Trwa próba oderwania Gdańska od Polski

Prezydent Gdańska odbudowuje słupy wyznaczające granice przedwojennego Wolnego Miasta Gdańska, nadaje stosowne nazwy placom i innym miejscom. Można by rzecz, że koneser historii, ale moja opinia jest odmienna, bo chodzi o popularyzację idei oderwania Gdańska od Polski.

Śp. Prezydent przywołał pogardę Tuska dla Polski wyrażoną w ówczesnej gazecie. Przypomnijmy też II Zjazd Kaszubski, gdzie, inaczej niż w wersji oficjalnej, Tusk miał ponoć wzywać najpierw do autonomii, a docelowo do oderwania Gdańska i Kaszub od Polski. Oskarżenia poważne, szukałem jakiś procesów sądowych, a co najmniej przeprosin i nic nie znalazłem. Tusk „wyrwał się z korzeniami” z Polski, więc rozstrzyganie faktycznego przebiegu zjazdu ma wartość dla historyków, w tym artykule bezużyteczne.

Dochodzimy w tym miejscu do Pana Adamowicza, „wiecznego” Prezydenta Gdańska, któremu jego oderwanie od Polski mogłoby wydać się atrakcyjne, oczywiście z nim w roli udzielnego, samowładnego księciunia. Proponuję „zgooglować” frazę: „adamowicz wolne słupy”, a pojawi się mnóstwo linków do interesujących artykułów. Bardzo uważna analiza może doprowadzić do wniosku, że te wszystkie działania Pana Adamowicza mają na celu spopularyzowanie idei Wolnego Miasta Gdańska i jego oderwanie od Polski - moja opinia.

PiS nie ma wyjścia i musi wprowadzić dwukadencyjność prezydentów miast, z działaniem prawa wstecz. Równolegle PiS nie ma wyjścia i musi rozwalić niemiecki monopol w lokalnych mediach, np. poprzez wprowadzenie niemieckiej ustawy antymonopolowej. PiS musi wreszcie zmienić retorykę i mówić wprost o próbie oderwania, np. Gdańska od Polski i wskazać konkretne działania Adamowicza, jako przykład.

PiS-owi, póki co, udało się zażegnać oderwanie Śląska od Polski, czym uniemożliwiono znanemu reżyserowi ustanowienie się w roli udzielnego księciunia.

Piotr Solis

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

24-01-2017 [19:48] - Jabe | Link:

Czyli te słupy mają odgrodzić Gdańsk od Kaszub, by je wspólnie od Polski oderwać. Trzeba wprowadzić dwukadencyjność wszędzie, żeby pokrzyżować plany prezydenta Gdańska. Ręce opadają.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

24-01-2017 [20:04] - zbieracz śmieci | Link:

Czas po roku sprawdzić jak funkcjonują służby ,prokuratura ,sądy i doprowadzić adamowicza i wspólników za obrazę Konstytucji w tym integralność terytorium RP przez sporządzeniu aktu oskarżenia przed oblicze sądu a ten ma do dyspozycji art 137 KK Zdrada Stanu i tam opisane są takie przypadki za co w czasie pokoju grozi dożywocie.
Podobnie jest z RAŚ który głosi podobne hasła i mimo wielokrotnych odmów został jednak zarejestrowany nie bez zapewne interwencji tuska dla którego opolskie to jego "mała ojczyzna" ,siebie za młodu określał jako dancingiera a dopiero jak obrósł w piórka przykleił się do Kaszubów.

Obrazek użytkownika Domasuł

24-01-2017 [22:54] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

Jesli takie ruchy maja spoleczne poparcie to PiS nie moze ich za to karac.

Ludzie, jakby prezes was sluchal, to juz dawno by PiS-u nie bylo... Masakra.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

25-01-2017 [05:31] - zbieracz śmieci | Link:

Zapytam tylko czy kiedykolwiek czytałeś Konstytucję RP...?
Za samo słowo "autonomia"RAŚ powinien być już dawno zdelegalizowany a jego członkowie w pierdlu.

Obrazek użytkownika bercik1964

24-01-2017 [20:20] - bercik1964 | Link:

No to już paranoją trąci. Przepraszam ale ręce opadają.

Obrazek użytkownika Domasuł

24-01-2017 [22:52] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

No ale jesli Gdanszczanie nie czuja sie Polakami to co poradzic? Na sile ich trzymac? To samo zreszta ze Slazakami.

Obrazek użytkownika Mind Service

25-01-2017 [01:35] - Mind Service | Link:

@Domasul - "Gdanszczanie nie czuja sie Polakami"

- Przed WW2 Polacy w Gdańsku wg różnych szacunków stanowili od 4 do 14 procent populacji, a Gdańsk był powszechnie uważany za miasto niemieckie. Dlatego też zostało doszczętnie zniszczone przez naloty angielskich i amerykańskich bombowców, podobnie jak Drezno.

Po WW2 Niemców została garstka. Ci Niemcy, którzy nie zginęli, albo nie zdołali uciec z Gdańska przed Armią Czerwoną, zostali wysiedleni siłą. Ogólne zasady postępowania wobec ludności niemieckiej zostały określone jeszcze w okresie okupacji. Sprowadzały się one do całkowitego usunięcia jej w jak najkrótszym czasie z terenów przyłączonych do Polski i zasiedlenia opuszczonych ziem Polakami. Zasady te były zgodne z nastrojami społeczeństwa polskiego, które po okrucieństwach okupacji hitlerowskiej nie widziało możliwości współistnienia z Niemcami w jednym państwie. 

Miasto zasiedlono głównie ludnością przesiedloną z Kresów. Więc kto ma niby teraz nie czuć się Polakiem w Gdańsku? 

Akurat moi przodkowie mieszkali na obszarze przynależnym do WMG, który wykraczał poza samo miasto, czyli na ówczesnej wsi i czuli się Polakami...

Obrazek użytkownika Domasuł

25-01-2017 [01:32] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

No ale ja nie mowie o tym, ze ktos tych ludzi jakos zakwalifikowal, tylko zwracam uwage, ze maja prawo nie czuc sie Polakami. Łaski bez. Ja za nimi tesknic nie mam zamiaru. Ludzie to nie statystyka w podrecznikach historii, tylko zlozone indywidualnosci, ktore maja prawo do decydowania o swoim zyciu. Nawet nie bede wspominal, ilu polskich chlopow czulo sie Polakami 100 lat temu, albo jakas czesc spoleczenstwa byla czynnie zaangazowana w walke o niepodleglosc w czasie 2 wojny swiatowej, bo to mogloby byc dla co niektorych przykre.

Obrazek użytkownika Galiński

25-01-2017 [18:47] - Galiński | Link:

Kłamstwo albo ignorancja, Gdańsk spalili krasnoarmiejcy już po jego zdobyciu, a nie alianckie naloty czy zniszczenia w czasie walki!

Obrazek użytkownika hostoja

25-01-2017 [12:59] - hostoja | Link:

"No ale jesli Gdańszczanie nie czuja sie Polakami to co poradzić?

Wyjazd, granica jest otwarta.

Obrazek użytkownika MAUR

25-01-2017 [19:32] - MAUR | Link:

A jakiż to dzisiaj jest skład etniczny Gdańska?

Przed II WŚ, owszem było z 85% Niemców. Dzisiaj nie ma ich i 5%.

Obrazek użytkownika Mind Service

25-01-2017 [00:51] - Mind Service | Link:

"PiS nie ma wyjścia i musi wprowadzić dwukadencyjność prezydentów miast, z działaniem prawa wstecz"

- Dokładnie tak. I jakie "wstecz", skoro ma to obowiązywać dopiero od nadchodzących wyborów samorządowych? Tylko nie rozumiem po co te pokrętne tłumaczenia, próby wycofywania się rakiem, zapowiedzi oddania ustawy do TK...

Uważam, że trzeba zapowiedzieć jasno i dobitnie, że o to chodzi aby zlikwidować lokalne sitwy, powiązania i korupcję. Zwłaszcza w Gdańsku i Warszawie. Kto już sprawował urząd dwie kadencje, to temu dziękujemy i dajemy szansę komuś nowemu, kto będzie mógł sie wykazać i wcale nie być gorszym od swego poprzednika, oczywiście nie przesądzając czy ingerując w wolne wybory. I tyle. 

Najgorszy jest ten szum medialny, domysły, krytyka opozycji na zapas, jakieś dementi, itd. PiS ma zdecydowane poparcie i czas wreszcie żeby sprawował władzę stanowczo ale i zgodnie z poszanowaniem prawa. Ustawy zmieniać może tak jak chce. Konstytucję też - pora aby wreszcie za nią się zabrał zamiast wmawiać ciemnemu ludowi, że potrzebna jest jakaś mityczna większość 2/3. - Nie potrzeba, a procedury można rozpocząć natychmiast. 

Obrazek użytkownika czytelnik01

25-01-2017 [05:26] - czytelnik01 | Link:

"Wspomniany już Senat Wolnego Miasta Gdańska uznaje Polskę za kolejnego okupanta, który całkowicie ignoruje istnienie legalnego rządu Wolnego Miasta Gdańska, który rezyduje we Frankfurcie nad Menem i w czerwcu 1998 wystąpił z wnioskiem o przyjęcie do ONZ! Jednak to nie koniec niepokojących wiadomości. Warto wspomnieć, że w ostatnich latach garnizon Wojska Polskiego został wykwaterowany z Gdańska i przeniesiony do Gdyni. Ostatnie oddziały polskiego lotnictwa z Pruszcza Gdańskiego ( terytorium dawnego Wolnego Miasta Gdańska ) zostały wykwaterowane we wrześniu 2009. Dyrekcję Poczty Polskiej przeniesiono z Gdańska do Lublina. Polska prasa w Gdańsku została zlikwidowana, a ostatni tytuł jaki pozostał – Dziennik Bałtycki, ma niemieckiego właściciela. Także w dziwnych okolicznościach państwowa spółka niemiecka przejęła Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, które posiada monopol na ogrzewanie miasta. Od momentu naprawy carillonu na ratuszu przy ul. Długiej kilka lat temu zaniechano regularnego odgrywania Roty Marii Konopnickiej. W serii znaczków miast polskich nie znajdziemy Gdańska, za to znajdziemy np. Elbląg. Przypadek? Czy my o czymś nie wiemy?"
https://parezja.pl/do-kogo-nal...

Obrazek użytkownika Domasuł

25-01-2017 [13:35] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

To oczywiście niusy dla amatorow teorii spiskowych, którzy takie wiadomości czytają z wypiekami na twarzy. Faktem jest natomiast, ze gdyby mieszkancy Gdanska chcieli się odlaczyc to ja bym za nimi nie tesknil. Za to nalozylbym (znaczy wymagal od polskich władz) takie sankcje gospodarcze, żeby pozdychali z głodu. Ale oprócz Danzig (i Zoppot) nie oddałbym ani metra reszty polskiego morza, bo gdzie jezdzilbym na wakacje?

Obrazek użytkownika Mikker

25-01-2017 [09:23] - Mikker | Link:

Z tym nawoływanie do autonomii Gdańska przez Tuska musiało być coś na rzeczy. Wiem bowiem z wiarygodnego źródła że ówczesne władze terenowe pytały o to Kaszubów w specjalnej ankiecie.

Obrazek użytkownika mjk1

25-01-2017 [13:27] - mjk1 | Link:

Czytam felieton, komentarze pod nim i tak się zastanawiam, co by się stało gdyby tak dziś przeprowadzić referendum. O względy mieszkańców Sląska, Gdańska , ziem odzyskanych czy Warmii i Mazur rywalizowałyby przecież dwie wzorcowe demokracje: Polska i Niemcy a nie jakieś skrajne totalitaryzmy typu sanacji czy nazizmu. Demokratyczne państwo niemieckie przedstawia propozycję, że po zwycięskim referendum wprowadza takie same warunki gospodarcze jak na terenie Republiki Federalnej. Identyczne podatki i ceny, ale też takie same zarobki, emerytury czy zasiłki socjalne. Polska strona, zgodnie z głoszonymi przez wszystkie ugrupowania poglądami przekonywałaby, że stare kraje UE dogonimy najwcześniej za jakieś 10, 15 lat a szczytem marzeń i możliwości na najbliższą dekadę jest „pinset” na drugie dziecko. Ludzie w demokratycznym referendum sami zdecydowaliby czego chcą dla siebie i swoich dzieci. Proste uczciwe i zgodne z zasadami demokratycznego państwa prawa.

Obrazek użytkownika Domasuł

25-01-2017 [13:39] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

"skrajne totalitaryzmy typu sanacji"

"„pinset” na drugie dziecko"

Panu już dziękujemy

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

25-01-2017 [13:55] - wielkopolskizdzichu | Link:

"szczytem marzeń i możliwości na najbliższą dekadę jest „pinset” na drugie dziecko." I pomniczek Lecha Kaczyńskiego w każdym miasteczku.

Obrazek użytkownika Domasuł

25-01-2017 [14:51] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

Zdzisiu wychowany na tygodniku "Nie" :)

Obrazek użytkownika MAUR

25-01-2017 [19:28] - MAUR | Link:

Pewnie takie referendum Polska by przegrała. Raczej pewne.
Chyba, że kampania z naszej strony wykazałaby fałsz obietnic niemieckich. A dowodów na fałsz Niemiec wobec Polski jest aż nadto. Poczynając od blokady rynku pracy w Niemczech po wejściu Polski do UE, przez likwidację naszego przemysłu np. stoczniowego, dyskryminacje płacowe Polaków ciągnące się jeszcze do dzisiaj. Wówczas już nie byłoby to takie pewne.
Poza tym Niemcy wprowadzają pełną równość stawek płacowych, między Wessi i Ossi, od 1.01.2018. Czyli u siebie w Niemczech kazali czekać 29 lat na wyrównanie szans.

Obrazek użytkownika mjk1

26-01-2017 [08:45] - mjk1 | Link:

Bardzo ładnie i słusznie Pan napisał, że u siebie w Niemczech kazali czekać 29 lat na wyrównanie szans. I wyrównali. My natomiast przez te same 29 lat rozwaliliśmy wszystko co tylko było do rozwalenia i niestety rozwalamy dalej. Jedyne co słyszymy, to kolejne zapowiedzi, że już za 10, 15 lat dogonimy najbiedniejsze kraje UE.Z tą likwidacją stoczni to Pan ciut przesadził, z lekkim naciskiem na ciut. Chyba, że Kwaśniewskiego uważa Pan za tego Niemca, który wpisał do polskiej Konstytucji zakaz pomocy publicznej. Teraz np. likwidujemy nasze kopalnie rękoma najlepszej ze zmian a Ci wstrętni Niemcy pod Orzeszem budują kopalnię od podstaw. Temu procederowi też Niemcy są winni? Być może naiwnością jest sądzenie, że Niemcy zrobią nam dobrze. Dopóki jednak nie siądziemy do rozmów i nie przedstawimy swoich warunków nie dowiemy się tego nigdy. Przypomnę tylko, że władze NRD ( nie ludność) zasiadły do rozmów z rządem RFN w sprawie warunków zjednoczenia dopiero wtedy, jak Polska ich olała. I co i wywalczyli lepsze warunki egzystencji dla swoich obywateli niż na zachodzie. My natomiast każdą propozycję z tamtej strony nazywamy dyktatem, czy ultimatum. O jakichkolwiek propozycjach rozmów i własnych warunkach nie mówi nikt.

Obrazek użytkownika MAUR

26-01-2017 [12:14] - MAUR | Link:

I tak i nie.
To, że wjedziemy do UE wiedziałem (albo raczej przeczuwałem) gdzieś od 1987 roku. Oczywiście byłem gorącym zwolennikiem tego. Wówczas byłe pierwszy raz na "zachodzie" i zobaczyłem normalny kraj, normalnych ludzi, normalne i przyjazne ludziom prawo, sprawną gospodarkę, rożnorodnośc oferty kulturalnej itd. Polak był traktowany tak jak powinien. To wówczas przeczytano mi neewsa o dymisji ministra RFN za to tylko, że jego pociotek napisał podanie o przyjęcie do pracy na jego papierze firmowym.
Ale do rzeczy. Gdy wchodziliśmy w układ stowarzyszeniowy z zachodem za I Balcerowicza, mieliśmy dogonić najsłabsze kraje UE w 20-25 lat. Jedno pokolenie. Mija 27 lat i my owszem, przegonilismy najsłabsze kraje UE. Lecz tylko dlatego, że UE przyjeła dużo znacznie biedniejszych od nas.
Likwidacja stoczni jest tu tylko przykładem likwidacji przemysłu. Bo UE ton nadają nadal Niemcy. A ja nie potrafię zrozumieć przypadku jak nasz przemysł nie mógł być rentowny przy produkcji tego samego co u sąsiadów za granicą, gdy u nich wszystkie składniki "łańcucha produktu" były wielokrotnie droższe niż u nas. Dotyczy to nie tylko statków ale i np. cementu, - czyli czegoś co nie wymaga żadnej skomplikowanej technologii.
Kwaśniewski i jego kompania narobili szkody Polsce i Polakom najwięcej. Pozostali zresztą próbowali z nimi kokurować wcale nie bez sukcesów.
Oni nieczego nie nogocjowali. Oni przyjmowali wszystko z pozycji na kolanach. Tak jak i teraz.
Zjednoczenie Niemiec też nie miało jakiegoś specjalnego procesu negocjacyjnego. Po prostu RFN postawił swoje warunki mając na uwadze w pierwszym rzędzie expirację zakorzenionej mentalności homo sovieticus u swoich wschodnich rodaków. Mimo upływu więcej niż czasu pokolenia - widzimy, że sukcesu tutaj nie odnieśli.
A nasi na kolanach nadal.
Po co nam woj. opolskie?
Po co nam powiat sejneński?
Po co finansujemy periodyki Ukraińców i Lietuvisów, w których opluwają Polskę i Polaków?
Dlaczego nie używamy argumentu lusterka? (czyli jak wy nam tak my dokładnie tak samo wam).

Obrazek użytkownika mjk1

26-01-2017 [13:38] - mjk1 | Link:

Reasumując. Niemcy konsekwentnie kontynuują budowę tamtej gospodarki ale już bez tych wszystkich Goebbelsów i reszty towarzystwa. Udało im się też do tego przekonać inne kraje. Na czym budowa tamtej gospodarki polega niestety niewiele osób wie.
A my? My dalej nie potrafimy pozbyć się sprzedajnych elit i dalej wierzymy w garbate aniołki a kraj stacza się w przepaść.

Obrazek użytkownika mjk1

26-01-2017 [13:41] - mjk1 | Link:

Szanowny Panie.
Może przytoczę banał, ale ten banał sprawdza się okrutnie w rzeczywistości. Kto panuje nad przeszłością, ten panuje nad teraźniejszością a kto panuje nad teraźniejszością, ten panuje nad przyszłością. Panuje powszechne przekonanie, że Polska upadła i w dalszym ciągu upada przez sprzedajne elity. I to jest niestety prawdą. Jak te „elity” sprzedały wszystko za bezcen sam Pan napisał. Proceder ten trwa niestety nadal i końca nie widać. O kopalniach napisałem wcześniej. Jak Pan chce mogę rozwinąć. Takie same sprzedajne elity jak Polska miały też Niemcy. Na słowo Bismarck, każdy, lub prawie każdy rodak odpowie – polakożerca. A Bismarck strzygł i doił przede wszystkim samych Niemców. Ponieważ Polacy, będący pod ich zaborem stawiali opór, więc wymyślał bajeczki, że nie mogą się sami rządzić i tym podobne bzdety. Niemcy natomiast z pokorą pracowali i klepali biedę dla dobra rządzących więc doił ich niemiłosiernie. Słyszał Pan o akcji oddaje złoto za żelazo? Ciekawe dlaczego nie ma w Internecie i historii Niemiec. A kto przegrał I-szą Wojnę Swiatową. Niemcy. Była to najdziwniejsza chyba przegrana w historii świata. Przegrać wojnę nie zostając pokonanym. Przypomnę tylko, że w momencie podpisania pokoju wojna toczyła się poza granicami Niemiec a Niemcy okupowały inne kraje. Na jakich skrajnie niekorzystnych warunkach ów pokój podpisały i najważniejsze kto ów pokój podpisał, nie muszę chyba tłumaczyć. O gospodarce IIIciej Rzeszy nie znajdzie Pan nigdzie nic! Podkreślam, nie ideologii nazistowskiej a samej gospodarce w III-ciej Rzeszy. Wzrost gospodarczy rok do roku 15% a w całym zachodnim świecie w tym samym czasie, szaleje kryzys i ogólna beznadzieja. Jeżeli chce Pan powtórzyć bajeczkę, że rozwijano gospodarkę na kredyt i wybuch wojny był koniecznością bo Niemcy musiałyby ogłosić bankructwo, to proszę najpierw podać przynajmniej jednego wierzyciela Niemiec i kwotę na jaką były u niego zadłużone. Może zastanowi Pana też dlaczego nikt po wojnie, nie zażądał od pokonanych zwrotu ani centa z tych rzekomo pożyczonych gigantycznych kwot.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

25-01-2017 [19:46] - Imć Waszeć | Link:

Liczenie na to, że Niemcy z własnej woli zrobią Polakom tak dobrze jak sobie, jest szczytem naiwności. Mieli zresztą okazję, a wpompowali ekstra grosz - miliardy euro - w przybyszów z pustyni. Nota bene jest to grosz drenowany z całej Unii. To coś o nich mówi, nieprawdaż?

Obrazek użytkownika piastolsztyn

25-01-2017 [20:10] - piastolsztyn | Link:

Proszę zacząć od przyłączenia Turcji i Afryki Północnej. Ciotka Agnieszka Kaźmierczak vel Merkel zaczęła to w pewnym sensie urzeczywistniać. Proszę wspomóc umę, dokończyć dzieła, a o Polskę proszę się nie martwić. My sobie radę damy. A tak swoją drogą, Tramp odetnie wam zyski z eksportu do USA, z Anglikami może być podobnie, a jeszcze marzy się wam twarde jądro UE. Jest to recepta na odcięcie eksportu do pozostałej UE, bo to byłaby najkorzystniejsza z opcji odpowiedzi. Wtedy będzie problem, ale z Niemiaszkami chcącymi schronić się w bogatej Polsce. Niemcy lada dzień, to płacz i zgrzytanie zębów i nie trzeba nawet wojny, tylko pańskie pseudo rady dla umy.

Obrazek użytkownika mjk1

26-01-2017 [08:08] - mjk1 | Link:

Szanowny autorze. Na dzień dzisiejszy, to ten wyśniony i wymarzony przez naiwnych Trump stawia mur na granicy z Meksykiem, czyli likwiduje konkurencje narkotykową. Nie narkotyki a konkurencję narkotykową. Nie słyszałem, aby zapowiedział kiedykolwiek i gdziekolwiek, że Amerykanie wycofają się z Afganistanu. Drugą ważną rzeczą jaką zrobił, była wymiana firanek na złote w gabinecie owalnym. Na następne fundamentalne posunięcia musimy niestety poczekać. Na odcięcie eksportu z UE też. Angole już poinformowali wszystkich, że referendum było zwycięskie i wiążące, jednak o wyjściu z UE żaden angielski plebs decydował nie będzie. Do tej bogatej Polski dzisiaj to nawet uchodźcy nie chcą przyjeżdżać a rodacy jak wyjeżdżali tak wyjeżdżają. Zadłużenie jak rosło tak rośnie nadal. A rządzący? Rządzący nie robią kompletnie nic, aby Polska stała się choć odrobinę bogatsza. Jeżeli jednak widzi Pan jakiekolwiek posunięcie najlepszej ze zmian, które zapowiada polepszenie bytu mieszkańców kraju proszę mnie o tym poinformować.

Obrazek użytkownika piastolsztyn

25-01-2017 [18:07] - piastolsztyn | Link:

Widać, że dobrze trafiłem. Koneser historii może przywracać blask zabytkom, ale jeśli zaczyna nadawać nazwy rondom, ulicom i placom, nie jest to już miłość do historii. Cóż, niektórzy zatęsknili, aby stać się udzielnymi księciuniami. Niech więc PiS dorzuci ten motyw w kampanii za ograniczeniem kadencji w samorządach.

Obrazek użytkownika MAUR

25-01-2017 [19:21] - MAUR | Link:

Takie działania tuskopodobnych wcale nie dziwią.
Kiedyś ten temat poruszyłem w jakimś komentarzu na S24. Odpowiedziała mi Kaszubka, że Kaszubi nie wykazali entuzjazmu dla pomysłu Tuska.Dodała od siebie etymologię nazwiska Tusk w języku kaszubskim określając jednoznacznie - kundel. Sprawdziłem w słowniku kaszubskim: - było pies. No kudel to też pies, choć gdzie mu tam do rasowego psa.
Ad meritum. Adamowicz ma się czego bać. Za ostry wiatr w Europie i on zwyczajnie obawia się "trąby powietrznej". Gdyby PO pozostała przy władzy dzisiaj pewnie byłaby kampania na Wolne Miasto Gdańsk. UE sypałaby kasę bez opamiętania. Adamowicz miałby dozywotnie władanie Gańskiem a Tusk byłby jakimś gubernatorem całej prowincji WMG.
Ma Pan rację. Polski pilnować trzeba.
Pomysł z mediami na wzór BRD - przedni i popieram w każdym calu.
Program CELA+ koniecznie trzeba przyspieszyć. By nie szukać póxniej wiatru w polu...