Po programie „500 plus”, rząd przyjmie program ...

Po programie „500 plus”, rząd przyjmie program „mieszkanie plus”

1. Realizacja programu 500 plus idzie wyjątkowo sprawnie, wpłynęło już około 2,5 mln wniosków (według szacunków wszystkich wniosków powinno być około 2,7 mln), sprawnie wydawane są decyzje o wypłatach, wojewodowie dostarczają na bieżąco środki finansowe pod zapotrzebowanie zgłaszane przez gminy.
W tej sytuacji w tym tygodniu Rada Ministrów przyjmie kolejny ważny dokument program „mieszkanie plus”, który będzie  ważnym instrumentem wsparcia dla polskich rodzin, w tym w szczególności tych nie posiadających mieszkania.
Program ten składa się z trzech elementów: budowanie tanich mieszkań na wynajem, powołanie kas oszczędnościowo - budowlanych oraz usprawnienie działalności dotychczasowych spółdzielni mieszkaniowych.
2. Zasadniczą częścią programu „mieszkanie plus”, będzie budowanie mieszkań na wynajem ale także mieszkań z opcją wejścia wynajmującego w jego własność po 20-30 latach użytkowania.
Mieszkania budowane były przez podmioty rynkowe (niewykluczone, że także przez specjalną celową spółkę Skarbu Państwa) w oparciu o specjalną linię kredytową w Banku Gospodarstwa Krajowego ale na uzbrojonych gruntach nieodpłatnie (albo za symboliczną odpłatnością) udostępnionych przez państwo (chodzi między innymi o grunty będące w dyspozycji PKP i innych spółek państwowych, Agencji Mienia Wojskowego, czy Agencji Nieruchomości Rolnych).
W związku z tym cena metra kwadratowego takiego mieszkania nie byłaby wyższa niż 3 tys. zł za metr kwadratowy, a w konsekwencji wysokość czynszu dla wynajmującego byłaby około 40-50% niższa niż obecne czynsze rynkowe.
Program budowy mieszkań czynszowych skierowany będzie do rodzin o średnich dochodach, które nie mają szans na uzyskanie własnego mieszkania przy czym będzie zawierał preferencje dla rodzin wychowujących dzieci, a jego realizacja rozpocznie się już od stycznia 2017 roku.
3. Ważną częścią składową programu „mieszkanie plus” będzie powrót do długoterminowego oszczędzania na cele mieszkaniowe czyli powstanie powołanie kas oszczędnościowo-budowlanych lub wyodrębnionych rachunków budowlano- mieszkaniowych.
Ten sposób oszczędzania na mieszkania szczególnie popularny w Niemczech i Austrii polega na tym, że zainteresowani wpłacają systematycznie określone sumy na wyodrębniony rachunek, a po określonym w ustawie czasie oszczędzania państwo nalicza premię w wysokości od kilku do kilkudziesięciu procent oszczędzonej kwoty.
Ponadto po zakończeniu przewidzianego w ustawie czasu oszczędzania oszczędzający może ubiegać się o pożyczkę o równowartości zgromadzonych oszczędności, przy czym pożyczka ma stałe i niższe niż rynkowe oprocentowanie i te wszystkie środki przeznaczyć na cele remontowe, budowlane lub zakup mieszkania.
4. W programie znajdą się także propozycje wzmocnienia dotychczasowych spółdzielni mieszkaniowych, które często dysponują znacznym potencjałem w tym finansowym, a budują bardzo niewiele nowych mieszkań.
Kontynuowane będzie dofinansowanie przez budżet państwa beneficjentów programu mieszkaniowego „Rodzina na swoim”, który został wprowadzony przez rząd Prawa i Sprawiedliwości w roku 2007 i zakończony przez rząd PO-PSL w roku 2012.
Polegał on na dofinansowaniu odsetek od kredytów na cele mieszkaniowe przez pierwsze 8 lat ich spłacania, a więc to dofinansowanie będzie trwało dla tych, którzy przystąpili do programu w 2012 roku do roku 2020.
Utrzymane zostanie także do roku 2018 włącznie dofinansowanie programu mieszkaniowego „Mieszkanie dla Młodych” (MdM) wprowadzonego przez rząd PO-PSL w roku 2014, ponieważ został on rozszerzony także o wtórny rynek mieszkań, a zainteresowanie nim utrzymuje się na wysokim poziomie (pula dotacji  na ten rok została już wyczerpana).
Ponadto planowane jest wsparcie dla budownictwa komunalnego (dla osób o bardzo niskim poziomie dochodów) i społecznego budownictwa mieszkaniowego (mieszkania na wynajem w towarzystwach budownictwa społecznego i spółkach gminnych).
Aby uwolnić część zasobów komunalnych, konieczne będzie wprowadzenie weryfikacji dochodów osób zajmujących takie mieszkania i wprowadzenie dla nich rynkowych czynszów.
5. Wszystko wskazuje na to, że program „mieszkanie plus” będzie wreszcie kompleksowym rozwiązaniem zaadresowanym do rodzin o średnim i niskim poziomie dochodów, zorientowanym nie na wspieranie „własności mieszkaniowej” ale wynajem, co zapobiegnie wpadaniu w pułapki zadłużeniowe, tak charakterystyczne obecnie dla wielu młodych rodzin (szczególnie tzw. frankowiczów).
Poprzedniej koalicji przez 8 lat udało się tylko zlikwidować dobry program mieszkaniowy „Rodzina na swoim”, po 6 latach od objęcia rządów wprowadziła wprawdzie swój program MdM ale okazał się on wspierać głównie developerów, a nie młode rodziny (dopiero po miażdżącej kontroli NIK na jesieni 2015 roku rzutem na taśmę otwarto go także na rynek wtórny mieszkań).
Rząd Prawa i Sprawiedliwości zaledwie po 6 miesiącach przyjmie kompleksowy program mieszkaniowy, który w znaczący sposób powinien poprawić dostępność mieszkań dla rodzin o średnich i niskich dochodach.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

30-05-2016 [09:50] - Marek1taki | Link:

@autor
Macie władzę i możecie opowiadać o zmianach. Zmienić ustaw PO nie chcecie. Obniżyć podatków nie możecie. Wolno wam szastać pieniędzmi z budżetu jak PO. Możecie psuć gospodarkę na swój własny sposób. Wolności i własności przywrócić ludziom nie umiecie. I tyle waszej władzy.
Po 8 chudych latach 8 chudych.

Obrazek użytkownika IwonaPiechowicz

30-05-2016 [10:13] - IwonaPiechowicz | Link:

Ciekawe, czy ten program mieszkanie plus odniesie taki sukces jak Rodzina 500+. Ja tam jestem dobrej myśli, póki co obecny program daje radę :)

Obrazek użytkownika Jabe

30-05-2016 [10:37] - Jabe | Link:

Zapomniał Pan Poseł napisać, ile za budowę tych tanich mieszkań wszyscy zapłacimy (także w postaci tych nieodpłatności i nowych stołków w urzędach). Zapłacimy, a Polacy i tak własnych mieszkań nie będą mieć.

Mglista zapowiedź „wzmacniania” spółdzielni (które „dysponują znacznym potencjałem w tym finansowym, a budują bardzo niewiele”) i przywrócenia książeczek mieszkaniowych potwierdza, że mamy do czynienia z próbą restytucji PRL.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

30-05-2016 [10:38] - NASZ_HENRY | Link:

Może niech rząd spełni stare obietnice zanim ogłosi nowe ;-)