Dla blisko 500 tys. pracowników wynagrodzenia wzrosły ...

Dla blisko 500 tys. pracowników wynagrodzenia wzrosły od 1 stycznia o 100%

1. Wprawdzie ustawa o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw, weszła w życie 1 września 2016 roku, ale podwyżka wynagrodzenia minimalnego do wysokości 13 zł za godzinę dopiero teraz od 1 stycznia 2017 roku.

Wcześniej w Sejmie za tą ustawą głosowało aż 380 posłów (wszyscy z Prawa i Sprawiedliwości i większość z klubu Platformy), przeciw było 47 posłów (wszyscy posłowie z Nowoczesnej i część z klubu Kukiz 15), wstrzymało się 14 posłów (głównie z klubu Kukiz 15).

Najbardziej żarliwie protestowali przeciwko tej ustawie posłanki i posłowie Nowoczesnej argumentując, że godzinowa płaca minimalna na poziomie 12 zł za godzinę (a po waloryzacji od 1 stycznia 13 zł za godzinę), będzie trudna do zaakceptowania przez przedsiębiorców.

Jak szacuje Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) ustawa będzie dotyczyła aż 0,5 mln pracowników, którzy do tej pory mieli znacznie niższe stawki godzinowe i w związku z tym przygotowuje się do przeprowadzenia kontroli głównie w sektorze firm ochroniarskich i sprzątających (właśnie dla pracowników tych firm wynagrodzenia wzrosną często o 100%).

PIP uzyskał na mocy tej ustawy uprawnienia do kontroli bez uprzedzenia przedsiębiorców, o każdej porze dnia i nocy, a kary za nieprzestrzeganie przepisów tej ustawy znajdują się w przedziale 1 tys. zł do 30 tys. zł.

2. Wspomniana stawka będzie obowiązywała zarówno w umowach zlecenia, o dzieło, innych umów o charakterze cywilnoprawnym, ale także jednoosobowej działalności gospodarczej, czyli tzw. samozatrudnienia.

Z ostatnich badań GUS wynika, że struktura pracujących w oparciu o wspomniane wyżej formy zatrudnienia daje wyraźną przewagę umowom zlecenia (66% wszystkich takich umów), ponad 16 % stanowią samozatrudnieni, umowy o dzieło około 10% i pozostałe umowy o charakterze cywilnoprawnym około 8%.

Presja ze strony rządu premier Beaty Szydło na to rozwiązanie świadczy o determinacji Prawa i Sprawiedliwości, żeby poprzez regularne podnoszenie poziomu płacy minimalnej w tym przypadku w ramach umów cywilnoprawnych, ale także „etatowej” płacy minimalnej, wręcz „wymuszać” na pracodawcach regulacje płacowe „w górę”.

3. Przypomnijmy, że już we wrześniu poprzedniego roku weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów o podwyżce „etatowej” płacy minimalnej na rok 2017 z 1850 zł do 2000 zł brutto, czyli aż 150 zł i właśnie, dlatego konieczna była waloryzacja płacy godzinowej minimalnej z 12 zł na 13 zł od 1 stycznia.

Podniesienie stawki godzinowej do 13 zł za godzinę brutto, było konieczne, ponieważ przy ustawowych 168 godzinach pracy miesięcznie daje wynagrodzenie w wysokości 2184 zł brutto miesięcznie i w związku z tym jest o 184 zł wyższe od minimalnego wynagrodzenia na podstawie umowy o pracę (ustalonego na rok 2017 w wysokości 2000 zł brutto).

Natomiast taka relacja pomiędzy tymi minimalnymi wynagrodzeniami (niższa płaca etatowa, wyższa godzinowa), zdaniem minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej, będzie zachęcała pracodawców zarówno publicznych jak i prywatnych do zatrudniania na podstawie umów o pracę, a nie umów zlecenia czy samozatrudnienia, bo te pierwsze będą jednak wyraźnie „tańsze”.

W ten sposób rząd Prawa i Sprawiedliwości kończy z dotychczasową ponad 20 letnią praktyką konkurowania przez Polskę tanią siłą roboczą i przy pomocy poziomu płacy minimalnej (etatowej i godzinowej), rozpoczyna proces wymuszania podwyżek płac zarówno w gospodarce jak i w sektorze budżetowym.

Dla blisko 500 tysięcy pracowników de decyzje oznaczają podwyżkę ich wynagrodzeń od 1 stycznia o około 100% i właśnie tego rodzaju decyzje świadczą o tym, że rząd premier Beaty Szydło, konsekwentnie realizuje zobowiązania wyborcze Prawa i Sprawiedliwości.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

07-01-2017 [16:27] - rolnik z mazur | Link:

Brawo. A czemu tylko 13? Lepiej byłoby od razu 15 albo 25. Aaa... rozumiem to tak jak Bubka - bił rekordy po centymetrze bo za każdy rekord dostawał kasę. To całe szczęście, że mamy takiego rozumnego posła. Pozdrawiam ro z m.

Obrazek użytkownika Jabe

07-01-2017 [19:39] - Jabe | Link:

Jak budżet będzie potrzebował, to się podniesie.

My się martwmy Ukraińcami, bo jak panujący zapomną podnieść pensje do poziomu niemieckiego, to oni przy pierwszej okazji zwieją. To dopiero będzie klops.

Obrazek użytkownika manko1492

07-01-2017 [19:02] - manko1492 | Link:

Dla blisko 500 tysięcy pracowników de decyzje oznaczają podwyżkę ich wynagrodzeń od 1 stycznia o około 100%. Jak Pan to wyliczył? 100% - ???