, gdyż obawiam się nie pod właściwym adresem. Obawiam się też że gdyby pani zobaczyła kim są ludzie z pod właściwego adresu to trochę by pani zdębiała. I nie chodzi mi tu nawet o narodowość... To coś więcej.

W każdym razie te ludki jak się wydaje postanowiły trochę znów podgrzać atmosferę. A co tam. Rzućmy tych złych Niemców na żer. A Niemcom złych Polaków. Chyba czas już dojrzał do jakiejś powtórki z rozrywki.
 

Obrazek użytkownika Francik

05-09-2017 [19:51] - Francik | Link:

Te dywagacje o tym kto jest odpowiedzialny za II wojnę światową i zniszczenie Polski są lekko nie na temat i to raczej one są zabawne (a nie polskie roszczenia). Reparacje wojenne płaci kraj, który napadł na inny kraj i wojnę przegrał. Tak się składa, że zarówno Związek Sowiecki, Wielka Brytania, USA jak i - paradoksalnie - Polska II wojnę wygrały. Przegrały ją Niemcy, więc reparacji można wymagać tylko od Niemiec. Zwycięzcy nie płacą reparacji. Czy możemy domagać się rekompensaty za naruszenie i niewywiązywanie się z umów międzynarodowych (pakt o nieagresji z Sowietami, sojusz z Francją i gwarancje brytyjskie) to raczej kwestia wątpliwa. 

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

05-09-2017 [22:01] - zbieracz śmieci | Link:

Rosja sowiecka bo nie było jeszcze ZSRR wtedy gdy napadła na Polske 17 wrzesnia roku pamiętnego powinna zapłacic Polsce odszkodowanie i jaką miara wymierzyc pomordowanych ,wywiezionych i zamęczonych w łagrach....!?
Dywagacje o tym kto jest odpowiedzialny za II Wojnę uważasz za zabawne...zabawne jest doszukiwanie sie odpowiedzialnych za śmierć co najmniej 50 mln .ludzi...!?
Może do ciebie nie dociera ale oni sa znani ,trudno lewakom przyjąć do wiadomości ,że sowieci też do odpowiedzialnych należą a ty albo clown albo komuch !

Obrazek użytkownika Jabe

05-09-2017 [23:28] - Jabe | Link:

Zwycięstwo Polski nie jest paradoksem, lecz najzwyklejszą nieprawdą.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

05-09-2017 [20:10] - zbieracz śmieci | Link:

W razie nie daj Boże czegoś to obiecuję ci ,że będziesz na pierwszej linii a do ataku nad łbem bedziesz powiewał pacyfą!

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

05-09-2017 [19:27] - zbieracz śmieci | Link:

Zapłace drugie tyle vice przewodniczacemu Bundestagu jak mi udowodni w jaki sposób milcząc Polska zgodziła się z odstąpieniem od odszkodowań podczas rokowań o połączeniu Niemiec 4+2 !?
Wiem natomiast do jakiej furii doprowadził polityków RFN Honecker który na prośbę jaruzela zgodził sie na taką korekte granicy z Polska dzięki której cały tor wodny do Świnoujścia znalazł sie po naszej stronie a rura z gazem tam połozona to zemsta na nas.Nie dośc ,że sie zgodził ale przeprowadził przez wszystkie organy DDR uzyskając ich akceptację tak ,że po połączeniou nic nie mogli zrobić a jedynie gryżć paluchy ze złości co też czynili.
Mam nadzieję ,że nie pójdę siedzieć za napisanie o jednej ,jedynej rzeczy dobrej dla Polski jaką zrobił jaruzel do spółki z honeckerem.
To fakt historyczny i polityczny ale w Niemczech za publikację historycznego zdjęcia dostał gośc pół roku w zawiasach.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

05-09-2017 [20:07] - zbieracz śmieci | Link:

Linia podiału w Polsce co do odszkodowań jest dokładnie taka samajak w przypadku zbrodni Smoleńskiej,komuchyi inne popirdóły sa przeciwko żądaniom rządu [na razie nieoficjalnie] i 
podpierają sie wszystkmi, łącznie z odwieczną przyjażnią jaka jest pomiędzy germanami a Polakami i generalnie wszystko im zawdzięczamy a żądania reparacji to nawet juz zbrodnia jak powiedziała w tv babylon zasuszona malarka o imieniu Roma.
Nie dość ,że nie dostalismy ani centa odszkodowania to jeszcze dzięki kacapom nie skorzystaliśmy z programu Marschalla.

Obrazek użytkownika Andrzej W.

05-09-2017 [23:20] - Andrzej W. | Link:

Cały słowotok po tamtej stronie "linii podziału" to nade wszystko nieudolne próby zakamuflowania, że jest się osobnikiem o mentalności raba i sprzedawczyka; takiej dziwki na każdą fantazję zboczeńca za odpowiednią opłatą. Jest to także kompensacja zaniku poczucia własnej wartości. Po prostu, po tamtej stronie samych siebie uważają za śmieci.

Obrazek użytkownika michnikuremek

06-09-2017 [12:09] - michnikuremek | Link:

Stosunek do reparacji wojennych jest jeszcze jednym dowodem, że Polskę zamieszkują dwie całkowicie sobie obce społeczności: Polacy i polskojęzyczna, azjatycka  dzicz pochodzenia ubecko-sowieckiego, której przodków przywieziono do Polski w roku 1944 na sowieckich czołgach.....

Obrazek użytkownika xwro

06-09-2017 [13:36] - xwro | Link:

A za zaolzie to kto Czechom odda?

Obrazek użytkownika Jabe

06-09-2017 [14:39] - Jabe | Link:

Za Zaolzie Zaolziem zapłacono.