Kobiety górą !!! - Igrzyska Europejskie w Baku

"Około 6 tys. sportowców z 20 krajów rywalizujących w 20 dyscyplinach - 16 olimpijskich i 4, których w programie olimpiady nie ma.  Ponad 700 medali do rozdania - 20 z nich trafiło do reprezentantów Polski" - tak tygodnik "ABC" [nr 12/2015] podsumował Igrzyska Europejskie w Baku.

Zawody te odbyły się w stolicy Azerbajdżanu w dniach 12-28 czerwca 2015 i były pierwsze w historii.  Transmitował je kanał Polsat Sport.  Gdy oglądałam zawody kolarskie, zwróciłam uwagę na to, że medale w tej dyscyplinie zdobyły wyłącznie kobiety: Katarzyna Niewiadoma - srebrny medal w kolarstwie szosowym oraz Maja Włoszczowska - brązowy medal w kolarstwie górskim.

Tygodnik "ABC" opublikował pełną listę 20 polskich medalistów i przekonałam się, że była to raczej reguła niż wyjątek.  Ze swoimi 20 medalami sportowcy polscy zajęli 19 miejsce w klasyfikacji medalowej {TUTAJ}.  Aż 13 medali zdobyły kobiety, a tylko 7 - mężczyźni.  Ta dysproporcja staje się jeszcze wyraźniejsza, gdy weźmiemy pod uwagę jakość tych medali.

Oba złote wywalczyły kobiety - szablistka Angelika Wątor i kajakarka Marta Walczykiewicz.  Z ośmiu srebrnych medali - kobiety otrzymały pięć - wspomniana wyżej Katarzyna Niewiadoma, zapaśniczki: Katarzyna Krawczyk i Roksana Zasina, bokserka Sandra Drabik oraz reprezentacja siatkarek.  Mężczyźni musieli się zadowolić medalami: Karola Robaka w taekwondo, zapaśnika Magomedmurada Gadznieva i pływaka Pawła Sendyka.

Z dziesięciu medali brązowych kobiety zdobyły sześć: Maja Wloszczowska w kolarstwie górskim, zapaśniczka Iwona Matkowska, bokserki Lidia Figura i Aneta Rygielska, kajakarka Ewelina Wojnarowska i kajakarska czwórka kobiet.  Męscy medaliści to: zapaśnik Radosław Marcinkiewicz, bokser Mateusz Polski, pływak Karol Zbutowicz oraz męska sztafeta 4 razy 100m stylem zmiennym.

Jak więc widać - przewaga kobiet była ogromna.  Pozostaje tylko zaśpiewać w ślad za Danutą Rinn:

"Gdzie ci mężczyźni, prawdziwi tacy,
  mmm, orły, sokoły, herosy!?
  Gdzie ci mężczyźni na miarę czasów,
  gdzie te chłopy!? - Jeeeee!"  {TUTAJ}.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.