| REJESTRACJA
Стукачам, чекистам и членам российской агентуры вход воспрещен

ŚWIĘTO SZEŚCIU KRÓLI...

6 stycznia 2017r.

Obejrzałem z przyjemnością transmisję z uroczystości Święta Trzech Króli na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Piękne kostiumy, bogata inscenizacja, tłum ludzi przed sceną. Zgodnie z tradycją Kasper, król północy ofiarował Dzieciątku kadzidło, Melchior, władca południa – przyniósł Mu złoto, a afrykański Baltazar (a nie jak mylnie podał jeden z posłów PO – Belzebub) – mirrę. Baltazara zagrał pięknie autentyczny czarnoskóry mężczyzna. I wbrew opiniom totalnej opozycji (rozsiewanym w UE i na świecie) - jakoś nikomu to nie przeszkadzało.

Tradycje obchodzenia święta upamiętniającego objawienie się ludziom Boga obchodzimy w Polsce już od XV-XVI wieku. Od XVIII wieku upowszechnił się zwyczaj święcenia kredy, którą pisano na drzwiach domów litery C+M+B (ew. K+M+B) wraz z datą bieżącego roku. To skrót od łacińskiego życzenia: „Christus Mansionem Benedicat” (w tłumaczeniu: „Niech Chrystus błogosławi temu domowi”), a nie inicjały ww. darczyńców.

Takie uroczystości i pochody odbywały się w wielu polskich miastach i wioskach. I nikt nie przejmował się tym, że mogą one ranić uczucia np. islamskich turystów. Bo i po prawdzie dlaczego by miały one przeszkadzać obcokrajowcom? Wręcz przeciwnie! Sam – podróżując trochę po świecie – szukam takich lokalnych, egzotycznych obrządków, które są dla mnie atrakcją turystyczną. I staram się swym zachowaniem nie urażać tubylców i ich wrażliwości...

Myślę (i jestem tego prawie pewien), że ta manifestacja naszej dorocznej, chrześcijańskiej tradycji najbardziej rani „gorszy sort Polaków”, wybrzydzających na moherowo-ciemnogrodzką Polskę. I tęskniących za zachodnim kosmopolityzmem lub wschodnim barbaryzmem. Ale to już ich problem. Zawsze mogą przecież zebrać się w katakumbach i dla poprawienia humoru – z okazji „święta sześciu króli” – pośpiewać sobie „Podmoskownyje wiecziera”. Albo „Międzynarodówkę”...

PS Z cyklu – znalezione w sieci – tradycyjna kolęda w nietypowej aranżacji:

Wśród nocnej ciszy

https://www.youtube.com/watch?v=ncn_lOI3450
 

Opinie użytkowników
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.
Obrazek użytkownika Imć Waszeć

Właśnie znalazłem w sieci tekst, który potwierdza, że króli było sześciu. Oprócz trzech już znanych, czyli Kacpra, Belzebuba i Mateusza, byli jeszcze trzej mało znani ewangeliści: Azazel, Sauron i Voldemort.

Obrazek użytkownika xena2012

profesor Hartman,pani Środzina chyba się pochorowali oglądając te tłumy.A było na co popatrzeć i poczuć wspaniała atmosferę.Koniecznie muszą wziąc w łapska parasole ,zwolnić posłankę Muchę z blokady sejmu,poprosić dyżurnego Kalisza i szybko zorganizować zadymę.Bo z KOD-em tak jakoś już nie wypada.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl
Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.