Wojna o Hymn Narodowy (czy o tantiemy za „Już czas na sen”?)

Hymnem Rzeczypospolitej Polskiej jest Mazurek Dąbrowskiego. Godło, barwy i hymn Rzeczypospolitej Polskiej podlegają ochronie prawnej.
[Art. 28. ust. 3 i 4 Konstytucji RP]

Tymczasem w III RP:

1 II 2012 [link]
Hejnał w południe pozostanie, podobnie zresztą jak hymn o północy – deklaruje w „Sygnałach dnia” Kamil Dąbrowa [od 20 X 2011 dyrektor programu pierwszego Polskiego Radia, tzw. Jedynki] w "Sygnałach dnia". Uprzedza jednak, że w związku z hejnałem mogą pojawić się pewne niespodzianki. Na razie nie zdradza jednak, jakie.

20 IX 2012 [link]
Od 22 września [program pierwszy] skróci czas nadawania Hejnału Mariackiego z czterech do dwóch minut. … Zamiast czterech przejść hejnalisty, usłyszymy teraz tylko dwa. Okrojona wersja legendarnej melodii to efekt dostosowania długości hejnału do nowej ramówki Jedynki.

21 IX 2012 [link]
Od 1927 roku Polskie Radio dokładnie w południe emituje przed wiadomościami hejnał mariacki. Dziś po raz ostatni znana melodia będzie trwała pięć minut. Szef radiowej Jedynki Kamil Dąbrowa skraca od jutra hejnał do 40 sekund.

 22 IX 2012 [link]
Jedynka będzie jednak transmitowała od dziś jedną, a nie cztery jego zwrotki.

1 I 2016 [link]
Polskie Radio protestuje przeciw ustawie medialnej. … Od godz. 5 rano serwisy informacyjne w 1. programie PR poprzedzane są naprzemiennie „Mazurkiem Dąbrowskiego” i „Odą do radości”. O proteście poinformował „Rzeczpospolitą” dyrektor Jedynki Kamil Dąbrowa. Hymny Polski i Unii Europejskiej mają być emitowane naprzemiennie przez cały dzień. Wyjątkami będzie samo południe i północ. O godz. 12 usłyszymy tradycyjnie hejnał z wieży mariackiej w Krakowie, a o godz. 24 radio zagra piosenkę z Kabaretu Starszych Panów „Już czas na sen”. W tej ostatniej Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski śpiewają m.in.: „Dobranoc Ojczyzno kochana, niech Ci się przyśnią pogodni, zamożni Polacy, że luźnym zdążają tramwajem, wytworną konfekcją okryci i darzą uśmiechem się wzajem”. Według Dąbrowy protest ma trwać „tak długo, jak to będzie możliwe”.

http://mng.gda.pl/oddzialy/muzeum-hymnu-narodowego/?lang=pl
http://wasowscy.com/
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marcin Gugulski

01-01-2016 [10:58] - Marcin Gugulski | Link:

Marcin Wikło na TT:
Hymn Polski w Polskim Radiu co godzinę. Wspaniała inicjatywa, tylko czemu "w proteście", a nie po prostu?
Może to pomysł dla nowych władz?

Obrazek użytkownika Zunrin

01-01-2016 [13:06] - Zunrin | Link:

Aż się prosi, żeby tej inicjatywie dać "pocałunek śmierci" - pochwalić/pogratulować publicznie (najlepiej przez JK) i powiedzieć, że rozważa się rozszerzenie tego pomysłu na pozostałe kanały PR.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

01-01-2016 [11:41] - NASZ_HENRY | Link:

Idą i Odą,
Nas bodą ;-)

Obrazek użytkownika Lektor

01-01-2016 [12:06] - Lektor | Link:

Co ? Hymn Polski w radio co godzinę ? Proszę was - nie wpadajmy z jednej skrajności w drugą !!! (Niedawno temu słyszeliśmy co godzinę "Polskość to nienormalność", a teraz mamy słyszeć hymn co godzinę ?). No nie, no nie wygłupiajcie się !

Po drugie hymn należy w przyszłości zmienić. Obecny jest nieadekwatny do rzeczywistości, bo np.: w hymnie "z ziemi wloskiej" - tak jakby to było najważniejsze w naszej historii, albo "Bonaparte nam pokazał jak zwyciężać", a sam przerżnął z ruskimi i z ruską zimą, itd, itd.
A mnie się marzą słowa i melodia: Marsz, marsz Polonia, ty dzielny narodzie .....

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

01-01-2016 [14:06] - NASZ_HENRY | Link:

Hymn co dwie godziny! Co dwie godziny Ida znaczy Oda do radości ;-)
POdstęp POlszewicki. Toną ale POgrywają ;-)

Obrazek użytkownika Lektor

01-01-2016 [19:48] - Lektor | Link:

Dopiero teraz zajarzyłem o co chodzi. Dobrze, co godzinę. Niech się uczą słów gamonie z opozycji a szczególnie członkowie KOD-u.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

01-01-2016 [14:32] - NASZ_HENRY | Link:

Redaktor naczelny Programu Pierwszego Polskiego Radia - Kamil Dąbrowa (ur. 1973 - były pracownik mediów spółki Agora, wydawcy Gazety Wyborczej) protestuje przeciw prawom ustawodawcy/właściciela. Dąbrowa został redaktorem naczelnym PR I w 2011 r. wcześniej, od listopada 2007 był dyrektorem muzycznym w tok fm i gospodarzem wieczorów radia tok fm oraz weekendowych poranków tok fm. W latach 2008-2011, co również charakterystyczne, gościł w programie "Szkło kontaktowe" w TVN 24. Dąbrowa uwłaszczył się na majątku Skarbu Państwa. Zwolnić dyscyplinarnie POchańca ;-)

Obrazek użytkownika Marcin Gugulski

01-01-2016 [15:28] - Marcin Gugulski | Link:

1. Pożyteczne uzupełnienie. Dziękuję.
2. Jeżeli już to nie "POchaniec" tylko POhaniec (bo: poganin; wg: Słownik wyrazów zapomnianych czyli słownictwo naszych lektur, PWN 2001, str. 276)

Obrazek użytkownika włóczykij

01-01-2016 [14:53] - włóczykij | Link:

Już widzę wszystkich słuchaczy PR1 co godzina:
"1. Podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu państwowego obowiązuje zachowanie powagi i spokoju. Osoby obecne podczas publicznego wykonywania lub odtwarzania hymnu stoją w postawie wyrażającej szacunek, a ponadto mężczyźni w ubraniach cywilnych - zdejmują nakrycia głowy, zaś osoby w umundurowaniu obejmującym nakrycie głowy, nie będące w zorganizowanej grupie - oddają honory przez salutowanie. Poczty sztandarowe podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu oddają honory przez pochylenie sztandaru.
2. Przepisy wydane na podstawie ustawy określają zachowanie się osób w umundurowaniu, występujących w zorganizowanej grupie."

Obrazek użytkownika Marcin Gugulski

01-01-2016 [15:30] - Marcin Gugulski | Link:

Doświadczenie uczy, że trudne bywa zwłaszcza zastosowanie się do normy zapisanej w pierwszym zdaniu pierwszego ustępu.

Obrazek użytkownika angela

01-01-2016 [16:42] - angela | Link:

Oni odrabiaja okrojone przez siebie minuty.
Nazbieralo się przez te lata.
Tylko ciekawe, co słuchacze na to powiedzą, zadzwonią i poszla im porządną wiazanke.

Obrazek użytkownika Marcin Gugulski

01-01-2016 [16:59] - Marcin Gugulski | Link:

Odpowiedź słuchaczy na to co dotychczas - pod linkiem:
http://www.wirtualnemedia.pl/a...
Odpowiedź na to co obecnie - się zobaczy...

Obrazek użytkownika marekagryppa

01-01-2016 [21:23] - marekagryppa | Link:

Naczelny chyba nie zauważył że czas "dojenia" Polski się skończył.
Liczy że jak zagra Odę to może znajdzie miejce pracy u niemieckiego baeura przy dojeniu krów.
Wszak dojenie ma opanowane do perfekcji.

Obrazek użytkownika Marcin Gugulski

17-01-2016 [22:08] - Marcin Gugulski | Link:

Nie u "niemieckiego baeura przy dojeniu krów", tylko w Bauer Media Polska przy dojeniu Polaków:
http://www.bauer.pl/

Obrazek użytkownika Marcin Gugulski

21-01-2016 [20:13] - Marcin Gugulski | Link:

Szybkie zwycięstwo w oczywistej sprawie

Od czwartku 21 stycznia ... Hejnał z Wieży Mariackiej emitowany będzie w całości, grany na cztery strony świata.

[link: http://www.polskieradio.pl/7/1...