Na razie robimy rewolucję pokojową

                                            Dedykowane Ministrowi Sprawiedliwości panu Zbigniewowi Ziobro

Przed chwilą włączyłem telewizor i TVN24 właśnie pokazuje formowanie się marszu KOD-u.

Trafiłem akurat na wypowiedź Ryszarda Petru, który publicznie powiedział, cytuję dosłownie, bo sobie zanotowałem:

Celem obalenia rządu PIS-u być może będzie potrzebna rewolucja. Na razie robimy rewolucję pokojową, ale wkrótce może się to okazać niewystarczające…”, koniec cytatu.

Nie jestem prawnikiem, więc nie będę się wypowiadał, pod jaki paragraf prawa karnego kwalifikuje się ta wypowiedź. Nie wiem także jak dokładnie określa się w języku prawniczym takie przestępstwo.

Ale wiem, że jest to jawne nawoływanie do polskiego Majdanu i moim zdaniem pan Petru powinien być za tę wypowiedź przez stosowne służby zatrzymany do wyjaśnienia jeszcze w dniu dzisiejszym, a prokurator generalny winien w imię stanu wyższej konieczności wydać stosowny rozkaz nie obawiając się, co na to powie Bruksela.

Dlaczego?

Bo na obecną chwilę, przed Zjazdem NATO oraz Światowymi Dniami Młodzieży, to właśnie watażki Petru i jego drużyny, a nie islamskich terrorystów należy się w równym stopniu lub nawet bardziej obawiać. I ja bynajmniej nie żartuję. Warto też pamiętać czym skończyły się pewne wypowiedzi ludzi atakujących Lecha Kaczyńskiego.

Ktoś pewno zaraz powie, że przesadzam.

Więc,

ciekaw jestem opinii Państwa na ten temat.

Krzysztof Pasierbiewicz (em. nauczyciel akademicki)

Post Scriptum

A teraz jeszcze przypomnę, kto dzisiaj się wybrał na marsze KOD-u.

Jak starsi pamiętają, a młodsi niestety już nie, gdyż nie mieli się skąd o tym dowiedzieć, w latach powojennych (lata 40/50) komuniści dokonali bardzo sprytnej socjologicznej sztuczki. Z zacofanej i zabiedzonej prowincji, piszę prowincji, a nie ze wsi, by dumnych polskich chłopów nie urazić, przerzucono wtedy do miast rzesze prostych i nie wykształconych ludzi. Brano głównie tych „nijakich” i bez charakteru, bo chłopi ziemi nie chcieli opuścić.

W miastach, zazwyczaj w pobliżu zakładów przemysłowych, pobudowano dla nich nowe dzielnice, a w nich bloki z wielkiej płyty, które im się zdały pałacami. Potem im umożliwiono zrobienie zaocznej matury, co oni uznali za awans społeczny. Ci właśnie ludzie, z grubsza okrzesani w hotelach robotniczych i temu podobnych ośrodkach krzewienia kultury masowej, przepoczwarzyli się z czasem w coś w rodzaju „przyzakładowych wierchuszek”. Słowem ni pies, ni wydra, albo, jak kto woli zdegenerowany twór bez rodowodu. Jednocześnie komunistyczna propaganda przypominała im bezustannie, że swój awans zawdzięczają dbającej o ich interesy władzy ludowej, co się w ich świadomości zakodowało na trwałe w formie ślepej wdzięczności dla komuny. To ci właśnie ludzie stanowili służący wiernie stalinowskiemu reżimowi pierwszy rzut zasilający szeregi PZPR, milicji i urzędu bezpieczeństwa.

W następnym pokoleniu (lata 60/70), ich dzieci pokończyły już częściowo studia tworząc grupę „nowej inteligencji”, drastycznie odmiennej kulturowo od ideałów inteligencji „starej” wywodzącej się z czasów przedwojennych. Tu skłaniałbym się ku zastąpieniu terminu „nowa inteligencja” określeniem „klasa ludzi wykształconych w pierwszym pokoleniu”. Ta grupa społeczna od inteligencji „starej” różniła się głównie tym, iż nie wyniosła z domu praktycznie żadnych głębszych wartości. I choć nieźle wykształcona zawodowo, nie miała, świadomości, bądź jej nie dopuszczała, iż jest genetycznie skażona piętnem służalczej wdzięczności wobec komunistów, którzy umożliwili ich ojcom społeczny awans. Myślę, że to ci właśnie ludzie poparli, a jeszcze żyjący nadal popierają wprowadzenie stanu wojennego traktując generała Wojciecha Jaruzelskiego jako męża stanu. I w pewnym sensie nie można ich za to winić, gdyż tak ich po prostu wychowano.

Po upadku komuny wydawało się przez moment, że nastąpi odrodzenie prawdziwych polskich elit. Otóż nic bardziej złudnego, gdyż proces ten skutecznie storpedowali zbałamuceni przez pewnego redaktora wnukowie tych, których w latach 40/50 przesiedlono do miast.
W tym przypadku, ten genetycznie służalczy, tym razem wobec post-komuny, materiał ludzki został wykorzystany, trzeba przyznać genialnie, przez pewnego redaktora poczytnej Gazety. Mechanizm był identyczny jak w okresie powojennym, czyli utwierdzenie ludzi w poczuciu społecznego awansu.

Mechanizm psychologiczny tej chytrej sztuczki jest następujący.
Otóż, jeśli garbatemu powiedzieć, że się prosto trzyma, to, choć wie, że tak nie jest, chętnie w to uwierzy. Jeśli szarej myszce ktoś powie, że wygląda jak hollywoodzka gwiazda też się nie oprze pokusie uwierzenia w tę oczywistą nieprawdę. Podobnych przykładów można mnożyć wiele.

O ile sztuczka z „awansem społecznym prim” (tata 40/50) polegała na utwierdzeniu prostych i nie wykształconych ludzi w przekonaniu, że przynależą do lepszej od reszty społeczeństwa awangardy władzy ludowej, to trik z „awansem społecznym bis” (po upadku komuny) polegał na utwierdzeniu ich już z grubsza okrzesanych i lepiej wykształconych wnuków w poczuciu, iż przynależą do grupy światlejszych i bardziej od reszty społeczeństwa postępowych ELIT. W pierwszym przypadku wykorzystano ciemnotę i niedouczenie, w drugim próżność, pychę i kompleksy ludzi, których na swój prywatny użytek nazywam „intelektualnie nowobogackimi”.

Bezsprzecznie genialny redaktor wspomnianej Gazety doskonale znał odbierającą rozum magiczną moc utwierdzenia „nowobogackiego inteligenta” w przekonaniu o przynależności do krajowej elity. Pan redaktor wiedział, że jak takiemu powie, że przynależy do crême de la crême III Rzeczypospolitej, to on nie dość, że w to głęboko uwierzy, to jeszcze będzie owego społecznego awansu (bis) bezkrytycznie bronił do ostatniej kropli krwi. Więcej, w obawie przed utratą nowego statusu wyróżniającego go ponad resztę „ciemnego” społeczeństwa, taki delikwent zrobi dosłownie wszystko, byle się świat nie dowiedział, co sobą reprezentuje naprawdę. I tu moim zdaniem leży tajemnica irracjonalnie wysokich notowań jeszcze do niedawna rządzącej Platformy Obywatelskiej, popieranej w znakomitej większości przez takich właśnie ludzi. Popierających bezkrytycznie, w obawie, że ewentualny upadek tej partii grozi weryfikacją elit, co dla nich oznaczałoby możliwość utraty ich awansu społecznego.

Post Post Scriptum
Jest niedziela 5 czerwca g.19.30. Patrzę kątem oka w telewizor i właśnie widzę w TVN24 wywiad z niejakim Mateuszem Kijowskim. I wiecie Państwo, kto mi się przypomniał? Nie? No to Wam powiem. Przypomniał mi się niejaki Tymiński.

Post Post Post Scriptum
Przed chwilą zadzwoniła do mnie pani redaktor Elżbieta Morawiec, moja serdeczna Przyjaciółka z krakowskich ARCANÓW i przekazała mi najświeższego newsa, że założony wczoraj triumwirat prezydentów Kwaśniewskiego - Komorowskiego i Wałęsy, jak zawsze niezawodni Internauci nazwali "Spółką z nieograniczoną odpowiedzialnością prosperującą pod nazwą: "POLMOS, BIGOS & DONOS".
Ela poprosiła o rozpowszechnianie, co niniejszym czynię.

Czytaj również: Psychologia zamachu "elit" III RP na nową władzę - vide: http://naszeblogi.pl/59285-psy...

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika yenom

04-06-2016 [18:08] - yenom | Link:

Czytuję Pańskie notki już od wielu lat. Tu i na S24 ( coś ostatnio jakby rzadziej Janke Pana wpuszcza!). Mało tego, też jestem z Krakowa ( Podgórze, dawniej IV Liceum) i jesteśmy chyba równolatkami ( Pan ma przewagę chyba 6 m-cy). Wyjechałem z Krakowa w 62, po maturze na Śląsk, studiować moją ukochaną chemię.Z zainteresowaniem czytuje o krakówku, tak dobrze mi znanym z lat młodzieńczych, kiedy nie było jeszcze zollowania, tylko SB i MO. Teraz sie to wszystko pomieszało, a serce swej pociechy darmo upatruje. Pozdrowienia z prawego, dolnego rogu mapy, gdzie obecnie żyję ( ale na 55 lecie matury (20170 mam zamiar przyjechać. Pozdrowienia i Zdrowia Życzę

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

04-06-2016 [19:04] - Krzysztof Pasie... | Link:

@yenom

"Teraz sie to wszystko pomieszało, a serce swej pociechy darmo upatruje. Pozdrowienia z prawego, dolnego rogu mapy, gdzie obecnie żyję ( ale na 55 lecie matury (20170 mam zamiar przyjechać. Pozdrowienia i Zdrowia Życzę..."
-------------
Przed przyjazdem do Krakowa proszę się do mnie odezwać na pocztę wewnętrzną, bo chciałbym Panu podać numer telefonu i zaprosić Pana na lampkę wina w jakimś miłym miejscy.
Pozdrawiam pana i dziękuję za ten komentarz

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

04-06-2016 [18:31] - NASZ_HENRY | Link:

Pet.ru ;-)

Obrazek użytkownika benn

04-06-2016 [18:41] - benn | Link:

Mój dziadek zwykł mawiać: Nie masz gorszego tyrana jak z chama zrobić pana.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

04-06-2016 [19:00] - Krzysztof Pasie... | Link:

@benn

Miał Pan mądrego dziadka. Pomódlmy się dzisiaj za Niego.

Obrazek użytkownika Studentka

04-06-2016 [20:47] - Studentka | Link:

W oryginale jest ....Jak z chłopa zrobić pana. były to czasy feudalne, więc "chłop" miał trochę inny wydźwięk.

Obrazek użytkownika xena2012

04-06-2016 [20:20] - xena2012 | Link:

odniosę się do cytatu z bloga ,,trik z awansem społecznym polegał na utrzymaniujuż z grubsza okrzesanych i lepiej wykształconych wnuków w poczuciu ,że są światlejszą od innych grupą'.....O jakim okrzesaniu Pan pisze?Czy to że wnuki mają żel na włosach i lepsze garnitury o tym swiadczą?A ich zachowanie coraz bardziej ordynarne i chamskie słownictwo nie sprawia wrażenia,że jest jeszcze gorzej niż z rodzicami czy dziadkami.A i to lepsze(czyżby) wykształcenie nie idzie w parze jedynie z chęcią ustawienia się w życiu?

Obrazek użytkownika Losek

04-06-2016 [21:12] - Losek | Link:

Mój śp. ojciec mawiał, że jak się ktoś z workiem urodził, to z walizką nie umrze...

Obrazek użytkownika Losek

04-06-2016 [20:20] - Losek | Link:

Szanowny Panie Krzysztofie.
Paragraf by się może i znalazł, gorzej z niezawisłym sędzią...
Najpierw reforma sądownictwa. Akty oskarżenia czekały tyle lat, niech poczekają jeszcze kilka miesięcy...

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

04-06-2016 [21:48] - Krzysztof Pasie... | Link:

@Losek

"Paragraf by się może i znalazł, gorzej z niezawisłym sędzią...
Najpierw reforma sądownictwa. Akty oskarżenia czekały tyle lat, niech poczekają jeszcze kilka miesięcy..."
------------
Za to Pana lubię.

PS
Czytam Pana regularnie. Nie dodaję komentarzy, bo, co tu dużo gadać, już zapomniałem kiedy mi strzeliła siedemdziesiątka i czasem po prostu sił brakuje.

Serdeczności!

Obrazek użytkownika ALTEREGON

04-06-2016 [23:30] - ALTEREGON | Link:

Co do cytatu , z którego pochodzi tytół pańskiego artykułu to jest jeszcze możliwość złożenia doniesienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez śmierdziela zwanego swetru .

W P.S. opisał pan klasyczny przykład psychologii wojny .
W każdej wojnie jest agresor i obrońca . Trudniej być agresorem , ponieważ za obrońcami stoji społeczeństwo , które wspiera swoich obrońców moralnie , owszem za agresorem - okupantem także stoji jego społeczeństwo , lecz wsparcie moralne bez zniszczenia moralności społecznej narodu np. bez odczłowieczenia - obrońcy , napadniętego jest niewielkie .
Jednak historia pokazuje stan umysłowy narodów ogólnie uznawanych za cywilizowane jako prymitywne zbiorowisko bandziorów - mam na myśli niemców .
Dzięki transferowi dóbr do 3Reich niemcy popierali faszyzm i eksterminację innych narodów , oraz byli z niej dumni .
Dokładnie taki transfer dóbr dokonywał się gdy postępowała wojna z narodem polskim wytoczona nam przez komunistów .
Awans społeczny , który gwarantował ludziom prymitywnym "podarunek" nienależnych im apanaży , których w normalnych warunkach nigdy nie dostąpiliby w zamian za przystąpienie do wojny z narodem polskim .
Analogicznie do odbierania łupów wojennych niemcom faszystowskim wygląda dzisiaj odbieranie stanowisk , tytułów , zaszczytów spadkobiercom komunistów , którzy zdobyli majątki na wojnie z narodem polskim .
W wojnie najważniejszym dla okupanta jest transfer dóbr , bo to jest sens prowadzenia wojny , więc naturalnym jest marsz " koderastów " celem uratowania łupów , stanowisk , tytułów .
Jednym z dóbr jest stanowisko urzędowe lub pozycja społeczna , z których wynika status materialny .
Jesteśmy na wojnie , albo my wygramy , albo oni wygrają z nami swój ostatni bój , w którym nas zanihilują .
Dla nich powrót do walonek i bimbru w chałupie ze "sraczem" pod podłogą z dzisiejszych pozycji jest trudne do zaakceptowania bez wojny . Główną przewagę którą posiadamy to moralność i człowieczeństwo , natomiast swołocz posiada tylko nadmiar złości i nienawiści .
Pozdrawiam .

Obrazek użytkownika bolesław

04-06-2016 [23:50] - bolesław | Link:

Szanowny Panie Krzysztofie.
"....moim zdaniem pan Petru powinien być za tę wypowiedź przez stosowne służby zatrzymany ...."
Moim skromnym zdaniem za tę wypowiedź, za wiele innych, a tak ogólnie za ogólny wygląd i za niewyparzony py.k.
Kończę bo więcej co bym chciał napisać administrator by nie puścił.
Pozdrawiam, bolesław.

Obrazek użytkownika jazgdyni

05-06-2016 [05:50] - jazgdyni | Link:

Witam Panie Krzysztofie!

Wie Pan, najzabawniejsze w tych słowach Petru jest to, że ten głupek myśli, że skądś weźmie ludzi do walki. Zatrudni Legię Cudzoziemską? Najemców z RPA? Bo inaczej to sami kibice Legii skroją mu dupę tak, że do końca życia będzie spał na brzuchu.

Serdeczności

Obrazek użytkownika Jurek M

05-06-2016 [17:55] - Jurek M | Link:

Nie będzie potrzebna Legia Cudzoziemska. Za Odrą tylko czekają lewackie bojówki. Już raz tutaj byli i co? Gdzie byli kibice??

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

05-06-2016 [20:12] - Krzysztof Pasie... | Link:

@jazgdyni

Witam Panie Januszu!

Przed chwilą zadzwoniła do mnie Elka Morawiec, przepraszam pani redaktor Elżbieta Morawiec, moja serdeczna Przyjaciółka z krakowskich ARCANÓW i przekazała mi najświeższego newsa, że założony wczoraj triumwirat prezydentów Kwaśniewskiego - Komorowskiego i Wałęsy, jak zawsze niezawodni Internauci nazwali "Spółką z nieograniczoną odpowiedzialnością prosperującą pod nazwą: "POLMOS, BIGOS & DONOS".

Ela poprosiła o rozpowszechnianie, co niniejszym czynię.

Serdeczności!