Wymowny przykład procesu reindustrializacji

1. Reindustrializacja to jedno z głównych zamierzeń zawartych w programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości, dotyczące przedsięwzięć jakie państwo powinno zainicjować w polskiej gospodarce.
W programie wyborczym zostało ono szczegółowo opisane ale już wtedy politycy ówcześnie rządzącej koalicji PO-PSL powątpiewali w realizację tych przedsięwzięć przez Prawo i Sprawiedliwość po ewentualnym zwycięstwie wyborczym.
Mimo tego, że rząd premier Beaty Szydło funkcjonuje zaledwie 4 miesiące, wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki już zaprezentował założenia wielkiego programu inwestycyjnego na lata 2016-2022 określanego mianem „bilion złotych na inwestycje”, a ministrowie gospodarki morskiej i finansów Marek Gróbarczyk i Paweł Szałmacha przedstawili projekt tzw. ustawy stoczniowej, zawierającej instrumenty wsparcia dla tego przemysłu.
Z kolei wczoraj premier Beata Szydło podczas wizyty w Sanoku zaprezentowała zamierzenia programu Gospodarka + dotyczącego odbudowy polskiego przemysłu, przy czym wymownym przykładem jego realizacji, było podpisanie w obecności szefowej rządu umowy sprzedaży upadłej fabryki Autosan S.A konsorcjum dwóch spółek PIT Radwar i Huta Stalowa Wola (HSW) należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
2. Przedsiębiorstwo Autosan S.A. to jedna z najstarszych polskich fabryk, jej początki sięgają 1832 roku, specjalizowała się w produkcji autobusów, po roku 2001 zaczęła nawet projektować i produkować elementy pojazdów szynowych (współpracowała w tym zakresie z bydgoską Pesą, zakładami Newag z Nowego Sącza, a także poznańskim ZNTK) ale niestety popadła coraz bardziej w kłopoty finansowe i w październiku 2013 roku sąd ogłosił jego upadłość.
Autosan S.A. wprawdzie w dalszym ciągu produkował autobusy ale była to produkcja gasnąca, a zatrudnienie w ostatnich miesiącach zmniejszono do zaledwie 300 osób i wszystko wskazywało na to, że jeżeli nie znajdzie się inwestor strategiczny, produkcja zostanie wygaszona całkowicie.
Wczoraj w obecności premier Beaty Szydło, syndyk zawarł umowę sprzedaży z wolnej ręki całego przedsiębiorstwa ze wspomnianym konsorcjum spółek Skarbu Państwa na kwotę 17, 3 mln zł.
W umowie kupna nabywcy zobowiązali do przejęcia obecnego zatrudnienia (jak wspomniałem około 300 pracowników), do utrzymania produkcji autobusów, elementów do tramwajów i kabin do pociągów ale także rozpoczęcia produkcji nowych rodzajów pojazdów dla wojska.
3. Uruchomienie nowych rodzajów produkcji w Autosanie S.A., jest związane z realizacją wielkiego programu zbrojeniowego, na który ma być przeznaczone blisko 130 mld zł do roku 2025.
Rząd premier Szydło chce aby zdecydowana większość tych środków trafiła do przedsiębiorstw w Polsce w tym tych skupionych w Polskiej Grupie Zbrojeniowej, do której należą także nabywcy spółki Autosan S.A.
Jeżeli tak się stanie to takie przedsiębiorstwa jak HSW w Stalowej Woli czy Radwar w Warszawie, będą potrzebowały dodatkowego potencjału wytwórczego i pracowniczego aby sprostać wymogom polskiej armii.
To była więc podstawowa przyczyna złożenia syndykowi oferty zakupu całego przedsiębiorstwa Autosan S.A. w upadłości, a prezesi konsorcjum już zapowiedzieli, że posiadają plan rozwoju dla nowo zakupionej firmy.
4. W sytuacji kiedy rząd premier Szydło krok po kroku realizuje najważniejsze zamierzenia programowe w sferze gospodarczej i społecznej, spory toczone przez opozycję z większością parlamentarną między innymi wokół Trybunału Konstytucyjnego, wyglądają na coraz bardziej oderwane od rzeczywistości.
Widać coraz wyraźniej, że ani Platforma ani Nowoczesna, nie mają żadnych konkretnych pomysłów programowych, których realizacja mogłaby poprawić los zwykłych ludzi, a jej jedynym paliwem jest spór z obecnym rządem i jego zapleczem parlamentarnym wokół problemów zastępczych.
Niestety jak się jednak wydaje opozycja z tego sporu nie zrezygnuje, dopóki nie doświadczy znaczącej utraty poparcia w badaniach opinii publicznej.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Ewa G

31-03-2016 [15:44] - Ewa G | Link:

Do poważniejszej utraty głosów potrzeba lepszej komunikacji rządu z narodem, a tę rząd wciąż zaniedbuje... i nie reaguje na działania jawnie antyrządowe i antypolskie, za cudzd pieniądze, jak plakaty rozwieszane także w Warszawie (parz blog Adriano "Kiedy rząd...)