Polacy oczekują powagi w Sejmie

Poniżej publikuję wywiad, który przeprowadził ze mną red. naczelny "Super Expressu" Sławomir Jastrzębowski. Był on emitowany na stronach internetowych tego dziennika, a także w TV Nova.

Oto ta rozmowa:

Kogo pan lubi bardziej – Petru czy Kijowskiego?

Ryszard Czarnecki: – Obu uwielbiam.

–- A za co?

–- Za to, jacy są.

–- Petru za to, że podróżuje.

– - Będę go bronił. Jestem za tym, żeby jak najwięcej i jak najdalej podróżował. Im mniej go w kraju, tym lepiej dla Polski i Polaków.

– -Jak dotarła do pana informacja, że Ryszard Petru wylatuje sobie z Polski ze swoją bliską klubową koleżanką wtedy, gdy ich posłowie protestują w Sejmie, to co pan sobie pomyśœlał? Ale proszę szczerze.

–- To człowiek 3xR. Racjonalny, realistyczny, rozsądny. Bo przecież przyjemniej jest spędzać czas w Portugalii niż w sali sejmowej i œśpiewać tam jak mezzosopran pani Mucha czy recytować jakieœ wierszyki jak poseł Nitras.

-– Niektórzy mówią, że to niepoważna opozycja i cały ten bunt sejmowy został wzięty w nawias.

–- Wyborcy mogą ocenić. Z jednej strony PiS, który pracuje i realizuje swoje obietnice, a z drugiej strony opozycja, która zajmuje się zjadaniem własnego ogona. Nie jest to poważne i Polacy patrzą na to z dużym dystansem.

– -Informacja o tym, że Mateusz Kijowski wystawiał faktury na 90 tys. zł i brał pieniądze z KOD, ucieszyła pana?

–- Trzeba by zmienić nazwę Komitet Obrony Demokracji na Geszeft Obrony Demokracji. Pamiętam takie spotkanie z Mateuszem Kijowskim w Słupsku, kiedy zapytano go o to, z czego się utrzymuje. Odpowiedział, że ze wsparcia rodziny. Teraz już wiemy, jak to wsparcie wygląda.

–- Wymodliliœcie sobie tę opozycję. Nic nie musicie robić.

–- Ciężko pracujemy i z pokorą oddamy się pod demokratyczny werdykt wyborców.

–- Macie jakiœ pomysł, jak skonsumować wpadki Petru i Kijowskiego?

–- Robimy swoje. Nie chodzi o to, żeby pastwić się nad opozycją, która zajmuje się głównie sobą i wycinaniem się nawzajem. Przecież te wygłupy w sali sejmowej to walka na radykalizm między Platformą a Nowoczesną. Polacy oczekują powagi.

–- Marszałek Kuchciński w sprawie mediów w Sejmie popełnił błąd? Chce pan to powiedzieć? Bo chętnie tego wysłucham.

–- Wiem, że oczekuje pan tego, żeby spełniał życzenia noworoczne. Niemniej z tym poczekajmy. Uregulować relacje między mediami a politykami trzeba. Jako były dziennikarz jest może bardziej otwarty na postulaty dziennikarskie.

-– Co się wydarzy 11 stycznia w Sejmie?

–- Odbędzie się posiedzenie plenarne Sejmu. Czy na sali plenarnej – oby tak było – czy gdzie indziej, nieważne. Ważne, że się odbędzie.

-– Ustawa budżetowa będzie jeszcze raz głosowana?

–- Już była. Nie ma sensu dwa razy głosować czegoœ, co już zostało legalnie przegłosowane.

–- Jeżeli sala plenarna będzie zablokowana, to co? Wyprowadzicie posłów siłą?

–- Liczymy na zdrowy rozsądek.

–- Na to nie liczmy. Co zrobicie?

– -Jeśœli opozycja – chyba wbrew społeczeństwu – nadal będzie blokować salę obrad, to posiedzenie odbędzie się gdzie indziej. Jedno jest pewne – nikogo nie będziemy siłą wyrzucać. Oni o tym marzą.

-– I gdzie się odbędzie posiedzenie? W Sali Kolumnowej? A jeœli i ona zostanie zablokowana? Jakie macie scenariusze?

–- Jeœli takie scenariusze są przygotowane, to nie będziemy ujawniać ich w mediach. Natomiast jestem przekonany, że posiedzenie Sejmu odbędzie się 11 stycznia i będzie ważne.

-– Ustawa budżetowa nie będzie drugi raz głosowana. Ja, jako obywatel, nie będę mógł usłyszeć wszystkich poprawek i wątpliwośœci z nią związanych.

–- Jest kompromisowa propozycja marszałka Senatu, który jest gotów te poprawki opozycji przedstawić.

– -Jeśœli jest gotowy przedstawić, to oznacza, że pan Petru przestał mówić, iż ustawa budżetowa została przyjęta niezgodnie z prawem. Czy tak?

– -Nie wiem. My pokazujemy dobrą wolę i kompromis. Oby opozycja też się nimi wykazała.

–- Jest pan wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego. I co pan zrobił dla Polski?

-– Po pierwsze, jestem odpowiedzialny za kontrolowanie budżetu instytucji unijnych…

–- Nie pytałem, za co jest pan odpowiedzialny…

– -Jestem autorem 60 sprawozdań, co oznacza, że Polska ma pierwsze miejsce, jeśœli chodzi o listę najbardziej aktywnych posłów. To ważne, żeby pokazywać aktywność polskich europosłów.

–- A Polska dobrze jest postrzegana w Parlamencie Europejskim?

-– Jeśœli chodzi o aktywnośœć. Są natomiast różnice interesów. Jak to w polityce międzynarodowej. Myśœlę, że nasi sąsiedzi woleliby, żeby Polska była rządzona przez poprzednie władze, bo łatwiej było im realizować własne interesy. Teraz Eldorado się skończyło i basta!

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

10-01-2017 [12:25] - zbieracz śmieci | Link:

Kochasz alimenciarza czarnecki za podróże bo on nie stanowi żadnego zagrożenia w zwiedzaniu świata z PE Tour za kasę podatników.
Nie byłeś pan chyba w głębinach oceanów bo o tym pan nie pisałeś i kosmosie ale teść był i to wystarczy,może !?
Teraz to tylko Księżyc ale tam pilnuje Twardowski z kogutem i takich to raczej nie wpuści jak i ruskich.