| REJESTRACJA
Стукачам, чекистам и членам российской агентуры вход воспрещен

Wicepremier Morawiecki o rewolucji w podatku VAT w 2017 roku

1. Wicepremier, minister rozwoju i minister finansów Mateusz Morawiecki w ostatnich dniach udzielił, kilku wywiadów dotyczących zmian w polskim systemie podatkowym, w tym w szczególności w systemie podatku VAT i zapowiedział, że będzie to drugi znaczący krok w uszczelnianiu systemu poboru tego podatku.

Resort finansów zakończył prace nad zmianami w ustawie o podatku VAT, w najbliższym czasie znajdzie się on w Sejmie i zapewne szybko zostanie uchwalony, ponieważ wyłudzenia tego podatku są ciągle bardzo poważnym problemem.

Przypomnijmy tylko, że od lipca 2016 roku w ramach uszczelniania systemu podatkowego wprowadzono już w tzw. pierwszym kroku: Jednolity Plik Kontrolny (JPK) dotyczący dużych firm i pakiet paliwowy dotyczące podatku VAT, a także klauzulę przeciw unikaniu opodatkowania w podatku CIT.

2. Przygotowywana duża nowelizacja ustawy o podatku VAT dotyczy między innymi ograniczeń w kwartalnym systemie rozliczania tego podatku, rozszerzenia systemu tzw. odwróconego VAT, ograniczeń w rejestracji tzw. słupów, zwiększenia rozmiarów sankcji finansowych za wyłudzenia VAT, wreszcie wprowadzenie Centralnego Rejestru Paragonów (CRP) i Centralnego Rejestru Faktur (CRF).

System kwartalnego rozliczania podatku VAT zostanie utrzymany dla tzw. małych podatników (do 1,2 mln euro obrotów rocznie), a więc zdecydowanej większości podatników, natomiast firmy duże (obroty powyżej 1,2 mln euro rocznie) oraz firmy nowo zarejestrowane (przez pierwszy rok swojej działalności), będą rozliczały i odprowadzały podatek VAT w okresach miesięcznych.

Rozszerzony zostanie także system odwróconego poboru podatku VAT (podatek zamiast sprzedawcy płaci nabywca będący czynnym podatnikiem podatku VAT), między innymi na obrót procesorami, a także niektórymi towarami w kategorii złota i srebra.

3. Duże zmiany obejmą obszar rejestracji firm dla celów VAT, między innymi zostanie wprowadzona tzw. kaucja rejestracyjna (stosowana w przypadkach, kiedy zaistnieje ryzyko, że nowo rejestrowana firma może generować zaległości podatkowe), a także odmowa zarejestrowania, bądź jego szybkie wykreślenie z rejestru podmiotu, jeżeli czynności sprawdzające wykażą, że podmiot jest fikcyjny albo też nie składa deklaracji VAT albo składa tzw. „zerowe”.

Wprowadza się również sankcje dla pełnomocników osób, które pomagają w rejestracji tzw. słupów, za zaległości podatkowe powstałe przez pierwsze pół roku po zarejestrowaniu takiej firmy, odpowiadałby właśnie taki pełnomocnik (do wysokości 10 miesięcznego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce – obecnie byłoby to około 42 tysięcy złotych).

4. Ważne będzie również przywrócenie sankcji finansowych w systemie poboru podatku VAT, zniesionych przez rząd PO-PSL już w 2009 roku.

Za zaniżanie podatku należnego, zawyżanie podatku naliczonego, czy niewpłacenie należnego zobowiązania wiążącego się z niezłożeniem deklaracji podatkowej, groziłaby sankcja finansowa w wysokości 30% kwoty zaniżenia lub zawyżenia.

Aż 100% sankcja dotyczyłaby największej obecnie plagi w systemie podatku VAT, czyli wyłudzeń podatku w oparciu o tzw. fikcyjne faktury, które nie dokumentują rzeczywistych transakcji.

5. Wreszcie rozwiązania rozłożone na dłuższy okres do końca 2017 roku to między innymi wprowadzenie wspomnianych już wyżej CRP i CRF.

Wprowadzenie CRP jest związane z koniecznością wymiany kas fiskalnych (te nowe miałby system przekazujący paragony do CRP w czasie rzeczywistym), z kolei wprowadzenie CRF zbudowania odpowiedniego systemu informatycznego, który umożliwiałby takie operacje przedsiębiorcom jak korekta czy anulowanie wystawionej faktury.

Wszystkie te zmiany zdaniem wicepremiera Morawieckiego powinny poprawić już w roku 2017 ściągalność podatku VAT przynajmniej o 8 mld zł, natomiast wprowadzenie klauzuli zakazu obejścia prawa w podatku CIT, powinno poprawić ściągalność tego podatku przynajmniej o 2 mld zł.

Opinie użytkowników
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.
Obrazek użytkownika Jabe

„firmy nowo zarejestrowane [...], będą rozliczały i odprowadzały podatek VAT w okresach miesięcznych”. – Czemu nie tygodniowych? W końcu zarabianie pieniędzy jest zaledwie działalnością dodatkową, podstawową jest sprawozdawczość.

„odwróconego poboru podatku VAT, między innymi na obrót procesorami” – Dla każdej kategorii produktów powinny być osobne uregulowania. To pozwoli rozbudować urzędy.

„zostanie wprowadzona tzw. kaucja rejestracyjna” – Bo bogacić się wolno tylko bogatym i ustosunkowanym.

„związane z koniecznością wymiany kas fiskalnych” – Co będzie darmowe, gdyż zapłaci przedsiębiorca.

Fiskalizm i biurokracja.

Obrazek użytkownika Czesław2

Złodziejstwo lepsze?

Obrazek użytkownika Jabe

Nim się zabierało za wyciskanie, trzeba było gruntownie zreformować system podatkowy. Tak to od skarbowego przodownika pracy oberwą, i winni, i niewinni. Tylko że rząd poszedł na skróty, żeby szybko mieć na koraliki dla ludu. Trzeba było przede wszystkim odciążyć tych, co płacą uczciwie.

Obrazek użytkownika Czesław2

O jakim wyciskaniu jeśli chodzi o VAT Pan pisze? O likwidacji złodziejstwa? Przecież VAT jest unijną regulacją.

Obrazek użytkownika Jabe

To, co napisałem.

Jak się we mgle wymachuje maczugą, to oberwą, i dobrzy, i źli. Pan zresztą też wypowiedział się w tym duchu. Ja nie wnikam w szczegóły. Po prostu nie przyjmuję do wiadomości, że polskość to nienormalność i w tym kraju musi być byle jak i na łapu-capu. A to trochę tak wygląda, bo się zabrano za sprawę od końca – czyli za uszczelnianie. Bo ja w nieomylnego i bezbrzeżnie uczciwego urzędnika państwowego nie wierzę. Tego nawet w bajkach nie ma.

Obrazek użytkownika Czesław2

Niestety, jest to zwalczanie cholery dżumą. Przecież praprzyczyną kłopotów jest sama konstrukcja VAT i przepis o eksporcie wewnątrzunijnym. Ten przepis nie powstał przypadkowo.

Obrazek użytkownika Czesław2

http://niewygodne.info.pl/arty... Czy w PE ktoś reaguje, czy jest zmowa milczenia? Może brak dowodów?

Obrazek użytkownika Marek1taki

Bardzo ważne, aczkolwiek nie zaskakujące. Taka jest wspólnota w rozumieniu międzynarodówki socjalistycznej opartej na rozgrywaniu interesów jednych państw względem drugich. Folwark zwierzęcy.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl
Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.