Działkowcy to liczny elektorat

 
 
 

1)Z najwyższą uwagą śledzę wszelkie projekty i posunięcia rządu „ dobrej zmiany”, któremu gorąco kibicuję. 16 czerwca, o 7 rano wysłuchałam rozmowy dziennikarza radia Wnet z premierem Glińskim przebywającym aktualnie w Paryżu. Otóż pan Gliński pojechał zgłosić (podczas 159 Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowego Biura Wystaw) Polskę jako kandydata do organizacji tak zwanego małego Expo w 2022 roku. Polska jest pierwszym kandydatem zgłoszonym do małego Expo, następni kandydaci mają czas na decyzję do września. Małe Expo poświęcone ma być problemom rewitalizacji miast na przykładzie Łodzi.
Na rewitalizację Łodzi rząd ma zamiar przeznaczyć 5 mld złotych. Nareszcie kwota adekwatna do skali problemu.  Zrewitalizowane nieruchomości maja być skomercjalizowane i wyprzedawane co pozwoli zwrócić około 30 % nakładów. Inne projekty, również bardzo ciekawe, dotyczą tunelu łączącego stacje kolejowe w mieście. Dobrym pomysłem byłaby również szybka kolej łącząca Łódź z Warszawą. Czas dojazdu z Warszawy do Łodzi rzędu ½ godziny oraz przeniesienie do tego miasta niektórych centralnych instytucji pozwoliłoby zlikwidować strukturalne bezrobocie w tym niegdyś przemysłowym mieście. Bezrobocie, które jest podstawową przyczyną narastającej patologii społecznej.
Nie zmienia to faktu, że ofiarami dewastacji Łodzi a teraz jej rewitalizacji i komercjalizacji staną się mieszkańcy przedwojennych czynszowych kamienic.  Łódzcy przemysłowcy, ci krwiopijcy z czasów  „ Ziemi Obiecanej” czyli z czasów dzikiego kapitalizmu wbrew pozorom troszczyli się aby ich robotnicy mieli gdzie mieszkać. Manufaktura, dzieło i własność przemysłowca Poznańskiego najpierw znacjonalizowana, a obecnie sprywatyzowana została zrewitalizowana i służy jako galeria handlowa i centrum kulturalne. Obok puste i zrujnowane stoją kamienice mieszkalne zbudowane przez Poznańskiego. Puste i zrujnowane są również oficyny w centrum Łodzi opróżnione wiele lat temu nie wiadomo po co z lokatorów. Obecne projekty rewitalizacyjne w niczym nie poprawią sytuacji tych lokatorów. Jak czytałam kolejne śródmiejskie kamienice będą opróżniane i już brakuje dla tych eksmitowanych lokali zastępczych. Co uratuje ich przed bezdomnością, czy rządowy program „ mieszkanie +”?
2)Jak słyszałam rządząca partia chce wprowadzić zasadę przepadku mienia przestępcy w przypadku każdego wyroku opiewającego na ponad 5 lat. To kiepski pomysł. Każda partia musi się liczyć z tym, że po czteroletniej kadencji utraci władzę. Konfiskata mienia może być bardzo niebezpiecznym narzędziem oddanym w ręce przeciwników. Wyobraźmy sobie, że PO, które już przeszło do historii jako partia zawłaszczająca majątek narodowy i rabująca mienie prywatne za pomocą przekrętów i manipulacji prawem dostałaby do ręki tak użyteczne narzędzie.
Obywatele naszego kraju są w bardzo trudnej sytuacji gdyż są rabowani w majestacie prawa właśnie dzięki takim narzędziom jak handel roszczeniami czy gwarancja zaufania do ksiąg wieczystych. Przy skrajnej demoralizacji środowiska prawniczego jedynym środkiem zaradczym jest uproszczenie prawa, eliminacja wtrącania się państwa w sprawy obywateli wszędzie tam gdzie tylko jest to możliwe. Nie należy dawać przestępcom następnych niebezpiecznych narzędzi do ręki.   Raczej należy starać się wytracić z ich rąk już istniejące.
3)Następną aktualną bulwersującą sprawą jest problem ludzi mieszkających na działkach. Ogródki działkowe jak wiemy  mają swoje przepisy. Jednym z nich jest zakaz stałego zamieszkania na terenie działek i zakaz budowania zbyt wielkich altan. Jest to zrozumiałe, gdyż gdyby zliberalizować przepisy ktoś mógłby zechcieć wybudować na działkach nawet wysokościowiec. Musimy jednak sobie uświadomić, że mieszkanie na działkach bywa alternatywą bezdomności dla ludzi wyrzucanych z mieszkań w wyniku rabunkowej prywatyzacji czy reprywatyzacji ,albo nawet dla tych , którzy nie zawsze z własnej winy nie byli w stanie płacić czynszu. Rzadko kto przenosi się przecież na stałe na działki dla fantazji. Przez wiele lat zarówno władze miejskie jak i zarządy ogródków działkowy tolerowały taki stan rzeczy. Obecnie zarządy zabrały się do wyrzucania mieszkańców działek i odbierania im tych działek pod pretekstem ich użytkowania niezgodnie z przepisami. 
 Paradoksalnie dzieje się to za rządów „ dobrej zmiany”, od których ludzie oczekiwali poprawy swojej sytuacji. Przede wszystkim  oczekiwano uwłaszczenia działek. Zarządy działek przypominają sobie o różnych formalnościach zawsze wtedy gdy pojawia się możliwość uwłaszczenia terenów ogródków działkowych i usiłują za wszelką cenę przejąć jak najwięcej działek. Obecne działania przeciwko osobom mieszkającym na działkach mają związek z planowanym zlikwidowaniem instytucji wieczystej dzierżawy jako nieznanej w Europie formy władania nieruchomością. Powiedzmy wprost- działki należą się ich wieloletnim użytkownikom, a nie cwaniakom skupionym w zarządach ogródków i ich protegowanym. Uwłaszczenie ogródków działkowych byłoby bardzo korzystną społecznie formą upowszechnienia własności. Bez rozproszenia własności złudne są projekty utworzenia klasy średniej. Klasa średnia to ludzie niezależni od władzy i urzędniczych apanaży. Nie udało się utworzyć klasy średniej po 89 roku gdyż uwłaszczając partyjną nomenklaturę i pozwalając rabować finanse państwa różnym oszustom postawiono, (przynajmniej teoretycznie) na pierwotną akumulację kapitału. Tymczasem kapitał jak ta kula śnieżna ma naturalne tendencje do kumulowania się. Choćby ze względu na wpływ ludzi bogatych na ustawodawstwo i na redystrybucję pieniędzy. W ten sposób bogaci stają się jeszcze bogatsi a biedni jeszcze biedniejsi. Współczesna gospodarka aby się rozwijać i funkcjonować potrzebuje jednak masowego nabywcy. Dlatego program „500+” może w walce z deflacją odgrywać rolę negatywnego podatku dochodowego Miltona Friedmana.
A oddanie działek ich użytkownikom to działanie uzupełniające do programu walki z bezdomnością: „mieszkanie +”.
Warto pamiętać, że działkowcy to liczny elektorat.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika jdj

25-06-2016 [20:20] - jdj | Link:

Proszę, niech Pani nie zapomina o miłośnikach astronomii - to też wielki elektorat, a przy tym przyszłościowy, bo młody! Trzeba raz na zawsze skończyć z zachmurzeniem (zadymieniem) pięknego nieba - to byłaby dobra zmiana!

Obrazek użytkownika izabela

26-06-2016 [07:17] - izabela | Link:

Z zachmurzaniem nieba skończyło PO płacąc gorliwie rekiet za emisję CO2 i likwidując kopalnie. Trzeba wymyślić coś nowego, atrakcyjnego dla tych młodych. Jak na razie ku rozpaczy Komitetów Obrony Debilizmu młodzi uczestniczą w rekonstrukcjach historycznych

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

26-06-2016 [08:42] - NASZ_HENRY | Link:

koczKODany potrzebują lat ewolucji aby coś nowego wymysleć ;-)

Obrazek użytkownika asasello

26-06-2016 [11:20] - asasello | Link:

Czy zauważyła pani że od KODu właśnie odcięto zasilanie? Jakby się pod ziemię zapadli.

Obrazek użytkownika izabela

26-06-2016 [13:48] - izabela | Link:

Zauważyłam, ale nie wiem dlaczego. Widziałam za to doskonały dowcip na temat rozwoju Tuska jako polityka i męża stanu. Otóż na rozwalenie Polski potrzebował 8 lat, a UE udało mu się rozwalić w 3 lata

Obrazek użytkownika jdj

26-06-2016 [12:58] - jdj | Link:

Płacić za czyste powietrze to byle dureń i PO potrafi, ale kto uczyni coś dobrego, albo przynajmniej dąży do dobrego - należy uszanować i cenić ponad malutkie swoje interesy.

Obrazek użytkownika marsie

26-06-2016 [00:52] - marsie | Link:

"Na rewitalizację Łodzi rząd ma zamiar przeznaczyć 5 mld złotych." No, no - a kto tam w tej Łodzi rządzi? A poza tym - mój kumpel postawił sobie chatę na działce w Poznaniu, jakieś 500 metrów i prawie za nic nie płaci - idiota, biedak czy cwaniak?

Obrazek użytkownika izabela

26-06-2016 [07:11] - izabela | Link:

Właśnie w Poznaniu władze lokalne zabrały się do eksmitowania stałych mieszkańców działek i odbierania im tych działek za łamanie regulaminów działkowych. Życzę koledze, żeby go to ominęło. Procedura jest taka: działeczkę się zabiera, faceta do noclegowni albo kontenera ( Poznań zasłynął kilka lat temu przygotowaniem kontenerów dla eksmitowanych) działeczkę przydziela kumplowi prezesa zarządu ogródków, który spokojnie się na niej uwłaszczy po zniesieniu instytucji wieczystej dzierżawy, to znaczy do końca roku.

Obrazek użytkownika Jabe

26-06-2016 [13:19] - Jabe | Link:

„Tymczasem kapitał jak ta kula śnieżna ma naturalne tendencje do kumulowania się. Choćby ze względu na wpływ ludzi bogatych na ustawodawstwo i na redystrybucję pieniędzy.” – Powody, które Pani wymieniła, nie są bynajmniej naturalne.

Obrazek użytkownika izabela

27-06-2016 [06:47] - izabela | Link:

Nie są etyczne- czy może nam się nie podobają. Tak jak mi osobiście nie podoba się łańcuch pokarmowy ani to, że w nim uczestniczę. Nikt nie powie jednak, że łańcuch pokarmowy jest sprzeczny z naturą. Podobnie jest w życiu społecznym choć mi się to też nie podoba.

Obrazek użytkownika Jabe

27-06-2016 [09:39] - Jabe | Link:

Redystrybucja pieniędzy musi wpierw być, a to nie jest naturalne. Oczywiście są obszary, jak obronność, w których jest to nieuniknione, ale to kwestia skali.

Obrazek użytkownika Marek1taki

27-06-2016 [08:40] - Marek1taki | Link:

Pani Izo!
Napisała Pani "ofiarami dewastacji Łodzi a teraz jej rewitalizacji i komercjalizacji staną się mieszkańcy przedwojennych czynszowych kamienic".
Dlatego nie zgodzę się, że należy coś robić dosłownie "pod wystawę" czyimś kosztem.

Podobnie jak z Manufakturą będzie widać efekty działania publicznego pieniądza, a nie będzie widać konsekwencji finansowych w kieszeniach nie tylko Łodzian. Inne miejsca wkrótce staną się kandydatami do rewitalizacji a ich mieszkańcy ofiarami i kolejnymi pretekstami do interwencji publicznych kosztem opodatkowania.

Dobre chęci prawym ludziom dają wiele satysfakcji. Nie może to jednak być pretekstem do samorealizowania się cudzym kosztem.

Obrazek użytkownika izabela

28-06-2016 [18:33] - izabela | Link:

Ja nie popieram rewitalizacji kamienic bez zapewnienia locum ich mieszkańcom. W poprzednim wpisie umieściłam galerię zdjęć pokazujących jak wygląda obecnie Łódź kilka kroków od fasadowej Piotrkowskiej. Takiej dewastacji, takiej utraty zabytkowej miejskiej substancji dawno nie widzieliśmy. Nie można tego tak zostawić.

Obrazek użytkownika Marek1taki

28-06-2016 [21:07] - Marek1taki | Link:

Pani Izo!
Nawet mi przez głowę nie przyszło, że zamierza Pani kogoś eksmitować na bruk. Zresztą w poprzednim artykule opisała Pani mechanizm sprzed ok.25lat z Kamienia Pomorskiego.
To dobry mechanizm. Owszem premiuje tych, którzy dostali mieszkania z przydziału - rzeczywiście pozwala im się uwłaszczyć tanim kosztem, co może burzyć krew komuś kto nie ma na czym się uwłaszczyć bo nigdy żadnego mieszkania komunalnego nie dostał.
Nie ma ideału wyjścia z patologii stosunków własnościowych stworzonych przez socjalizm i każde inne wyjście ma moim zdaniem więcej wad. To opisane przez Panią ma tę zaletę, że kamienice zyskują właścicieli, właściciele dbają o swoją własność a miasto nie ponosi kosztów utrzymania starych kamienic na czym zyskują wszyscy podatnicy łożący do budżetu miasta. I lepiej aby ci właściciele mieli możliwość swobodnego nimi dysponowania aby Łódź i podobne miasta odżyły samoistnie a nie na pieniądzach budżetowych.

Mój sprzeciw budzi to, że poczciwy i sympatyczny Premier Gliński chce brukować piekło tym, których nie zauważa. Widzi on wizję zrewitalizowanej Łodzi - z pewnością piękniejszej dzięki działaniu kompleksowemu niż małymi krokami ich właścicieli. Nie widzi utraty korzyści przez innych Polaków w trudnej sytuacji finansowej, niekoniecznie związanej z mieszkaniami.

Pojęcia - premier i rewitalizacja (odbudowa) - przypomniały mi odbudowę zniszczonego Bejrutu przez premiera Libanu. Właśnie wygooglałem: https://pl.wikipedia.org/wiki/....
Jak pamiętam, ten człowiek zrujnowany Bejrut (nawiasem mówiąc cała ta wojna, transmitowana dzień po dniu ze szczegółami o jakich dzisiaj żadna z telewizji nie informuje, odbywała się na ok. 2 km pasie równoległym do morza, długim chyba na kilka-kilkanaście km) ustawowo zrobił spółką akcyjną.
Akcjonariuszami zostali właściciele nieruchomości - działek z ruinami (domy nadawały się niemal wyłącznie do rozbiórki) - proporcjonalnie do (tego nie wiem) chyba powierzchni bez względu na lokalizację. Nie wiem też czy miała miejsce dotacja państwowa czy wypuszczono część akcji na wolny rynek aby sfinansować prace. Fakt, że Bejrut odbudowano z niebywałym rozmachem i w pięknym stylu.
Na koniec trzeba dodać, że wkrótce premier Hariri został zabity w zamachu.