ŚWIĘTO SZEŚCIU KRÓLI...

6 stycznia 2017r.

Obejrzałem z przyjemnością transmisję z uroczystości Święta Trzech Króli na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Piękne kostiumy, bogata inscenizacja, tłum ludzi przed sceną. Zgodnie z tradycją Kasper, król północy ofiarował Dzieciątku kadzidło, Melchior, władca południa – przyniósł Mu złoto, a afrykański Baltazar (a nie jak mylnie podał jeden z posłów PO – Belzebub) – mirrę. Baltazara zagrał pięknie autentyczny czarnoskóry mężczyzna. I wbrew opiniom totalnej opozycji (rozsiewanym w UE i na świecie) - jakoś nikomu to nie przeszkadzało.

Tradycje obchodzenia święta upamiętniającego objawienie się ludziom Boga obchodzimy w Polsce już od XV-XVI wieku. Od XVIII wieku upowszechnił się zwyczaj święcenia kredy, którą pisano na drzwiach domów litery C+M+B (ew. K+M+B) wraz z datą bieżącego roku. To skrót od łacińskiego życzenia: „Christus Mansionem Benedicat” (w tłumaczeniu: „Niech Chrystus błogosławi temu domowi”), a nie inicjały ww. darczyńców.

Takie uroczystości i pochody odbywały się w wielu polskich miastach i wioskach. I nikt nie przejmował się tym, że mogą one ranić uczucia np. islamskich turystów. Bo i po prawdzie dlaczego by miały one przeszkadzać obcokrajowcom? Wręcz przeciwnie! Sam – podróżując trochę po świecie – szukam takich lokalnych, egzotycznych obrządków, które są dla mnie atrakcją turystyczną. I staram się swym zachowaniem nie urażać tubylców i ich wrażliwości...

Myślę (i jestem tego prawie pewien), że ta manifestacja naszej dorocznej, chrześcijańskiej tradycji najbardziej rani „gorszy sort Polaków”, wybrzydzających na moherowo-ciemnogrodzką Polskę. I tęskniących za zachodnim kosmopolityzmem lub wschodnim barbaryzmem. Ale to już ich problem. Zawsze mogą przecież zebrać się w katakumbach i dla poprawienia humoru – z okazji „święta sześciu króli” – pośpiewać sobie „Podmoskownyje wiecziera”. Albo „Międzynarodówkę”...

PS Z cyklu – znalezione w sieci – tradycyjna kolęda w nietypowej aranżacji:

Wśród nocnej ciszy

https://www.youtube.com/watch?v=ncn_lOI3450
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika xena2012

06-01-2017 [21:47] - xena2012 | Link:

profesor Hartman,pani Środzina chyba się pochorowali oglądając te tłumy.A było na co popatrzeć i poczuć wspaniała atmosferę.Koniecznie muszą wziąc w łapska parasole ,zwolnić posłankę Muchę z blokady sejmu,poprosić dyżurnego Kalisza i szybko zorganizować zadymę.Bo z KOD-em tak jakoś już nie wypada.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

06-01-2017 [22:07] - Imć Waszeć | Link:

Właśnie znalazłem w sieci tekst, który potwierdza, że króli było sześciu. Oprócz trzech już znanych, czyli Kacpra, Belzebuba i Mateusza, byli jeszcze trzej mało znani ewangeliści: Azazel, Sauron i Voldemort.