Tzw. Konstytucja dla biznesu już w konsultacjach społecznych

1. Ministerstwo Rozwoju przekazało do konsultacji społecznych projekt ustawy prawo przedsiębiorców nazywane powszechnie „Konstytucją dla biznesu”, by pod koniec marca razem z ich wynikami, przesłać go do Sejmu.

Resort chce, aby rozwiązania w nim zawarte weszły w życie od 1 września tego roku, a to wymaga przygotowania tzw. ustawy wprowadzającej, która oznacza konieczność nowelizacji ponad 200 obecnie obowiązujących ustaw.

Ustawa prawo przedsiębiorców zastąpi obowiązującą od 2004 roku ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, która do tej pory była nowelizowana ponad 80 razy i w związku z tym jej przepisy nie stanowią już spójnej całości.

2. Wspomniana ustawa wprowadza 14 podstawowych zasad prawnych odnoszących się do przedsiębiorców, z których najważniejsze to: wolności działalności gospodarczej, pewności prawa, proporcjonalności, domniemania niewinności, czy milczącej zgody.

Pierwsza to wolność działalności gospodarczej, czyli realizacja postulatu, „co nie jest zabronione jest dozwolone”, do tej pory mimo zapewnień kolejnych rządów, było generalnie odwrotnie, stąd ogromna ilość różnego rodzaju pozwoleń i koncesji na prowadzenie działalności gospodarczej.

Druga to zasada „pewności prawa” szczególnie ważna, jeżeli chodzi o przepisy podatkowe, jeżeli w danym stanie prawnym przedsiębiorca mógł np. skorzystać z jakiś preferencji podatkowych i z nich skorzystał, to zmiany w prawie w tym zakresie mogą dotyczyć tylko przyszłości, prawo nie może natomiast działać wstecz.

Kolejna to „zasada proporcjonalności” (np. w przypadku przekroczenia prawa kara proporcjonalna do tego przekroczenia (przykładem rażącej nieproporcjonalności była kara za wycięcie 1 drzewa nałożona przez marszałka woj. łódzkiego w wysokości 175 tysięcy złotych), czy też zasada „domniemania niewinności” w odniesieniu do przedsiębiorców w różnego rodzaju postępowaniach administracyjnych czy skarbowych.

I wreszcie na koniec niezwykle ważna w tego rodzaju postępowaniach zasada „milczącej zgody”, polegająca na tym, że jeżeli jakiś urząd ma wydać decyzję najdalej w ciągu 30 czy 60 dni, a w tym okresie jej nie wyda, to przedsiębiorca ma prawo działać tak jakby tę zgodę otrzymał.

3. Ale w „Konstytucji dla biznesu” jest zawartych kilka interesujących rozwiązań adresowanych do tych, którzy chcą rozpocząć działalność gospodarczą, ale boją się skutków stałych obciążeń, które trzeba ponosić już w momencie jej rozpoczęcia.

Pierwsza to działalność nierejestrowa, a wiec działalność na mniejszą skalę (przychody miesięczne do 50% minimalnego wynagrodzenia - a więc w 2017 roku nie powinny one być wyższe niż 1000 zł) nie będzie uznawana za działalność gospodarczą (drobny handel, świadczenie drobnych usług np. korepetycji).

Druga to ulga na start, czyli zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej, co powinno być zachętą do podejmowania pierwszej działalności gospodarczej (zachowana zostaje zasada tzw. małego ZUS, czyli 50% składka na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 2 lata od rozpoczęcia działalności gospodarczej).

Wreszcie trzecia to likwidacja numeru REGON, przedsiębiorca w kontaktach z urzędami będzie posługiwał się wyłącznie numerem NIP, co więcej kontakty urząd- przedsiębiorca za jego zgodą lub na wniosek, będą się mogły odbywać przez telefon, e-mail albo za pomocą innych środków komunikacji.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika fritz

03-03-2017 [14:46] - fritz | Link:

Cytat:   Druga to ulga na start, czyli zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej, co powinno być zachętą do podejmowania pierwszej działalności gospodarczej (zachowana zostaje zasada tzw. małego ZUS, czyli 50% składka na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 2 lata od rozpoczęcia działalności gospodarczej).

To jest tylko przesuniecie gilotyny w czasie.

Jak dlugo placenie nie jest skorelowane z zarobkami podejmowanie dzialalnosci gospodarczej jest extremalnie ryzykowne.
Co oznacza pod kreska zabojcze blokowanie dynamiki spolecznej.
 

Obrazek użytkownika fritz

03-03-2017 [14:51] - fritz | Link:

Fundamentalna slaboscia tych zmian jest fakt, ze rownoczesnie zadne dotychczasowe ustawy NIE zostaja usuniete, znaczy zlikwidowane.
Beda nowelizowane.

A wiec dzungla i bagno ustawowe bedzie dalej rosnac zamiast malec.

Nie pojmuje tej indolencji i glupoty.
 

Obrazek użytkownika fritz

03-03-2017 [14:57] - fritz | Link:

Zasada "milczącej zgody"

jest rownoczesnie zasada Milczacej Korupcji.

Trudno o cos bardziej bezmyslnego.

 

Obrazek użytkownika Donat Pytajło

03-03-2017 [16:29] - Donat Pytajło | Link:

Tylko tak zapytam, co to znaczy zasada wolności do wydania zgody urzędasa? Albo jest prawo, albo bywa wymyślane na żądanie? Kolejny idiotyzm.
Dalej karze się ludzi chcących pracować ZUSem. Czyli jaka tu jest wolność gdzie ja się chcę i czy chcę wpłacać moje pieniądze i komu je powierzać? Monopol lewacki i nic więcej.
Następnie, kiedy zostanie obniżony Wat do poziomu UE? kiedy zostaną uruchomione kredyty, żeby ten co zakłada firmę mógł zarobić na te wszystkie opłaty?
Kiedy zostaną obniżone koszty pracy? Prawo ma być proste, Ma być dla ludzi, którzy utrzymują ten burdel, a nie dla urzędników, bo to kolejny bat na dupę Polaków.
Rząd nie rozumie ekonomi, jedyne co rozumie to wyniki na słupkach poparcia.
Jak nie stać rządu utrzymywać tak potężnej armii urzędasów, posłów, sędziów.... to niech ich zwolnią. Niech każdy ma w tym kraju prawo nie tylko do płacenia haraczy Państwu, ale do godnego życia. Przecież to ludzie za to płacą. A nie znam ludzi, którzy chcą płacić na podwyżki dla kolesi i kasty nierobów.