Chcemy by genealogia weszła do podstawy programowej historii

Fundacja Odtworzeniowa Dóbr Kultury i Dziedzictwa Narodowego zwróciła się z apelem do Ministerstwa Edukacji Narodowej, aby w nowej podstawie programowej nauki historii uwzględnić lekcje oparte o genealogię. Pracując od wielu lat na polu rozwijania świadomości historycznej i narodowej także młodych osób, fundacja ma świetny obraz tego co najlepiej oddziałuje na zainteresowanie historią. Zarówno wśród dzieci mieszkających w Polsce, jak i potomków Polaków na Kresach i Polonii na całym świecie nie ma lepszego narzędzia do rozbudzenia takich zainteresowań jak ich własne korzenie i pasja detektywistyczna.

Ze smutkiem i zaniepokojeniem obserwowaliśmy w ostatnich kilku latach brak konkretnych metod idących w kierunku pobudzania wyobraźni historycznej wśród młodego pokolenia, co w konsekwencji powodowało, że wszelkie informacje szkolne podawane w tym zakresie stawały się nudne i w pojęciu dzieci niepotrzebne. A przecież to właśnie wiedza historyczna pozwala gromadzić zasób  informacji o kulturze i tożsamości a co za tym idzie rozwija świadomość przynależności narodowej. Silnie rozwijany proces kształcenia historycznego przez inne kraje, często brak wiedzy u rodziców i wieloletnie zaniedbania, powodują, że dzieci Polaków mieszkających poza granicami szybko tracą świadomość narodową. Podobny, niekorzystny proces istnieje także w Polsce.

Jedną z najlepszych metod wprowadzających młode pokolenie w świat historii jest przeszłość ich własnych rodzin poznawana w odniesieniu do wydarzeń historycznych. Takie działania jak rysowanie drzew genealogicznych, możliwość zaprezentowania opracowań o życiu swoich przodków, czy odczytywanie starych dokumentów rodzinnych, mogą  znacznie uaktywniać wolę poznawczą, a także w wielu przypadkach przerzucić międzypokoleniowe mosty. Może to znacznie pomóc w procesie kształcenia. Tajemnice własnej rodziny czy społeczności lokalnej potrafią w sposób świadomy rozbudzić pasję badawczą młodych „detektywów historii” i zamienić czasem nudne lekcje o odległych wydarzeniach historycznych w ciekawe opowiadania o tamtych czasach, a także powiązać je z konkretną, nieżyjącą już osobą, która jednak kiedyś naprawdę żyła, odczuwała i kochała.

Genealogia rodzinna staje się dzisiaj coraz bardziej modna. Mamy głęboką nadzieję, że ten ważny element jakim jest genealogia nie zostanie pominięty w na nowo opracowywanych podstawach programowych historii, a wręcz stanie się jednym z ważnych elementów procesu kształcenia.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marcin Niewalda

07-12-2016 [00:50] - Marcin Niewalda | Link:

Komentarz nadesłany na FB: "Popieram tę inicjatywę! Polacy na Kresach już zapominają o kulturze i tradycjach swoich przodków!
Młodzież uczy się historii innych państw, a o własnych korzeniach rodzinnych nic nie wie, ale gdyby była taka lekcja w szkole lub tylko kółko, to by dopytywali się swych rodziców o przodków i obyczaje w rodzinie. Drzewo genealogiczne swej rodziny każdy by znał." (Alina Četverikova - Litwa)