Środki dla rodzin z dziećmi wzrosną ponad ...

Środki dla rodzin z dziećmi wzrosną ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich 2 lat

1. Ma rację wicepremier Mateusz Morawiecki mówiący, że totalna sejmowa opozycja boi się budżetu na 2017 rok, ponieważ między innymi gwałtownie wzrastają w nim nakłady na ważne cele społeczne.

Rzeczywiście środki kierowane do rodzin wychowujących dzieci w latach 2016-2017 wzrosną z kwoty 24,7 mld zł na koniec 2015 roku do kwoty 43,2 mld zł w roku 2016 i aż 51,5 mld zł na koniec roku 2017.

Oznacza to, że średnio na jedno dziecko z budżetu państwa kierowane było 3,3 tys. zł w roku 2015, 5,9 tys. zł w roku 2016 i aż 7,1 tys. zł w roku 2017, co oznacza wzrost ponad dwukrotny w ciągu ostatnich 2 lat.

Na wspomniane 51,5 mld zł kierowanych do rodzin z dziećmi w roku 2017 złożą się: zasiłki macierzyńskie na kwotę 8,8 mld zł, ulgi na dzieci w PIT na kwotę 7 mld zł, świadczenia rodzinne na kwotę 12,8 mld zł i wreszcie nakłady na program „Rodzina 500 plus” największa kwota 22,9 mld zł.

2. Przypomnijmy tylko, że jak poinformowała w ostatnich dniach minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska do końca tego roku z programu Rodzina 500 plus zostało wypłacone ponad 16 mld zł, czyli więcej niż przewidywano w budżecie państwa, ponieważ zostało nim objęte więcej „pierwszych” dzieci (500 zł przysługuje takim dzieciom, jeżeli miesięczne dochody na członka rodziny nie przekraczają 800 zł, a w przypadku dziecka niepełnosprawnego 1200 zł na osobę).

Dodała, że z programu obecnie korzysta już 3,8 mln dzieci i stwierdziła, że program „Rodzina 500plus”, poprawia sytuacje materialną rodzin wychowujących dzieci, ponieważ zmniejsza się wyraźnie ilość takich rodzin obejmowanych pomocą społeczną.

Programem jest objętych średnio 52,2 % dzieci do 18 roku życia, przy czym w gminach wiejskich jest to aż 61% dzieci, w gminach miejsko-wiejskich 56% dzieci i w gminach miejskich 44% dzieci, co tylko potwierdza, że do tej pory najwięcej wielodzietnych niezamożnych rodzin funkcjonowało w środowisku wiejskim.

3. Ponadto według raportu przygotowanego Polski Komitet Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu w wyniku realizacji programu „Rodzina 500plus” liczba dzieci ubogich zmniejszy się z 718 tysięcy do 188 tysięcy, czyli o blisko 0,5 miliona i jest to wydarzenie bez precedensu w całym już blisko 27 letnim okresie przemian w naszym kraju.

W oczywisty sposób w wyniku realizacji programu „Rodzina 500 plus”, znacząco poprawiła się także sytuacja rodziców wychowujących dzieci, skrajne ubóstwo w Polsce zostanie zmniejszone blisko, o 50%, co oznacza, że takich osób (z dochodem miesięcznym poniżej 450 zł na osobę), będzie w Polsce mniej niż 4%.

Według tego raportu bieda wśród dzieci praktycznie znika, w ubóstwie skrajnym na koniec tego roku, będzie mniej niż 1% dzieci, co jest dowodem na niezwykłą wręcz skuteczność tego programu „Rodzina 500 plus” w ograniczaniu biedy.

4. Po raz pierwszy od wielu lat rodziny wielodzietne w miastach i na wsi, stać na zakup nowej odzieży i obuwia dla dzieci, wyposażenia w przybory szkolne, a także na wspólny wyjazd, na chociaż krótkie wakacje poza miejsce swojego stałego zamieszkania.

W roku 2016 także zniknęły z oferty banków i instytucji pożyczkowych reklamy kredytów i pożyczek na wyprawkę szkolną dla dzieci, co oznacza, że także w ocenie tych instytucji program „Rodzina 500 plus” w znaczący sposób poprawił sytuację materialną szczególnie rodzin wielodzietnych.

Maleje także liczba osób, które wcześniej wpadły w swoistą pętlę zadłużenia i zostały wpisane na „czarne listy dłużników”, w ostatnich miesiącach różne rejestry dłużników wyraźnie się odchudziły.

Wszystkie te dane dobitnie potwierdzają, że program Rodzina 500 plus jest przełomem, jeżeli chodzi o ograniczanie biedy w Polsce i już w pierwszym roku oznacza likwidację ubóstwa wśród dzieci, a także poważne ograniczenie biedy w rodzinach wielodzietnych.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

06-01-2017 [09:32] - Marek1taki | Link:

Jak się tak zastanowić, to chyba już niedługo mnie Pan przekona do programu 500+. Jeszcze z 500 razy wystarczy o nim napisać bez podawania skąd są na to pieniądze. Albo, że są od niegodziwców.

Obrazek użytkownika gorylisko

06-01-2017 [11:35] - gorylisko | Link:

wiesz pan... w Piśmie świętym Nowego Testamentu nie przypadkiem jest ustęp a propos troski o pieniądze... Judasz go wygłosił...
a tak trochę serio...oczywiście, że budżetu... ale to lepiej wydane pieniądze jak dotacje dla owsiaka i czy innych oszustów z fundacji

Obrazek użytkownika Jabe

06-01-2017 [15:37] - Jabe | Link:

Budżetowi te pieniądze dobra wróżka przynosi.

Obrazek użytkownika Marek1taki

06-01-2017 [17:49] - Marek1taki | Link:

Mam nadzieję, że prezydent nie podaruje nart Owsiakowi a najwyżej kije. Można się lansować na darowiznach dla Caritasu. Hę?

Obrazek użytkownika mada

06-01-2017 [14:34] - mada | Link:

jeżeli piszesz jeszcze w taki sposób to ty już w życiu niczego się nie nauczysz

Obrazek użytkownika Marek1taki

06-01-2017 [17:45] - Marek1taki | Link:

To przynajmniej taki z tego pożytek, że ma Pani poczucie większej wartości na tle nikczemnika.

Obrazek użytkownika maks jamnicki

06-01-2017 [16:00] - maks jamnicki | Link:

Spokojnie:) Samych pieniędzy z oszustw na podatku VAT, które nie wpływały do kasy państwa, a już połowę systemu kontroli uszczelniono, jak na jeden rok rządów to nieźle, jest ok 40 miliardów zł. To lepiej aby te pieniądze zasilały czyjeś konto na Kajmanach? Tak, to są pieniądze które przestały zasilać konta "niegodziwców" :). Za proste? Jak w bajce? Być może. A jednak prawdziwe.

Obrazek użytkownika Marek1taki

06-01-2017 [17:43] - Marek1taki | Link:

Prawdziwe i proste. Równie proste jak to, że przydzielanie przywilejów prowadzi do odwrotnych efektów. M.in. do szukania pieniędzy przez min. Morawieckiego w kieszeniach tych samych rodziców, którzy dostają na dzieci 500+. Rząd jedną ręką daje a druga odbiera. Dzieci są instrumentem w rękach propagandy. Będą też jej ofiarą, bo przyzwyczajone zostaną do rozdawnictwa, do systemu, w którym "się należy" wg stanu posiadania: biednym mało, bogatym dużo, bo beneficjentami socjalizmu są bogaci. Np. Mercedes, Toyota, banki.
Rząd zaczął od wydawania a nie od oszczędzania. Gospodarz tak nie robi. To, że łapie złodzieja go nie usprawiedliwia. Pokazuje, że jest lepszy od poprzedników. Marna to lepszość skoro wymaga porównania z rządami Tuska i Kopacz. To za mało. Rząd rozdawnictwem powszechnym pogłębia wcześniejszą lewicową patologię, która zachowuje pozory praworządności. Gąszcz opłat, akcyz, podatków, prowizji nie równoważy się z dotacjami i socjalem. To nie jest możliwe w przyrodzie. To się sprawdza tylko w propagandzie. Zwykły człowiek zostaje postawiony w sytuacji grab zagrabliennoje, bo zapłacić i tak zapłaci, a jak nie skorzysta to wezmą inni. I te dzieci są chowane na jałmużników systemu.