Czy Moody’s mogła się aż tak pomylić?

1. Jedna z trzech największych światowych agencji ratingowych- Moody’s w tych dniach, dosyć niespodziewanie podniosła prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski z 3,2% PKB do 4,3% PKB (a więc aż o 1,1 punktu procentowego), a z kolei prognozę deficytu sektora finansów publicznych obniżyła z 2,9 % PKB do 2,5% PKB.

Moody’s w towarzyszącej komunikatowi o podwyższeniu prognozy wzrostu gospodarczego informacji, podkreśla, że „wzrost będzie napędzany solidną konsumpcją prywatną, ale także powolną, ale stabilną odbudową w inwestycjach, co odzwierciedla korzystne warunki w otoczeniu zagranicznym i wyższe napływy funduszy z Unii Europejskiej”.

Agencja podkreśla także, że „wyższy wzrost gospodarczy i lepsza realizacja budżetu szczególnie, jeżeli chodzi o wpływy z podatku VAT, znacząco zwiększają szansę, że deficyt sektora finansów publicznych, będzie wyraźnie poniżej kryterium z Maastricht, czyli 3% PKB”.

2. Największe agencje ratingowe (S&P, Fitch, Moody’s) nie rozpieszczają rządu premier Beaty Szydło, od początku jego istnienia, co i rusz ukazywały się ich komunikaty, w których prognozy wzrostu gospodarczego i w konsekwencji sytuacji w sektorze finansów publicznych, a także wiarygodności kredytowej, były obniżane pod lada byle jakim pretekstem.

Przypomnijmy, że na przykład w styczniu poprzedniego roku jedna z nich Standard& Poor’s, niespodziewanie obniżyła ocenę ratingową Polski z A- do BBB+ dla długoterminowych zobowiązań w walutach obcych oraz z A do A-1 dla zobowiązań długoterminowych w walucie krajowej i z A- do A-2 dla zobowiązań krótkoterminowych w walucie krajowej, ale już w grudniu niejako przyznając się do błędu, podniosła perspektywę z negatywnej na stabilną.

Z kolei agencja Fitch pozostawiła wtedy ratingi Polski na dotychczasowym poziomie A oraz A- odpowiednio dla zobowiązań w walutach obcych i w walucie krajowej, a trzecia z nich Moody’s wtedy od oceny odstąpiła.

Później agencje te oceny korygowały w górę, podkreślając, że czynniki negatywne, których się spodziewały jednak nie wystąpiły, ale szkody jakie spowodowały ich negatywne oceny nawet trudno oszacować.

3. Agencje, które wcześniej prowadziły politykę obniżania ratingów dla naszego kraju, muszą teraz „je poprawiać” także dlatego, że zarówno polskie jak i europejskie instytucje podają za kolejne kwartały tego roku, twarde dane makroekonomiczne, potwierdzające, że polska gospodarka jest na trwałej ścieżce wzrostu.

Przypomnijmy, że pod koniec maja, a później pod koniec sierpnia tego roku Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował komunikaty w sprawie wzrostu PKB za I i II kwartał, z których wynikało, że PKB niewyrównany sezonowo w ujęciu rok do roku w I kwartale wzrósł o 4%, a w II o 3,9%.

Jak wyjaśniali w komunikatach przedstawiciele GUS od strony popytowej, tradycyjnie już ciągnął wzrost PKB „silnik” konsumpcji głównie prywatnej, ale także publicznej i dołączył do niego także „silnik” inwestycji, które w poprzednim roku wyraźnie spowolniły.

Rzeczywiście inwestycje ruszyły i to zarówno te publiczne rządowe i samorządowe w związku z przyspieszeniem wydatkowania środków z budżetu unijnego, ale także inwestycje przedsiębiorców prywatnych, co oznacza, że „silnik” inwestycyjny, będzie napędzał wzrost gospodarczy w Polsce przez cały rok 2017.

Należy dodać jeszcze jeden ważny czynnik wpływający na wzrost inwestycji, mianowicie optymizm Polaków, bowiem optymizm jest najlepszy od lat, a to jest właśnie podstawa podejmowania decyzji, jeżeli chodzi o inwestycje w gospodarce.

4. Jeszcze bardziej optymistyczne dane dotyczące polskiej gospodarki podał Eurostat, który opublikował ostatnio dane dotyczące wzrostu PKB w II kwartale tego roku w porównaniu do analogicznego kwartału roku ubiegłego dotyczące wszystkich państw członkowskich, z którego wynika, że Polska jest jednym z liderów tego wzrostu.

Według tych danych wzrost PKB w Polsce w II kwartale 2017 roku wyniósł aż 4,4% (to wzrost wyrównany sezonowo, czyli z taką samą ilością dni roboczych jak w II kwartale 206 roku) i wyprzedziły nas pod tym względem tylko 3 unijne kraje: Rumunia ze wzrostem wynoszącym 5,7%, Łotwa ze wzrostem 4,8 % i Czechy 4,5%.

W tej sytuacji agencji Moody’s nie pozostawało nic innego jak szybko skorygować w górę prognozy gospodarcze dla Polski, tyle tylko, że podwyższenie poziomu wzrostu gospodarczego aż o 1,1 punktu procentowego, potwierdza, że poprzednie prognozy miały raczej charakter polityczny niż merytoryczny.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Czesław2

06-09-2017 [09:34] - Czesław2 | Link:

Przypominam, że amerykańskie banki niczym się nie różnią się od europejskich. To a propos JP Morgan i euforii wokół niego.

Obrazek użytkownika Marek1taki

06-09-2017 [10:55] - Marek1taki | Link:

A skąd się biorą środki na inwestycje? Z bankomatu? W sumie tak.
Jesteśmy potrzebni bankomatowi skoro Chińczycy już słabo skupują amerykańskie obligacje, kraje arabskie przy niskich cenach ropy i gazu też, Niemcom ta rola się dawno przejadła.
Trójmorze doskonale się nadaje do zainwestowania w zadłużenie by poprawić równowagę bankomatu.
Min. Morawiecki zapowiedział właśnie:
"Polska już niczym nie ustępuje od najbardziej zaawansowanych krajów z punktu widzenia zdolności do konstruowania inżynierii finansowej zaawansowanych projektów z funduszy unijnych, planu Junckera, samorządowych, rządowych i prywatnych."
a jednocześnie finalizuje rozmowy z J.P. Morgan Chase.
Stajemy się coraz poważniejszymi aktywami bankomatu w chwili jego rozmów z jego potencjalnymi udziałowcami, z Chinami na czele. Trudno aby bankomat deprecjonował wartość swoich aktywów. Polscy politycy w tej "inżynierii finansowej" nie przewidują możliwości zachowania autonomii części finansów, a mamy dość zobowiązań po PRLu i IIIRP, które kreują dług państwa wobec społeczeństwa.
P.S. Dosyć zdziwiłem się niedawnymi wypowiedziami Pana Sadowskiego, z których wynikało, że ZUS nie jest bankrutem. Chyba w tym sensie co Frankowicze, którym nie można pozwolić na upadłość skoro mogą pracować na swoje długi do końca życia i jeszcze przekazać je w spadku.

Obrazek użytkownika Swisspola

06-09-2017 [11:53] - Swisspola | Link:

Od 40 lat mieszkam w takim raju finansowym. Proszę mi wierzyć, nauczyłem się tutaj dwóch podstawowych rzeczy o finansach.

Tylko Ci ludzie, którzy wydaja ROZSADNIE i tylko swoje OSZCZEDNOSCI mają szanse na niezależność i dobrobyt! Na kredytach może dorobić się tylko bezwzględny spekulant, ale nie uczciwy człowiek, który ze spekulantem nie ma szans konkurowania!

Wydaje mi się, że ta zasada dotyczy również finansów państwowych!