Teoria słabych sygnałów

*/

Teoria słabych sygnałów.

Nic nie dzieje się bez powodu. Nawet jeśli nie rozumiemy początkowo sensu tego co się nam przydarza, to kiedyś małe elementy ułożą się w sensowną całość jak w puzzle. Wtedy następuje efekt – ja pier.... ! Los opornych ciągnie a chętnych popycha – według Spinozy.

Wiele zdarzeń da się przewidzieć, prawie wszystko można przewidzieć, gdyż nie ma skutku bez przyczyny. Trzeba umieć słuchać, patrzyć i dopiero na końcu mówić. Kto się tym przejmuje ? Taka jest natura rzeczy. Po złej pogodzie następuje dobra, po wojnie pokój a po spadkach na giełdzie wzrost – choć giełda to tylko „ miejsce oddzielania frajerów od ich ciężko zarobionych pieniędzy”.

Spostrzegawczość to kwestia wrażliwości i chęci - reagowania na słabe sygnały, często podprogowe. Trudno je dostrzec – to fakt. Ćwiczenie i doświadczenie życiowe czyni jednak mistrza.

Kobieta zmienia perfumy, zaczyna nagle biegać rano, chodzi częściej do kosmetyczki, staranniej się ubiera, przebywa dłużej w łazience, wraca później z pracy, odpowiada niechętnie na pytanie – dlaczego jest taka zamyślona ? Zostaje na noc u koleżanki, mówi w końcu – nie kocham cię już Stefan - Marek pielęgnuje paznokcie i nie chodzi w śmierdzących laczkach po mieszkaniu jak ty.

Zdrada, rozwód, podział mieszkania. Jeśli mieszkanie było kupione na kredyt we frankach, którego nie sposób spłacić to zaczyna się tragedia. Podobno w dzisiejszych czasach nic tak nie łączy małżonków jak kredyty. Zmuszeni są żyć ze sobą tak długo, dopóki kredyt lub śmierć ich nie rozłączy.

Po co to piszę ?

Trzeba być spostrzegawczym i uważnie reagować na słabe sygnały. Według skonstruowanej przez Ansoffa ( Ansoff, 1979, str 21.. ) koncepcji słabych sygnałów bazującej na teorii dyfuzji możemy obserwować co następuje :

  1. Nagłe pojawienie się jednakowych wydarzeń w jednym lub wielu państwach

  2. Pojawienie się nowatorskich opinii/idei w mediach.

  3. Pojawienie się osób opiniotwórczych z krajowych i międzynarodowych organizacji wygłaszających publicznie nowatorskie idee.

  4. Tendencje w prawodawstwie i wykładni prawnej jak również pojawienie się podobnych politycznych kierunków w kraju i za granicą ( Krystek/ Walldorf 1992 str. 352 )

Mamy KOD, ryki byłych prezydentów, najeźdźców w Europie, nagłe opinie w mediach o kreacji pieniądza z powietrza oraz kontrolowane przecieki z Bank of England i Deutsche Bank na ten właśnie temat.

Co z tego wyniknie ?

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika smieciu

27-04-2016 [23:05] - smieciu | Link:

Jakieś linki do tych przecieków o kreacji pieniądza z Bank of England lub Deutche Bank? Nie natknąłem się choć faktycznie pasują do tych "słabych sygnałów". Choć w sumie to sygnały takie jak inne, jak chyba zawsze.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

28-04-2016 [00:22] - rolnik z mazur | Link:

BoE " Quarterly Bulletin 2014 Q1 " oraz Geschaeftsbericht der Deutschen Bank AG. Pkt 4.4 Geldschoepfung der Banken ( Kreacja pieniądza ) też z tego okresu. W żadnych innych opracowaniach tych w.w. banków i innych już opisanie kreacji pieniądza ex nihilo się nie pojawia. Mały słaby sygnał. Kto miał zauważyć ten zauważył. Pozdrawiam ro z m.