Widmo Czerwonych Khmerów

 
 
Trudno w to uwierzyć, ale istnieli w wolnym świecie ludzie, którzy popierali reżim Czerwonych Khmerów. Należał do nich Tiziano Terzani, słynny dziennikarz włoski specjalizujący się w problematyce Kambodży. Kambodża- jak pisze żona Tiziano, Angela - była jego wielką miłością. Jak każdy lewicowiec, który na własnej skórze nie doświadczył dobrodziejstw komunizmu, (czyli jak każdy pożyteczny idiota) Terzani wiązał z eksperymentem Pol Pota wielkie nadzieje. Jego zbiór reportaży pod tytułem: „Duchy, Korespondencje z Kambodży” wydany w Polsce w 2008 roku przez Grupę Wydawniczą Foksal, pokazuje jak trudno się wyleczyć z dziecięcej choroby lewicowości. Specjalista od spraw Kambodży, znający doskonale język i kulturę tego kraju, przez dłuższy czas nie dowierzał relacjom naocznych świadków i uważał, że są one przesadzone albo inspirowane politycznie. Wobec bezspornych dowodów ludobójstwa zaczął się jednak pomału wycofywać ze swego stanowiska. Jak pisał „dwa przeciwstawne opisy Kambodży, jako ogromnego obozu koncentracyjnego i jako komunistycznego kraju, który odnosi sukcesy w leczeniu wojennych ran, nie są sprzeczne” i początkowo traktował zbrodnie Pol Pota, jako nieuniknione koszty jego reform. Terzani nie był w tym odosobniony. Według Garry’ego Portera, amerykańskiego profesora, który do końca pozostał na Zachodzie obrońcą Czerwonych Khmerów, władze nie miały żadnego sposobu, aby wyżywić mieszkańców stolicy i uznały masową migrację na wieś za jedyne rozwiązanie tego problemu. Faktycznie w ciągu kilku dni usunięto z Phnom Penh ponad dwa i pół miliona ludzi. Tych, którzy się przeciwstawiali opuszczeniu miasta albo nie mieli siły maszerować po prostu zabijano. „ Wyeliminowano”, czyli wymordowano również wszystkich, którzy jak pisze Terzani „mogli być zwolennikami kontrrewolucyjnych idei”.    „Wyeliminowano wszystkich oficerów wojska Lon Nola i wysokich funkcjonariuszy dawnej administracji, potem kadry średniego szczebla zarówno wojskowe jak i cywilne, i jak wieść niesie również zwykłych żołnierzy, zwykłych urzędników i nauczycieli..”  Ich zwłoki służyły jako nawóz pod palmy kokosowe. Dziś tysiące tych „ drzew Pol Pota”, zbyt wysokich jak na zwykłe palmy, rośnie w każdym mieście. W oczach lewicowych publicystów wszystkiemu są jednak, jak zawsze, winni Amerykanie. Jak twierdzi angielski dziennikarz William Shawcross (w książce pod tytułem  „Sideshow”) bezpośrednią przyczyną powstania monstrum, jakim byli Czerwoni Khmerzy stały się amerykańskie naloty dywanowe na Kambodżę, które miały na celu zlikwidowanie wietnamskich baz w tym kraju.
W kraju, w którym za rządów Sihanouka w każdej prowincji istniał dobrze wyposażony szpital Pol Pot zniszczył każdy ślad zachodniej medycyny. Zabiegi chirurgiczne przywiązanym do stołów pacjentom wykonywali bez znieczulenia młodzi wieśniacy, którzy mieli w ten sposób „zdobywać doświadczenie w medycynie stosowanej”. Realizowano przy tym ideał obłąkanej sprawiedliwości społecznej i równości. Neurochirurg, jeżeli przeżył czystki, był kierowany do kopania rowów, a pracownik fizyczny wykonywał operacje neurochirurgiczne. Potworny głód, który zabił tysiące ludzi wywołany był przez chybione eksperymenty agrotechniczne ekipy Pol Pota. Aby odtworzyć mityczną sieć kanałów królestwa Angkoru Czerwoni Khmerzy zaprzęgli miliony ludzi do pracy przy budowie tam, kanałów i zbiorników, które okazały się chybione pod względem technicznym i zupełnie nieużyteczne. Natomiast stary system wodny Kambodży został bezpowrotnie zniszczony.
Jak pisze Terzani fenomenu Pol Pota, jak fenomenu Hitlera nie da się wytłumaczyć ich szaleństwem.  Pol Pot  chciał zbudować nowe społeczeństwo i stworzyć nowego człowieka konsekwentnie eliminując wszystko co stare. „ Aby wymazać pamięć zbiorową zarządzono zamknięcie szkół, bibliotek, kościołów i pagód; zniszczenie książek; wymordowanie nauczycieli, intelektualistów i teoretycznie każdego, kto umiałby pisać albo czytać byłby więc nosicielem tej strasznej choroby zwanej przeszłością”. Ten perwersyjny eksperyment kosztował około trzech milionów istnień ludzkich- zabitych w okrutny sposób, torturowanych, zmarłych z głodu. Najgorsze były podobno dziesięcioletnie dzieci. Podsłuchiwały, co mówią ludzie, denuncjowały ich, miały prawo zabijać. W prowincji Pursat po obaleniu reżimu Pol Pota władze uchroniły przed linczem mieszkańców pewną młoda kobietę, która chlubiła się tym, że osobiście zabiła ponad tysiąc osób. Polityka pojednania, czyli swoistej grubej kreski kazała traktować ją jednak, jako ofiarę systemu.
Pol Pot zmarł nie rozliczony, nie ukarany. Odszedł mając na sumieniu masakrę kilku milionów ludzi i zniszczenie unikalnej cywilizacji. Kiedy w 1991 roku podpisano w Paryżu porozumienie pokojowe, po którym do Kambodży skierowano 22 tysiące żołnierzy Narodów Zjednoczonych, Czerwoni Khmerzy zostali uznani za legalną część nowego porządku politycznego, a Pol Pot wrócił do swojej bazy na granicy z Tajlandią i nie postawiono go przed żadnym trybunałem, żeby odpowiedział za swoje zbrodnie.  Jak pisze Tarzani- to co zastał w Kambodży było potworniejsze od wszystkiego co człowiek może sobie wyobrazić. Pokazywano mu „ ośrodki zborne eliminacji wroga”,  czyli sale tortur urządzane w likwidowanych szkołach i klasztorach, oraz pola pełne kości pomordowanych.  Gdy Khieu Samphan, jeden z najbliższych współpracowników Pol Pota został uhonorowany miejscem w  rządzie koalicyjnym utworzonym pod przewodnictwem Sihanouka Tarzani napisał: „Jaki to pokój, jeżeli opiera się na takiej niemoralności? Czy możliwa jest społeczna harmonia bez choćby minimum sprawiedliwości?”
Pol Pot umarł i nikt się z nim nie rozliczył. Nawet lewica, która traktowała go, jako szaleńca lub po prostu jako aberrację. Ale Pol Pot nie był ani jednym ani drugim. Był rewolucjonistą, który spróbował w bardzo krótkim czasie przeprowadzić to, czego inni- natchnieni tymi samymi ideami-zamierzali dokonać w ciągu kilku pokoleń. Dlatego właśnie pozostaje postacią niepokojącą, a jego widmo wciąż krąży.

Tekst drukowany w Warszawskiej Gazecie

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

13-02-2016 [15:57] - NASZ_HENRY | Link:

Gruba kreska nie tylko w Polsce powodem problemów.
Pol Pot i Geremek szkoleni we Francji ;-)

Obrazek użytkownika izabela

14-02-2016 [09:45] - izabela | Link:

Francuzi nie rozumieją również tego co ich spotyka obecnie. Po zamachach w Paryżu wdawali się w subtelne rozważania na temat traktowania gości.Bandyta nie jest gościem nawet jeżeli go się nierozważnie zaprosiło.

Obrazek użytkownika HenrykInny

13-02-2016 [18:28] - HenrykInny | Link:

Mamy cala mase organizacji ktore maja w swej nazwie ... "prawo , sprawiedliwosc , Trybunal do osadzenia ... itd. , itp. Po co i do czego ?!.
Nie bede tu wieszczyl czym to sie skonczy. Ale pedzimy , ludzkosc pedzi a teraz to nawet przyspiesza ... !!!

Ktos to powiedzial , chyba jakis dysydent rosyjski , ze komunizm trwal osiemdziesiat lat (g... prawda uwazam ze trwa nadal) ale skutki komunizmu bedziemy odczuwac sto siedemdziesiat lat.

Obrazek użytkownika izabela

14-02-2016 [07:37] - izabela | Link:

Skutki komunizmu odczuwamy i będziemy odczuwać, bo komunizm zmienił swoje oblicze.Obliczem komunizmu jest obecnie i jak zawsze uszczęśliwianie ludzi na siłę i wbrew ich woli. W Holandii przymusowa eutanazja, oczywiście dla własnego dobra eliminowanego staruszka, wynoszenie związanego kocem dziecka odbieranego siłą matce oczywiście dla jego własnego dobra, to praktyki godne Pol Pota.

Obrazek użytkownika Losek

13-02-2016 [21:23] - Losek | Link:

Pol Pot poszedł do piekła nierozliczony, a generała Pinocheta, lewactwo próbowało postawić przed sądem za to, że obronił Chile przed tą zarazą. Pomnik pułkownika Kuklińskiego jakieś czerwone pachołki pomazały odchodami... Jeszcze są na świecie tacy, którzy wierzą lawakom. Nie mogę tego pojąć...

Obrazek użytkownika zdzichu z Wielkopolski

14-02-2016 [01:34] - zdzichu z Wielk... | Link:

Pinocheta postawiono przed sądem za macholeje i za zbrodnie, nie za walkę z komunistami.

Obrazek użytkownika gorylisko

14-02-2016 [09:26] - gorylisko | Link:

ależ oczywiście...lewactwo wszak słynie ze sprawiedliwości i bezstronności swych opinii... no i to podejście do prawdy, faktów, rzeczywistości... mozna nawet stwierdzić, ze lewica ma...hmmmm...seksualny stosunek do prawdy

Obrazek użytkownika cassiodorus

14-02-2016 [03:42] - cassiodorus | Link:

Ja tam lewakom nie wierze, jeden z najwiekszych lewakow w europie, wielce czcigodny Janusz Korwin Mikke ktory napisal byl kiedys ze Pol Pot to czlowiek uczciwy przy takim lewaku jakim byl olof palme, nie ma u mnie zadnego posluchu
Chociaz moze czasem i ma, w tym samym tekscie nawolywal ostro i dobitnie by nie oddac ani jednego glosu na lewackich, dzieci juz spia, wiec zacytuje-'skurwysynow.' I tu wyjatkowo do apelu sie zastosowalem nie oddajac ani jednego glosu ani na czcigodnego pana Janusza, ani na zadnego z jego biednych, lewackich towarzyszy niedoli

Obrazek użytkownika izabela

14-02-2016 [08:06] - izabela | Link:

A czy można pojąć, że są pożyteczni ( a raczej szkodliwi, nawet dla siebie) idioci, którzy chodzą na manifestacje Komitetu Obrony Miejsca Gdzie Plecy Nazwę Swą Szlachetną Tracą.

Obrazek użytkownika zdzichu z Wielkopolski

14-02-2016 [11:15] - zdzichu z Wielk... | Link:

Jakie rozwiazanie proponuje Pani? Metody Generałów Franko i Suharto, pozwoli Pani by lewactwo się panoszyło?

Obrazek użytkownika manko1492

13-02-2016 [21:50] - manko1492 | Link:

Pol Pot nie był rewolucjonistą, był ludobójcą, który przy pomocy rządów USA, Niemiec, Chin, ZSRR i Francji zrealizował zadanie. To samo zadanie w innej skali realizują pokłosia geemków, conbanditów, schulzów i inne gwiazdy specjalistów od "ludzi honoru". Amerykanie czy Francuzi, gdyby chcieli, mogli w dwa tygodnie zlikwidować Pol Pota. Ochraniali i wspierali ludobójcę. Dlaczego? Bo mordował naród?

Obrazek użytkownika gorylisko

14-02-2016 [06:12] - gorylisko | Link:

może by tak dać spokój hamerykanom w tej sprawie, niedawno skonczyła się wojna w Wietnamie, afrea podsłuchowa Watergate, zajęcie Wietnamu południowego przez komunistów... czy zwalanie winy na USA nie jest przypadkiem nadużyciem... inna sprawa, ze słynny lewak Chomsky też pyskował na USA o inspirację mordów w Kambodży...

Obrazek użytkownika izabela

14-02-2016 [07:24] - izabela | Link:

Dywanowe naloty na Kambodżę niewątpliwie wpłynęły na radykalizację nastrojów ludności i przyczyniły się do zwycięstwa Czerwonych Khmerów. Ja nie rozdzielam klapsów ani laurek. Zwracam uwagę na fakt, że skrajne ludobójstwo w Kambodży zostało zaakceptowane przez wolny świat. Z różnych zresztą przyczyn.Mieszczuch francuski ma skłonność do ekstremalnych przekonań. W przeświadczeniu, że go nigdy ich skutki nie dotkną. Amerykanie wydają się wierzyć w pax americana , pomimo kolejnych porażek tej wizji kształtowania stosunków międzynarodowych.

Obrazek użytkownika gorylisko

14-02-2016 [09:14] - gorylisko | Link:

w tamtym czasie to hameryka była tym dyżurnym złym...reszta była dobra... warto zwrócić uwagę na fakt, że prawdziwa rzez zaczęła się po definitywnym wycofaniu się USA z tamtego rejonu... po "zjednoczeniu" Vietnamu... wydajność czerwonych zbirów jest porażajaca...nie mieli komór gazowych i całej infrastruktury mordu jaką mieli rodacy hitlera... za to w użyciu były pałki, powróz etc. no ta pochwała życia na wsi...
Paul Johnson opisał to w swojej "Historii świata" a do odlotu Chomsky'ego nawiązał w "Intelektualistach" kończąc znaczącym "strzeżcie się intelektualistów..." dlatego w/w określenie traktuję jako obelgę...

Obrazek użytkownika izabela

14-02-2016 [07:03] - izabela | Link:

To własnie Francuzi wychowali i ukształtowali Pol Pota na swoich uniwersytetach. Z perspektywy kawiarni w dzielnicy łacińskiej nawet maoizm wydaje się atrakcyjny. Pol Pot był członkiem Francuskiej Partii Komunistycznej. W jednym z wywiadów powiedział, że w Kambodży uczyli się praktykować komunizm tak jak dziecko uczy się chodzić. Wiadomo, ze dziecku zdarzają się upadki nie z jego winy.

Obrazek użytkownika zdzichu z Wielkopolski

14-02-2016 [06:32] - zdzichu z Wielk... | Link:

Ja myślałem że coś odkrywczego znajdę, a tu nudy w pudy.

Obrazek użytkownika izabela

14-02-2016 [09:39] - izabela | Link:

3 miliony ludzi okrutnie zamęczonych w imię równości i sprawiedliwości. Faktycznie nudy na pudy.

Obrazek użytkownika zdzichu z Wielkopolski

14-02-2016 [11:03] - zdzichu z Wielk... | Link:

Sama historia mordu jest ciekawa, ale nic nowego Pani nie napisała. Od pewnego czasu tylko agitki spod Pani pióra wychodzą.,

Obrazek użytkownika xena2012

14-02-2016 [09:31] - xena2012 | Link:

znamienne,że lewacy nigdy nie zostaja rozliczeni.Dożywaja swoich dni dni w spokoju i dostatku.

Obrazek użytkownika zdzichu z Wielkopolski

14-02-2016 [10:58] - zdzichu z Wielk... | Link:

Czy ktoś rozliczył prawaków? Pinocheta, Franko, Suharto? Wyrywał im ktoś paznokcie, wymordowano im rodziny w zgodzie z prawem ktore oni stanowili? Więc skąd te kłamstwa xeno?

Obrazek użytkownika cassiodorus

14-02-2016 [20:20] - cassiodorus | Link:

Jana Chrzciciela i prawie wszystkich prawakow-ewangelistow jednak rozliczono po lewacku, chyba tylko jeden umknal lewicowej sprawiedliwosci dziejowej, a rozliczano prawdziwie lewicowo, obdzierajac zywcem ze skory itp, takze nie ma co wrzucac butnych klamstw, ze prawakow nikt nie karal
Pinochet prawakiem? A mozna wiedziec czemu akurat pinochet, a nie np charles darwin, albo nikita chruszczow?

Obrazek użytkownika zdzichu z Wielkopolski

14-02-2016 [21:22] - zdzichu z Wielk... | Link:

Tak się składa, że Jana Chrzciciel był burzycielem starego porządku, a Jezus Chrystus z swoją wizją równości Żydów, Rzymian, wszelkich innych nacji - to jeden z fundametów wiary katolickiej - był najbardziej postępowym człowiekiem tamtych czasów .
Ty z kolei prezentujesz, podobnie jak Pani Izabela, grupę ludzi niechętnych samodzielnemu myśleniu z jednoczesnym bezkrytycznym podejściem do zastanych autorytetów.
Te dwie rzeczy, to kim byli Chrystus i jego Apostołowie, i to co tacy jak ty deklarujecie na forach, ustawia was, raczej w roli przybijających do Krzyża, niż w jedności z przybijanym.
Nie powołuj się więc na na Wysłanych pomiędzy wilki, jeśli bronisz niegodziwości swoich ziemskich bożków.

Obrazek użytkownika cassiodorus

14-02-2016 [22:18] - cassiodorus | Link:

Zdzisiek ty jestes swiadomy jakie wypisujesz dyrdymaly.?
Jezus Chrystus informujac m.in tym ze wszyscy ludzie sa rowni ze wzgledu na pochodzenie i godnosc wylozyl ramy czegos co nazywamy prawactwem, Jego przyjaciel Jan Chrzciciel nie wystapil przeciwko owemu prawactwu, przeciwnie zapowiedzial je, wiec to zrozujiale, ze byl prekursorem, jak wiemy z historii owczesne lewactwo nie podzielalo takich opinii, i krnabrnych prawakow wyslalo na smierc
Zdzisiek nie reprezentuje ludzi pietnujacych samodzielne myslenie, Cos ci sie w glowe stalo niedobrego.? Twierdze, ze czlowiek jest prawakiem, jezeli poszukuje prawdy o sobie, o Bogu, o swiecie, uzywajac do tego dwoch czynnikow-rozumu i wiary w Boga, a skoro ty twierdzisz, ze Pinochet czy inny krwiozerczy tyran sa prawakami to bredzisz zdzisiek jak wyznawcy korwina, czyli jak potluczonybi wstyd calej przynosisz wielkopolsce
Twierdzac zdzisiek ze bezkrytycznie uznaje jakis autorytet odjechales totalnie w jakies majaki, a w takim wypadku o ile nie jestes chory, jestes pogubionym lewakiem, co moze oznaczac jedno i to samo
Autorytet w prawactwie, czyli w oparciubo rozum i wiare w Boga mozna podzielic na epistemiczny, znaczy to na przyklad, ze kladac sie na stol operacyjny wiesz i wierzysz, ze chirurg lepiej cie posklada niz szewc, czy ty sam, i na deontyczny, czyli autorytet szefa, ktory wystepuje np w wojsku, to jak ty sobie zdzisiek ustaliles co ja mysle na ten temat to lewackie durnoty i nic wiecej, kapujesz stary
Kazdy czlowiek Chrystusa przybija do krzyza, myslisz ze jest ktos za kogo nie umarl.?Zanim gosciu zaczniesz swoimi brudnymi lapskqmi wpychac ludzi do piekla, uwazaj bys sam na pysk nie polecial

Obrazek użytkownika zdzichu z Wielkopolski

15-02-2016 [00:40] - zdzichu z Wielk... | Link:

Przypisując Chrytusowi "prawactwo" - co to za nowotwór językowy - , zawłaszczasz go i etykietujesz. To bolszewickie zachowanie. Chrystus i jego nauka jest ponad tym. Sprawdź czy to co nazywasz Biblią faktycznie nią jest.

Obrazek użytkownika cassiodorus

16-02-2016 [01:45] - cassiodorus | Link:

Jezeli lewak twierdzi, ze mozna miec druga zone, a nawet i trzecia, a nawet i meza za zone, i ze taka postawa definiuje cos co lewak nazywa lewactwem to jak nazwiemy kogos, kto twierdzi, ze jest dokladnie odwrotnie, ze mozna miec tylko jedna zone i tylko jednego meza? A przeciez to Bog tak ustalil, nie ja, nawet nie swiety Piotr.
Masz ty rozum czlowieku co ty za brednie grezmolisz,.? I ty sie uwazasz za jakiegos nadczlowieka z wielkopolski, wyszydzajac wszystko co nie jest zgodne z projekcja twojego mozgu...
Jezstem calkowicie przekonany, ze nie masz bladego pojecia co to jest bolszewizm, le z sie chlopie, jest jeszcze czas

Obrazek użytkownika zdzichu z Wielkopolski

16-02-2016 [02:37] - zdzichu z Wielk... | Link:

Nasza "prawicowa" gwiazdeczka rozpoczęła od wysokiego C, zrównując ludzkie hekatomby i ich sprawców - nie omieszkając nadać im rodowód "lewacki" - biblijnemu kaziorodztwu, przy okazji cytując, ni z z gruchy, ni z pietruchy Ojców Kościoła. Teraz wymachuje niczym pałką, zarzutami o lewacki rodowód zdrady małżeńskiej i próby wyjścia z impasu pomiędzy dwojgiem ludzi.
Zapewne to nie koniec, ale i tak jest postęp. cassiłapci ograniczył ilość znaków w swych postach. Co prawda niewielki, ale zawsze sukces pedagogiczny, zważywszy na dość ograniczone możliwości percepcyjne tz interlokutora.

Obrazek użytkownika cassiodorus

14-02-2016 [22:55] - cassiodorus | Link:

Oprocz tego, ze nie masz bladego pojecia o Biblii, a wypowiadasz sie jakbys posiadl wszechwiedze, znaczy po lewacku, w oderwaniu od rozumu, to jeszzce klamiesz, i jezeli swiadomie to rowniez jest to cecha lewacka.
Zadnych niegodziwosci nie bronie, ani tym bardziej w wydaniu jakichs bozkow, natomiast ty zdzisiek, twierdzac ze pinochet to prawak, powtarzasz koreinowskie brednie, wg ktorych prawakiem jest ten kto powiesil socjalistow, zniosl demokracje, wprowadzajac jaks forme autokracji i oczywiscie wolny rynek w wydaniu jakiegos friedmanna czy smitha,
Wygadujesz takie glupoty powtarzane nawet nie wiesz po kim i chcesz uchodzic za samodzielnie myslacego...? Zdzisiek idz na spacer, pomoze ci
Poza tym w Biblii jest pelno niegodziwosci, ktore nie zostaly potepione wystarczajaco, nie daltego ze byly niegodziwosciami, a dlatego, ze bez nich nie mogloby sie wydarzyc w pozniejszym czasie znacznie wieksze dobro.Widziales genealogie Chrystusa, jakie tam sie znajduja gagatki? Biblia pokazuje nas ludzi, w calej okazalosci, ze wszystkimi niegodziwosciami, jest o nas, wiec nie moze byc inna. Kazdy z nas jest i zapierajacym sie przed samym soba Jonaszem i traktujacym innych z gory, niezamadrym Roboamem, kazdy z nas jest nawet Kainem i Ablem,
Biblia jest tez o Bogu, ale to nie z toba chyba rozmowa
Ogarniasz cokolwiek?

Obrazek użytkownika zdzichu z Wielkopolski

15-02-2016 [00:10] - zdzichu z Wielk... | Link:

Strasznie się podnieciłeś 'prawaku".
To ci przyszło Pinochecie Pierwszy Katoliku Chile, który uratował ten kraj przed zmorą komuny że "Prawak" Polski - cokolwiek ma to znaczyć - zapiera się ciebie.
Widzenie Biblii jako usprawiedliwiającej zło hipotetycznym dobrem, które ma być efektem to zła to doniosłe w swej orginalności "prawackie" podejście, wręcz zgodne z nauką Mahometa. Chyba różne Biblie czytamy.

Obrazek użytkownika cassiodorus

15-02-2016 [00:42] - cassiodorus | Link:

E tam zdzisiek wypisujesz durnoty wiec zwracam ci uwage, nie podniecasz mnie, za chudy jestes w rozumie
Nie slyszales o tym, ze Pan dopuszcza zlo, by wyprowadzic z niego jeszcze wieksze dobro? U Mahometa wyczytales ze tak nie jest?
Zacytuje ci co sw Augustyn napisal, bo ja za glupi jestem na takie rzeczy
Cytat
?'poniewaz Bog Wszechmogacy jest dobry w Najwyzszym Stopniu, nie pozwolilby nigdy na istnienie jakiegokolwiek zla w swoich dzielach, jesli nie hylby na tyle potezny i dobry, by wyprowadzic dobro nawet z samego zla'
Nie chodzi tu o to by chwalic zlo, tylko o pokazanie ze jest w nas zlo, ale tez i dobro, i ze nawet jezeli dzieje sie jakies zlo, to z8stanie wyprowadzone z niego dobro..Teolodzy mowia, ze w taki sposob Bog przechytrza szatana
Twoje glupie przeklamania na poziomie gimbazy sa prymitywne i zenujace,

By to zobrazowac mozna uzyc przykladu np z lotem i jego corkami, doszlo do kazirodztwa, powstal rod moabitow, znienawidzony przez Zydow w pokolenia i to wcale nie z powodu kazirodztwa, a wiec zlo zlem pogania, ale to z tego plemienia wychodzi moabitka Rut, prababka Jezusa Chrystusa, Odkupiciela ....Uwazasz ze to widzenia mahometa?
Przestan brac piguly Zdzivhu

Obrazek użytkownika zdzichu z Wielkopolski

15-02-2016 [02:57] - zdzichu z Wielk... | Link:

Jak na kogoś nie podnieconego to strasznie dużo i w rozedrgany sposób piszesz.
Zapytajmy się krewnych ofiar co myślą o wyprowadzaniu dobra z zła, jakby ich zdanie nie do końca pokrywało się z koncepcją casiłapki to przywołamy akt kaziorodztwa, sprzed nieustalonego czasu w konteście milionów wyrzynanych przez siepaczy z lewicy i prawicy, oczywiście zawsze na ołtarzu jednego słusznego kierunku.
Casiłapki mętny opis, czyniącego zło, jest kuriozalny, w zdejmowaniu zeń odpowiedzialności. Oto Katolik prawicowiec zło czyniący staje się lewakiem. Całe życie był 'prawakiem" latał po ulicach i wrzeszczał precz z żydokomuną i nagle wprowadzając w czyn wpajaną mu nienawieść do żydokomuny stał się lewakiem. Tego to Brevik nie daruje naszej gwiazdeczce.
Przy okazji. To czy nazwany żydokomunistą ma cokolwiek wspólnego z Żydem lub komunizmem nie ma znaczenia, liczy się etykietka.
Dla podobnych casiłapce liczy się etykietka, zawieszona przez autorytety.

Obrazek użytkownika cassiodorus

16-02-2016 [01:30] - cassiodorus | Link:

Zdzisiek to wcale nie taka prosta sprawa spotkac kogos z taka sieczka w mozgu,
Katolik czyniacy zlo moze byc i lewakiem i prawakiem, czyniac zlo na pewno jest grzesznikiem, ale to nie ludzka grzesznosc dzieli na prawakow i lewakow, a ideologia
Wytlumacze ci to jak rozkapryszonemu dzieciakowi. Jezeli jakis jegomosc twierdzi, ze plec kazdy sam sobie wybiera w imie wolnosci czy czegos tam podobnego, ze zabic nienarodzone dziecko mozna bo plod to taki sam etap rozwoju jak u ryby, bo jak twierdzil znany lewak Haeckel, ontogeneza powtarza filogeneze, to jest lewakiem nie dlatego ze kogos zabija, a dlatego, ze glosi pewna lewacka ideologie, pozwalajaca a nawet wymuszajaca zabijanie
Na przeciwnym biegunie jest jegomosc, ktory twierdzi, ze plec to nie sprawa wyobrazni, a stworczej mocy Boga, a zabijac dzieci nie mozna, bo tylko Bog jest panem zycia i smierci. Wtedy kogos takiego nazwiemy prawakiem,
Ty Zdzisiek sie a pewno nie zapytasz takich krewnych, ale rusz mozgiem, mowa jest nie o tym co ty sobie uroiles na temat dobra i zla, i jak na to reaguja jacys krewni, mowa jest o tym, ze w Biblia pokazuje prawde o czlowieku i o Bogu, ktora jest prawda bardzo niemila i niesympatyczna na pierwszy rzut oka
I nic tu twoje szyderstwa i pogardzanie ludzmi nie zmieni

Obrazek użytkownika zdzichu z Wielkopolski

16-02-2016 [02:47] - zdzichu z Wielk... | Link:

"Katolik czyniacy zlo moze byc i lewakiem i prawakiem"
Zapisz sobie w dzienniczku małą pochwałę ode mnie, później podpiszę ją tobie.
Zważywszy że jeszcze wczoraj przypisywałeś zło wyłącznie "lewactwu" to naprawdę tytaniczną pracę wykonałeś.
Robisz postępy synu.

Obrazek użytkownika izabela

14-02-2016 [19:36] - izabela | Link:

Bardzo trafna uwaga. Nawet słynny kasjer lewicy nie odpowiedział za morderstwo i stał się w bankach szwajcarskich ważną personą. Chowani są z asystą kompanii honorowej.

Obrazek użytkownika stokolesny

14-02-2016 [13:48] - stokolesny | Link:

zdzichu z Wielk. i gorylisko to "szczególne autorytety", które wiedzą wszystko najlepiej, pozdrawiam Pani Izabelo i przepraszam za te bezsensowne wpisy, tych "autorytetów"
z wyrazami szacunku stokolesny

Obrazek użytkownika izabela

14-02-2016 [19:32] - izabela | Link:

Szanowny Panie. Pan Gorylisko to nasz sojusznik, a Pan Zdzichu jest konsekwentny w swoich poglądach. Jego rola nazywa się "advocatus diaboli"- czy tego chce czy nie chce. Nie pozwala zbytnio się zagalopować. Wierność przekonaniom jest też wartością w naszym zakłamanym świecie, a w każdym razie wymaga pewnej odwagi cywilnej. Oczywiście milej mieć wiernych sojuszników niż wiernych przeciwników. Pozdrawiam serdecznie wiernego sojusznika. Izabela

Obrazek użytkownika zdzichu z Wielkopolski

14-02-2016 [21:50] - zdzichu z Wielk... | Link:

"Jego rola nazywa się "advocatus diaboli"- czy tego chce czy nie chce." Czyżby była Pani postulatorem świętości jakiegoś siepacza z waszego prawicowego panteoniku.

Obrazek użytkownika zdzichu z Wielkopolski

14-02-2016 [22:53] - zdzichu z Wielk... | Link:

Na przykład tego wzorca prawicowca nad prawicowcem ku czci którego, między innymi, imprezkę wasz "prawicowy" Prezydent objął patronatem.
http://ipn.gov.pl/wydzial-pras...

http://wpolityce.pl/historia/2....
Ten w środku to wasz "prawicowy bohater".

Obrazek użytkownika cassiodorus

15-02-2016 [00:57] - cassiodorus | Link:

Wszyscy nasi przodkowie, ktorzy walczyli o wolna Polske sa naszymi bohaterami, jestesmy karlami na ich barkach, nie wszyscy oczywiscie byli prawakami, walczylo wielu lewakow, wielu prawakow dopuscilo sie czynow niegodnych prawaka, znaczy lewackich, wynika to z ulomnosci ludzkiej natury, ze zla ktore w nas jest, o czym zapewnia sam swiety Pawel
Problem jest w tym, ze lewica uznaje zlo jako cos do czego nalezy dazyc, nawet jezeli zbrodnia ma dopasc tak niewinne istoty jak nienarodzone dzieci...Lewicowosc jest diabelska ideologia, diablu kot czy pies zlozony w ofierze nie wystarczy, to musi byc istota jak najniewinniejsza...
Prezydent ktory nie kleka przed lewackimi fanaberiami i obejmuje patronat nad polskimi zolnierzami jest madrym i odwaznym i polskim prezydentem,
Watpie czy ktos sie tu podnieca twoimi lewicowymi szyderstwami,

Obrazek użytkownika asasello

14-02-2016 [20:28] - asasello | Link:

Jest pan zawiedziony bo sądził pan że każdą pańską bzdurę będzie odkłamywało stadko wzburzonych czytelników. Musi pan jednak zrozumieć że do instytucji trolla internetowego, wszyscy zdążyli już przywyknąć. Z reguły się ich ignoruje.

Obrazek użytkownika lala

15-02-2016 [09:46] - lala | Link:

pro domo sua:
zgadzam, się, że pisze Pani o zjawiskach istotnych, aliści sięgać można też do bliskich przykładów
- oto postać , której uczczeniu patronuje obecny prezydent:
"Oddział dowodzony przez Rajsa pozbawił życia - przez rozstrzelanie i spalenie - 79 cywilnych mieszkańców powiatu Bielsk Podlaski.
Zeznania świadków zawarte w aktach sprawy przerażają opisem okrucieństwa. Mieszkańcy wsi Zaleszany zostali wezwani "na zebranie". Zginęli wszyscy, którzy się na nie nie stawili. Nie wszyscy przyszli, bo - jak czytamy - jedni "nie mieli w czym, byli biedni, nie mieli nawet butów". Inna rodzina zginęła, bo matka nie chciała zostawić dzieci bez opieki. "Spaleniu uległa córka Bazyla i Tatiany Leończuków - nie ochrzczone, 7-dniowe dziecko, gdyż matka zostawiła je w domu, będąc przekonana, iż niezwłocznie wróci z zebrania" - to kolejna rodzina. I następna: "Podczas ucieczki ze swojego płonącego domu został zastrzelony Grzegorz Leończuk wraz z dwójką małych dzieci: Konstantym w wieku 3 lat i 6-miesięcznym Sergiuszem".
"Tak było też z kolejnymi wsiami. 1 lutego 1946 r. Rajs przydzielił dowódcom zadania zniszczenia po jednej ze wsi: Zanie, Szpaki, Końcowizna. Z wiosek zabierano furmanów, którzy mieli wozić wojskowych, a innych rozstrzeliwano i palono. Ale i furmanów rozstrzelano, gdy przestali być potrzebni."
cóz zatem myśleć o takiej postawie???

Obrazek użytkownika zdzichu z Wielkopolski

15-02-2016 [13:27] - zdzichu z Wielk... | Link:

Zgodnie z tezą domoroslego biblisty cassiłapki Bury był to bohater tz "prawak", który popełnił "lewacką" zbrodnie.
Zakładając że palenie i rozstrzeliwanie dzieci i kobiet, chłopów nie będących, Katolikami i Polakami, Prawdziwy Polak i Katolik za zbrodnie uważa. Nie dziwiłbym się gdyby Prawdziwy Polak i Katolik, uważał to za czyn bohaterski.
Cóż, Prezydent Prawdziwych Polaków i Katolików zrobił im porannego psikusa. Obawiam się, że Pani Izabela nie w humorze bedzie z tego powodu.
http://www.prezydent.pl/kancel...

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

15-02-2016 [14:04] - NASZ_HENRY | Link:

Zdzichu z Wielk[im ego]... jak Cimoszka z Hajnówki ;-)

Obrazek użytkownika cassiodorus

16-02-2016 [01:52] - cassiodorus | Link:

Osmieszasz sie i nic wiecej, na kazdym kroku, wyszydzanie ludzi, ktorych nie pojmujesz i nie pojmiesz, tak zatwardzialy jestes, w swojej glupocie i uporczywy belkot o prawdziwych polakach nie jest nawet smieszny, jest obmierzly
Stare hitlerowsko-bolszewickie metody

Obrazek użytkownika zdzichu z Wielkopolski

16-02-2016 [02:13] - zdzichu z Wielk... | Link:

1. Nie wyszydzam ludzi, kpię z ciebie.
2. Boli ciebie tytuł Prawdziwego Polaka..... a ja myślałem, że sprawiam tobie radość.

Obrazek użytkownika Imperator

15-02-2016 [14:38] - Imperator | Link:

Szanowna Pani Izabelo,

Tekst bardzo trafny, choć chyba spóźniony o kilka miesięcy... Dlaczego spóźniony? Idealnie by pasował do wyników ostatnich wyborów, w których bardzo przyzwoity i dający państwowe dotacje (choć na szczęście na dający żadnego miejsca w parlamencie) wynik otrzymała komunistyczna partia "Razem"... Czy ludzie tak łatwo zapominają, nie mają wiedzy, czy nie chcą jej mieć? Przez 10 lat straszono Polaków PiSem, którzy rzekomo miał nas wszystkich wsadzić za kratki, ale ja PiSu się nie boję, komunistycznej partii "Razem" - owszem...

Pozdrawiam serdecznie

Obrazek użytkownika izabela

15-02-2016 [22:27] - izabela | Link:

Pamięć ludzka jest ułomna i krótka.Pies i koń nie zapominają doznanej krzywdy- ludzie zapominają. Nie rozpoznają sytuacji związanych z zagrożeniem. Zwierzęta pamiętają i rozpoznają. Może to obrona świadomości przed traumą? Tak czy owak dlatego historia może się powtarzać.