Jan Paweł II - tajemnice światła

Jednym z dzieł Jana Pawła II jest rozszerzenie, wzbogacenie modlitwy różańcowej. Zaproponował on światu czwartą jej część w postaci tajemnic światła. Projekt ten został przez Kościół przyjęty z entuzjazmem. Głęboka filozoficzna myśl zespolona została w nim  z pełnią Objawienia.  Czytelność i logika rozważań w niezwykły sposób uwypuklają miłość, wiarę, i nadzieję.
Myślę, że gruntem sprzyjającym tej modlitwie może być rozszerzona wiedza na temat fizycznej natury światła, struktury materii, aktualnych postępów nauki o kosmosie, psychologicznych i literackich interpretacji tego słowa.  Nieodzownym zaś warunkiem takiej duchowej wyprawy będzie otwarcie się na zawartość Ewangelii.

  1. Chrzest Pana Jezusa w Jordanie

 
Chrzest Jezusa a za nim nasz.  (ZARZEWIE)
Czyn, zaistnienie. Pierwszy kontakt, warunek.
ŚWIATEŁKO W CZŁOWIEKU - WYRÓŻNIAJĄCE GO W MARTWOCIE MATERII – PRZEZNACZENIE  LUDZI DLA INNEJ, NIEBIAŃSKIEJ RZECZYWISTOŚCI
 
Anty1.  Znikąd donikąd. W chaosie i niepewności od samego początku życia biologicznego i mentalnego. W daremnym oczekiwaniu.
 

  1. Objawienie się Pana Jezusa na weselu w Kanie Galilejskiej

 
Wesele.     (GRA ŚWIATEŁ)
Zespolenie z innymi ludźmi, radość, niespodzianka, miłość.
W KOLOROWYCH LAMPIONACH WESELNEGO PRZYJĘCIA RÓŻNORODNOŚĆ BARW  ŻYCIA RODZINNEGO I SĄSIEDZKIEGO, POSZERZAJĄCA PERSPEKTYWĘ POZNANIA
 
Anty2. W samotności -  bez ludzi, bez nadziei, z zamarzniętym sercem.
 

  1. Głoszenie królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia

 
Porządek – urządzenie świata.   (ŚWIATŁA KOSMOSU – ŚWIATŁA MASTA)
 
Najbardziej ogólna nauka o ustroju Państwa Bożego, które zaczyna się tu, w lokalnym  otoczeniu a kończy się w innym wymiarze,  ekonomia i hierarchia ustalona nauką Chrystusa w Ewangelii   Iluminacja Pisma świętego i wiary katolickiej w świętym Kościele.
ŚWIATŁOŚĆ CHRYSTUSA NAKŁANIAJĄCA DO BUDOWANIA W PRAWDZIE
 
Anty3. Niszczenie planu Bożego za sprawą podstępnego Złego Ducha – polityczna, ideologiczna wrogość  i wojna wymierzone w Chrystusa i Jego Kościół.
 

  1.  Przemienienie na górze Tabor

 
Konfrontacja.  (ŚWIATŁOŚĆ INNEJ RZECZYWISTOŚCI)
 
Osobiste doświadczenie  namacalnego działania Łaski Bożej – olśnienie poprzez obraz widziany własnymi oczyma lub świadectwo własnego zrozumienia.  
ŚWIATŁOŚĆ NAUKI CHRYSTUSA  PRZEWODNIKA PROWADZĄCEGO WIERNYCH POZA GRANICE POJMOWANIA
 
Anty4. Pycha i głupota ludzka kwestionująca znaki  pochodzące od Boga i ryglująca rozumowi wszystkie furtki prowadzące poza własną zagrodę. 
 

  1. Ustanowienie Eucharystii

 
Nasze trwanie w Panu Bogu i Jego w nas. (ŚWIATŁOŚĆ PRZENAJŚWIĘTSZA -  NIEPOJĘTE  ŚWIATŁO OFIARY CHRYSTUSA NA KRZYŻU)
Nieustanny kontakt z Nim, Jego wkraczanie do duszy przyzywającej, zapraszającej Go blaskiem,  czystością swojego wnętrza.
NAPEŁNIENIE CZŁOWIEKA ŚWIATŁEM WIARY
 
Anty5.  Profanacja – niszczenie duszy własnej i bliźniego: przyjęcie służby u diabła, znieważanie i likwidacja świątyń oraz innych miejsc Opatrzności Bożej. Ataki na kapłanów, jedynych depozytariuszy świętości.
 
 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jurek M

12-10-2016 [07:32] - Jurek M | Link:

Dla poszerzenia tematu:
http://www.piusx.org.pl/zawsze...

Obrazek użytkownika St. M. Krzyśków-Marcinowski

13-10-2016 [01:27] - St. M. Krzyśków... | Link:

Treść wskazanego artykułu nie wypływa z natchnienia. Widzę w nim ukrytą „mądrość” tego świata. Gdyby Jan Paweł był w błędzie i szkodził Kościołowi, nie zostałby ocalony przez Matkę Boską 13.05.1981.