Niech ryczy z bólu żywy trup

Jakiś czas temu pisałam o transplantacjach. Jako tytuł wybrałam sobie wówczas „ Ktoś musi umrzeć żeby żyć mógł ktoś”. Jest to parafraza fragmentu Hamleta w najbardziej popularnym tłumaczeniu Józefa Paszkowskiego. Wprawdzie  nie wiem skąd u Paszkowskiego wziął się „łoś” , może jako rym do „ktoś”, ale dajmy temu spokój. Jak twierdzą fachowcy tłumaczenia są jak kobiety- wierne bądź piękne ( jest to dysjunkcja nie alternatywa.) To tłumaczenie jest bez wątpienia piękne.

Why, let the stricken deer go weep,
The hart ungalled play;
For some must watch, while some must sleep:
So runs the world away."

Niech ryczy z bólu ranny łoś,
Zwierz zdrów przebiega knieje,
Ktoś nie śpi, aby spać mógł ktoś
To są zwyczajne dzieje.

Doszłam jednak do wniosku, że obecną sytuację w transplantologii lepiej oddaje mój nowy tytuł. Pozwolę sobie sparafrazować całość.

Niech ryczy z bólu żywy trup

Jeszcze żywi - stracą nadzieję

Ktoś musi umrzeć aby żyć ktoś mógł

To są zwyczajne dzieje

Na ekranach pojawił się właśnie film poświęcony Zbigniewowi Relidze. Ten film nosi tytuł „Bogowie”. Od czasu „Men Like Gods” George'a Wellsa konkurowanie z Panem Bogiem robi zawrotną karierę. „Люди как боги” napisał Сергей Снегов. „Zdążyć przed Panem Bogiem” - Hanna Krall. W tej książce, która była nielubianą lekturą szkolną swoje całkowicie prywatne poglądy na temat życia i śmierci formułował Marek Edelman, też kardiolog.

Transplantolodzy mają nadzieję, że film o Relidze zmieni podejście szerokich mas do transplantacji. Znajomi lekarze przestrzegali mnie, żebym nie poruszała tego tematu , bo Religa był to „wspaniały człowiek” , a poza tym bardzo nie lubiła go Ewa Kopacz. I że poruszając w niestosownym momencie tę sprawę staję po stronie plebsu w wojnie z autorytetami. Faktycznie jestem po stronie plebsu. Nie mogę zapomnieć nieszkodliwego wyścigowego pijaczka Jurka rozebranego na sztuki w 48 roku życia. Wzywając pogotowie zrobiło mu się krzywdę. Trzeba go było zostawić w jego wymiocinach. Może doszedłby do siebie. Na pewno skończyłoby to się dla niego lepiej niż pod opieką lekarzy. Może by umarł, ale nikt by go żywcem nie kroił. Natomiast antypatia Kopacz jako rekomendacja dla człowieka – nawet mi się podoba. Ale przecież nie o to chodzi.

Do bohatera filmu ani do odtwarzającego jego postać aktora nie mam żadnych zastrzeżeń. Jeden był z całą pewnością świetnym lekarzem, drugi jest świetnym aktorem. Już gorzej wypadła w moich oczach koleżanka z zespołu transplantologii doktora Religi, która powiedziała w wywiadzie, że „transplantacja to szczególne przymierze miłości pomiędzy Panem Bogiem, dawcą i biorcą narządu”.

Miła paniusiu, zostawmy Pana Boga w spokoju. Powiedzmy sobie szczerze - żeby ktoś mógł żyć ktoś inny musi umrzeć. Rodzice modlący się o serduszko dla swego chorego dziecka muszą być świadomi, że tym samym modlą się o śmierć innego dziecka.

Prominentom szlachetnie namawiającym młodych ludzi do „dzielenia się narządami” nie grozi rozebranie na części zamienne. Są na to zbyt starzy albo zbyt znani. Jednak anonimowy Kowalski dzięki kilku podpisom na protokole stwierdzającym śmierć mózgową może przestać być pacjentem i stać się prawnie „żywym trupem” czyli zbiorem tkanek.

Znany jest w Polsce przypadek dziewczynki( Terlecka) , która po upadku z konia zapadła w śpiączkę i życie zawdzięcza tylko determinacji ojca. Nie słuchając lekarzy usiłujących uzyskać zgodę na pobranie od córki narządów, wyrwał ją ze szpitala i umieścił w klinice doktora Talara, gdzie została skutecznie obudzona. Takich pacjentów było przeszło 200. Referat doktora Talara na specjalistycznym sympozjum ( "Znieczulenie i intensywna terapia chorych z obrażeniami mózgowia - najnowszy stan wiedzy”) wywołał skandal gdyż lekarz powiedział wprost, że narządy pobiera się od żywych ludzi, których można było uratować.

Transplantologia rozwinęła się gwałtownie dzięki zmianie definicji śmierci człowieka po pierwszej operacji przeszczepu serca. Podobno zrobiono to po to, żeby obronić lekarza, który dokonał przeszczepu ( Barnard) od zarzutu zabicia dawcy . Postawiono tezę, że jeżeli mózg człowieka nie działa mamy do czynienia ze zbiorem tkanek i narządów, że są to „zwłoki z bijącym sercem”. Profesor Alan Shewmon, amerykański neurolog twierdzi, że prowadzi to do bezzasadnego orzekania o śmierci osób, które zachowały świadomość. Bardziej precyzyjny byłby zatem w tym przypadku termin „ świadome zwłoki”.

Znany jest przypadek Zachariasza Dunlapa ze Stanów Zjednoczonych, u którego komisja orzekła śmierć i który słyszał przygotowania do własnego pogrzebu. Przeżył dzięki sanitariuszom, którzy nie zgodzili się na jego pokrojenie. Wielu anestezjologów twierdzi, że pacjent u którego stwierdzono śmierć mózgową może wiedzieć, co się z nim dzieje i odczuwać ból. Tymczasem do pobrania narządów pacjentów się nie znieczula. Podaje się tylko środki zwiotczające. Łatwo sobie wyobrazić przeżycia świadomego pacjenta rozcinanego piłą dla pobrania serca. Doktor Jacek Norkowski OP , który zajmuje się zagadnieniami śmierci mózgowej nazywa takich pacjentów współczesnymi męczennikami. Oto co mówi:

„Na Zachodzie co setny pacjent umiera w szpitalu jako dawca. Jeden procent populacji kończy życie jako dawcy narządów, czyli poprzez rozcięcie powłok na ogół bez znieczulenia i pobranie narządów od żyjącego jeszcze człowieka. Podkreślam – to się dzieje bez znieczulenia. Tak ginie jeden procent populacji w krajach zachodnich. Uważam, że to jest skandal” . I dalej:

„Prof. Talar nie powiedział nic, czego nie mówiliby profesorzy medycyny zainteresowani tym tematem na całym świecie. Pojęcie śmierci mózgowej jest nie do obrony na gruncie nauki. Nie ma czegoś takiego jak śmierć mózgowa. Śmierć jest, albo jej nie ma. Śmierć mózgową wymyślono po to, aby można było pobierać narządy do transplantacji. Jest to kategoria prawna. Chodzi o to, aby po orzeczeniu śmierci mózgowej pozbawić praw ludzkich, obywatelskich i praw pacjenta danego człowieka. Staje się on w wyniku takiego orzeczenia zwłokami z bijącym sercem, które należą do państwa polskiego. Chodzi o zmianę prawnego statusu osoby ludzkiej. To zmiana oczywiście nieuprawniona, jak wykazuje prof. Talar. Powołuje się on na przypadki blisko 200 osób, które według orzeczeń lekarzy „nie rokowały”, więc próbowano wymusić na ich krewnych zgodę na pobranie narządów. Oczywiście, orzekano w tych przypadkach śmierć mózgową, a prof. Talar wyleczył i zrehabilitował te 200 osób - znaczną część z nich praktycznie w 100 proc, niektórzy mieli mniejsze ubytki w mózgu, inni większe. Z reguły, do prof. Talara trafiają bardzo ciężkie przypadki, które zaprezentował na wspomnianym sympozjum. Ja poznałem te osoby! Lekarze mówili ich rodzinom, że muszą się zgodzić na pobranie narządów. Przerażeni bliscy przybywają do prof. Talara, on wyciąga tych pacjentów ze szpitali, przywozi do kliniki pod respiratorem i rozpoczyna walkę o ich życie. Fenomenalna walka. System działał sprawnie, ale w tym momencie kliniki już nie ma. Prof. Talar ma jednak prawo upominać się o losy chorych.”

Cóż mogę dodać od siebie – mogę tylko z uporem maniaka powtarzać . Kiedyś życie mógł nam odebrać żołnierz, kat albo przestępca. Nigdy lekarz. Od czasów Hipokratesa, etyka lekarska uległa jednak nieodwracalnej erozji, a nad medycyną unosi się duch doktora Mengele.

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika gorylisko

19-10-2014 [09:34] - gorylisko | Link:

Szanowna Pani
Bardzo dziękuję za ten tekst bo uświadomił mi...że trzeba się modlić do Boga o dobre rozwiązanie sprawy...

Obrazek użytkownika izabela

19-10-2014 [10:00] - izabela | Link:

Pozdrawiam serdecznie. Dobre rozwiązanie dla jednego może oznaczać bardzo złe dla innego. Na przykład części z wyścigowego pijaczka Jurka mogło dostać kilka osób, których rodziny o to się właśnie modliły. Nie wiem wprawdzie jakiej jakości były te części ale "w transplantacji nie ma reklamacji". Tak mi powiedział znajomy lekarz. Trochę przykre, że rozbierają człowieka na żywca. Jeżeli prawnie jest trupem - nie przysługuje mu opieka lekarska w tym znieczulenie.

Obrazek użytkownika Adam

19-10-2014 [10:57] - Adam | Link:

Nie boisz sie ze Bog wkrotce bedzie mial dosyc naszych modlitw musi ciagle nam pomogac moze czas zaczac dzialac?

Obrazek użytkownika gorylisko

19-10-2014 [11:43] - gorylisko | Link:

zbyt podziwiam Jego boską cierpliwość, zeby zawracać sobie łowe takimi głupstwami...Jego Miłosierdzie jest nieskoczone, więc co, my ludzkiemróweczki czy nawet wirusy w jego boskiej skali mozemy wiedzieć gdzie jest Jego boska cierpliwość...oczywiście to nie oznacz, że mamy siedziec i czekać az On za nas zrobi to czy tamto... modlić się i nie tracić nadziei...

Obrazek użytkownika Adam

19-10-2014 [10:38] - Adam | Link:

Gratuluje odwagi !!!! Zwasze klocilem sie z zona o definicje " smieci mozgowej" pytalem sie co to jest ten mozg zgnil I wyplynal z czaszki ? Przestal dzialac a jak zasypiamy I jestesmy nieprzytomni to tez umieramy??? Co ci ludzie wiedza o dzialaniu mozgu skoro sie tak latwo wypowiadaja ze "umarl" to reka jak przestajemy nia ruszc z jakich kolwiek powodow tez umiera ??? To bylo od poczatku okrutne klamstwo I masowy holocaust na mlodych i mogacych zyc jescze ludziach.Na pustyniach egiptu gruja bandy Beduinow mordujace emigrantow z sudanu dla narzadow (by the way uzywaja do tego ruchowmych sal operacyjnych dostarczonych przez rzad PRL Armii Egipskiej). Dobrze ze Religa byl ateistą Wszechmocny nie bedziae mial rozterek z wyslaniem go do najgorszego miejsca w piekle. Jescze raz dziekuje za odwage !!!!!! Wreszcie ktos ruszyl sprawe tej okrotnej i bezsensownej zbrodni ( no moze dla zarzadzacej swiatem warstwy gerontokratow ta zbrodnia ma sens ) Ale pare uratowanych zyc nie usparwiedliwia mordu masie mlodych ludzi celowo nie ratowancyh, albo czesto wprost mordowanych zeby zabrac ich narzady, !!! Transplantologia przedatawiana jako postep jest tak naprawde wielkim krokiem wstecz.Pierwszy raz od 30 tys lat (koniec z kanibalizmem) czlowiek zaczal znowu patrzec na czlowieka jako na zbior tkanek!!!! Zwracam jednak uwage ze czesc winy ponosza za to rowniez srodowiska konserwatywne zrownujac zastepowanie narzadow ludzkich sztucznymi z transplantologia otworzylo bramy piekiel ( skoro wszystko jest "be " wybrano rozwiazanie berdziej swojskie "oragniczne" czyli transplatologie) . Zwracam uwage ze sztucznego serca sie od nikogo nie pobiera . Gdyby w rozwoj sztucznych serc wlozono tyle wyscilku co wtransplantologie to juz bylyby one tanie jak barscz zbrodnia transplantologii przegralaby z sztucznymi organami w sppsob naturalny ( praoces wyszukiwania "prawie trupow" rabowania ich z narzadow i dostarczania ich gerentokratom bylby kosztwoniejszy niz process tylko "instalacji " sztucznego serca.

Obrazek użytkownika izabela

19-10-2014 [11:52] - izabela | Link:

Nie było fortunne rzekome poparcie dla transplantacji ze strony JPII. Trzeba rozumieć, że poza wypowiedziami "ex cathedra", które obowiązują katolików Papież ma prawo mówić rożne rzeczy,  a nawet się mylić. Na autoryzację JPII perfidnie powoływano się również w sprawie wejścia do UE. Ponieważ byłam przeciwna znajomi mówili: " śmiesz się przeciwstawiać Papieżowi". JPII był obrońca życia, przeciwstawiał się cywilizacji śmierci i podpieranie się jego autorytetem w sprawie transplantacji jest nadużyciem.

Obrazek użytkownika cyborg59

19-10-2014 [14:10] - cyborg59 | Link:

Poparcie było rzekome i polegało na przekęceniu wypowiedzi i wyrwaniu z kontekstu (jak zwykle). Wypowiedź dotyczyła uratowania życia poprzez darowanie części siebie : jednej nerki, płata watroby, krwi. CZĘŚCI a nie "życie za życie"!

Obrazek użytkownika Adam

19-10-2014 [15:16] - Adam | Link:

Dzieki za wyjasnienie jak widac zly wsztko czyni zeby nas sklocic, jednak zawsze bede podkreslal zdanie ze jedynym wyjsciem z tej matni bedzie przejscie na calkiem sztuczne "robione w fabryce" czesci zamienne . Ratujac jedno zycie nie mozemy stwarzac zagrozenia dla innego ( np beduini uprawiajacy swoj proceder na pustyni) poza tym ceny sztucznych "czesci zamiennych" beda spadac I technologia naprawde ratowala by mase zyc . Transplantologia to zawsze rozwiazanie kosztowne czasochllonne I dla nielicznych

Obrazek użytkownika lala

20-10-2014 [00:59] - lala | Link:

cytuje:" Papież ma prawo mówić rożne rzeczy, a nawet się mylić."
nie spodziewałam sie, że tu napotkam kwestionowanie nieomylności papieskiej

Obrazek użytkownika jazgdyni

19-10-2014 [10:55] - jazgdyni | Link:

Witaj Izo

Dopiero co napisałem o badaniach nad śmiercią:
"– Śmierć nie jest końcem, tylko kolejnym etapem – mówi holenderski kardiolog dr Pim van Lommel, autor książki "Wieczna świadomość". Kiedy w 2001 roku w prestiżowym piśmie naukowym "Lancet" opublikował artykuł na temat śmierci klinicznej, w świecie medycyny zawrzało [...]".

Gdyby uczciwie zebrać wszystkie znane fakty, należało by natychmiast przerwać pobieranie narządów od ofiar wypadków.
Jestem przekonany, że w ponad pięćdziesięciu procentach uszkadza się ciągle żyjących ludzi. To fałsz i hipokryzja.

Jednakże jestem optymistą. Uczciwa dyskusja o śmierci człowieka dopiero się zaczyna.

Serdecznie pozdrawiam

Obrazek użytkownika izabela

19-10-2014 [11:57] - izabela | Link:

W Polsce jak twierdzą znajomi lekarze to sprawy objęte najściślej omertą. Ale nie musimy się na to godzić. Pozdrawiam

Obrazek użytkownika cyborg59

19-10-2014 [10:58] - cyborg59 | Link:

Religa - Zbigniew , a nie Zygmunt !

Obrazek użytkownika Adam

19-10-2014 [11:33] - Adam | Link:

A co za roznica Z jak zbrodzniarz

Obrazek użytkownika izabela

19-10-2014 [11:54] - izabela | Link:

Dziękuję, oczywiście masz rację. Widać dobre korektorskie oko. Pozdrawiam

Obrazek użytkownika asasello

19-10-2014 [12:36] - asasello | Link:

Rodzice Terleckiej już podpisali zgodę na pobranie organów, w ostatniej chwili skontaktowali się z dr Talarem. Zachowali dokument na pamiątkę i chyba jako przestrogę.

Obrazek użytkownika izabela

19-10-2014 [12:46] - izabela | Link:

Widziałam wywiad z ojcem i dziewczynką. Była bodajże po maturze. Jedynym śladem wypadku było jak pamiętam lekkie spowolnienie mowy. W tym programie występował chłopiec też wyrwany z rąk lekarzy i uratowany przez rodziców. Jego nazwiska nie zapamiętałam. Ale najgorsze jest, że podobno profesor Talar stracił swoją klinikę.  To świadczy o tym jak potężne jest w Polsce lobby transplantologów.

Obrazek użytkownika terenia

19-10-2014 [14:22] - terenia | Link:

Mojej znajomej syn został potrącony przez samochód i lekarze stwierdzili mocne stłuczenie pnia mózgu.Oczywiście w tej sytuacji zaczęli delikatnie bez nacisku dopytywać o możliwość pobrania narządów do transplantacji.Rodzina nie traciła nadziei na wybudzenie 20-latka. Po trzech tygodniach w śpiączce młodzieniec się wybudził.Radość mieszała się z rozpaczą,bo rodzice wtedy zaczęli się zastanawiać....a gdybyśmy podpisali zgodę???

http://www.pomorska.pl/apps/pb...

Obrazek użytkownika terenia

19-10-2014 [14:39] - terenia | Link:

W związku z wypowiedzią na Sympozjum w linkowanym wyżej artykule prof.Talar został wezwany
http://www.radiomaryja.pl/info...

Obrazek użytkownika izabela

19-10-2014 [14:41] - izabela | Link:

Bardzo dziękuję za to świadectwo. Jednak radość powinna przeważyć. Nie dali się ogłupić. Każdy z nas w sytuacjach stresu może okazać się mało asertywny. Na tym żerują oszuści. Jakiś czas temu pewna panienka zbierająca na ratowanie pszczół przez  Green Peace namawiała mnie do podpisania in blanco pełnomocnictwa na pobieranie z mego konta stosownej kwoty. Powiedziałam:" ja tylko tak wyglądam, ale nie jestem nieprzytomną  idiotką" . Trochę się speszyła. Nie wiem czy ratowała pszczoły czy siebie. Moja wina polegała na tym, że chciałam być dla niej uprzejma. Teraz polecam natrętom oddalić się, w zrozumiałym dla nich języku. Działa.

Obrazek użytkownika ba.a

19-10-2014 [18:31] - ba.a | Link:

"Jeszcze żywi - stracą nadzieję

Ktoś musi umrzeć aby żyć ktoś mógł"

Pany DOKTORY,żeby mogli żyć.

Obrazek użytkownika izabela

19-10-2014 [21:21] - izabela | Link:

To nie budzi wątpliwości, że istnieje poważny rynek narządów. Mają w nim udział tygrysy gospodarcze. Nie będę pisać na temat Chin , bo nie chce spotkać się z zarzutem, że powielam plotki. Musiałby się wypowiedzieć ktoś kto zna ten kraj z autopsji. Z pracującymi w Polsce Ukraińcami mam jednak do czynienia. Twierdzą, że boją się pójść nie tylko do szpitala lecz nawet do lekarza. Skąd mam wiedzieć czy nie przesadzają? Może to chwyt marketingowy przy negocjacjach dotyczących honorarium?

Obrazek użytkownika PIOTR Z GDAŃSKA

19-10-2014 [21:16] - PIOTR Z GDAŃSKA | Link:

"I trzeba golić, strzyc to bydło
A kiedy zdechnie zrobić mydło"

No cóż tow. Szmaciak dobrze wiedział, bydło do roboty, a kiedy zdechnie na części zamienne i mydło (kosmetyki). Samo ma się domagać "więcej mydła". Dobrze wychowane przez swoje "autorytety" nie widzi "związku przyczynowego między stosunkiem płciowym a narodzeniem dziecka" - jak powtarzał nam lektor z KW na zajęciach ekonomii politycznej.

Obrazek użytkownika izabela

19-10-2014 [22:10] - izabela | Link:

To świetnie, że Pan przypomniał Szpotańskiego. Ten miał łeb. Wszystko się zgadza, jest aktualne.

Obrazek użytkownika Joanna K.

19-10-2014 [22:22] - Joanna K. | Link:

Pani Izo, wniosek wydaje się prosty: w żadnym wypadku nie wolno nam zgadzać się na transplantację narządów. Po prostu. Ten, kto na nie liczy jest w rękach Pana Boga, ale nie wolno dać Mu prawa do życia kosztem innego człowieka. Wydaje mi się to zwyczajne. Jeśli umrze - trudno.
Tyle razy w życiu prosiłam Anioła Stróża o pomoc i zawsze otrzymałam ale przecież wiem na pewno, że TEN czas nadejdzie. I odejdę. Przecież nie wiem, czy zdążę z pożegnaniem. Coraz bardziej chcę wszystkich Was uściskać, ucałować i pocieszyć. Na razie pozdrawiam. I módlmy się za tych, którzy zostali żywcem rozebrani na części zamienne, zgodnie z czym? z etyką lekarską? A niech ją szlag ...

Obrazek użytkownika izabela

19-10-2014 [22:46] - izabela | Link:

Ja też tak uważam. Trzeba swój los przyjąć z godnością. Ale świat się zmienił. Na gorsze.

Obrazek użytkownika lala

20-10-2014 [01:02] - lala | Link:

pogratulować - tekstu i komentarzy
mam tylko jedną uwagę (życząc Pani i bliskim wszystkiego dobrego) - ciekawe czy by się Pani pogląd zamienił, gdybyu wnuczka czekała na nową nerkę?

Obrazek użytkownika izabela

20-10-2014 [03:34] - izabela | Link:

Sama bym jej oddała . Mam zdrowe.

Obrazek użytkownika izabela

20-10-2014 [04:01] - izabela | Link:

To nazywa się "argumentum ad personam". Moja koleżanka pracująca zresztą w GW argumentowała kiedyś za aborcją w podobny sposób." Gdyby twoja córka została zgwałcona.." Powiedziałam: * Mówisz źle. Trzeba było powiedzieć: ""Gdyby twoja córka, zakonnica została w wieku 10 lat  zgwałcona przez twego brata, katolickiego księdza,, schizofrenika, chorego na aids i zaszła z nim w ciążę, to czy zgodziłabyś się na aborcję"*
Moja koleżanka była świetną i światłą osobą . Z wykształcenia filozofem. Długo się śmiała a potem opowiedziała mi dowcip. Może wszyscy go znają ( to przepraszam)  ale ja go nie znałam i go bardzo odtąd  lubię. Rabin poucza młodego żonkosia jak ma się zachowywać na pierwszym spotkaniu z przyszłą żoną. " Zapytaj o gusta , potem o rodzinę, potem jakiś problem filozoficzny i na pierwsza wizytę starczy".
Przyszły żonkoś pyta wybrankę: " Czy pani lubi makaron?". Długo milczy, bo jest nieśmiały i wreszcie pyta :" Czy pani ma brata?". Za każdym razem odpowiedź była:" nie". Przyszedł czas na pytanie filozoficzne. Młody pyta: " A czy gdyby pani miała brata, to czy on lubiłby makaron?".