Konsumenci i konkurencja na rynku bardziej zaopiekowani

W mijającym roku nie brakowało emocji i zaskakujących wydarzeń w gospodarce. Instytucją, która zrobiła wiele dobrego dla nas wszystkich - konsumentów, jak i dla całej gospodarki, nie dbając przy tym szczególnie o nagłaśnianie jej działań w mediach, był Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, z jej prezesem Markiem Niechciałem. UOKiK podejmował co najmniej kilka udanych interwencji i postępowań.
Dotyczyły m.in. budowy rosyjsko-niemieckiego Nord Stream 2, wydania sześciu tzw. istotnych poglądów w sprawie dotyczących sporów sądowych frankowiczów z bankami, ugody zmniejszającej tzw. opłaty likwidacyjne za wcześniejsze wycofywanie się klientów z wpłacania składek na polisolokaty, a ostatnio postępowania wyjaśniającego dotyczącego praktyk Facebooka nt. korzystania z gromadzonych danych użytkowników oraz procedury ich udostępniania innym podmiotom.
Dla sprawy bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju najważniejsze było udane - w praktyce uniemożliwiające powstanie spółki, mającej finansować i realizować szkodliwą dla naszych interesów budowę rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2. UOKiK uznał, że „planowana koncentracja mogłaby doprowadzić do ograniczenia konkurencji. Gazprom posiada pozycję dominującą w dostawach gazu do Polski, a transakcja mogłaby doprowadzić do dalszego wzmocnienia siły negocjacyjnej spółki wobec odbiorców w naszym kraju” - napisał Urząd w uzasadnieniu swego posunięcia.
 - Wycofanie wniosku oznacza, że nie jest możliwe utworzenie przez 6 podmiotów wspólnego przedsiębiorcy, który miał zająć się budową gazociągu Nord Stream 2. To czerwone światło dla tej transakcji – wyjaśniał prezes UOKiK Marek Niechciał. W spółce uczestniczy obecnie wyłącznie Gazprom, bez pozostałych pięciu koncernów zachodnich: Uniper Global Commodities SE, ENGIE, OMV Nord Stream II Holding AG, Shell Exploration and Production oraz Wintershall Nederland.
W listopadzie prezes UOKiK wydał tzw. szósty istotny pogląd w sprawie. Dotyczy on ubezpieczenia niskiego wkładu własnego pobieranego przez mBank. Jeżeli sąd uzna klauzulę za niedozwoloną, to bank odda konsumentom, którzy złożyli pozew, pobraną opłatę. Poprzednie „istotne poglądy” UOKiK dotyczyły także niedozwolonych klauzul stosowanych przez banki udzielających kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich. Ogłaszanie przez Urząd takich „istotnych poglądów” pomaga frankowiczom w wygrywaniu odszkodowań od banków przed sądami.
W grudniu prezes Niechciał podpisał porozumienia z 17. towarzystwami ubezpieczeniowymi w sprawie ubezpieczeń z elementem inwestycyjnym, czyli polisolokat. Dzięki temu obniżone zostaną opłaty likwidacyjne tym klientom, których nie objęły wcześniejsze decyzje UOKiK. Porozumienia dotyczą też seniorów, a ich warunki wchodzą w życie 1 stycznia 2017 r.
Ostatnio zaś UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie zasad zbierania i udostępniania danych użytkowników stosowane przez Facebook Ireland, próbując wyjaśnić czy tego typu działania ze strony FB mogą naruszać prawa konsumentów. Chodzi np. o klauzule, które dotyczą zbierania „różnych informacji na temat użytkownika, „przez uzasadniony czas”, które następnie mogą być przekazane „firmom będącym częścią Facebooka”. Urząd podejrzewa, że użytkownicy popularnego „fejsa” mogą nie wiedzieć, jakie dane o nich zostaną zgromadzone, jak długo będą przechowywane i komu dokładnie mogą być przekazane.
Oby w Nowym Roku UOKiK podejmował się równie ważnych spraw z równie udanymi rezultatami.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

30-12-2016 [18:43] - Marek1taki | Link:

Wszystko to pięknie, i nawet w zgodzie z prawdą, ale jest pewne przemilczenie. UOKIK chroni konkurencję i konsumentów a nie dostrzega praktyk Mateusza Morawieckiego, który wykorzystuje pozycję wicepremiera i ministra do zwalczania konkurencji małych firm względem dużych, polskich względem zagranicznych, osób fizycznych względem osób prawnych.
Miejsce Morawieckiego jest na taczkach. Na drodze pod pręgierz. Wraz z poprzednikami z resortu finansów. Do dyskusji jest wymiar eurokostki i odległość rzucania.

Obrazek użytkownika GAZOSTAN

30-12-2016 [18:58] - GAZOSTAN | Link:

Brawo a co z ubezpieczeniami komunikacyjnymi moim zdaniem jest tu niewątpliwie działanie nie tylko w zmowie również monopolistyczne co na to w/w Urząd?