Przedmurze obrotowe

Kilka dni temu byłam świadkiem zdumiewającej sceny. Lokalny menel, pijaczek i wariat, który wypuszczany okresowo z zakładu psychiatrycznego zatruwa życie lokatorom hałasując na podwórku rowerową trąbką, na widok przechodzącej rodziny z dziećmi powiedział z wyższością:” patologia wybiera się na spacer”.  Podobny dysonans poznawczy stał się moim udziałem gdy usłyszałam, że profesor Marcin Król nazwał zwycięstwo Trumpa buntem chamów przeciwko elitom. Przede wszystkim nie bardzo wiem kogo Król uważa za elitę, czyżby panią Clinton i jej męża, który nie wie nawet do czego służą cygara. Jak mnie uczono podstawową zasadą dobrego tonu jest używanie rzeczy zgodnie z ich przeznaczeniem. W zdecydowanie złym tonie było używanie przez żony sowieckich oficerów rabowanych we dworach koszul nocnych w charakterze balowych kreacji oraz mycie twarzy w bidetach . W złym tonie jest powszechny obecnie obyczaj sadzenia kwiatów w starych  bryczkach i wozach. Sposób w jaki prezydent Clinton używał cygara też świadczy o braku elementarnej kindersztuby. W przeciwieństwie do poglądów Króla, wynik amerykańskich wyborów, a także wygraną PiS w Polsce można traktować jako bunt autentycznych elit przeciwko chamstwu, które nauczyło się wprawdzie jeść nożem i widelcem i rozsmakowało w ostrygach i dobrych winach  ale do którego nie dotarło, że elitaryzm nie  polega na dostępie do przywilejów lecz na wyjątkowych zaletach umysłu i charakteru, pozwalających służyć społeczeństwu. Wbrew temu co uważa profesor Król, ani ostrygi, ani toskańskie wina , ani kawior nie uczyniły z nikogo arystokraty czy intelektualisty. Sowieccy oficerowie potrafili jadać kawior chochlami jako zakąskę do spirytusu. Nikogo również nie nobilituje dobre samopoczucie. Nasz sąsiad z podwórka jest podobnie jak profesor Król głęboko przekonany, że należy do elity. Problem nie sprowadza się jednak do wymyślania sobie nawzajem, jak w maglu, od chamów. Przykład sąsiada i profesora Króla dowodnie świadczy, że pewne pojęcia nie tylko straciły swój sens lecz wręcz stały się obrotowe.
Były takie czasy gdy zarówno w architekturze, jak i w życiu społecznym, a także w życiu jednostki obowiązywała hierarchia pionowa. Były to czasy  gotyckich katedr, królów i arystokracji, a także dominacji w życiu duchowym transcendencji. Nikt nie mógł mieć wątpliwości kto jest elitą a kto motłochem, a także czym jest sacrum a czym profanum.
Renesans stawiając w centrum swych zainteresowań człowieka obniżył wieże kościołów i rozchwiał hierarchie.  Ostatecznie zniszczyły je jednak rewolucje.
Obrotowość wszelkich pojęć i kategorii społecznych najlepiej widać w komentarzach do ostatnich wyborów w USA.  Otóż jedni widzą wygraną Trumpa jako tryumf populizmu a inni jako reakcję społeczeństwa właśnie na populizm. A co to jest populizm? Politolog z Princeton University Jan-Werner Müller,  autor  wyśmienitej książki What Is Populism? (2016).  populizmem  nazywa wcielane w życie przeświadczenie, że posiada się wyłączne prawo do zarządzania masami ludzkimi oraz doskonałą i jedyną receptę na to zarządzanie. W tym sensie populistyczne są wszelkie demoliberalne rządy w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Przeciwko populistycznym rządom, przeciwko dyktaturze politycznej poprawności, przeciwko globalizacji i władzy banków, spontanicznie wystąpiły społeczności tych krajów. Sukcesy Orbana na Węgrzech, PiS w Polsce i Trumpa w USA są zatem według Müllera reakcją na populizm nielubianych rządów.  
Natomiast inny amerykański uczony, profesor Nouriel Roubini, wykładowca w Stern School of Business przy Uniwersytecie Nowojorskim członek zespołu doradców ekonomicznych Białego Domu za prezydentury Billa Clintona, traktuje wydarzenia zarówno w Polsce jak na Węgrzech, w Rosji i w Turcji jako zwycięstwo populizmu. Jest to jego zdaniem narastający trend wzrostu nieliberalnego kapitalizmu państwowego pod kierownictwem prawicowych autorytarnych liderów. Nacjonalistyczny, autorytarny przywódca po wygranych wyborach twierdzi Roubini zaczyna ograniczać wolności polityczne i realizować program sprzeczny z celami instytucji ponadnarodowych. Na ogół sprzeciwia się wolnemu handlowi, imigracji czy bezpośrednim inwestycjom zagranicznym, natomiast faworyzuje krajowych pracowników i firmy.
Do prawicowego populizmu Roubini zalicza Front Narodowy Le Pen we Francji, Ligę Północną Matteo Salviniego we Włoszech, a w Wielkiej Brytanii UKIP Nigela Farage’a. W Niemczech, Holandii, Finlandii, Danii, Austrii i Szwecji także rośnie popularność partii prawicowych. Większość tych ugrupowań jest konserwatywna pod względem społecznym. Ale ich polityka ekonomiczna – antyrynkowa i pełna obaw przed liberalnym kapitalizmem i globalizacją, która może podważyć narodową tożsamość i suwerenność – ma zdaniem Roubiniego wiele wspólnego z populistycznymi partiami lewicy, takimi jak grecka Syriza (przed kapitulacją wobec wierzycieli), hiszpańska Podemos czy włoski Ruch Pięciu Gwiazd.
Po raz kolejny mamy zatem do czynienia nie tylko z obrotowymi zarzutami, które działają jak obosieczny miecz, albo dwa końce kija, lecz z obrotowym zjawiskiem. Komunizm kulturowy, który zaatakował nas z zachodu przyniósł aberracje stokroć być może groźniejsze od zgrzebnego, swojskiego realnego socjalizmu, bo dotykające nie tylko gospodarki lecz istoty życia jednostki. Walka zachodnich liberałów z kościołem, rodziną i tradycyjnymi wzorcami życia przekroczyła wszystko do czego w swej ograniczonej pomysłowości byli zdolni nasi komuniści i słusznie przez niektórych traktowana jest jako postulowany przez Gramsciego długi marsz lewicy przez instytucje.  Podobnie obrotowym zjawiskiem jest populizm. Rządy komunistyczne w świetle definicji profesora Müllera, były  podobnie jak rządy liberalnych demokracji  stricte populistyczne, bo sprawowane były w identycznym poczuciu bezalternatywności i opierały się na kłamstwie nigdy nie spełnionych obietnic i sztandarowych zasad, w które nie wierzyli sami rządzący.
Pozostaje nam zatem nieodmiennie rola przedmurza obrotowego.

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

03-12-2016 [16:32] - wielkopolskizdzichu | Link:

" wyłączne prawo do zarządzania masami ludzkimi oraz doskonałą i jedyną receptę na to zarządzanie"
Doskonała charakterystyka elyty która rządzi obecnie Polską. Aczkolwiek bez przekonania, za się jest stworzonym do wyższych celów - takich jak rządzenie i wcielanie własnych idei - nie ma sensu brać się za zarządzanie.

Obrazek użytkownika izabela

03-12-2016 [20:20] - izabela | Link:

W demokracji godzimy się na to, że ktoś może mieć inną koncepcję państwa niż my. Przekonanie, że się jest stworzonym do wyższych celów jest najgorszą kwalifikacją do sprawowania władzy. To przekonanie łączy komunistyczną ministrową, która dzięki pozycji męża jeździła do kosmetyczki do Paryża, z wdowami po PRL, które uważają, że ich przywileje są dziedziczne. Nie wspominam o sposobie sprawowania władzy, bo nawet komuniści uważali, że ich ustrój jest beznadziejny, a swoich idei pozbywali się łatwo i ochoczo gdy usłyszeli brzęk sakiewki.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

03-12-2016 [21:07] - wielkopolskizdzichu | Link:

Zarządzała Pani kiedykolwiek zespołami ludzkimi nie mając przekonania o słuszności swych decyzji i swych predyspozycjach kierowniczych ? To co Pani napisała to..... brednia. którą rządzący starają się wdrukować masom. I to niezależnie, czy w komunizmie, czy w demokracji o monarchii nie wspominając. Zajechało Wałęsą - nie chcem ale muszem.

Obrazek użytkownika izabela

04-12-2016 [09:02] - izabela | Link:

Niech Pan nie udaje, że nie rozumie. Istnieje zarząd właścicielski i w tym sensie zarządzałam ludźmi. W moim przedsięwzięciu mają robić to co ja uważam za stosowne, albo wynosić się na drzewo. Nie mówię im jednak jak mają żyć, czym karmić dzieci, jak je szczepić i jak je wychowywać. Nic mnie to po prostu nie obchodzi. Nie muszą zdawać egzaminów z marksizmu leninizmu ani innych bredni. Rządy populistyczne zamordują cię dla twego własnego dobra. Zbuntują ci dzieci określając ich prawa, zniszczą twoje przedsięwzięcie buntując pracowników. Nie pozwolą ci skutecznie uczyć, bo nad zdrowym rozsądkiem i naturalnym autorytetem góruje ideologia. Marksizm, gender, prawa gejów, prawa zwierząt są zawsze ważniejsze od ciebie i twoich interesów. Nie wolno ci dać klapsa dziecku ale wolno je zamordować w łonie matki, zdolne do samodzielnego życia ( późna aborcja). Nie wolno nazwać zboczeńca po imieniu, ale wolno za moje podatnika pieniądze urządzać w teatrze zamtuz sprowadzając zagraniczne prostytutki.Itd itp. To nie jest kwestia zarządzania ludźmi. To kwestia przeświadczenia, że się posiada uniwersalną receptę na życie innych ludzi i zmuszanie ich do realizowania tych rojeń.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

04-12-2016 [11:05] - wielkopolskizdzichu | Link:

Niedziela rano, rześkie powietrze a tu jakieś horrory.
Według Pani Jaśnie Panujący Prezes nie ma poczucia pełnienia misji i przeczucia, że jest do niej stworzony.
Że historia i opatrzność tak sprawiły?
A Pani sama? Dlaczego popisuje się publicznie? Skoro jest Pani pozbawiona przekonania o swych racjach i obowiązku dzielenia się nimi - wyższy cel jakby nie spojrzeć - zakładając że popisuje się Pani tutaj za darmo, w co trudno mi uwierzyć, powinna pisać Pani do sztambucha, miast na publicznie dostępnym blogu.

Ludzie prący do władzy, pod każdą szerokością geograficzną, w każdym ustroju, są przekonani o swej wyższości, bez tego do pełnienia jakiekolwiek funkcji gdzie ocenia się kogoś, decyduje się o czyimś losie, wyciąga się konsekwencje, by się nie nadawali.
Jedni to kamuflują lepiej inni gorzej, niektórzy nawet sobie z tego nie zdają sprawy, dopiero gdy władzy są pozbawiani wychodzi to z nich.

Obrazek użytkownika izabela

04-12-2016 [16:26] - izabela | Link:

Nie ma zakazu popisywania się publicznie czymkolwiek. Na tym polega wolność słowa i przekonań. Nie ma natomiast obowiązku czytania czegokolwiek szczególnie tego co drażni albo czego się nie rozumie. Proponuję Panu żeby Pan zrezygnował z czytania tego co piszę z obopólnym pożytkiem. Pan nie będzie się denerwował, a ja nie będę czuła się urażona Pana napastliwym tonem.

Obrazek użytkownika paparazzi

05-12-2016 [01:30] - paparazzi | Link:

Szanowna Pani niech nie bierze na poważnie zdzicha, on tu służbowo.On ma dylematy płacą czy nie.

Obrazek użytkownika izabela

05-12-2016 [08:07] - izabela | Link:

Ciekawe kto płaci i ile? Może warto się przewerbować?

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

05-12-2016 [03:40] - wielkopolskizdzichu | Link:

Dlaczego mam nie czytać. Lektura wypowiedzi podążających tym samym torem co moje przemyślenia byłaby zbędną stratą czasu.
Ciekawiej jest poznać myśli, tych których uważam za wrogów czyli wyborców PiS-u, uważających się za lepszy sort, stosujących by zadowolić publiczkę tanie chwyty.
A że się można nieraz zdenerwować - nikt nie mówił, że będzie łatwo.

Oczywiście jeśli czymś uraziłem Panią, to wypada przeprosić co właśnie skwapliwie czynię.
Z drugiej strony nie za bardzo wiem czym.
Rozumiem że brak należytego szacunku do Prezesa Panią drażni - wszak należy Pani do jego elektoratu - ale aż do tego stopnia!? Pani Izabelo to jest tylko polityk, jeden z tysięcy trzeba mieć do tego jakiś dystans.
Z drugiej strony mam nadzieję / jest Pani na tyle inteligentna / że nie poczuła się Pani urażona wykorzystaniem Pani własnego dzieła - działalności blogerskiej jako argumentu dowodzącego, iż pewna część rodzaju ludzkiego uważa się za lepszą niż reszta..
Albowiem jeśli Pani za nią nie płacą, to bez przekonania o potrzebie dzielenia się pod nazwiskiem swoimi myślami, w czym zawsze tkwi pierwiastek megalomanii połączonej z ekshibicjonizmem, nie byłoby Pani na blogach.

Obrazek użytkownika fritz

04-12-2016 [17:08] - fritz | Link:

Nic dodac, nic ujac.

Obrazek użytkownika lala

07-12-2016 [02:29] - lala | Link:

cytuję: ". Przekonanie, że się jest stworzonym do wyższych celów jest najgorszą kwalifikacją do sprawowania władzy." celna uwaga, ale mnie się dzisiaj kojarzy z panem Kaczyńskim a nie z komunistyczną ministrową

Obrazek użytkownika Jabe

03-12-2016 [17:38] - Jabe | Link:

Jeśli jakaś grupa buntuje się przeciw pseudoelitom, nie koniecznie ona sama jest elitą. Pani wybaczy, ale to mi wygląda na kadzenie czytelnikom. Zastanawiam się, czy elity wogóle mogą się buntować, bo bunt jest przeciw czemuś. Elity zaś mają reprezentować sobą coś pozytywnego.

Obrazek użytkownika izabela

03-12-2016 [19:59] - izabela | Link:

To skrót myślowy. Bywa tak, że elita jakiejś społeczności jest ubezwłasnowolniona. Wyobraźmy sobie, że w oblężonym mieście zdolne do walki z wrogiem rycerstwo zostało uwięzione przez głupiego i złego króla w wieży, a wróg szturmuje do bram. Ludność miasta rozpoznaje prawdziwą elitę,zdolną do obrony miasta, ( która oczywiście też buntuje się przeciwko uwięzieniu), uzyskuje jej uwolnienie i oddaje się pod jej przywództwo. Albo podczas epidemii, elita intelektualna i moralna szpitala, zarządzanego przez głupich administratorów, buntuje się przeciw zarządowi i forsuje terapię,ratująca życie pacjentom. Elita intelektualna może buntować się przeciw władzy nie przestając być elitą. Żądając aby elity reprezentowały coś pozytywnego wpisujemy się w rozumowanie komunistów, którzy dzielili opozycję na konstruktywną i niekonstruktywną. Ta konstruktywna była skłonna dogadać się z władzą na zasadzie dopuszczenia do przywilejów.

Obrazek użytkownika Jabe

03-12-2016 [21:07] - Jabe | Link:

No tak. Jeśli bunt traktować jako coś więcej niż sprzeciw, lecz jako dążenie do przywrócenia jakichś wartości, to tego właśnie od elity oczekujemy.

Obrazek użytkownika Domasuł

03-12-2016 [19:01] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

Szalenie wazny w tej całej konfiguracji jest tez Brexit. Jedynie sluszna ideologia w swoich lapach ma prawie wszystkie glowne media, i przez lata ludzie postępowali zgodnie z wytycznymi idącymi z tych mediów. Faktycznie co najmniej od roku 1984 mielismy swiat orwellowski. To może dziwne ale wydaje się, ze na ratunek ludziom przeciwko zakłamaniu przyszedł internet. To w internecie od jakiegoś czasu toczy się spoleczna debata, która ostatecznie przewazyla w wynikach wyborczych. Ponieważ ludziom praktycznie zabrano przestrzen i możliwości dyskusji publicznej, odrodzila się ona w przestrzeni wirtualnej... Jednak uwaga, Imperium będzie kontratakować. With a vengeance!

Obrazek użytkownika izabela

03-12-2016 [20:04] - izabela | Link:

Ja też uważam, że roli internetu nie sposób przecenić. Dzieci pokazały mi piękny mem. Skrzywiony Michnik mówi:" Stalin nie żyje, Lenin nie żyje, Castro nie żyje i ja też nie najlepiej się czuję". To lepsze niż rozprawa na temat Gramsciego i marszu marksizmu kulturowego przez instytucje.

Obrazek użytkownika lala

05-12-2016 [01:15] - lala | Link:

też lubię dowcipne internetowe memy (Kaczyński "wczoraj dałem potrzymać Dudzie mojego kota, a on go podpisał)", ale zwracałam raczej uwagę na to, że przekonania młodych kształtuje internet a oni są dośc bezradni, bo nie wiedzą, że to, co tam jest należy traktować krytycznie - nie wiem czy to skutek proporcji nauczania w szkołach - dwie godziny religii, jedna fizyki, zero - logiki....

Obrazek użytkownika izabela

05-12-2016 [08:03] - izabela | Link:

Tyż piknie

Obrazek użytkownika lala

06-12-2016 [00:07] - lala | Link:

cóż, szkoda, bo myślałam, że potrafi Pani odpowiedzieć inaczej

Obrazek użytkownika gorylisko

06-12-2016 [08:08] - gorylisko | Link:

najwyrazniej myślenie nie jest pana/pani silną stroną...
zawsze może pan poprosić panią Izabelę aby nauczyła pana jak zmieniać sciółkę w boksie czy w ogóle jak się oporządza konie... to trochę rózni się od jazdy na rowerze czy hulajnodze

Obrazek użytkownika lala

07-12-2016 [02:26] - lala | Link:

ale jakoś nie zamierzam udać sie do Pani Izabeli po korepetycje o zmienianiu ściółki, bo mnie taka profesja zwyczajnie nie interesuje

Obrazek użytkownika lala

03-12-2016 [22:39] - lala | Link:

jedna uwaga - internet oczywiście tak, szkoda tylko, że oducza skutecznie krytycznego myślenia, zaś "znalezione w internecie" zastępuje wiedzę o świecie bardzo wielu...

Obrazek użytkownika lala

03-12-2016 [22:38] - lala | Link:

cytuję autorkę: "Walka zachodnich liberałów z kościołem, rodziną i tradycyjnymi wzorcami życia przekroczyła wszystko do czego w swej ograniczonej pomysłowości byli zdolni nasi komuniści "
Szanowna Pani, rozumiem, że brzydzi Panią cywilizacja Zachodu, może zatem, zgodnie z przeznaczeniem używania rzeczy - posługiwać się Pani będzie wschodnimi wynalazkami a odrzuci te "miazmaty" jak ongiś mawiano? po co Pani wolnośc jednostki? po co prawa człowieka? proszę pamiętać, że wszak mieliśmy opisane "czysto polskie" - na ileś tam zdrowasiek do pieca w razie choroby....
pozwolę sobie pozostać przy tym, co zachodnie jednak

Obrazek użytkownika izabela

04-12-2016 [04:13] - izabela | Link:

Pozostaje Pani przy tym co zachodnie-OK.Na przykład: eutanazja dla dzieci, gender, nauka masturbacji w przedszkolach. Jak mówią na wschodzie (właśnie): " делай -смотри спасенному рай" co znaczy : "rób sobie jak chcesz, ale pamiętaj, że raj jest dla zbawionych". Wbrew pozorom to powiedzonko nie mówi o sprawach ostatecznych lecz przestrzega przed zbytnim czy naiwnym optymizmem.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

04-12-2016 [07:40] - wielkopolskizdzichu | Link:

Widzi Pani sama w jaką kabałę wtrącił Polskę Rząd Olszewskiego i później Bracia Kaczyńscy. Sodoma i Gomora.

Obrazek użytkownika lala

05-12-2016 [01:09] - lala | Link:

Pani naprawdę w to wierzy? w te bajki? ktoś Pani nagadał o "żelaznym wilku"???
masturbacji nie trzeba uczyć, jest zjawiskiem występującym wśród dzieci i dorosłych - bez szkolenia,
eutanazja dla dzieci? czyli co??? jak się nie zezwala na urodzenie płodu bez mózgu??
doprawdy, oczekiwałabym bardziej racjonalnych argumentów, za tym, że potępiając Zachód woli Pani tzw. Wschód (skądinąd - popierający eutanazję czy formy regulacji urodzin np. Chiny, Rosja itd.)

Obrazek użytkownika izabela

05-12-2016 [08:02] - izabela | Link:

Własnie dlatego, że masturbacja występuje spontanicznie uczenie jej ma taki sam sens jak uczenie dłubania w nosie albo puszczania publicznie bąków. Większość wychowawców stara się nauczyć dzieci panowania nad fizjologią. A jednak w niemieckich przedszkolach prowadzi się lekcje masturbacji. W Niemczech wydano książeczkę „ABC małego ciała. Leksykon dla dziewczynek i chłopców”.Z góry przepraszam, jeśli cytat przekracza granice przyzwoitości – „dotykanie jąder może być rozkoszne i piękne”, „Łechtaczka znajduje się z przodu pomiędzy małymi wargami sromowymi. Dotykanie łechtaczki może dostarczyć wiele rozkoszy” albo "Tak jak można mieć ochotę na czekoladę, tak samo kobiety i mężczyźni mogą mieć ochotę na seks z samym sobą”. Bardzo mądre i odkrywcze i stosowne dla dzieci w wieku przedszkolnym.
W Niemczech rodzice nie mają prawa sprzeciwić się posyłaniu dzieci na edukację seksualną, gdzie uczy się je masturbacji.
Wszystkie pozwy rodziców o zwolnienie z obligatoryjnych zajęć z wychowania seksualnego są odrzucane.
Wcale nie potępiam Zachodu. Zachód znalazł się w pułapce własnej dekadencji, nie pierwszy raz w historii. Nie ma się czym ekscytować. Nie fascynuje mnie również Rosja ani Chiny. Proszę nie wkładać mi w usta cudzych poglądów.A pisząc o eutanazji dla dzieci miałam na myśli nie aborcję lecz kraje w których dziecko ma prawo wyrazić wolę śmierci jeżeli czuje się niekomfortowo. Proszę się dokształcić w zagadnieniach współczesności.

Obrazek użytkownika Domasuł

04-12-2016 [07:53] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

To co Pani pisze o Zachodzie to już zamierzchla przeszlosc. Obecnie mamy do czynienia z reżimem liberalnych ideologii, które sa zdecydowanie szkodliwe. Malo tego, lewicowe środowiska były zapatrzone w Zwiazek Radziecki jak w obrazek. A teraz oplakuja smierc Fidela. Dlatego Zachod będzie zmuszony szukac nowych drog rozwoju, bo to co było serwowane w ostatnich dekadach zniosło zachodnie idealy na manowce. Na szczęście sam Zachod zaczyna się budzic.

Obrazek użytkownika fritz

03-12-2016 [23:28] - fritz | Link:

Opinia Roubiniego nie jest zaskakujaca, wrecz naturalna i oczywista, jezeli sie uwzgledni, ze jest Zydem z Iranu jak podaje wiki. (The child of Iranian Jews, he was born in Turkey and grew up in Italy).

Neolibaralizm jest forma marksizmu, ktorego ojcem jak sama nazwa wskazuje jest zydowsk filozf Marks. Marksizm wystepuje w przeroznych formach, ostatni gender i globalizmu liberalnego a jego zbrodniczym celem jest zniszczenie narodow, pozbawienie narodow wlasnie ich tozsamosci narodowej. Zostaje tylko jeden narod, ten ktory potrafi swoja zachowac i tym samym reszte kontrolowac.
No wlasnie zydowski jak to nawet w internecie zupelni otwarcie wybrancy tego wybranego narodu mowia.

Trwa 1.20 sec i ma polskie napisy:
https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika izabela

04-12-2016 [09:06] - izabela | Link:

Problemem nie jest to gdzie się urodził Roubini i z jakiej matki, lecz to jak wielu ludzi jest gotowych powielać jego poglądy.
Poglądy mają narodowość tak jak kapitał. Nie ma się czym gorszyć, to naturalne tylko trzeba wyciągać wnioski.

Obrazek użytkownika fritz

04-12-2016 [16:40] - fritz | Link:

...Poglądy mają narodowość tak jak kapitał.

*** Dokladnie tak. Dlatego wlasnie wazne jest z jakigo srodowiska pochodzi, niezalezenie od miejsca urodzenia. Matka i ojciec sa czescia srodowiska powiedzialbym ;)

Poglady tego srodowiska dopasowane do "ducha czasu" nie zmieniaja sie. Cel w zasadzie jest ten sam tylko drogi rozne.

Natomiast powielanie przez inne srodowiska zmienia sie. I tak generacja 68 zassala cala indoktrynacje.

Obecne ruchy w Europie sa w pewnym sensie poczatkiem konca generacji 68. Nie zdolala indoktrynowac w pelni nastepnych generacji.

Tak sympatyczny kontrast to Trump z jednej i polityka imigracyjna Merkel (nalezacej do prawie 40 roku zycia jadra fanatykow partii komunistycznej jako szefowa od propagandy na wydziele) jakby zapowiedzianej w video przez Barbare Spectre.

Obrazek użytkownika lala

06-12-2016 [00:05] - lala | Link:

własnie wróciłam z Niemiec, mieszkałam tam i bywam często,
nie wiem kto Pani opowiada takie bajki, dzieci moich orzyjaciół i znajomych,
w wieku przedszkolnym NIGDY i NIKT nie poddawał takiej indoktrynacji....
proszę jednak aby nim napstępnym razem napisze Pani coś podobnego - o sprawdzenie
wiarygodności infromatora, bo aż wstyd....

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

06-12-2016 [06:33] - wielkopolskizdzichu | Link:

Język propagandy, wyklucza możliwość poddawania w wątpliwość zasłyszanych informacji, którymi agitator się posługuje. Jeśli propagandysta użyje słów wydaje mi się, ponoć, nieraz się zdarza etc.... automatycznie wytwarza u odbiorcy zastanowienia się nad sensownością całego wywodu. Pani Izabela nie takie sobie postawiła zadanie, stąd te ortodoksyjnie brzmiące newsy.
Na program szkół i przedszkoli mają wpływ władze landów, w niektórych dochodzi do aberracji, w innych tego obłędu jest zdecydowanie mniej.

Obrazek użytkownika izabela

06-12-2016 [08:34] - izabela | Link:

Błąd , który Pani popełnia nazywa się w teorii poznania pars pro toto czyli branie części za całość. To że dzieci jakiś bliżej nieokreślonych Pani znajomych nie dotknęła podobna indoktrynacja nie znaczy nic. Ja też bywam często w Niemczech ale nie ograniczam się do rozmowy z kilkoma osobami. Książeczka o której pisałam jest do nabycia w każdym mieście. Nie kupowałam jej bo nie mam zamiaru ich dorabiać. Polecam link http://www.theatlantic.com/hea.... tekst jest wprawdzie po angielsku ale ilustracje są zrozumiałe dla każdego.Publikacji na ten temat po niemiecku jest też bardzo dużo.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

06-12-2016 [09:45] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Błąd , który Pani popełnia nazywa się w teorii poznania pars pro toto czyli branie części za całość"
Przygadywał kocioł garnkowi.

Obrazek użytkownika lala

07-12-2016 [02:23] - lala | Link:

czytam też po angielsku i niestety- widzę,
że ani Pani nie zna całości tekstów,
ani nie ma pojęcia o tym jak jest prowadzona
edukacja w przedszkolach niemieckich..
a szkoda, bo może by Pani doszła (uczciwie myśląc),
do wniosku, że to nie żadna indoktrynacja, ale
rzetelna informacja o ludzkiej seskualności
(czego w polskiej edukacji nie ma, no, ale przecież
Polacy się rozmnażją jak aniołowie...bez-seksualnie)

Obrazek użytkownika izabela

07-12-2016 [20:33] - izabela | Link:

Polecam książkę Gabriele Kuby 'Die globale sexuelle Revolution"Wydaje mi się,że ta pani lepiej rozumie po niemiecku i lepiej zna stosunki w swoim kraju niż przypadkowi turyści.

Obrazek użytkownika Domasuł

07-12-2016 [22:26] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

Bo wcześniej, jak nie było tej "rzetelnej informacji", to ludzie nie wiedzieli jak się rozmnazac, co nie? Przez tysiąclecia marzyli tylko o tym, żeby ich ktoś wyedukowal.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

08-12-2016 [07:25] - wielkopolskizdzichu | Link:

a jakby co to kawał druta lepszy jest niż kawał gumy.

Obrazek użytkownika izabela

06-12-2016 [10:56] - izabela | Link:

Jeszcze jeden link do tekstu z obrazkami - tym razem po niemiecku, ale chyba Pani po niemiecku rozumie.http://www.nein-zur-kindersexu...

Obrazek użytkownika lala

07-12-2016 [02:19] - lala | Link:

czytam po niemiecku i czytam ze zrozumieniem.
i dziwię się, ża daje się Pani tak łatwo nabrać,
bo po lekturze tekstów zamieszczonych pod tym linkiem,
niestety widać wyraźnie, ze jest to niezła manipulacja
i dość propagandoe materiały niewiele mające wspólnego
z rzeczywistością - wolę racjonalne "sprawdzam", co miałam
okazję zobaczyć i posłuchać w rozmowach z ludźmi, których
dzieci najbanalniej na świecie - chodzą do przedszkola zwykłego,
publicznego w Niemczech....polecam podobne rozmowy

Obrazek użytkownika Oona

08-12-2016 [17:43] - Oona | Link:

Ależ bredzisz lala!