Zemsta mechanika w Colorado zainspirowała rosyjski film

  W Wielki Czwartek [13.04.2017] jednym z najpopularniejszych tekstów w portalu Wp.pl był "Ostatni wolny mechanik. Człowiek, który buldożerem wypowiedział wojnę Ameryce" pióra Łukasza Michalika {TUTAJ}.  Autor przypomniał wydarzenie z 2004 roku.  W miasteczku Granby w sranie Colorado Marvin Heemeyer był prześladowany przez miejscowe skorumpowane władze, które zmusiły go do zamknięcia warsztatu i sprzedaży działki na której stał  Pół roku jakie miał na opuszczenie terenu wykorzystał do opancerzenia wielkiego buldożera.

  W czerwcu 2004 roku wyruszył tą maszyną na miasto i zaczął niszczyć budynek po budynku.  Zdemolował ratusz, bibliotekę, dom burmistrza, redakcję miejscowej gazety, sklepy itp. - w sumie trzynaście obiektów.  Policja okazała się całkowicie bezsilna.  Heemeyer szalał przez 2,5 godziny, po których jego buldożer ugrzązł w ruinach jednego ze sklepów.  Wtedy Heemeyer się zastrzelił.  Nikt nie zginął w wyniku jego akcji [poza nim samym], ale straty materialne były ogromne.  Amerykańska prasa szacowała je na 5 do 7 milionów dolarów.

  Uświadomiłam sobie, że już kiedyś o tym czytałam. i rzeczywiście, w 2013 opisał to bloger Toyah w notce "Marvin Heemeyer, czyli o zrównywaniu z ziemią" {TUTAJ}.  Zwrócił on uwagą na to, iż System robił co mógł, by przemilczeć to zdarzenie.  Niezbyt skutecznie.  Pamięć o nim przetrwała, a w 2014 zainspirowała rosyjskiego reżysera Andrieja Zwiagincewa do nakręcenia filmu "Lewiatan" {TUTAJ} [obszerne omówienie filmu - {TUTAJ}].  Reżyser przeniósł akcję do rosyjskiego miasteczka, a bohaterowi kazał zmagać się z rosyjskimi mafijnymi układami.  "Lewiatan" okazał się dziełem wybitnym, był nominowany do Oscara, Złotej Palmy i otrzymał Złoty Glob.

  Jak widać, temat skorumpowanej władzy gnębiącej obywateli jest uniwersalny.  W Polsce powstał przecież film "Układ Zamknięty".  Czy jednak Heemeyer wybrał skuteczna metodę walki ze skorumpowaną biurokracją?  Chyba nie.  Przeglądałam Internet i nie znalazłam wiadomości o tym, że władze Granby poniosły jakieś konsekwencje tej sprawy.  Zabrały się one energicznie do usuwania zniszczeń i już w październiku trudno było dostrzec ich ślady {TUTAJ}.  Konsekwencje poniosły tylko firmy ubezpieczeniowe.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika smieciu

18-04-2017 [23:31] - smieciu | Link:

Też kiedyś wspomniałem o tym człowieku w dyskusji.
Poza innymi rzeczami pokazuje choćby to jak samotni są ludzie w swoich walkach. Czy to ten kolo czy nawet taki Zygmunt Miernik. Nie mówiąc pewnie o setkach tysięcy anonimowych dramatów związanych z przebijaniem się przez urzędniczy mur. To zasadnicza przewaga Systemu. System jest zwarty i zorganizowany. My zaś np. tracimy tu czas na drugorzędne analizy. Nawet jeśli mamy rację to nic z tego nie wynika.
Przy czym najgorsza jest łatwość manipulacji i napuszczania jednych na drugich. Niechby ktoś np. zaczął tworzyć coś fajnego. Ale w jakiejś idiotycznej sprawie wdepnął na odcisk PiSowi. Mało kto by się np. przejął jeśliby jakimiś administracyjnymi metodami tą całą fajną robotę rozwalono. Wystarczyłaby np. łatka ruskiego czy jakiegoś ubeckiego agenta i pozamiatane. Niech tam gnoją.
Takim ubeckim agentem może być każdy: Kukiz, M. Kowalski, Coryllus czy G. Braun itp. Aż w końcu wszyscy w typowo polskim stylu, zaczynają się kisić w swoich małych bagienkach uprzedzeń podczas gdy obcy robią wszystko na co mają ochotę.

I tu właśnie tkwi siła anarchizmu. Po prostu skoro w Polsce, w naszej mentalności niemożliwe jest szersze zaufanie, kompromisy, bo przecież każdy wie lepiej to myślę że zamiast z tym walczyć, nie tylko bez szans na powodzenie ale i wbrew naturze to lepiej rozwalić wszystko, odrzucić wszelką centralną siłę która może jedynie działać na zasadzie oszustw i pozorów, a pójść za wewnętrznym głosem indywidualizmu budując nową wspólnotę opartą na najbardziej fundamentalnych spawach.
Głupcy niech połączą się głupkami. Mądrzy z mądrymi.
Trzeba pojechać ostro takim buldożerem i sprawdzić kto po czyjej stronie się opowie. Niech wierzący w naprawę Systemu dalej budują swoje zamki na piasku ale z drugiej strony niech ci, których w ogóle to nie interesuje niech dostaną swoją szansę budowy od zera bez potrzeby produkcji dziesiątek tysięcy nowych aktów prawnych i armii ludzi stojących na straży tego absurdu.
 

Obrazek użytkownika gorylisko

19-04-2017 [00:11] - gorylisko | Link:

a co panu PiS zrobił ? Kaczyński nie chciał panu ręki podać czy Macierewicz nie mianował generałem Obrony Terytorialnej ?

Obrazek użytkownika Goral Supreme

19-04-2017 [00:40] - Goral Supreme | Link:

..."Głupcy niech połączą się głupkami. Mądrzy z mądrymi.""
Wlasciwie postawiona diagnoza.Mowi pan o mechanizmie i potrzebie Polaryzacji.
Polaryzacja w Polsce jest empirycznym faktem od kiedy pamietam.
Smiesza mnie wieloletnie wysilki i nawolywania z roznych stron patriotycznego spectrum do "zasypywania podzialow" :-))
Zamiast doprowadzic do konfrontacji.przesilenia uzywajac "patriotycznego zywiolu" zadecydowano sie na oklamywanie spoleczenstwa poprzez wmawianie nam ,ze jest mozliwy "dialog" i kompromis z naszymi katami i przesladowcami.
Zeby tylko ci Kaci i przesladowcy reprezentowali wlasne interesy i siebie ,mozna by bylo sprobowac.
Powszechna jest wiedza ,ze to tylko marionetki na cudzym zoldzie.Wiec z kim tu zawierac ugody i kompromisy ? Zupelny bezsens i zly adres.